1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Doğru İnsanı Nasıl Bulurum? Bu 6 Maddeyi Kimse Bilmiyor!

Doğru İnsanı Nasıl Bulurum? Bu 6 Maddeyi Kimse Bilmiyor!
+ - 1

Doğru insanı bulmanın sırrı nedir? Doğru insanı bulmak için yapılması gerekenler nedir? Doğru insanın nasıl bulurum? Sorularının yanıtını alacağız listemiz de. Şimdi herkesin doğrusu farklı dedik. Bu doğrultuda genelleme üzerinden anlatılanlar bize doğruyu verecek mi? Bu soru gelebilir aklınıza ki gelmeli zaten.

Evet kesinlikle doğru o yüzdendir maddeleri birbirine bağladım ve maddelerin içerisinde kendi yorumlarınızı bu adına sizlere boşluklar bıraktım o yüzden genel gibi gözükse de maddeler mutlaka sizin yorumunuz da şekillenecektir. Bu doğrultuda ilk bir kaç madde yine insanın kendisiyle ilgili olacak hazırsanız başlayalım.

Doğru insanın nasıl bulurum?

İnanmak

Kısacık bir madde olacak. Öncelikle yaşadığın tüm olumsuzluklardan bir kere kurtulman lazım. Gerçekten doğru insanlar da var bu hayatta sen hep yanlış insanlarla karşılaşmış olabilirsin.

Hatta bunun sebebi sen de olabilirsin ama ön yargı üzerinde kaldığı sürece hep yanlış insanlarla karşılaşmaya devam edeceksin ya da hiç karşılaşacaksın eskiye sığınacaksın, belki de o yüzden öncelikle kendini inandır. Hayatta doğru insanlar da var Buna bir kere inanmam lazım.

Kendini Tanımla Kendi Doğrularını Belirle

giphy.gif?cid=e2a3cbde46z6zbok5wruv6qkv20t4rntpqy5zji8ko696ftj&rid=giphy

Kendini tanımlamaktan geçiyor öncelik, insanlar kendini tanımadan başkasını tanımaya çalışıyor. Önce sen kendine bakmalısın senin zevkleri neler? Senin hislerin neler? Senin sevmediğin şeyler neler? Bir insan kendini tanır be Mustafa abartma demeyin.

Tanımak öyle sıradan bir şey değil, farkına varacaksın kendinin. Neyi sevdiğinin, neyi sevmediğinin hepsinin farkına varacaksın ondan sonra bu doğrultuda belirleyeceksin doğru kişi kriterlerini, ben çok eğlenceli biriyimdir diyorsan gidip hayattan bezmiş bir ve zaman geçirirsen o denklem yanlış oldu tabi.

En sevmediğin şeyleri yapan biriyle birlikte olup hep yanlış insanlarla karşılaşıyorum demen sence de a normal değil mi? Bakın burada anlatmak istediğim birebir kendiniz gibi birini belirleyin değil o zaten olmaz, kendin gibi birine de tahammül edemezsin zaten.

Kastettiğim o değil o yüzden kastettiğim, sevmediğim kriterleri belirlemek, istemediğin kriterleri belirlemek peki buradan doğan soru şu. Öyle tanıyamıyorsun ki birdenbire karşındakini.

Çok doğru birden tanıyamazsın o zaman tanıyana kadar biraz zaman geçireceksin tanımadın hemen başlamayacaksın bir şeye acele etmeyeceksin bir ilişkiye, acele ettirmeyeceksin o kişiye.

Tabii ki Herkes dört dörtlük değil muhakkak tüm doğru kriterler aynı kişide olmayacaktır o zaman da oturacaksın hangileri sizin için vazgeçilmez kriter onlara bakacaksın ancak öyle kazanırsın bu Kriter benim için çok önemli onsuz olmaz, bu kriter o kadar da önemli değil tolere edebilirim diyeceksin.

Ondan sonra açacaksın gönül kapılarını o kişiye işte bahsettiğim herkese göre farklılık gösterecek maddemiz bu bu madde anlattığım temeli uyarsan üstüne binayı oluşturmaya devam edebilirsin.

