1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Nasıl Mutlu Olunur? 20 Yol

Nasıl Mutlu Olunur? 20 Yol
+ - 0

Nasıl mutlu olunur? Daha mutlu bir hayat sanırım hepimizin aradığı şey kime sorsak en temel ihtiyacımız en çok istediğimiz şey bu. Nasıl mutlu olunur? Birazdan bu konuda çok şaşırtıcı ilham verici önerileri yazacağım ama benim bu konuda şöyle bir bakış açım var. Çocukluktan beri bize öğretilen şey şurada bir şey var. Eğer o şey orada değil sende olursa mutlu olacaksın. Dolayısıyla tüm yaşamımız oraya gitme konusunda kendimize hedefler koyma ile geçiyor.

Çünkü oraya varırsak mutlu olacağız değil mi? Bu bakış açısı zihni meşgul etmek dışında pek de bir işe yaramıyor, sanırım herkes hemfikir olur ki yaşadığımız onca tecrübeden sonra önümüze hedef diye koyduğumuz şeyler bize geçici mutluluklar dışında bir şey vermiyor.

Peki vardığımızda bizi memnun etmeyecekse onca hedefe neden koşuyoruz ki? Topluma uyum sağlamaya çalışmak. Evet tek sebebi bence bu hayatımızda yaptığımız birçok şeyi sebebimiz zaten bu. Sürünün bir parçası olmaya çalışmak dışarıdan tamamen kopalım ya da metalist olmak tamamen kötü bir şey demiyorum kesinlikle ama bazı şeyleri artık önemsemenin vakti geldi bildiğimizi sandığımız zaman gerçekten modern insanlar olarak gerçekten artık unuttuğumuz şeylerin üzerine düşmenin vakti geldi.

Bugün Nasıl mutlu olunur? Sizin için 22 fikir toparladım hızlı geçeceğiz hepsini Bakalım hangilerini beğeneceksiniz seveceksiniz ve hayatınıza uygulayabileceksiniz.

Nasıl Mutlu Olunur? 20 Yol

Nasıl Mutlu Olunur?

Anı Yaşamayı Öğren

Nasıl mutlu olunur? Anı yaşamak sorumluluk bilincini kaybedip anlık hazlarla yaşamak değildir kesinlikle geçmiş ve gelecek kaygılarından kurtulup anın farkında olmaya başlamaktadır. Daha mutlu bir hayat için gelecekteki endişelerden kurtulup geçmişte yaşamayı bırakmalıyız.

Kendinle Mutlu Ol

Nasıl mutlu olunur? Kendimizi kendinizle vakit geçirmeyi yalnızlık saymayacağınız şekilde yetiştirin diyor. Kim diyor? “Andrey Tarkovski” diyor. Mutlu olmak için kimseye ihtiyacımız yok arkadaşlar. Hatta size bir sır vereyim, insanlar mutlu olmak için yanlarına gelen insanları değil zaten mutlu halde mutlu olmuş şekilde yanlarına gelen insanları severler.

Başarısızlık Kelimesini Yeniden Tanımla

Nasıl mutlu olunur? Her kriz fırsattır arkadaşlar başarmamak kelimesini artık kelime dağarcığınızdan çıkarın lütfen çok daha iyisini deneme olarak değiştin bu kelimeyi. Nerede hata yaptığınızı düşünün çok daha iyi bir seçeneğin karşınıza çıkacağına inanın ve ilerlemeye her ne olursa olsun devam edin.

Kötü Düşünmeyi Bırak

Nasıl mutlu olunur? Düşünmek aynı zamanda çağırmaktır. Tabii ki önlemlerimizi alacağız ama daima en iyisini düşünelim kötü olunca zaten o kötü şey yaşanacak ama biz hep iyi olacağını düşünürsek hem iyiyi çağırmış olacağız he de iyi olacağını düşündüğümüz için bu hareketlerimize yansıyacak ve davranışlarımızı motive etmiş olacağız daha iyisinin olma ihtimalini hep artırmış olacağız.

Ne İstediğine Odaklan

Nasıl mutlu olunur? Özellikle 2022’de artık her gün daha hızlanan dışarıda boş gereksiz şeylerin bütün yeteneklerini kullanarak bizi kendilerine çağırdığı bu yıllarda yapabileceğimiz edinebileceğimiz en büyük yeteneklerden birisi hedeflerimize mutluluğumuza hayallerimize odaklı kalabilmek.

Odağımızdan saptığınızı düşündüğünüzde sizin dikkatinizi dağıtan asıl nedenin kökenine inmeye çalışın ve onunla başa çıkmaya çalışın geçtiğimiz sene bir odaklanma yöntemi olarak kırmızı ağaç metodu bunu ben uydurmuştum diğer makalelerimizi okuyanlar bilir çok güzel geri dönüşler almıştık o makalemi buradan okuyabilirsiniz belki odaklanma konusunda işinize yarayabilir.

