1. Ana Sayfa
  2. Finans

Robert Kiyosaki’den Ekonomik Tavsiyeler

Robert Kiyosaki’den Ekonomik Tavsiyeler
+ - 0

Robert Kiyosaki’den ekonomik tavsiyeler başlıklı yazımızın genel kalemin de finans tavsiyeleri ve bizzat Robert Kiyosaki’nin ağzından çıkan sözleri sizler için Türkçe’ye çevirerek kalemime aldım lafı fazla uzatmadan başlıyorum. Johnny’in suç konularında uzman ve finansal planlama tarafında olduğunu öğrendiğimden beri, Onunla yıllardır dalga geçiyorum.

Bana bu istatistikleri veren kişi Johnny’dur, bu benim açımdan kibirli bir durum olsa da, gerçekten bir finansal bir planlayıcıya ihtiyacım yok.

Kendi finansal planım ve birden fazla avukatım var. 401K yasasına tabii değilim, üstelik bireysel emeklilik planımda yok. Kendi varlıklarını yaratan girişimciler olarak, Bireysel emekliliği tercih etmiyorum, Johnny ile tanıştığımda ve onun çok saygı duyulan ve beğenilen bir finansal planlamacı olduğunu gördüğümde, onun ve güçlü danışman ekibinin, benim için çok değerli bir kaynak olacağını düşündüm.

Ve böylece Johnny, insanlara miras kaldığında ne olduğuna dair istatistikleri bana veren kişi oldu. Johnny’dan bu kitabı yazmasını özellikle istedim çünkü ekonomide neler olup bittiğine dair, finansal planlamacının bakış açısına ihtiyacımız vardı.

46 ile 64 yaşları arasındaki, baby boomers yani bebek patlaması kuşağı olarak adlandırılan nesil, şimdi emekli olmaya hazır.

Birçoğu da oldu bile aslında bu nesil, tüm nesiller arasında en kolay zamanları yaşadı diyebilirim.

Liseden ya da üniversiteden mezun olduğumuzda, borsaya para koyardık ve her hisse yükselirdi. Emlak yatırımı yaptığımızda değer kazanırdı. Fakat şimdi bakıyorsunuz tam tersi, her şeyi aşağıya doğru iniyor. Bu yüzden Johnny’nin bakış açısını önemsiyorum.

Johnny’nin yıllardır bunu yapmasının nedeni, benim yaş grubumdaki zenginler ya da zengin olan ama aniden iflas eden birçok kişiyle konuşuyor olması.

Peki gerçekler nedir Johnny? Baby boomer kuşağında, bir nesilden diğerine aktarılacak olan varlıkların miktarı artıyor. Bu kuşak yaşlanıyor ve emekli oluyor, bu nedenle mal varlıkları çocuklarına geçiyor.

Ayrıca çok para kazandıran meslek grupları da var. Özellikle şovmenler ve sporcular diyebiliriz, fakat bunlar da servetlerini %78 oranında kaybediyorlar, iflas ediyorlar.

Özellikle futbol camiası bu konuda en düşük istatistiklere sahip, en düşük yılda 6 milyon dolar kazanıp birkaç yıl içerisinde tüketiyorlar.

Yaptığımız tespitlere göre %60’ı iflas edecek. Nba deseniz keza öyle, yılda 25 milyon dolara varan rakamlar kazanarak, birkaç yıl içerisinde tamamını kaybediyorlar.

Ayrıca lotodan para kazananlar, %70 oranında 1 yıl içerisinde tüm paralarını kaybediyorlar. Hatta bazıları tren kazasında hayatını bile kaybedebiliyor.

Kendi yaşıtımdaki adamlarla uğraşıyorum, benim yaşımdaki adamlarla parayla konuştuğunuzda, birçoğu gelecek olana, miras dünyasındaki patlamalara hazırlıklı değil.

Demek istediğim, düzenli olarak müvekkillerimle uğraşırken şahit olduğum ve gördüğüm son istatistiklere göre, miras kalan para ilk üç yıl içinde bitiyor.

Bir gence bu kadar para vermek, “bir çocuğa tabanca vermek gibidir”. Bu son derece tehlikeli ve hayatlarını mahvedecek kadar kötü bir şey. Piyango kazananlar da keza öyle. Parayı kazandıktan ve o parayla uğraştıktan birkaç sene sonra onlarla yapılan röportajları hepimiz izliyoruz.

Hemen hemen hepsi, o parayı hiç kazanmamış olmayı diliyorlar, çünkü hayatlarını mahvetmiştir. Hazırlıklı olmadıkları için bu para onları; intihara, depresyona, bağımlılığa, ailevi sorunlara sürükleyebiliyor.

Okul sistemine bakacak olursak en büyük suçlu gibi durmaktadır.

Benim yaşıtlarım olan babyboomer kuşağı ile sohbet ettiğinizde göreceksiniz ki, birçoğu bu sıkıntıları ve zor zamanları hiç yaşamadı.

Eski paradigma çok iyi, diploma al iş bul ve emekli ol, bir daha çalışmanıza gerek kalmayacak kadar bir emekli maaşı ile kalan hayatını yaşa.

Eskiden, emekli olduğunuzda şirket tarafından verilen para, sosyal güvenlik kurumunuzdan aldığınız emekli maaşı ve bu zamana kadar yaptığınız kişisel tasarruflar, bu sistemi 3 ayaklı bir tabure gibi sağlam yapmaktaydı.