Baskıdan Kurtul Kendi Doğrunu Ara

Başkası için kriter belirleme. Çünkü bu çok yapılan bir hata az önce yukarı da okudun ya kendi doğrunu belirle diye. Tamam belirledin diyelim.

Senin doğruların bunlar bunlar şimdi içine Biraz yan komşu Fatma teyzenin doğrularını katalım, şimdi babaannenin doğrularından da bir tutam, mahalledeki Hüseyin Amca’nın doğrularından da çay kaşığı kadar ekleyip kulak memesi kıvamına gelinceye kadar karıştıralım işte karşımıza çıkan karışım tescillenmiş doğru insan.

Yok böyle bir mantık, doğru senin doğrun olmalı şimdi benimle aynı tarz müzik sevsin istiyorum ama uzun saçlı küpeli bir rakçıyı tanıştırmaya getirsem yan Komşum ne dalga geçer.

Ben sanatla uğraşan kişilerden hoşlanıyorum bakış açımız daha uyuşuyor ama şimdi eve tanıştırmaya getirsem SSK’lı işi yok diye eleştirirler beni. Ne olur böyle arada kalmalarla sevdiğin tarz ile kabul ettirebileceğin tarzın harmanını yapmaya çalışırsın o da tutmaz nur topu gibi yanlış mı ilişkin oluverir, toplumsal Baskıdan kurtulup kendi doğrularını belirlemelisiniz.

Şimdi parantez açalım ben bu doğruları söylüyorum hemen karşı çıkılıyor toplumsal değerlere karşı çık demiyorum. Gidip hırlısını hırsızını ayırt edebilirsiniz herhalde değil mi?

Benim kastettiğim doğruyu ararken baskılardan kurtul senin için doğru ise gidip Pişmiş aşa su katma, bozma kendi doğru bildiğini.

Rol Yapma

Kendinden emin olduktan sonra karşı tarafında emin olmasını sağlamak zorundasın. Rol yapıyor çünkü bazen insanlar karşı tarafı etkilemek için, karşı tarafı elde etmek için, karşı tarafı bağlamak için olduğu kişiden başka bir kişi gibi gözükmeye çalışılıyor.

Sevmediği halde istemediği halde karşı tarafa istiyor seviyor gibi gözüküyor. Ne oluyor karşı tarafta alışıyor buna tamam diyor bu benim istediğim gibi biri ama öyle değil rol yapılıyor Çünkü 12 derken hop sıkılıyor insan rol yapmaktan çünkü hiçbir ol uzun süre boyunca yapılamaz.

Ne oluyor peki ilişki başlıyor ortalarına geliniyor iki tarafta birbirine alışıyor iki tahta birbirinin doğru olduğunu sanıyor. Birden ben artık senin arkadaşlarına görüşmek istemiyorum İsmet söyleniyor. Ee çok seviyordun arkadaşlarımı onlarla görüşelim diye hep sen oluyordun.

Ne oldu şimdi yok artık istemiyorum oturuyor karşındaki düşünüyorum Bu sefer bizim Faruk biraz kabadır kesin Gaz çıkardı kızın yanında, Faruk’u çağırmayalım hayatım, yok İsmet istemiyorum anlasana yarattığın durumu gördün mü? Oysa doğru kişiydiniz birbirinizden.

Ondan sonra doğrular yavaş yavaş yanlışa dönüyor. Sonrasında da o rol yapılan insana dönüşmeye çalışılıyor olmayınca da karşılıklı Sen çok değiştin lafı çıkıyor ortaya. O yüzden Doğru kişiyi ararken kendiniz olmaktan ödün vermemelisiniz Çünkü bu sefer doğru olmayanı doğru sanabilirsiniz.

Sosyalleş Kendini Geliştir

giphy.gif?cid=e2a3cbdeo4vech91tqbjd9mr8vmieqil8h1l3d2w26z6lgjc&rid=giphy

Yine yanlış bir bakış açısından gireyim maddeye. İnsanlar tembellik yaparlar otururlar söylenirler, eleştiriler ama hiçbir şey yapmazlar çok kilo alıyorum derler ama spor yapmazlar ya da yediklerine dikkat etmezler, çok sıkılıyorum derler ama kendileri için bir şey yapmazlar bir hobi edilmezler, yalnızım derler ama birisi sosyal ve etkinlik teklif eder of şimdi kim çıkacak dışarı derler.

