1. Ana Sayfa
  2. Erkek

Değer Görmek İçin Ne Yapmalı?

Değer Görmek İçin Ne Yapmalı?
+ - 0

Değer görmek için ne yapmalı diyor gibisin. Değer görmeyi istemek her halde insanın yaradılışında var. Eskiden de vardı. Günümüzde çok daha aktif bir şekilde var takipçi sayımız ile aldığımız lıke’lar ile ölçümlemeye çalışıyoruz. Ne kadar çok iltifat alırsak o kadar özel görüyoruz kendimizi bakın kendimi de dahil ediyorum.

Bugün bir yazımın beğenilmesi yorumların yapılması hiçbir kıstas olmaması gerekirken ölçtürüyor insana ister istemez, arkadaştan değer görmek, ailenin değerli bir üyesi olmak, iş yerinin en değerli personeli olmak ama en önemlisi sevgilinin değerlisi olmak çok fazla değer görmek herkesin isteğidir herhalde değil mi?

Değer Görmek İçin Ne Yapmalı?

Değer Görmek İçin Ne Yapmalı

Peki bu mümkün mü? Değer görmek için ne yapmalı? İnsan değerini kendi ayarlayabilir mi ya da görmek istediği değere müdahale edebilir mi? Şimdi özgür iradeye etki edemeyeceğimiz biliyoruz sevmesini sağlamanın mümkün olmadığı malumunuz ama değer görmek öyle bir şey değil işte değer görmek insanın karakteri ve davranışı ile alakalıdır.

Karakter değişmez belki ama davranışları değiştirmek ve kontrol etmek bizim elimizdedir sizlere altı tane madde sunuyorum Bugün hiç böyle zor olmayan istenilirse gayet de başarılı şekilde yapılabilecek 6 madde sonrasına siz karar verin, özellikle karar verirken şuna dikkat edin. Bu maddeleri yaparsam ne kaybederim açılış maddemiz kişisel gelişimlerinin klasik olsa da kreş olsa da en önemli madde.

Kendine Değer Vermek Kendini Sevmek

Hiç uzatmayacağım bu maddeyi. Çünkü benim makalelerimin büyük kısmında bolca açıklamalı şekilde var ama bir iki cümleyle aktarmadan da durmayalım. Değer görmek için ne yapmalı? Sen kendine değer vermezsen kimse sana vermez başkalarını yüceltirsin mesela sonra da o yücelttiğin kişinin sana değer verdiğini görünce aman Allah o kişiler gözünde daha da büyür.

Şimdi kötü bir şey gibi gelmeyebilir kulağa. Peki ya sen o yücelttiğin kişiden çok daha değerli isen, sen çok daha değere layıksın ama sırf gözünde büyüttüğün için hazıra yetiyorsan mesela. Bunlar çok önemli kavramlar. O yüzden önce kendini seveceksin, önce kendi değerini fark edeceksin kendi Değerinizi fark edeceksiniz ki gördüğünüz değeri ona göre ölçeceksiniz.

Kötü düşünmeyelim belki çok ama çok fazla değer görüyor olacaksınız o zaman da o değer verenin kıymetini bileceksiniz kendinizi farkına varmadan hiçbir adım atmanızı önermem sonrasında devam ediyoruz ikinci maddemiz diğer insanlardan ayrışmak üzerine.

Klişelerden Uzak Dur…

Nedir klişeler kıskançlık, kim o Instagram’dan eklediğin, trip atmak neyse kapatıyorum telefonu bir şey diyor musun? Söylenmek ya gele gele buraya mı geldik burayı mı layık gördün bana, laf sokmak tabi canım sen halı saha maçına git sevgilinden daha önemli top peşinden koşmak, mukayese etmek. Özge’nin sevgilisi doğum gününde tam 269 tane gül yolladı şirkete kavga etmek, gerginlik yaratmak örnekler saymakla bitmez mesela çok önemli bir nokta sinirini karşındakinden çıkarmak.

Bakın bunu çok fazla yapıyoruz farkında bile olmadan sevdiklerimizden çıkarıyoruz sinirimizi o yüzden hiçbir suçları yokken yanlış zaman da yanlış yerde olmalarından ötürü hem de görüyorum mesela telefonda anne dur iki dakika ya diye bağırıyor. Ne o kasada sırada iken aramış ne bilsin ya ne bilsin senin gerginliğini sinirini telaşını ne bilsin bunu sevdiğin herkese yapıyor olabilirsin, trafiktesin sevgiline yapıyorsun, işe sinirlenmişsin arkadaşına yapıyorsun, maçta yenilmişsin karına yapıyorsun, anne baba kırılır belki ama kandır candır kızamaz.

