1. Ana Sayfa
  2. Finans

En İyi Metaverse Yatırımı | Metaverse Arsa Almak

En İyi Metaverse Yatırımı | Metaverse Arsa Almak
+ - 0

Bugünkü konumuz Metaverse’den arsa satın almak. En iyi metaverse yatırımı ve metaverse arsa almak hakkında yazacağım. Dünyada çok büyük değişimler gerçekleşiyor insanlar gerçekte var olmayan sanal bir arsa almak için Milyonlarca dolar para ödüyorlar sadece arsa bile değil. Sanal bir yat 650 bin dolara satıldı o zaman gelin bakalım insanlar neden bu kadar para harcıyorlar, nasıl para kazanıyorlar? Nereden alabilirsiniz bir sanal arsa almak mantıklı mı?

Grayscale diye bir Kripto Para Fonu var. Bu fon çok zengin paralı yatırımcılara sahip büyük bir fon hatta bazılarına göre en başarılı Kripto Para Fonu Bunlar yayınladıkları rapora göre metaverse bir trilyon dolarlık bir yatırım fırsatı. Herkes arsa alıp satıyor ve fiyatlarıda çok uygun değil en son baktığımda desem sallantı Market pleste fiyatları 180 bin liradan başlıyordu milyonlara kadar çıkıyordu ben de çok büyük fırsatlar görüyorum ama bazı endişelerim var yazının sonunda ondan bahsedeceğim.

Adidas, atarı daha ismini sayamayacağım birçok büyük firma buradan arsa satın almaya başladı. Peki bu büyük köklü firmalar bu arsaları ne yapacaklar aslında ne isterse onu yapacak yapabileceklerinin bir sınırı yok. Burası metaverse yani sanal dünya isterse arsa alır kendi tabelasını bastırır her gelen görür, isterse kendi ürünlerini orada tanıtabilir burası sanal dünya Metaverse ne isterse yapabilir.

Aynı şekilde atarı sanal dünyada oyunlara ev sahipliği yapabilir dediğim gibi her hangi bir kısıtlama yok her marka bir şekilde kendini pazarlayabilir aslında büyük köklü eski şirketlerin metaverse de arsa satın alma sebebi şu yeni gelen neslin gençlerin kendilerini olan ilgilerini kaybetmemeleri istiyorlar ve buraya harcadıkları para aldıkları arsaların ücretleri onların reklam bütçelerinin yanında hiçbir şey değil, herhangi bir oyun oynarken oyundaki eşyalara para vermek size mantıklı geliyorsa o zaman Metaverseden herhangi bir şey almak da çok ama çok mantıklı gelecektir.

Bunlara ek olarak metaverse şu açıdan çok faydalı olabilir. Somali burundi gibi çok kötü durumda olan ülkeler var bu ülkelerdeki insanlar Günlüğü 1 dolara çalışıyorlar metaverse sanal dünyada gelir kapıları yaratırsa bu dünyadaki gelir eşitsizliğinin önüne geçebilir. Tabii ki böyle birşey şu an bize hayal gibi gelebiliyor.

Çünkü böyle bir şeyden faydalanmamız için oraya teknolojinin ulaşması gerek ne kadar sağlıklı olur bilemem birazdan bahsedeceğim çok sorulan bir soru sınırsız sonsuz bir şeye nasıl bu kadar para veriyorlar. Çünkü aslında sınırsız değil hangi metaverse projesi olursa olsun buradaki alan sınırlı dijital olması sınırsız olduğu anlamına gelmiyor.

Biz atıyorum bir tane Metaverse projesi seçtik diyelim. Bu da de Center’a Lanet olsun Peki biz buna yatırım yaptıktan sonra Facebook Microsoft gibi şirketler kendi metaverse şirketlerini çıkarırsa bizim paramız pul olmaz mı diye endişelenebilirsiniz ki bu çok haklı bir endişe ama nasıl piyasada sadece bir tane sosyal medya platformu yoksa İnstagram, YouTube, Twitter, Snapchat bunların hepsini kendi pazar payları var aynı şekilde birden fazla metaverse projesi olup bunların da hepsinin bir pazar Payı olabilir veya dediğim gibi Facebook yeni ismiyle Meta ve Microsoft’un bu alanda çok büyük yatırımlar yapacağınız biliyoruz.

Bu yüzden bu şirketler sizin yatırım yaptığınız metaverse projesini alabilirler tabi bunları söylemiş Ken endişelerimden bahsetmemek olmaz az önce metaverse gelişmemiş ülkelerde gelir kapıları açarak gelir eşitsizliğini önleyebilir dedik ama aynı fiver ve afrodite olduğu gibi zengin insanlar buradan fakir insanlara birkaç doları iş yaptırıp onların üstünden yine zengin olabilirler sınırlı bir alana sahip dedik ama az önce örnek verdiğim gibi birçok şirket kendi metaverselerini çıkarırsa pazar payları küçülebilir veya bizim yatırım yaptığımız decentral an projesini Facebook’un veya Microsoft’un yaptığı metrobüs projesi geçebilir satın almaya gerek bile duymayabilir.