Şimdi durum tam tersi birikim zaten yapamıyorsunuz, emekli olduğunuzda eskisi kadar güzel paraları da alamıyorsunuz,

geriye kalan son tutunacak dalınız olan emekli maaşınız da, günümüz şartlarında size yetecek ölçekte değil.

Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Şimdilerde daha çok, sosyal güvenlik ağı olmayan yapılar kurulmaya başladı. Şirketler, kanunlardan ve devlet politikalarından yüz bularak yeterli finansmanı çalışanlarına hem çalışırken hem de emekli olduklarında sağlamıyor.

Genelde vaat aşamasında kalıyor. Çalışanlar haklarını aramak için çoğu zaman mahkemeye başvursa da, mahkemeler genelde işveren lehine sonuçlanıyor.

O zaman burada, Abd’de problemli bir Sosyal Güvenlik uygulamamız var. Bu bir tahmin ya da varsayım değildir, matematiksel olarak 2034 yılında iflas edecek. Yani 12 yıl sonra. Çünkü taburenin bir ayağı kırık ve artık eksik.

Abd’de İnsanların çok acil bir durumda ihtiyaç duydukları para ortalama 500 dolarken, insanların %65’inin birikim hesaplarında bu para ne yazık ki yok.

Ve şimdi taburenin bir ayağı olması gereken üçüncü ayağı, yani kişisel birikim konusunda ortalama bir birey, acil bir masraf için 500 dolar bulamıyor.

Keşke eskisi gibi olsa, mezun ol, iş bul ve çalış, 30 yıl çalış sonra emekli ol. Artık ne yazık ki bu şekilde değil ve bu insanların emeklilikleri göz göre çalındı. Peki kim çaldı?

Emeklilik havuzundaki paralar, genelde getirisi ve riski çok düşük sabit getirili fonlara ya da hisse senetlerine yatırıyorlar. Hiç üşenmedim hepsini araştırdım ama sonuç çok kötü hemen hemen hiçbir şey kazandırmıyor, rakam verecek olursam yıllık %3 diyebilirim.

Dolayısıyla bu emekli maaşlarının yapması gereken, tahvil portföylerindeki açığı kapatmak için daha yüksek getiri oranını elde etmek için portföylerinin diğer bölümlerinde, hedge fonlarında, özel sermayede ve tüm bu egzotik finansal araçlarda olağanüstü risk almak zorunda olmalarıdır.

Bu emeklilik planlarında çok fazla çalkantılı faaliyet görüyoruz. Ve sonuç olarak, düzgün bir şekilde finanse edilmedikleri için, şimdi emekli maaşlarını ödemek için yeterli paraları yok.

Bu yüzden yasal olarak kesilmesinin en büyük nedenlerinden biri bu dur. Bunların hiçbirini duymak istemiyorlar, umurlarında değil ve bu tam bir fiyasko.

Her neyse günümüzde, emlak piyasasında veya borsada bir milyon dolar kazanmak istiyorsanız, 10 milyon dolar ile başlayın, sonunda bir milyon dolar kazanacaksınız.

Sanırım dediğin gibi, şu an sular berrak değil. Şimdi, bunu söyledikten sonra, faiz oranlarına göre borsadaki temellere bakabilirsiniz.

S&P 500’ün ve genel piyasanın biraz düşük değerde olduğunu ve borsadaki yükselişi görmeye devam etmek için bir fırsat olabileceğini iddia edebilirsiniz. Ancak, bugün farklı zamanlarda olduğumuzu düşünüyorum ve uğraştığımız ama görmediğimiz şeyler var.

Bu ülkenin biriktirdiği bu borç seviyesi delilik. Sadece, bu insanlara ödünç aldığımız parayı geri ödemek için bile borç miktarı astronomik bir oranda büyüyor.

Ve şimdi beş buçuk trilyon dolarlık ek harcama bekliyoruz, bence bu düpedüz korkutucu. Tahvil piyasası borsadan çok daha büyüktür. S&P’ye yatırım yapacaksanız, bunu destekleyebilirim.

Destekleyemediğim gayrimenkul. Gayrimenkulü seviyorum. Emlakla ilgili sorun, likit olmaması ve bir kez düşmeye başladığında çıkamazsınız, ancak SMP daha hızlı çıkabilir. Ancak esempi daha hızlı çıkabilir.

Evet bir düğmeye tıklayarak hemen çıkabilirsiniz Bu yüzden borsayı seviyorum. Bu yüzden borsayı seviyorum. Bu nedenle, şimdi her iki tarafta da artıları ve eksileri olduğunu ve enflasyon arttıkça faiz oranlarının da artacağını ve bu durumun emlak piyasasını bu şekilde kapatabileceğini ve gerçekten bir dalgalanma etkisi yaratabileceğini ve böyle düşünen teklif spekülatörlerine gerçekten zarar verebileceğini tahmin ediyorum.

Bir mülk satın alabilirler ve sonra hızlı bir para kazanacaklarını düşünerek onu çevirebilirler. Bence bu çok doğru bir finansal intihar. Tahvil piyasası ve emlak piyasası, orada faizler yükselirse düşer. Borsadan çabucak çıkabilirsiniz. Tahvil ve gayrimenkulden çıkamazsınız. Okuduğunuz için Teşekkür ederiz.

Yorum Yap