1. Ana Sayfa
  2. Finans

Mentor Ne Demek? Mentor Nasıl Bulunur?

Mentor Ne Demek? Mentor Nasıl Bulunur?
+ - 0

Bugün mentor ne demek? Mentor ne işimize yarar ve mentor nasıl bulunur? Mentor ne yapar kendimize mentor nasıl buluruz bunlardan bahsedeceğiz sevgili dostlarım. Öncelikle mentor ne demek olduğuna geldiğimiz zaman mentorluğun kökeni oldukça eskiye dayanıyor.

Hatta Avrupa’da kullanılan mentorluğun ta Antik Yunan döneminden kaldığı bile söyleniyor. Homeros’un Odysseia eserinde ki Alcimus oğlunun Mentor emanet ettiğine kadar dayanıyor bu mentor kelimesinin kökeni ve dilimizde de mentor ya da mentör şeklinde ikisi de aynı manada kullanılabiliyor.

Mentor ne demek?

Mentor Ne Demek

Mentor ne demek: Akıl hocası, yol gösterici, kişiye hedeflerine ulaşması doğrultusunda yardımcı olabilecek rehber gibi kavramlar ortaya çıkıyor. Peki asıl önemli olan noktaya gelelim sevgili dostlarım.

Mentor bizim ne işimize yarar? Kendimize bir Mentor bulmak bizi ne şekilde geliştirir? Bize faydası neler olabilir? Bir de bunlara bakalım sevgili dostlarım.

İlk olarak şunu söyleyebilirim ki mentor ne demek? Mentorler bize bilgi birikimi sağlar. Çünkü kimi zaman mentorlarımız kimi zaman bizden büyük olabilir genellikle yaş olarak yüzden büyük türler ve bu da tecrübelerinin daha fazla olmasını sağlar ve bizde yeni başladığımız iş hayatında ya da yeni başladığımız girişimciliğin herhangi bir alanında mentorların bu tecrübesinden doğru bir şekilde istifade ederek başarıya doğru sonuca doğru daha net ve daha emin adımlarla ilerleyebiliriz.

Hata yapmak hayatımız boyunca oldukça önemlidir sevgili dostlarım ben mesela başarı hikayelerini incelerken her zaman hata yapılan noktalar odaklanmaya çalışıyorum ki, o hataları ben yapmayayım o hatalardan kaçına bileyim. Çünkü birileri bu hataları yapmışlar ve doğru sonuçları alamamışlar bu şekilde bizde hata yapıp vakit kaybedeceğimize hatalardan ders alıp daha doğru şeyler yapıp daha ileri gidebiliriz.

Mentorlar da bize bu konuda bu şekilde bir destek sağlayabilirler sevgili dostlarım yani tecrübelerini bizle paylaşarak bize bir bilgi havuzu oluşturabilirler ve çalıştığımız sektör hakkında bize daima bilgiler verebilirler ve ileriye doğru daha doğru ve daha güvenilir bir rota çizmemize yardımcı olurlar. İlk olarak buydu.

İkinci olarak mentor ne demek? Bizim kendimiz de göremediklerimizi görürler ve bunları iyileştirmemiz de yardımcı olurlar sevgili dostlarım. Şüphesiz beşeriz şaşarız. Hepimizin hataları oluyor hiçbirimiz mükemmel değiliz bazen nerede hata yaptığımızı kendimizden göremiyorum bazen buna iş körlüğü diyebilirsin. Hani mağazanın içinde sürekli o mağazaya gidip geliyorsanız mağazadaki bazı şeyleri fark edemezsiniz ama dışarıdan gelen bir kişi acaba şunu şöyle yapsan nasıl olur? Bunu böyle yapsan nasıl olur dediği zaman ışık yanar.

Evet bunu böyle yapabilirim bunun yerini değiştirebilirim daha güzel olur şeklinde biz yani toptancılık işini yaparken bu şekilde bunları görebiliyorduk. Çünkü sürekli aynı yere girdiğiniz zaman bazen artık göz aşina oluyor farkına varamıyorsunuz ama dışarıdan bir göz geldiği zaman size bir tavsiyede bulunduğu zaman evet bu mantıklı bu denenebilir, bunun üzerine düşünebilirim diyorsunuz.