Önümüzde çok uzun yıllar ve bir sürü bilinmeyen var Geriye gittiğimiz zaman internet ilk kurulduğunda ortaya çıkan web sitelerinin Şu an yüzde doksanı yok Belki de daha fazlası büyük ihtimalle birçok metaverse projesi çıkacak ve bunlardan sadece birkaçı büyüyecek bunların dışında Sahra altı Afrika ülkelerinde veya diğer gelişmemiş ülkelerdeki durum sizin amerikada veya diğer gelişmiş ülkelerdeki gördüğünüz gibi değil.

Sahra altı Afrika’nın nüfusu 1.14 milyar ve Bırakın bu insanların teknolojiye erişimini bu insanların suya yemeğe bile doğru düzgün erişimleri yok hatta birçok ülkede ve ileri gidersek gelişmiş ülkelerin bile kırsal kesimlerinde teknolojik gelişme çok fazla değil Eğer metaverse söylendiği kadar hoş ve güzelse hızlı bir şekilde hayatımıza adapte olursa dünyadaki insanların arasında felaket bir fark boşluk olur.

Bazılarının sadece sürekli gelişmiş ülkeleri gördüğünüz için dünyanın geri kalanındaki durumun ne olduğunun pek farkında değilsiniz küresel olarak bir çok saçma sapan yere ayrılan Bütçe ile çok kötü durumda olan ülkelerin sorunlarının neredeyse tamamı çözebilir ama çözülmüyor bazı sebepleri var Onun başka bir yazımda konuşuruz aslında şu an metaverse tamamen bir internet sitesinden oyundan veya Diyardan ibaret insanlar hala hayatlarının çoğunu bilgisayarların ötesinde yaşıyorlar.

Bu insanlar otomobil alıp biniyorlar, yazın kamp yapmaya gidiyorlar, Denize giriyorlar, bahçesinde çiçek bitki yetiştiriyorlar. İşte bu yüzden dediğim gibi hala çok erken ama erken olması hem çok karlı olduğu anlamına gelir. Hem de pahalıya alırsanız çok riskli olduğunu gösterir. Binlerce lira verip hatta araba ev parası verip internette sanal sadece dijital gerçek hayatta hiç bir işimize yaramayacak ürünlere bu kadar para vermek bunları almak ne kadar mantıklı bilmiyorum.

O gördüğünüz sanal gerçekte olmayan arsaları eşyalara milyonlarca lira veren haberlerde karşınıza çıkan insanlar çok parası olan spekülasyon yapan insanlar çok büyük sermayeleri var kaybederlerse onlar için bir kayıp olmaz ama kazanırlarsa büyük kazanırlar yazının sonunda çok önemli olduğunu düşündüğüm birkaç şeyden daha bahsedeceğim ama şimdilik benim endişelerim bunlar kafanızda ölçün tartın stratejinizi belirleyin.

Network Etkisi

Şimdi eğer yatırım yapmak ve para kazanmak istiyorsanız bence nelere dikkat etmemiz gerek ondan bahsedeyim burada para kazanmak istiyorsanız bilmeniz gereken şey. Network etkisidir. Network etkisi bir kullanıcının bir mal veya hizmete elde ettiği faydanın veya elde ettiği getirin o mal veya hizmetin kullanıcı sayısına bağlı olduğunu gösteren bir olgudur.

Bu yüzden yapmamız gereken belki de en önemli şey insanların hareketlerini ve duygularını izlemek mesela yeni bir proje çıkmışsa ve Bu projede herhangi bir şey çok yüksek fiyata satılmışsa bu manşet olur manşet olunca insanlar o yüksek rakamı gördüklerinde kendilerinin de onu kazanabileceğini hayal ederler ve görür görmez o projeye balıklama atlarlar her zaman ben size diyorum ki ilk bakacağınız şey bu sektörde proje Ama şöyle bir şey var herhangi bir proje harika da olsa Ama pazarlaması iyi değilse ve onun üzerinde Spekülatif hareketler yapılmıyorsa değerinden fazla şeyler alınıp satılmıyorsa bu insanların dikkatini çekmez.