Geçmişinle Barış

Nasıl mutlu olunur? Ne olduysa oldu artık onları taşımaya gerek yok. İyi günler kötü günler bir şekilde geçti zaman geçiyor belki de bize kötü günleri unutmamıza yardımcı olmak için geçiyor ama biz o kötü günlerin yakasından tutmuş hayır hiçbir yere gidemezsin ben seni bir ömür yanımda taşıyacağım diyoruz.

Şunu unutmayın lütfen beyin unutmayı sever duygular hatırlamayı kötü günlere duygu bağlamayın bugün yeni bir gün ve bu güne dair artık yeni şeyler söylemek lazım.

Duygularının Kölesi Olma

Nasıl mutlu olunur? Duyguların bazı noktalarda size rehberlik etmesi ve tabii ki izin verebilirsiniz ama duygularınızın sizi tanımlamasına izin vermeyin bütün olaylara karşınıza çıkan her şeye sadece duygusal reflekslerle karşılık cevap verilmez. Duyguları hissetmek tabii ki güzeldir tabii ki insanidir ama duygularınızın sizi tanımlamasına, sizi şekillendirmesine, sizi kontrol etmesine izin vermeyin.

Her Şeyi Kontrol Edemezsin

Nasıl mutlu olunur? Şunu deneyin lütfen eminim ki hepiniz şaşıracaksınız şu an hayatınızda size kötü his veren şeyleri bir kağıda yazın yüzde sekseniniz aslında sizin kontrolünüzde olmayan şeyler olduğunu göreceksiniz. Asıl sizin kontrolünde olan neredeyse tek şey kendinizsiniz dolayısıyla da kontrolünde olmayan şeyleri artık dert etmekle vakit harcama mutluluğun %80’ni zaten sadece bu fikir sana sağlayacak.

Değerli Olan Deneyimdir

Nasıl mutlu olunur? Eşya bir vardır bir yoktur bir azdır bir çoktur bir gelir bir gider kısa vade de bizi biraz mutlu edebilirler o kadar en çok hatırlayacağımız şey onlarla yaşayacağımız deneyimlerdir. Dolayısıyla sahip olduğunuz her şeyi ve eşyayı anlamlı yapan şeyin onlar yaşadığımız deneyimler onlarla yaşadığımız farkındalık olduğunu lütfen unutmayın.

Artık Her Gün En Önemli Gün

Nasıl mutlu olunur? Şöyle bir ön görü bırakayım buraya; Bence bu listeyi okuyan hemen hemen herkesin yaşamlarının en kritik yılı 2022 bu yıl olacak. Çünkü bu yıl bence dünya hiç olmadığı kadar karışık hiç olmadığı kadar hızlı olacak kaybedecek tek bir günümüz bile yok arkadaşlar. Boşa geçirilecek bir günü müsvette geçireceğiniz bir günü asla kabul etmeyin. Buna asla razı olmayın. Çünkü 2022’nin her bir günü şimdiye kadar hiç olmadığı kadar kritik önemi olacak hepimiz için.

Dünyanın En Basit Kuralı

Nasıl mutlu olunur? Bu fikri lütfen artık odanın duvarına mı asıyorsun, telefonun arka fonuna mı koyuyorsun, bilgisayarının masaüstü arka planı olarak mı ayarlıyorsun lütfen bir yere koy göz önünde dursun yani dünyanın en kolay en basit ama en çok geri dönüşü olan fikri. “Daha mutlu bir insan olmak istiyorsan hayatında sevmediğin şeylerin sayısını azalt, sevdiğin şeylerin sayısını artır.”

Beklentisiz Gülümse

Bir iltifat, bir gülümseme, bir önemseme karşılık beklemeden insanlara sunabileceğimiz aslında çok şey var ve maalesef bunu yaptığımızda bir lütuf sanıyoruz bunu. Hayır bu her geçen gün kalbi kararan modern insanın kalbini temizleme kendisini bir anlamda arındırma egzersizdir.

Her Gün Şükür Alıştırması Yap

Ne kadar çok için dolu şükredersen yani sadece dilde değil şükretmenin anlamını bilerek millet duymanın anlamını bilerek o farkındalığı yaşarsan hayattan o kadar çok keyif alabilirsin mutlu anların bir anda geçmesini değil onlar da kalmayı hücrelerinde hissetmeyi sağlayabilirsin sahip olduklarını önemsemek sahip olduklarının farkında olmak en büyük insani farkındalık alıştırmasıdır ve ne kadar çok tekrar ederseniz o kadar çok alışkanlık kendiliğinden olan bir şey haline gelir.

