1. Ana Sayfa
  2. Finans

Özgüven Arttıran Yöntemler 9 Yolla Özgüvenli Ol!

Özgüven Arttıran Yöntemler 9 Yolla Özgüvenli Ol!
+ - 0

Özgüven arttıran yöntemler hazırladım sizler için özgüvenli olmanın kendimiz için ne kadar çok öneme sahip olduğunu biliyoruz fakat özgüvenli olmanın zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ne kadar çok araştırma yaparsan yap iş tamamen sende bitiyor arkadaşım özgüven arttıran yöntemlerden bahsedeceğim fakat sen düşüncelerini değiştirmediğin sürece bu yöntemler işe yaramayacak çok uzatmadan başlamak istiyorum şunu da belirtiyim özgüven seni zirveye götürür hayatın her alanında .

Özgüvenli Olmanın 9 Kesin Yolu

1- Korkularınla Yüzleş

Korkular bizi fiziksel ve duygusal acılara karşı korurlar. Fakat bazen korkularımız yüzünden karşımıza çıkan iyi fırsatları da kaçırıyor olabiliriz. Eğer korkularımızın olduğumuz veya olacağımız kişiyi kontrol etmesine izin veriyorsak başımız belada olabilir.

Çünkü kolayca başa çıkabileceğimiz bir durumda bile kendimizi bir köşede ağlarken bulabiliriz. Örneğin karşıdan karşıya geçmek tanımadığımız insanlarla konuşmaktan daha tehlikeli bir durumdur. Ancak bir arabanın bize çarpması daha fazla zarar verebilecekken hoşlandığımız birisine karşı rezil olma ihtimali bizi daha çok korkutur.

Peki, korkularımızı nasıl yenebiliriz? Küçüklüğümüzden beri sürekli karşıdan karşıya geçmeyi tekrarladığımız için bu konuda hiçbir korkumuz kalmamıştır. Aynı şekilde her gün tanımadığımız insanlarla konuşmaya çalışırsak rezil olma korkumuzu da yenmeye başlayabiliriz. Böylece gerçekten hoşlandığımız birisi ile karşılaştığımızda onu elde etmemiz çok daha kolay olacaktır.

2- Eleştiriler ile başa çıkmayı öğrenin.

Bazen eleştirilere göğüs germek en yüksek dağa bile tırmanmaktan daha zor olabilir. Geçmişte çoğu başarılı insan eleştiriler sonrası kontrolü kaybedip hayatlarını mahvetmişlerdir. Eleştiriler eksik yanlarımızı değiştirmemiz için gereklidir.

Ama kısa boylu olmak, kötü bir sese sahip olmak gibi bazı özelliklerimizi istesek de değiştiremeye biliriz. Bu yüzden değiştiremeyeceğiniz özelliklerinizi kabullenin ve bunlarla yaşamasını öğrenin. Yoksa bir başkasının bunlar üzerinden sizi eleştirmesi çok yıkıcı sonuçlara yol açabilir.

3- Kendinizi Başkaları ile Karşılaştırmayın

Bir başkasının başarısı sizi kesinlikle ilgilendirmemelidir. Çünkü gerçekten başarılı olan insanlar toplumun çok küçük bir bölümünü oluştururlar. Genellikle insanlar zavallı, korkak ve çaresizdir. Bu yüzden televizyonda ve sosyal medyada başarılı birkaç kişiyi gösterip sizi manipüle etmelerine izin vermeyin.

Aynı annelerimizin küçükken bir başkasının çocuğunu gösterip onun çocuğu başarılı sen niye değilsin sorusunu sorduğu gibi beynimiz de bize her gün buna benzer sorular sormaktadır. Beyninizdeki bu salak sesi dinlemeyi bırakın. Tek rakibiniz kendinizsiniz.

Bir başkasından değil, dünkü zavallı halinizden daha başarılı olmak zorundasınız. Bu yüzden bir başkasının 300 bin dolarlık arabasına, gittiği tatile veya instagramda ki takipçi sayısına bakarak kendinizi boşuna üzmeyin.

4- İnsanları etkilemek istediğinizde göz teması kurun.

Çoğu insan göz teması kurmaktan kaçınır. Fakat göz teması kurmak güvene dayalı bir ilişki kurabilmek için çok önemlidir. Size bir soru sormak istiyorum. Konuşurken size bakmaktan çekinen bir insana ne kadar güvenebilirsiniz? Gerçekten sizin söylediklerinize değer veren birisi konuşma sırasında gözlerinizin içine bakacaktır.

Ancak gözlerinizi kırpmadan uzunca bir süre karşınızdakine bakmak kabalık olarak da anlaşılabilir. Benim bu konuda uyguladığım yöntem %50 göz teması kuralıdır. Böylece kabalık etmeden karşımızdakine ilgi duyduğumuzu bize güvenebileceğini ve söylediklerine değer verdiğimizi gösterebiliriz.

5- Hayır Demeyi İçselleştirmek

İnsanlar başkaları tarafından sevilebilmek için olmadıkları biri gibi davranabilirler. Bir partiye gittiğinizi düşünün. Etrafınızdaki insanları etkilemek ve onların sizden hoşlanmasını sağlamaya çalışıyorsunuz.