Lakin beraber olduğun kişi arkadaşın fark etmez takar kafaya kırılırsa siler değerinin varsa gider o yüzden bir kere bunlardan uzak duracaksın herkes gibi olmamayı öğrenmelisin. Herkesin yaptığı hatalara düşersen özel olmayı da değer görmeyi de bekleyemezsin formülü çok açık sen herkes gibi davranmaktan kurtulduğun anda herkesin önüne geçersin.

Herkesten kastın da rakip gördüklerin değil onlar da var da herkesden kastım, işinden, tuttuğu takımdan, arkadaşından, kankasından, eski sevgilisinden, akrabasından, arabasından her şeyden özel olmaya başlarsın. Şimdi kendimizin farkına vardık kendimize değer verdik, klişelere kapılmadık, insanlardan ayrıştık özelleştik sonrası bunu korumak ve üstüne yeni eklemeler yapmak.

Güçlü Biri Olduğunu Göster

Değer görmek için ne yapmalı? Ayakları üzerinde duran güçlü bir olduğunu göstereceksin. Bunun sebebi seni cepte görmesi. Bunun sebebi senin ona muhtaç olduğunu görmesin. Çünkü insanın yaradılışında bazı negatiflikler vardır. Bir kere cepte görürse bir kere elde ettiğini anlarsa keyfine bakar uğraşmaz onsuz yapamadığımızı ona muhtaç olmadığınızı göstermek durumundasınız.

Nazım Hikmet’in çok sevdiğim dizeleri var. Hani derler ya ben sensiz yaşayamam diye. İşte ben onlardan değilim. Ben sensiz de yaşarım ama seninle bir başka yaşarım felsefe bu olmalı. Ben güçlüyüm, ben kimseye muhtaç değilim, ben tek başıma yaşarım ama sen olursan seninle başka yaşarım. Bu düşünceyi göstermelisin karşıdakine imajı korumaya devam ediyoruz.

Sıcak Kanlı-Eğlenceli Gözük

Sıcak kanlı ve eğlenceli olacağız. Yanında rahat edeceksin, rahat konuşacak fikrini rahat dile getirecek eleştirilmediğini bilecek kadınsan mesela. Dalga geçmeyeceksin adamın futbol zevki ile 22 kişi bir topun peşinden koşuyor ve sen bundan keyif mi alıyorsun demeyeceksin.

Değer görmek için ne yapmalı? Erkeksen eğer gerginlik yaratmayacaksın dün Ayşe ile otururken lise arkadaşım Ahmet de oradaydı üçümüz beraber oturduk diyebilecek Ahmet kim? Neden oturdun? Neden kalkmadın oradan ne işin vardı diye gergin cümlelere maruz kalmayacak. Geçen gün bir takipçim sordu ilişkisi olan bir kadın erkek arkadaşı olamaz bana ters dedi.

Siz de aynısını diyor musunuz diyor kadın soruyor bunu beyler hiç kızmasın bana kadının potansiyel aldatıcı kadını erkek görünce dayanamayacak mutlaka bir hata yapacak gözüyle bakan bir zihniyete ben anlayış göstermem. Şimdi yorum yazacaklara Baştan söyleyeyim çünkü biliyorum başıma geleceği. Tabii ki gidip baş başa romantik bir akşam yemeğinden bahsetmiyorum ama sınırı bilen insanların cinsiyeti ne olursa olsun kimse yolundan çıkaramazsın.

Sözün özü yanında rahat edebiliyorsa bir kişi değer gösterir ilk ona koşar mesela, ilk onu ara, ilk onu görmek ister değerleri bir yana o kişi bir yana oluverir. Bir de eğlenceli olma kısmı var insanlar yanında eğlendiği kişilerle vakit geçirmeyi sever güldü güldürdü kişilerle olmak her zaman daha cazip gelir. O yüzden derdi kederi hüznü sorunları bazen bir kenara bırakmak gerekir birlikteyken bunlardan uzaklaşmak kısa bir zamanda olsa unutmamak gerekir.

