İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ

En iyi Naked Motor 10 Tavsiye

En iyi Naked Motor 10 Tavsiye
+ - 0

Orta seviye için en iyi naked motorlara yakından bakacağız. Orta seviyeden kastımız 1000 cc motorlardan bahsetmeyeceğimiz anlamına geliyor. Daha öncesinden tecrübeniz yoksa bu güç değerlerine sahip motorları almadan önce düşünmenizi öneririz.

Sıra Naked Motor Markaları Motor Hacmi Motor Gücü Kesfeet Puanı
1 Yamaha Mt-07 Naket Motor 689 cc 74.8 Beygir Güç 10/9.5
2 Honda CB 650 R Naked Motor 650cc 93 Beygir Güç 10/9.9
3 Trıumph Trıdent 660 Naked Motor 660 cc 80 Beygir Güç 10/9.8
4 Ducati Monster 696 Naked Motor 696 cc 80 Beygir Güç 10/9.9
5 KTM DUKE 390 Naked Motor 373 cc 43 Beygir Güç 10/9.9
6 CF moto 400 NK Naked Motor 400 cc 40 Beygir Güç 10/9.8
7 Honda CB 250 Ar Naked Motor 249 cc 27.5 Beygir Güç 10/9.7
8 Yamaha MT-25 Naked Motor 249 cc  36 Beygir Güç 10/9.9
9 Bajaj Pulsar NS 200 Naked Motor 199 cc 23.52 Beygir Güç 10/9.7
10 Honda MSX 125 Naked Motor 125 cc 9.8 Beygir Güç 10/9.9

En iyi Naked Motor

Fiyat performans konusunda çok satan, avantajları ve dezavantajlarından bahsettiğimiz en iyi naked motor listemiz de tüm teknik konulara yer verdik. Listemiz de Honda ve Yamaha markalarına yer verdik. Listemizin sonlarına doğru inmeyi unutmayın pişman olursunuz naked motorların en iyilerini beğenirsiniz umarım.

1. Honda MSX 125 Naked Motor

Honda MSX 125 Naked Motor

Teknik özelliklerine baktığımız zaman motor hacmi 125 cc, motor özelliği tek silindirli hava soğutmalı 4 Vitesli, motor gücü 7000 devirde 9.8 beygir güç üretiyor, maksimum tork ise 5250 devirde 11 newton metre tork üretiyor.

İlk olarak Honda MSX 125 motora baktığımız zaman özellikle küçük motosiklet arayanlar için böyle pratik olsun, trafikte aralardan rahatça geçebilir miyim, şehir içinde benim için kaliteli ve uzun ömürlü motosiklet olsun diyorsanız bu motosiklet oldukça size uygun olacaktır.

Özellikle uzun boylu sürücülerin çok fazla tercih etmediği bir motosiklet olduğunun da altını çizelim daha çok ortalama bir boya hatta ortalamanın biraz daha altındaki boylarda hitap eden motosikletlerden bir tanesi öyle ki görüntüsü ne kadar tatlı ve şirin gözükse bile altındaki motoru işte öyle değil.

Yaklaşık olarak 10 beygir güç üretiyor ve 11 newton metre tork üretiyor ki bu da 125cc motor için oldukça ortama bir değer olduğunu söyleyebiliriz ama özellikle 5250 devir gibi düşük bir devirde 11 newton metre tork üretmesi ortalamanın biraz daha üzerine çıkıyor yani bu şu demek oluyor.