Mentorlar da aynı şekilde bize bu noktada yardımcı oluyorlar sevgili dostlarım. Mentorlar çoğu zaman bizi analiz ettikten sonra bu noktayı görebilirler sevgili dostlarım. Bak sen bu işi çok güzel yapıyorsun ama hani şunu biraz daha değiştirirsen bunu farklı yaparsan sonuca başarıya daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsin gibi söylemlerde bulunarak bize daha başarılı olmamıza yardımcı olabilirler sevgili dostlarım.

Üçüncü olarak ise mentorlar bizim gelişimizde ve performansınız da motive edici ve teşvik edici olabilirler sevgili dostlarım. Mentorluk gerçekten çok güzel bir şey ve çok özel bir şey, herkes mentor olamaz. Bunu da biliyorsunuz iyi bir mentor olmak için iyi bir dinleyici olmanız lazım.

Karşı taraflar iyi bir şekilde empati yapabilme yeteneğine sahip olmanız lazım ki bunu daha iyi anlayıp ona göre daha iyi çözümler daha iyi yaklaşımlar sergileyin. Bu bakımdan bize düştüğümüz yerde motive edebilirler, destekleyebilirler, teşfik edici şeyleri bize gösterebilirler bu şekilde mentorlar yine bize fayda sağlamış olur sevgili dostlarım.

Mentorlar

Memurların bize bir diğer faydası ise sevgili dostlarım mentorlarımız güvenilir danışmanlardır. İş dünyasın da bazen kime güveneceğimi yada kime güvenemeyeceğimizi bilemeye biliriz işte burada imdadımıza mentorlar koşuyor.

Mentorlar bizim güvenilir danışmanlarımızdır aklımıza bir fikir geldiği zaman, bir iş fikriniz olduğu zaman bunu şüphesiz bir şekilde mentorumuz ile paylaşabiliriz. O da üçüncü taraf olduğu için objektif bir şekilde bize yorum yapabilir ve fikri mülkiyet olsun çalınma korkusu olsun bu gibi şeylerden korkmanıza gerek kalmaz.

Bize bu işi hangi noktada geliştirebiliriz? Hangi noktada daha fazla odaklanmamız gerekiyor? Nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Bunları rahat bir şekilde gönül rahatlığıyla ve güvenilir bir şekilde anlatacaktır sevgili dostlarım. Mentorların belki de en önemli özelliklerinden birisi de bu sevgili dostlarım bence mentorlarımız bize harika bir Network ve harika bir bağlantı seçeneği sunabilirler.

Çünkü bunlar işlerinde başarılı insanlar olmuş olabilirler bizden daha tecrübeli oldukları için mutlaka ve muhakkak bizden daha fazla insan tanıyorlardır ve bizim projemiz fikrimiz ya da hangi alanda desteğe ihtiyacınız varsa çevresindeki insanlara biz yönlendirebilirler ve bunlarla bağlantı ve network kurmamızı sağlayabilirler bu şekilde alacağınız reaksiyonları daha hızlı bir şekilde almaya başlayabiliriz.

Ulaşmamız gereken insanlara daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliriz. Bu yüzden bence mentorların en önemli özelliklerinden birisi de bu sevgili dostlarım bize her zaman güzel ve doğru network bağlantıları sunabilirler.

Mentorların bize bir başka faydası ise: Mentorlar yeni başlayanların yaptığı aynı hataları yapmamak için öğrenebileceğimiz deneyimlere sahiptirler bu insanlar belki daha önce pek çok girişimciyle pek çok insanla beraber çalıştılar. Onlara danışmanlık, koçluk hatta mentorluk yaptılar.

