1. Ana Sayfa
  2. Finans

Para Olmadan Nasıl Para Kazanılır?

Para Olmadan Nasıl Para Kazanılır?
+ - 0

Bu soru, muhtemelen insanların bana en fazla sorduğu sorulardan biridir. Dan“ parasız nasıl başlarım?” Dan, Para olmadan nasıl para kazanılır? Dan, Lisedeyken nasıl başlayabilirim. 20’li yaşlarımdayken nasıl başlayabilirim? Kaynaklarım kısıtlıyken neler yapabilirim? Paran yokken, nasıl başlayacaksın? Çok basit, bir iş bularak başlayabilirsin. Hayatındaki herhangi bir şeyi yapmak için, paraya ihtiyacın var. Beğendiğiniz bir kitabı almak mı istiyorsunuz? ya Becerilerini geliştirmek için kursa gitmek mi istiyorsun ya da daha iyi bir kariyer planı için master mı yapmak istiyorsun?

Bunların tamamını yapabilmek için paraya ihtiyacın var dostum. Hatta yemek yiyebilmek için bile paraya ihtiyacın var Öylece bekleyerek, aptal aptal videolar izleyerek, sokak kadınları gibi şikayet ederek ne yapmalıyım diyemezsin. Bir şeyler yap, iş bul. Ne iş olduğu umurumda değil, sadece biraz para kazanmak için bir iş bulmalısın.

Bir zamanlar, bir süpermarkette asgari ücretle çalıştım. Etrafı ve tuvaletleri temizledim, raflara ürünleri dizdim, bunda utanılacak bir şey yok, ben de o dönemlerden geçtim. Bu dönemlerimle de gurur duyuyorum. Girişimci olmaktan bahsedip zenginlik hayalleri kuruyorsunuz, fakat bırakın girişimci olmayı lanet bir iş bile bulamıyorsunuz, önce bunu yapın ve bir iş bulun.

Hali hazırda işiniz varsa, kendinizi geliştirecek ek işler yapabilirsiniz. Şimdi, yüksek getirili becerilerle ilgili diğer yazılarımı da okumadıysanız onlara da göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu yazıda, yüksek getirili becerilerin öneminden bahsedeceğiz.

Şimdi, yüksek getirisi olan beceriler nelerdir, öncelikle bunu açıklayalım. Yüksek getirili bir beceriyi, ayda 10.000 dolar veya daha fazla kazanabileceğiniz bir beceri olarak tanımlıyorum. Bu bir iş değildir, geliştirebileceğiniz, satabileceğiniz, para karşılığında piyasaya sunabileceğiniz bir beceri setidir. Para kazanmak için saat başına ücretler alıyorsunuz ancak yüksek getiriler için saatlerce işlem yapıyorsunuz.

Yüksek getirili becerilere birkaç örnek vermek gerekirse, web tasarımcılığı, dijital pazarlama ve metin yazarlığı güzel örnekler olabilir. Şimdi, bir işinizin olduğunu varsaydığımız örnek üzerinden gidelim. Normalde günlük olarak çalıştığınız bir işiniz var diyelim, bu durumda boş zamanlarınızda belki akşam belki gece saatleri, yüksek getirili yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Bu sayede Daha fazla para kazanmaya başlarsınız Bu sayede daha fazla para kazanmaya başlarsınız, diyelim ki ayda 2000 dolar kazanıyorsunuz ve boş zamanlarınızda, yüksek getirili yeteneğinize odaklanıyorsunuz, her neyi seçmişseniz, onu öğreniyor ve geliştiriyorsunuz.

Daha sonra bu becerilerinizi üretkenlikte kullanarak size daha fazla para kazandırması için kullanabilirsiniz. Belki 2 bin, 3 bin ya da 4 bin dolar bunun artık size para kazandıran bir iş olduğundan emin olduğunuzda, tam zamanlı çalıştığınız diğer işinizi bırakabilir ve yüksek getirili işinize tam zamanlı olarak devam edebilirsiniz.