Her Güne Güzel Şeyler Olacak Gibi Başla

Her sabah uyandığınızda aynanın karşısına geçin yada pencerenizi açtığınızda o temiz oksijenli havaya şöyle bir seslenin. Bugün harika bir gün olacak ve ben bundan maksimum derecede faydalanacağım her sabah bunu yapmaya çalışıyorum. Her sabah da bir hızlı yürüyüş koşu yapıyorum.

Başkalarını Boşver Artık

Bazen bazı şeyleri usul usul olsun konuşarak çözüme ulaşamıyorsunuz bazen yerden gerçekten çok kuvvetli kalkmak için çok kuvvetli bir yumrukla yere serilmek gerekiyor bazen bazı şeyleri gerçekten dümdüz olduğu gibi çok sert şekilde birilerinin bize konuşması söylemesi gerekiyor.

Artık insanların sizin ne düşünmeniz gerektiğini ne yapmanız gerektiğini söylemesine lütfen izin vermeyin. Elalem bitti artık Elalem aç zihnini doyuramıyor. Elalem artık saçmalıyor şu sokaklara bir bakın artık insanların ciddiye almayın size ne yapmanız gerektiğini söyleyen insanları gerçekten ciddiye almayın. Elalemin foyası artık ortaya çıktı elalemin kendine faydası olmadığı artık tescillendi yıl 2022 insanları boş verin.

Konfor Alanından Çık

Bunu çok yazdım diğer makalelerim de hem gelen mesajlardan hem kendi hayatımdan bunu tecrübelerim ile çok net biliyorum. Bunu yapın arkadaşlar. Konfor alanınızı terk edin konfor alanınızın içinde geçirdiğiniz günleri gerçekten kayıp günler olarak kabul edin. Zor ve acı sanılan ama aslında içine girdiğinizde onu alıştığımız da dünyanın en keyifli en güzel hislerini size veren şeyi olacak bu konfor alanını ufak ufak terk etmek. Konfor alanınızı terk edin zihninizi yeni olasılıklara açın.

Önce Başarı mı? Mutluluk mu?

Hangisi önce geliyor senin hayatında mutlu olduğun için mi başarılı olabiliyorsun yoksa başarılı olduğun için mi mutlusun. Bu liste de cevabını sizin bıraktığım sorulardan birisi olsun isterseniz yorumlara da yanıtınızı yazabilirsiniz ama lütfen ciddi olarak kendinize bu sorunun cevabını bir verin.

Tutkunu Bul

Çok sevmiyor olsan da yaşına sosyal statüne çevreye bağlı olarak bazı sorumlulukların olabilir. Okey onları yap ama seni tutkulu hissettiren seni heyecanlandıran şeyi de mutlaka bul. Çünkü o tutkuyu bulmazsan olmaz. Bir insanın başına gelebilecek en güzel şey gerçekten tutku duyduğu şeyi bulmak oluyor ve eğer mümkünse tutku duyduğu şeyle birlikte yaşamını idame ettirecek hale getirmek oluyor.

Gerçek Amacını Bul

Hayat bazen kontrolden çıkmış gibi olabiliyor. İnsan bir amacı yokmuş gibi neyi neden yaptığını bilmiyor halde yaşayabiliyor. Böyle olunca da hiçbir şeyden tat almadan yaşıyor böyle şeyler hissettiğinde insanlık halidir bunlar olabilir bunların seni derin kuyulara düşürmesini sakın izin verme, böyle şeyler hissettiğinde kendi amacını hatırlamak için kendini tanımak için kendine vakit ayır mutlaka senin için hayatı yaşamaya değer kılan şey ne bunu düşün ve bunun yanıtını bulmaya çalış.

Affetme Alıştırması Yap

Affetmeyi reddettiğiniz de sadece kendimize zarar veririz farkında olmadan. İntikam hiç kimseye bir şey katmaz ki çünkü hatta tam aksine geçmişte yaşanmış bir şeyin intikam duygusunu sırtında yıllarca taşıyor olursun affetmeyi karşınızda o kötü kişiye yaptığınız bir iyilik olarak görmek yerine kendiniz için bir iyilik olarak görmeyi deneyin. Affederek kalbinizde iyiliğe temizliğe güzelliğe olumlu duyguları daha fazla yer açmış olursunuz.

Avet özellikle hiç olmadığı kadar mutlu olmaya ihtiyacımız olan bu günlerde liste de bahsettiğim önerileri hayatınızda umarım değerler kalabilmiştir hangi önerilerde eksiğimiz vardı ya da hangi öneriler sizin için çok kritik di bir çok önemliydi onların üstüne gitmek istiyorsunuz lütfen aşağıda yorumlarda fikirlerinizi belirtin muhabbete aşağıda devam edelim.

Yorum Yap