Bu yüzden biz de yeni fikrimiz olduğu zaman yeni bir işe başladığınız zaman mentorumuz bize neleri doğru yapmamız gerektiğini nelere dikkat etmemiz gerektiğini hatayı nerede yaptığımızı neden bu hataları yaptığımızı bize rahat bir şekilde açıklayacaktır ve biz de deneyimsizliğimizi bu şekilde örtmüş üstünü kapatmış olacağız.

Zaten yapılan araştırmalarda bunu gösteriyorlar yeni girişimler mentor destekleri aldıkları zaman diğer girişimlere göre %60 oranında daha başarılı oluyorlar. Bu bakımdan mentor desteği hem girişimimiz de Star up’ımız da oldukça önemli hem de şahsi olarak kendi girişimcilik serüvenimiz de oldukça önemlidir.

Zaten mentorluk ilgili pek çok örneği görüyoruz özellikleri tarihten görebiliyoruz bunu mesela Fatih Sultan Mehmet ile Akşemsettin büyük İskender’le Aristo ya da bugünlere doğru geldiğiniz zaman Mac zumber’in mentoru Stev Jobs’dı ya da iki tane rakibi hatırlatayım size Christian Dior ve Yves Saint Laurent.

Yves Saint Laurent Christian Dior’un altında çalışıyordu VeDaha sonrasında kendi markasını kurdu o bu mentoru Christian dior du bunun gibi pek çok örnek verebiliriz hem tarihten hem bugünden girişimcilik dünyası ile ilgili bu yüzden mentor olmak oldukça önemlidir.

Peki mentorların faydası bu kadar mı? Tabii ki de değil size özel son bir maddemden daha var sevgili dostlarım. Bu maddeyi büyük ihtimalle seveceksiniz. Belki bundan daha önce haberiniz yoktu ama meteorların pek çoğu ücretsizdir ve bu onları pek çok yandan daha çekici kılar. Tabii ki de bu işi parayla yapan çok daha profesyonel olarak yapan insanlar var ama kendimize ücretsiz bir şekilde de mentor bulabiliriz Sevgili dostlarım yani mentor dediğimiz şey çok uzağa gitmeye gerek yok mentor aramak için.

Bu bir rol model olması lazım babamız bizim mentorumuz olabilir, iş yerindeyken üst pozisyonlarda çalışan kişiler bizim mentorumuz olabilir. Bunun yanı sıra girişimcilik ekosisteminin de tanıştığınız farklı starup dan daha tecrübeli birisi sizin mentorünüz olabilir.

Bir arkadaşınız bir alanda daha uzmansa bu arkadaşınız sizin mentorünüz olabilir. Ailenizden başarılı işlere imza atmış kişiler varsa bunlar sizin mentörünüz olabilir. Bura da yaşın çok bir önemi yok burada önemli olan tecrübe ve ilgili alandaki uzmanlık seviyesi. Bu yüzden mentor bulmak oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra zaten ilerleyen bölümlerde kendimize nasıl mentor bulabiliriz bunlardan bahsediyor olacağım bu yüzden makaleyi sonuna kadar mutlaka okuyun.

Zaten Mentorlar bu işi para için yapmazlar sevgili dostlarım. Onlar faydalı olabilmek için daha güzel işlere imza atabilmek için gençlere yeni başlayanlara destek olabilmek için yani içsel bir tatmin için bu işi yaparlar. Zaten başarı da sizin başarılı olmanızda mentorunuz için en büyük başarılarından birisidir.

Çok güzel bir Japon atasözü var bunu sizlerle paylaşmak istiyorum Japon ata sözünde der ki: Kendine usta diyebilmek önce Ustanı geçeceksin daha sonrasında ise seni geçecek bir çırak yetiştireceksin” Aslında mentorluğu çok güzel açıklayan bir söz sizde mentorluk desteği aldıktan sonra ilerleyen bölümlerde başarı ulaştığınızda mutlaka yeni başlayanlara gençlere mentor olarak destek vermeniz gerekli bence sevgili dostlarım bu bir vazife gibi düşünebilirsiniz bence. Ve gelelim işin önemli kısmına sevgili dostlarım.