Hiçbir şeyin sizi bulmasını bekleyemezsiniz O yüzden tüm kriterlerinizin olduğu broşürler hazırlamalısınız ve şehir meydanlarında onları dağıtmalısınız değil tabii ki, dikkatiniz bende mi diye denemek istedim sizi.

Maddeden çıkarılacak şey çıkın kısmet arayın değil maddeden çıkarılacak şey sosyal bir insan olmak için algıları açmak. Başkası için doğru insan olmak, Çünkü sosyal iletişime açık kendini geliştiren kişi doğru kişi temel özelliklerini barındırandır.

Sen doğru insanı özelliklerini taşı ki yanlışları değil doğruları kendine çek, bakın şöyle düşünün doğru insan kriterleri az çok gözünüzde canlandırdınız hanginizin kriterinde bezgin, mutsuz, kendini geliştirmemiş, her şeyden şikayetçi, eleştiren ve yerinden kalkmayan biri var.

Öyle deme tembellik mottomuz benimle birlikte koltuktan kalkmayacak kişiyi arıyorum diyen varsa tanımak isterim.

Doğru Yerlere Bak

Doğru erkeği ya da doğru kadını arıyorsan bakacağın yere iyi bilmen gerekir yanlış yere bakıp doğru insanı bulmaya çalışmak gerçekten saçmalıktır. Doğru yer deniz kenarıdır, doğru yer spor salonlarıdır demeyeceğim burada.

Doğru yer senin bakış açın, doğru yer senin algılarını açıp kendini iyi hissettiğin yerdir, istemeye istemeye gittin bir etkinlikte suratın beş karış oturuyorsan doğru kişi yanı başında da olsa fark edemezsin.

O yüzden doğru yer Senin enerjini saçtığı yerdir. Hep aynı erkekler hep aynı şey için yaklaşıyorlar diyor mesela tanıştığı kişiler hep arkadaş bulma platformlarında ya da nerede gece hayatı olan adamlar hep beni buluyor diyor.

Tanıştığı kişilerle mesela eğlence mekanında tanışılmış oluyor olabilir bu arada buradan da bulunabilir doğru kişi ama bir iki hep yanlış kişi çıkıyorsa Demek ki algını açtığın yer yanlış sana uymuyor, yanlış yere bakıyorsun.

Yani Sözün özü doğru yer senin iyi hissettiğin algılarını açtığın yerdir. Yanlış yerlerde enerjini yukarıya taşıyamadığın yerlerde yanlış kişiler çıkar karşına son olarak şunları söyleyelim. Çok ince bir çizgi vardır burada doğru insanı bulmak adına inanılmaz bir çaba içerisine girmek de yanlıştır.

Sadece algıyı açmak yeterlidir Ben doğru insanı bulacağım Hadi bugün buradayız bakalım doğru insanlar var mı burada yok Bugün de çıkmadı? Hadi İnşallah yarın Hatice’nin doğum günü var orada demeyelim şansımızı O da olmazsa Nuri’nin nikah töreninde bu şekilde olmaz bu işler bu şekilde doğru bildiklerin de yanlış çıkar doğru olan da yanlışa kaçar.

O yüzden bazen peşinden koşmamak lazım. Algıyı açıp karşına çıkmasını beklemen lazım emin olun o zaman farklı göreceksiniz. Ya abi her gün kafeye gidip karşıma çıkmasını bekliyorum olmayınca olmuyor. Olmaz, çünkü öyle bir şey değil.

Bu bakış açını değiştirmeden olmaz küçük kedi ile Bilge kedi arasındaki iletişimi duymuşsunuzdur Muhtemelen küçük kedi kuyruğunun peşinde dönüp dolaşır bilgi kedi gelir ne yaptığını sorar küçük kedi der ki mutluluğun kuyruğum da olduğunu düşünürdüm ve hep peşinden kovalayıp dururdum.

Sonrasın da fark ettim, ne zaman onu kovalasam benden kaçtı, ne zaman işime baksam hep peşimden geldi. Bazen bu şekilde bakmak lazım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.