Onlarla muhabbet edip gülümsüyorsunuz belki de onların suyuna gidiyorsunuz. Sonrasında evinize döndüğünüzde yaptıklarınızdan pişman oluyorsunuz. Çünkü başkalarını etkilemek için kendi kişiliğinizden ödün verdiniz.

Bu yüzden çok sinirleniyorsunuz. Keşke benimle dalga geçtiklerinde lafı yapıştırsaydım diyorsunuz. Başkalarına sevimli gözükmeye çalışmayın. Kimseyi incitemem ben sevgi kelebeğiyim diyerek dolaşmak sizi özgüvenli birisi yapmayacaktır. Tüm hayatınız boyunca insanlar üzerinize gelip sizi baskılamaya çalışacaklardır. Buna karşı koyabilmek için onları incitmeyi öğrenmelisiniz.

Dişlerinizi gösterin ve onlara zarar verin. Bir süre sonra kimseyi incitmenize gerek kalmayacak. Çünkü zamanla daha özgüvenli bir duruşunuz olacaktır. Böylece sizden çekinecekler ve üzerinize gelemeyeceklerdir. Eğer dediğim gibi yapmayıp herkese şirin gözükmeye çalışırsanız iş yerinizde maaşınıza zam alamayacaksınız.

Elinizden gelenin en iyisini yapsanız bile hak etmeyenler yükselirken siz yerinizde sayacaksınız. Başkalarına zarar verememek sizi ahlaklı birisi yapmaz. Sadece başkalarına iyi gözükmeye çalışan bir korkak yapar. Bu yüzden başkalarının hoşunuza gitmeyen davranışlarına: “Hayır!! orada dur bakalım” diyebilmelisiniz.

6- Başkalarının senin adına karar vermesine izin vermemek

Özgüven ailede kazanılır. Bu yüzden çocukluk dönemi çok önemlidir. Eğer anne-babanız size “saçın uzamış! yarın git kestir!” diyorsa sizde özgüven diye bir şey olması çok zordur. Sizin adınıza karar veriliyorsa siz o özgüveni hiçbir zaman kazanamayabilirsiniz.

İpotekli kimlik olursunuz. Misafirlikte ”o sevmez teyzesi” cümlesiyle başlıyor çoğumuzun bu buhranı Nietzsche’ nin de dediği gibi: “Ya kendinin ana, babası olursun ya da ebediyen çocuk kalırsın.”

7- Kültürlü olmak

Bunun için çok kitap okumanız gerekiyor. Etrafınıza bakın. Tanıdığınız bütün öz güvenli insanlar bilgi sahibidir. Çünkü sohbet ederken iddia ettikleri şeyin arkasını doldurabilecek birçok argümanları vardır. Cahil insanlardaki özgüvenin ise içi boştur. Bu insanların o boş özgüvenlerini düşürmek çok basittir.

8- Kendini Sevmek

En sağlıklı öz güven kişinin kendisini sevmesiyle gelendir. Eğer özgüven para ile, meslek ile, kariyer ile veya fiziksel özellikler ile geliyorsa gitmesi an meselesidir. Gerçek özgüven; sahip olunan avantajlarla desteklenen kendine güven değil, dezavantajlardan etkilenmeyen rahatlıktır.

9- Düşüncelerinizi Sınırlandırmayın.

İnsanları kısıtlayan en büyük şey 7 milyar insana karşı tek başına olduklarını düşünmeleridir. Bu yüzden sorumluluk almadan çoğunluğun düşüncesine göre hareket etmeyi tercih edebilirler. Çünkü düşüncelerinizi ifade ettiğiniz zaman sonuçlarına katlanacak kadar da güçlü olmanız gerekir.

Hayatınızda aldığınız veya almadığınız her kararın bedelini ödemek zorundasınız. Ama hiçbir karar almamanın bedeli çok daha büyük olabilir. Eğer bir şeyin arkasında durmanız gerekiyorsa kendi düşüncelerinizin arkasında durun. İnsanlar size karşı çıkıp düşüncelerinizin ne kadar aptalca basit veya cahilce olduğunu söyleyebilirler.

Fakat 5 yıl boyunca pes etmeden kendi düşüncelerinizi savunmaya devam ederseniz ne kadar güçlü ve özgüvenli bir kişi haline geldiğinize inanamayacaksınız. Haklısınız, özgürce konuşmak güvenli değildir. Hiçbir zaman da olmayacaktır. Fakat hiç konuşmamak çok daha riskli olabilir.

Ya bedelini ödeyip kendiniz gibi konuşacak ve kişiliğinizin arkasında duracaksınız, ya da bedelini ödeyip başkalarının düşüncelerine itaat ederek zavallı bir köle olarak yaşayacaksınız. Bu kanalda anlattığım aykırı şeyler için baskılanmaya çalışıldığım zamanlar oldu.

Ama her seferinde düşüncelerimin arkasında durdum ve kanal büyümeye devam etti. Geçtiğimiz aylarda yüzlerce destek mesajı aldım. Bu mesajlardan sadece ikisi olumsuzdu. Unutmayın! Düşüncelerinizle dalga geçen insanlar bir toz bulutu gibidir.

Eğer sizi etkileyemeyeceklerini anlarlarsa bir anda yok olurlar. Evet, korkmalısınız. Ama sizinle alay eden insanlardan değil, olmak istediğiniz kişi olamamaktan korkmalısınız.

Yorum Yap