Ayda 5,6,10 belki 15 bin dolara kadar kazandınız, artık faturalarını buradan ödüyor, ihtiyaçlarınızı bu işten karşılıyorsun. Gelirin artık bu iş, ailene bakabiliyorsun, başını sokabilecek bir ev bile alabiliyorsun.

Özetle her insanın hak ettiği insanca yaşam şartlarına sahip, düzgün bir yaşam sürebiliyorsun. Peki çantanıza koyabileceğiniz diğer seçenekler nelerdir? Belki daha sonra, bir iş kurmak isteyip istemediğinizi düşünebilirsiniz. Ama önce bu noktaya kadar gelmelisiniz.

Sorun şu ki,, YouTube’da ben ve benim gibi konuşan diğer zengin insanların, iş hakkında konuştuklarını görüyorsunuz. Fakat siz bir gecede bu noktaya gelmek ve zengin olmayı hayal ediyorsunuz. Bulunduğunuz yerden, ulaşmak istediğiniz noktaya bir günde bir gecede gidemezsiniz.

Bu durum, hiç para kazanmadan, bir Bentley satın almak istemeye benziyor. Önce bir iş bulmalısın, aylık 1000 dolar 2000 dolar her ne boksa o kadar kazanmaya başlamalısın, yeter ki bir işin olsun. Ondan sonra ek işine odaklanmalısın, yüksek getirisi olan becerilerine, bu sana ayda 2 bin,3 bin 5 bin belki 10 bin dolar kazanmanın kapısını açacaktır.

Yılda 100 bin 200 bin dolar kazandığın noktada işte farklı bir yerde olursun. Bu noktada kendinize iş kurabilirsiniz. İşinizi büyütüp, pazarlama yaparsınız. İşlerinizi tartışacak bir ekibiniz olur ve işte olmanız gereken noktaya daha da yaklaşıyorsunuz. Sonra yatırım yaparsınız. Yatırım yaparsanız, paranız sizin için çalışır.

Bunların hiç birini henüz yapmadığınız bir seviyedeyken, yüksek seviyeli sorular sormayın. Önce nerede olduğunuzu iyi anlayın ve sorularınızı bu şekilde hazırlayın Sorun şu ki, sosyal medyada çok fazla şeye maruz kalıyorsun ve üstelik nasıl filtreleme yapacağınızı bilmiyorsunuz.

Bağımsız bir şekilde nasıl düşünebileceğinizi bilmediğiniz için bu noktada sizin için en doğru tavsiyelerin ne zaman ve kimler tarafından verildiğini de bilmiyorsunuz. Bu yüzden kafalarınız karışık ve hep bunalmış bir ruh hal içerisindesiniz. Çünkü herkes farklı bir şey söylüyor. Onlar; sizin için doğru olanın ne olduğunu bilmiyorlar, bu noktada sizin için doğru olan nedir?

Başladığınız yer burasıysa veya buradaysanız, bundan tavsiye alın ve sonra size öğrettiğim şeyi tam olarak kullanın. Basamakları sırayla Bir sonraki seviyeye oradan da bir sonraki seviyeye gidin Ve sonunda Eğer gerçekten iyisiniz ve ısrarcı iseniz Bir gün bu noktaya geleceksiniz Ama oraya bir gece de varamayacaksınız Bu yüzden, Instagram’daki o insanlar hakkında hayal kurmayın.

Kullandıkları lüks arabalara bakarak iç geçirmeyin, onların tatil fotoğraflarıyla hüzünlenmeyin ya da yaşadıkları lüks evleri kıskanmayın Bu şekilde davranmak sizi sanki bir hiçmiş siniz gibi yapar. Bu doğru değil, bunu yapmayın, en alttan başlamak zorunda da olsan öncelikli olarak bir iş bul, bul şu lanet işi ve başla. Bunu yaptığında, adımların bir bebek adımı gibi olsa da, her gün her ay ve her yıl hedefine biraz daha yaklaşmış olursun.

Yorum Yap