Mentor Nasıl Bulunur?

Mentor Nasıl Bulunur

Kendimize nasıl mentor bulabiliriz? Mentorlar her yerde var. Ailemizden başlayabiliriz, babamızdan, annemizden, abilerimizden, ablalarımızdan. Bunun yanı sıra çalıştığımız yerlerdeki üstlerden başlayabiliriz bunlar bize faydalı olabilirler ya da sosyal medya Linkedın gerçekten çok önemli Platform çok önemli bir mecra bunu her defasında size sık sık söylüyorum.

Lınkdlni gerçekten doğru bir şekilde kullanırsanız size her yönden faydası olur takip ettiğiniz bir grup olabilirim bir iş insanı olabilir. Buna aklınıza takılan bir soru olduğu zaman mutlaka sorabilirsiniz. Size yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra ben YouTube’dan da çok güzel mentorluk destekleri alıyorum severek sıkı sıkı takip ettiğim girişimciler var ve bunların girişimcilik felsefesi her defasında beni derinden etkiliyor ve ben aslında bir mentorluk desteği almış oluyorum bu girişimcilerden.

Devamlı bir şekilde izlemeye çalışıyorum ve genellikle bu tip videolar bana takıldığı yerde her zaman yardımcı oluyor mesela YouTube’da sürekli uğraşıyorum bir şeyler yapmaya çalışıyorum ama çok yavaş bir biçimde büyüyorum. Bir girişimci videoda şöyle diyor.

Önemli olan nicelik değil niteliktir nicelik mutlaka bir gün artar ama önemli olan her yaptığınız işin üstüne nitelik olarak artmasıdır. Bende şimdi baktığım zaman videoların üstüne giderken her geçen gün her yeni videomda üzerine koya koya gidiyorum.

Teknik olarak daha fazla şey yapıyorum hitabet olarak daha fazla şey yapıyorum araştırma yaparken sürekli yeni şeyler öğreniyorum yani her çektiğim videonun kalitesini nitelik olarak bir öncekinden daha yüksek sevgili dostlarım nicelikle yavaş yavaş da olsa bir şekilde artıyor.

Grafikler her zaman yukarı doğru ilerliyor Bu bakımdan oldukça güzel bir şey benim için. Yani siz de internet girişimcilerinden konuşmasanız bile mentorluk desteği alabilirsiniz bence hatta aklınıza takılan şeyler olduğu zaman.

Yorum yapabilirsiniz, Instagram’dan yazabilirsiniz, Lınkedln’den yazabilirsiniz cevap verirlerse çok mutlu olursunuz işinize yarar.

Ayrıca girişimcilikte My Stone yani kilometre taşı dediğimiz pek çok kitaplar var sevgili dostlarım. Bu kitapları okuyarak yine eski girişimcilerin nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı çok güzel eserler var bu eserler size mutlaka bir rehber birleşik gibi olacaktır ve kitaplarda bence mentorlardır doğru kitapları okuduğunuz zaman size her türlü girişimcilik serüvenin de yardımcı olacaktır.

Şunu sakın ama sakın unutmayın sevgili dostlarım. Bir akıl hocası sahip olmak bir zayıflık işareti değildir. Tam aksine sizin yeterince zeki olduğunuzu ve başarılı olmaya ne kadar istekli olduğunuzu gösterecektir. Bu yüzden kendine bir an önce mentor bulun sevgili dostlarım.

Aklınıza takılan bir şeyler olabilirse benim yardımcı olabileceğim olduğunu düşündüğünüz bir şey olabilirse bunu yorumlar kısmına yazın ya da iletişime form bırakın.

Bu makale de mentor ne demek? Mentorun bize faydaları nelerdir ve kendimize nasıl mentor bulabiliriz bunlardan bahsettik umarım sizin için faydalı ve güzel makale olmuştur. Umarım kendinize harika mentorlar bulursunuz. Makaleyi beğendiyseniz beğen butonuna basın sevgili dostlarım.

Yorum Yap