Yeri gelir tabii ki konuşulur, tartışılır, çözüm aranır ama hep soru hep dert insanları kaçırır neşeni koru eğlenceli ol mutlu olmak için çaba harca emin ol senin mutluluğundan pay almak için bir sürü kişi olacak etrafında hem de sana değer veren kişiler.

Peşinden Koşma, Zorlama

Peşinden koşmayacağız zorlamayacağız önemli maddelerden bir tanesi emek verdim ben o emeğin karşılığını alacağım çok uğraştım ben başkasının kapmasına izin veremem savaşırım ben senin için senin için cehenneme gelirim hadi görüşelim ne olur ara mesajıma cevap ver niye geç yazıyorsun neden eskisi gibi değilsin yok yok yok yok.

Bunlarsız bir hayat yeter koşma peşinden vazgeçtiğini hissediyorsan eğer bahaneler görüyorsan uğraşmayacaksın ilişki bu haldeyken değerini alamazsın tam tersi değerini daha çok düşürürsün düşme bu hataya hırsına yenilme ilişkini kurtarmak için hiç mi bir şey yapmayım?

Yap tabii ki ama dozajı ayarlamak çok önemli adım atmıyorsa kaçıyorsa senden, peşinden koşma üstüne düşeni yaptıysan eninde sonunda anlar o değerini ama işler sarpa sarmadıysa ipin ucu kaçmadıysa olay çirkinleşmediyse.

Emek Harca

Emek harcayacağız aslında sıralama farklıydı ama en sona. Emek kısmından bahsetmek istedim. Değer görmek için ne yapmalı? Emek vermek güzeldir arkadaşlar ilişki için emek harcamak karşıdaki için emek vermek burada hassas çizgi şu değecek kişi emek harcamak değmeyeceğini hissettiğin kişiyi gördüğün anda uzaklaşmak daha fazla yıpratmamak da önemli çünkü.

En çok sorduğunuz soru şu nasıl anlayacağız emek harcamaya değer olduğunu. Oysa çok basit onun da emek harcayıp harcama adına bakacaksın görünür anlaşılır emek harcandığı. Emek saklanabilen bir şey değildir, gizlenemez emek varsa ortada o işten korkmayacaksın.

Emeğin karşılığını muhakkak alırsın o emek harcıyorsa emeğin karşılığını eninde sonunda verirsin. Küçük Prens masalından bir öğüttür bu kendini alıştırdığın. Emek harcadığı şeyden sonsuza dek sorumlu olursun o yüzden de ben her yazımda söylerim hayatınızda hep emek harcayan insanlar olsun diye. Siz hayatınızda kişiler için hep emek harcayın.

İşte o zaman gerçekten istediğiniz her türlü değeri görürsünüz. Çok soruyorsunuz hep bir taktik Hoca hiç mi kendimiz gibi olamayacağız, hep mi ince hesaplar yapacağız diyenlere gelsin şimdi. Hangisi ince hesap mesela. Eğlenceli olmak mı? bundan güzel bir şey var mı? Koşma peşinden sözümü; zorlamamak mı? Kendi değerini hiçe saymamak ince bir hesap olabilir mi sizce. Sıcakkanlı olmak taktik olabilir mi?

Değer görmek için ne yapmalı? İnsanların sevilmesinin, sayılmasının, aranmasının, sorulmasının en büyük etkenidir sıcak kanlı olmak bunu taktik olarak görüyorsan yanlış bakıyorsun hayata yani sevgili dostlar bunlar taktikler değil bunlar seni değerli yapan unsurlar maddelerde demek istediğim bu aslında taktik yapmamak lazım ilgi görmek için, değer bulmak için, sevilmek için taktik nasıl olur biliyor musunuz?

Görüştüğünde istemeye istemeye asık suratlı olmaktır taktik. Neyin var sorusu gelsin diye ortada hiçbir şey yokken kolay görünmeyim diye bile bile soğuk davranmaktadır taktik. Yapmacık konuşmaktır taktik mesela. Sevmediğin bir şeyi Sırf o seviyor diye büyük bir hayranı gibi davranmaktır.

Değer göreceğiniz değer vereceğiniz insanlarla dolsun taşsın hayatınız tekrar görüşene kadar kendinize hoşça kalın.

Yorum Yap