Motor kalkışlarda diğer rakiplerine göre biraz daha hızlı olduğu söylenebilir ya da yokuş yukarı mesafelerde arkanızda bir artçı dahi olsa bile 125cc motosikletlerin arasında sizi en az üzecek motosikletlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Motorsikletin maksimum hızı saatte yüz kilometre ulaşabiliyor ağırlığına baktığımız zaman ise 102 kilogram ki motosikletin en çok beğenilen özelliklerinden bir tanesi de düşük ağırlığa sahip olması öyle ki bu motosikletin bu ağırlığı sayesinde çok rahatlıkla motosikleti kontrol edebiliyorsunuz geri geri yok şuralarda gitmez gerekse trafikte aralardan geçmenize gerekse ve diğer aklınıza gelebilecek manevra yetenekleri bu motosiklet de oldukça mevcut olduğunu söyleyebiliriz.

Sele yüksekliğine baktığımız zaman ise az önce söylemiştik biraz daha kısa boylu sürücülere hitap ediyor yaklaşık olarak 76cm bir sele yüksekliği var aklınızda soru işaretlerinden bir tanesi de şu ise eğer yani benim boyum 1.80 1.85 bu motor benim altımda ufak kalır diye bir endişeniz varsa onu da şöyle söyleyebiliriz.

Boyunuz 1.70 ile1.80 arasında ise normal olarak karşılanabilir ama boynuz 1.85 ve yukarısı ise bu motosiklet size ebat olarak biraz küçük gelecektir. Yakıt kapasitesine baktığımız zaman 5.5 litre ki bu oldukça düşük bir yakıt tankına sahip olduğunu gösteriyor.

Yani 125cc diğer motosikletle baktığımız zaman yakıt tankının 15 litreye kadar çıktığını görebiliriz ama yakıt kapasitesi konusunda bu düşük olmasının dezavantajını yakıt tüketimiyle o açığı kapatmış gibi görünüyor, yaklaşık olarak 100 kilometrede 2.2 litre yakıt tüketiyor ki muazzam en iyi naked motor arıyorsanız. Az yaksın ve parçaları da dayanıklı olsun diyorsanız Honda MSX 125 motosikleti oldukça size uygun olacaktır.

Motosiklet hakkında bu kadar şirin dedik aslında naket motorların ortak özelliklerinden bir tanesi ise asi ve böyle biraz da yırtıcı biraz daha kaslı görüntüleri olması ama Honda Msx 125 o kalıbın biraz daha dışında, biraz daha şirin görüntüsüyle insanların karşılaşıyor motosikletin frenlerine baktığımız zaman ön ve arka fren disk fren sistemiyle donatılmış. Bu da oldukça güzel bir özellik fiyatına bakacak olursak şu an motosikletin ikinci el ortalama satış fiyatı 50 bin TL.

2. Bajaj Pulsar NS 200 Naked Motor

Bajaj Pulsar NS 200 Naked Motor

Teknik özelliklerine baktığımız zaman motor hacmi 199 cc, motor özelliğine baktığımız zaman tek silindirli, dört subaplı, 3 bujili ve 6 Vitesli, motor gücü 9500 devirde 23.52 beygir güç üretiyor, maksimum tork ise 8000 devirde 18.3 newton metre tork üretiyor.

İlk olarak motor bloğuna baktığımız zaman özellikle güçlü bir motosiklet olarak karşımıza çıkıyor. Yani 200 cc bir motosiklet olmasına rağmen çoğu 250 cc ve üstündeki Çin malı motosikletlerden daha fazla tork ve beygir ürettiğini görüyoruz.

Özellikle Bajaj Pulsar NS 200 naked motoru fiyat performans motosiklet olması, özellikle parçalarının kaliteli olması yani Hint yapımı olan bu motosiklet özellikle bizim ülkemiz içinyapılmış gibi gözükmesi oldukça insanın beğenisini kazandı. Böyle ki bu motosiklet yanlış hatırlamıyorsam 2013-2014 yıllarında ülkemize geldi ve yok sattı diyebiliriz yani o dönem çok sevildi nereye baksak Bajaj Pulsar NS 200 NS 150 motosikleti görüyorduk.