Proje ne kadar iyi olursa olsun ama herhangi sıradan bir projede duyarlarsa ki biri girmiş 500 dolar yatırmış 500 bin dolarlık çıkmış alıp satmış bu insanların ilgisini çeker tamam madem para kazanacaksak yakından takip edeceğiz büyük paranın nereye gittiğini izleyeceğiz medya’nın neye pompalamaya başladığına dikkat edeceğiz. O zaman sadece alıp fiyatı yükselince mi para kazanabiliriz? Hayır. Metaverse de herhangi bir yeriniz varsa burada yapılacak bir etkinliğe siz ev sahipliği yapıp bunun için ücret alabilirsiniz kendi yerinizi arsanıza ünlü markaların sponsorluklarını alabilirsiniz bir Galeri açıp kendi NFT’lerini sergilemek isteyenler için NFT’lerini koymaları karşılığında bunun için para alabilirsiniz.

Tabii ki alıp da satabilir bu ve hatta konsere bile ev sahibi yapabilirsiniz bunu çok iyi bir örnek var Justin Bieber geçen ay metaverse de canlı bir konser düzenledi merak edilen sorulardan biri de bu arsaları alıyorlar ama bu arsaları satanlar kimler.

Metaverse’deki arsaları kim satıyor

Küçükken ünlülerin Adası olduğunu duyunca soruyordum bu adayı onları satan kim? Bir çok metaverse var burada arsaları satanlar projenin geliştiricileri yani sahipleri tamam o zaman geldik en popüler olanlar hangileri hangileri daha avantajlı olabilir ve özellikleri neler bir sırada sandbox var 2012 yılında kuruldu ve 166 bin tane parsel arsa var yani gördüğünüz gibi aslında sınırlı Snoop Dogg, ubisoft, soft bank ve opensea gibi markalarla ve kişilerle partnerlik yaptılar.

93 milyonluk bir yatırım aldılar ikinci sırada decentraland var 2015 yılında kuruldu ve 91 bin adet arsa var Total de 25 milyon dolarlık yatırım aldı. Son günlerde 80 tane sanatçıyı bir araya getirerek metaverse bir etkinlik düzenlediler ve yanlış hatırlamıyorsam 50.000 tane katılımcı olmuş işte düşünün metaverse de stratejik bir yerden güzel bir arsa güzel bir mekan alınırsa bu tarz etkinliklere ev sahipliği yapılırsa ileride çok güzel para kazanılabilir.

Sadece konser olmak zorunda değil şu an tahmin edemeyeceğimiz çok farklı etkinlikler değişik şeyler düzenlenebilir bunların hepsinden para kazanabilirsiniz Tabii Meta’dan bahsetmezsek olmaz biliyorsunuz Facebook ismi Geçtiğimiz günlerde Meta olarak değiştirildi bunların da çok büyük bir Bütçesi var hatta metaverse için hazırladığı Horizon Worlds’ün Kullanıma sundu büyük ihtimalle yazının başında dediğim gibi tek bir metaverse olmayacak.

İleride belki torununuz dedeme zamanında çok güzel bir metaverse arsası göstermişler almamış alsaymış şu an köle gibi çalışmak zorunda kalmayacaktık diyebilir ama aynı şekilde dedem saçma sapan bir şey bir araba ev parası yatırmış da diyebilir benim için hala çok erken.

2005 yılında internet sayfaları yeni yeni popüler olmaya başladığı zaman İngiliz bir öğrenci milyon dolarlık anasayfa isimli bir internet sitesi kurdu bin piksel yüksekliğinde bin piksel genişliğinde. Yani demek oluyor ki 1 milyon Pixel var.

Herkes küçük bir piksel alıp internet sitesinde kendi şirketinin veya hizmetin isminin görünmesini sağlayabilir insanlar şöyle düşünceler bu mükemmel bir fırsat şimdi ben 20 alıp bu internet sitesinden küçük bir sayfa alırsam bunun ileride karşında alacağım şimdiden treni atlamalıyım ki iyi paraları kazanayım ya da kendimi tanıtımını iyi bir şekilde yapayım talep arttıkça daha fazla insan o küçük pikselleri almak istedi ve fiyata gittikçe arttı Eninde sonunda piksellerin hepsi satıldı bir İngiliz öğrenci olan Alex Milyoner oldu.

Bunları alan insanlar hiçbir faydasını görmediler hiçbir şey kazanmadılar ama bunu çıkaran Alex Milyoner oldu bu şu an NFT’de, metaverse arsaların da oluyor gerçekten para kazananlar Onlara bu hayali satanlar oluyor demek istediğim bu teknoloji çöp işe yaramaz demek değil Aksine bu kesinlikle büyük bir teknoloji ve Belli ki hayatımızda mutlaka yer alacak biliyorsunuz size hiçbir şey satmıyorum herhangi bir zengin olmak kursum bir el kitabım yok tamamen kendi tecrübelerim.

Yorum Yap