1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

En Etkili Öğrenme Teknikleri: Feynman Tekniği

En Etkili Öğrenme Teknikleri: Feynman Tekniği
+ - 0

En etkili öğrenme teknikleri olarak Feynman tekniğini öğreneceksiniz. Bir şeyi altı yaşındaki bir çocuğa anlatamıyorsanız muhtemelen onu sizde anlamamışsınız diyor, Albert Einstein. Nobel ödüllü fizikçi Richard Feynman ise bir şeyi basit bir şekilde anlatamıyorsanız muhtemelen tam olarak sizde anlamalısınız diyor.

En Etkili Öğrenme Teknikleri

Bugün adından da anlaşılacağı üzere dünyanın en etkili öğrenme tekniklerinden birisi olan feynman tekniği nedir? Richard Feynman kimdir? Feynman tekniğini nasıl uygulayabiliriz ve bu bizi nasıl başarıya götürür bunları inceleyeceğiz sevgili dostlarım hazırsanız haydi gelin başlayalım.

Sevgili dostlarım Feynman tekniği öğrenmek için bir şeyi hafızamızda tutmak için uygulanabilecek en etkili tekniklerden bir tanesi. Sınav dönemleri yaklaşırken sınavlara girdiğiniz zaman Feynman tekniğini uyguladığımızda bir şeyi daha iyi bir şekilde anlayabiliyoruz ve bunu basitleştirerek karşı tarafa da o denli iyi bir şekilde aktarabiliyoruz.

İster bir sunuma hazırlanın, ister bir sınava hazırlanan, ister farklı bir konu üzerinde çalışın bunu karşı taraf aktarmaya çalışın Richard Feynman tekniğini kullanarak hem bu konuyu basit bir şekilde anlayabilecek hem de etkili bir şekilde karşı tarafa anlatabileceksiniz sevgili dostlarım.

Feynman Tekniğini Nasıl Uygulanır

Feynman Tekniği

Feynman tekniği nasıl uygulanır? Sorusuna cevap vermeden önce fizikçi Richard Feynman kimdir? Neler yapmıştır? Kısaca bunlara bir göz atalım sevgili dostlarım. Richard Feynman kuantum mekaniğinin ayrılmaz formülasyonu kuantum elektro dinamiği teorisi aşırı soğutulmuş sıvı helyumun süper akışkan fiziği ve patronu önerdiği parçacık fiziğinde çalışmaları ile 1965’te mobel fizik ödülüne layık görülmüştür.

Bir dergi 1979 yılında feyman’ın dünyanın en zeki insanı seçmiştir. Gösterdiği başarılar sadece fizik alanında değildir olağan üstü keşif merakı kendi alanı dışındaki alanlarda da çalışmasına neden olmuştur. Bilime beslediği büyük sevgi ve hayranlığını öğrencilerine aşılamak istemiştir.

1986’da challenge’ı felaketini araştıran Rocher komisyonunda yer almıştır. Feynman tekniğin amacı bir konuyu basit ve etkili bir şekilde öğrenmek ve anlatmaktır sevgili dostlarım. Temelde yatan mantık şudur bir şey basitleştir ve bunu karşı tarafa anlatmaya çalış ve onun da anlamasını sağla. Peki Feynman tekniğini nasıl uygulayabiliriz bir de bunu inceleyelim. Feynman tekniği dört maddeden oluşuyor sevgili dostlar.

Bunlardan birincisi bir konu belirli ve o konu üzerinde çalışmaya başla

Belirli Konuda Çalışma

Bir konu belirlemek en etkili öğrenme tekniklerinden biridir. Önümüze bir not defteri alabiliriz sevgili dostlarım ve buna çalışacağımız konu hangisi ise bunun başlığını atmalıyız ve ondan sonra bu konuda işimize yapacak kavramlar bilgiler neler bunları teker teker not etmeliyiz yani kendinizi aslında bir kaynak kitap oluşturmalıyız sevgili dostlarım.

Mesela tarihte bir konuyu mu çalışıyoruz başlığını attınız burada ki önemli olaylar nelerdir hangi kelimeler önemli, hangi tarihler önemli bunları tek tek detaylı bir biçimde yazıyoruz sevgili dostlarım.

Burası çok önemli çünkü bunları daha sonra birinci maddeye geri döneceğiz yani kaynak kitabımızı oldukça zengin ve bilgi açısından dolu bir hale getirmeliyiz. İkinci madde ise sevgili dostlarım.