Gerçekten parça kalitesi bakımından fiyat performans bakımından ve güç bakımından bu motosiklet oldukça insanın beğenisini kazanmış ve kazanmaya da devam ediyor. Tabi ki son yıllarda biraz fiyatı arttı oraya da birazdan geleceğiz.

Motosikletin maksimum hızına bakacak olursak saatte 155 kilometre hıza çıkabiliyor oldukça güzel bir diğer ağırlığına baktığımız zaman ise 145 kg özellikle eleştiri alan noktalardan bir tanesi de motosikletin ağırlığı konusunda yani bu motosikleti çoğu sürücü bu motosikletin başlangıç motosikleti olabileceğini söyleyebiliyor ama ağırla konusunda bu motosiklet fazla ağır o yüzden başlangıç motosiklet olarak kullanılamaz deniliyor.

Benim fikrimi soracak olursanız bir başlangıç motosikleti için işte hafife alınacak motosikletlerden bir tanesi değil ama daha öncesinde siz bir 50 cc kullandıysanız daha öncesinde yol ve trafik tecrübeniz biraz olsun varsa bu motosikleti başlangıç motosiklet olarak da kullanabilirsiniz.

Ama tabii ki de hafife alınmaması gerekiyor motosikletin sele yüksekliğine baktığımız zaman ise 80 cm sele yüksekliği var ki bu da yaklaşık olarak 1.70-75 santimetre olsanız dahi bu motosikleti kullanabileceğiniz anlamına göre Tabii ki de bir 1.70 ve altındaki boylar biraz sorun yaşayabilirler.

Motosikletin yakıt kapasitesine bakacak olursak 14.3 litre bir yakıt tankı var ve yakıt tüketimi 100 kilometrede Ortalama olarak 3.2 litre yakıt tüketiyor. Yani az önce söylemiştik hem motor bloğu güzel, güçlü hem parça kalitesi güzel, hem fiyat performans motosikleti, hem de az yakıyor yani bu sekment de bu naked motorun başlangıç seviyesinde bir motosiklet arıyorsanız saten yolunuz Bajaj Pulsar NS 200’den yolunuz geçmiştir yada geçecektir.

Öyle ki Bajaj Pulsar NS 200 gerçekten de çoğu kullanıcı hitap eden naked motorlardan bir tanesi. Motosiklet ön ve arka frenine bakacak olursak disk fren sistemiyle donatılmış. Bu da oldukça güzel özelliklerden bir tanesi. Açıkçası bu motosikleti almak istiyorsanız 2017 ve sonrası modellerini tercih ederseniz çok daha rahat edersiniz. Çünkü 2017 yılından sonrasındaki güncellemeler bu motosiklet için çok daha kullanışlı çok daha güvenli hale geldiğini söyleyebiliriz.

Motosikleti eleştireceğimiz noktasına baktığımız zaman çok fazla uzun süreli yolculuklarda titreşim sorunu olabiliyor yani çok uzun yola çıkmayacaksanız daha çok şehir içi mesafeleri kullanacaksınız ya da çok fazla uzak olmayan şehir dışı mesafeler de kullanacaksanız bu naked motoru rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama yol süresi biraz artınca titreşim sorunu ortaya çıkıyor buda gözardı edilmemesi gereken durumlardan bir tanesi. Motosikletin şu an ikinci el satış fiyatına bakacak olursak yaklaşık olarak 50 bin TL

3. Yamaha MT-25 Naked Motor

Yamaha MT-25 Naked Motor

Teknik özelliklerine baktığımız zaman motor hacmi 249 cc, motor özelliği; çift silindirli, 4 subaplı, 6 Vitesli. Motor gücü; 12000 devirde 36 beygir güç üretiyor, maksimum torku ise 10 bin devirde 22.6 newton metre tork üretiyor. İlk olarak motor bloğuna baktığımız zaman zaten daha önceki listelerim de okumuşsanız bilirsiniz ki en iyi 250 cc motorlar segmentin de en güçlü motosikletlerden bir tanesi 36 beygir güç oldukça muazzam bir değer.

Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki bu 36 beygir güce ulaşması için 12000 devir gibi yüksek bir devire çıkması lazım yani devirlendikce gücü ortaya çıkan motosikletlerden bir tanesi ve aynı zamanda biliyorsunuz ki, Yamaha MT25, Yamaha YZF R25 ile aynı motor bloğunu taşıyorlar. Bu da tabii ki Yamaha yzf25 de beğenilen o güzel motor bloğununun buraya da aktarmış olmaları naked motor versiyonu yapmış onları oldukça güzel bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Motosikletin maksimum hızı saatte 180 kilometreye oluşabiliyor ki bu da oldukça güzel değerlerden bir tanesi ağırlığına baktığımız zaman ise 165 kilogram bir ağırlığa sahip yani başlangıç olarak ben çok tavsiye etmiyorum hem çok güçlü motosiklet en çok fazla hızlanabilen bir motosiklet ve aynı zamanda ağır bir motosiklet tabii ki daha öncesinde bir tecrübeniz varsa bu motosikleti de rahatlıkla kullanabilirsiniz ama tekrar altını çizelim ki afife alınacak motosikletlerden değil.

Sele yüksekliğine baktığınız zaman 78 santimetre bir sele yüksekliği var. Bu da demek oluyor ki boyunuz 1.85’den de fazla değil ise bu motosiklet altında küçük kalmayacak anlamına geliyor. Bu naked motorun yakıt kapasitesine bakacak olursak 14 litre bir yakıt tankı var ve yakıt tüketimi 100 kilometrede 4.5 litre yakıt tüketiyor.

Yakıt tüketimi konusunda biraz fazla gibi gözükse de 36 beygir ve 22.6 newton metre torktan bahsediyoruz ve 250 cc naked motor hakkında konuşuyoruz o yüzden de yakıt tüketimi biraz fazla olması motosikletin performansının biraz daha fazla olmasına bağlayabiliriz. Motosikletin ön ve arka freni ise disk fren sistemi bu da güvenlik açısından güzel bir puan. Motosikletin fiyatı geçtiğimiz yıllarda kendini katlaya katlaya ilerlemeye devam ediyor. Şun ikinci el ortalama satış fiyatı 100 bin TL.

4. Honda CB 250 Ar Naked Motor

Honda CB 250 Ar Naked Motor

Teknik özelliklerine baktığımız zaman motor hacmi 249 cc, motor özelliği; tek silindirli 6 Vitesli. Motor gücü; 9000 devirde 27.5 beygir güç üretiyor. Maksimum tork ise 8000 devirde 23.3 newton metre tork üretiyor. İlk olarak motor bloğuna baktığımız zaman Yamaha’nın naked motor kategorisindeki rakibi olduğunu söyleyebiliriz.

Yamaha mt-25 motosikletine göre tork konusunda biraz daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz ancak beygir konusunda Yamaha mt-25 bir kaçtık öne çıktığını söyleyebiliriz. Öyle ki Honda CB 250 Ar özellikle estetik olarak çok fazla insanın beğenisini kazanmış durumda ki son yıllarda artık 2020 yılından sonrada dünyada artık bir moda haline geldi daha çok eski modelleri böyle eski motosiklet modelleri yeni uyarlanmış halini yani öbür tasarımlar çok fazla belirmeye başladı hem ülkemizde hem dünyada bu çok beğenilen hale gelmeye başladı.