Öğretirmiş gibi yapmak

Kaynak kitabımızı oluşturduk deftere notlarımızı aldık konu başlığımızı yazdık onunla ilgi önemli bilgileri yazdık ondan sonra bir öğretmenmiş gibi öğretirmiş gibi yapıyoruz yani karşı taraf konuyu hiç bilmese bile onun anlayacağı bir şekilde anlatmaya çalışıyoruz sevgili dostlarım. Oldukça net bilgiler vermeye çalışıyoruz.

3’üncü olarak ise 2’nci maddede eksik kaldığımız neler varsa hangi bilgileri vermeyi unuttuysak neleri anlatmayı unuttuysak nelere geçiştirdiysek bunları gözden geçiyoruz ve tekrar çalışıyoruz. Dördüncü maddeye geldiğimiz de sevgili dostlarım.

Basitleştir ve Analojiler Kullan

En etkili öğrenme tekniklerinden bir diğeri de Analojiler kullan. Bunları basite indirgiyoruz ve analojiler kullanıyoruz. Bu şekilde bu tekniği uyguladığımız zaman öğrendiğiniz bütün bilgiler aklımızda daha etkin bir şekilde kalır ve uzun süreler boyunca hafızamızda muhafaza edilir sevgili dostlarım.

Teknik oldukça basit tekrar anlatmak gerekirse birinci olarak bir konu seçiyoruz deftere bu başlığı yazıyoruz ve bu konuyla alakalı bilgileri dolduruyoruz. 2’inci olarak ise bunu birisine öğretilmiş gibi sanki bir öğretmen edasıyla anlatmaya çalışıyoruz. 3’üncü olarak yeniden gözden geçiriyoruz ve 1’inci maddeye dönüyoruz kaynağımızı tekrar tarıyor ve dördüncü olarak ise bunu olabildiğince basitleştirmeye çalışıyoruz ve analojiler den faydalanıyoruz sevgili dostlarım.

Feynman tekniğinin nasıl işe yaradığı ile ilgili kısa bir araştırmayla sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu araştırma 124 öğrenci üzerinde yapılıyor bu 124 öğrenciye 10 dakikalık bir konu anlatımı yapılıyor ve ardından bu 124 öğrenci dört farklı gruba bölünüyor sevgili dostlarım.

Birinci grup 5 dakika boyunca bir odada tek başına kamera karşısına geçmişler ve konuyu hatırladıkları kadarıyla sanki başkalarını anlatıyor gibi açıklamışlar. İkinci grup konuyla ilgili problemlerin bulunduğu birkaç test çözmüşler.

Üçüncü grup ilk grupla aynı koşullara sahiptir tek farkları konu ellerine verilen karttaki notlara bakarak anlatmışlardır.

Dördüncü grup bir kağıda konu ile ilgili hatırladıkları her şeyi yazmışlar deneyden tam bir hafta sonra tüm katılımcılar tekrar bir araya getirilmiş ve konuyu ne kadar iyi anladıklarına yönelik bir teste tabi tutulmuşlar.

Araştırma sonucunda birinci grup en yüksek başarı ortalaması ulaşırken dördüncü grupta onlara yakın bir ortalama tutturmuş ikinci ve üçüncü grubun ortalamaları ise çok daha aşağıda kalmıştır. Bu araştırma bizlere bir kez daha gösteriyor ki anlatmak ve yazmak öğrenmede çok etkili iki teknik sevgili dostlarım.

Birinci grubun uyguladığı aslında Feynman tekniği önce öğreniyorlar. Ondan sonra öğrendiklerini karşı taraf anlatmaya çalışıyorlar. 4’üncü grupta buna yakın bir şey yapıyor önce öğreniyorlar ondan sonra öğrendiklerinden notlar çıkartıyorlar sevgili dostlarım.

Sizlerde Richard Feynman’ın bu feynman tekniği uygulayarak sınavlarda daha başarılı olabilirsiniz, okul hayatında daha başarılı olabilirsiniz ya da herhangi bir sunum yapacağınız zaman bir şey anlatacağınız zaman bir şey çalışmamız gerekirken Richard Feynman’ın bu Feynman tekniğini uygulayarak daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz sevgili dostlarım. Umarım sizler için güzel faydalı bir Yazı olmuştur.

Yorum Yap