Honda CB 250 Ar da bunu başarmışlar diyebiliriz. Özellikle o far tasarımı o eskiyi andıran yeni özellikleri barındıran motosiklet oldukça insanın beğenisini kazanmış durumda ve kazanmaya devam ediyor ağırlığına baktığımız zaman ise 145 kilogram oldukça aslında bu özelliklere sahip olan motosiklet için oldukça güzel bir ağırlığa sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Motosikletin ayrıca kimine göre negatif kimine göre pozitif olan bir özelliği ise tek silindirli olması öte yandan motosikletin sele yüksekliği 80 cm ki bu da ortalama bir boya sahipseniz motosikleti rahatlıkla kullanabileceksiniz. Ortalamanın biraz üzerinde iseniz yani yaklaşık olarak 1.90 cm civarındaysanız bu motosiklet biraz küçük kalabilir ve ayrıca 1.70 1.65’in beşinde altındaysanız bu naked motor size biraz büyük kalabilir.

Bunu da göz ardı etmemek gerekiyor yakıt kapasitesine baktığımız zaman ise 10.1 litre olarak karşımıza çıkıyor yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 3.5 litre yakıt tüketiyor. Yani bu özellikleri barındıran 250 cc bir motosiklet için 100 kilometrede 3.5 litre yakıt tüketmesi gayet oldukça güzel durumlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle estetik olarak beğenilen duruşun az yakmasını ve parça kalitesi bakımından çok sevilen bu motosikletin ikinci el ortalama satış fiyatı 120 bin TL.

5. CF moto 400 NK Naked Motor

CF moto 400 NK Naked Motor

Teknik özelliklerine baktığımız zaman motor hacmi 400 cc motor özelliği paralel çift silindirli sıvı soğutmalı 6 Vitesli, motor gücü 9000 devirde 40 beygir güç üretiyor, maksimum tork ise 7750 devirde 32 newton metre tork üretiyor.

Özellikler CF motor markası son yıllarda kendisini ispat ederek yola devam ettiğini söyleyebiliriz teknoloji ile harmanlanan motorları o görüntüsüne baktığımız zaman CF motor hem estetik olarak tasarımıyla ön plana çıkmış durumda hem de teknolojiyi harmanlayarak gençleri hedef alan motosiklet markalarından bir tanesi.

400 NK naked motoruna baktığımız zaman özellikle silindir hacmine göre oldukça yeterli bir güç ve tork değerine ulaştığını söyleyebiliriz, motosikletin maksimum hızı saatte 175 kilometre ulaşabiliyor ki bu da çoğu insan için tatmin edecek düzeyde motosikletin ağırlığına baktığımız zaman ise bir duruyoruz.

Yaklaşık olarak 206 kilogram bir ağırlığa sahip. Yani bu motosiklet zaten bu kadar ağır olup da başlangıç motosikleti olarak önerilmesi çok da doğru değil. Motosikletin başlangıç motosiklet olarak tavsiye edilmemesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi motosikletin bu kadar ağır olması.

Yani yaklaşık olarak 206 kilogram motosikletten bahsediyoruz. Bu da şu tarz zorluklarla karşılaşabileceğiniz anlamına geliyor. Eğer motosiklet park halinde ise ve yokuş yukarı geri geri götürmeniz gerekirse bu büyük bir sorun olacaktır. Baktığımız zaman başlangıç motosikleti olarak önerilmeyen ama tecrübeniz varsa çok çok zevkli bir sürüş imkanı verebilecek motorlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Motosikletin sele yüksekliği 79 cm buda uzun boylu olmanıza gerek kalmadan ortama boya sahipseniz bu motosikleti rahatlıkla kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Motosikletin yakıt tankına baktığımız zaman 17 litre oldukça güzel bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Yakıt tüketimine baktığımız zaman ise 100 kilometrede 4.8 litre yakıt tüketiyor.

Zaten biraz ağır olması ve güç değerlerinin biraz fazla olması bakımından 4.8 litre aslında normal bir değer olarak karşımıza çıkıyor. CF moto deyince bir Çin malı yani bu çok kaliteli değildir gibi gözükse bile şase ve motor bloğunun Türkiye’de satışa sunulmamış ikinci jenerasyon Kawasaki Er 4’ten alıyor.

400 cc naked motor olarak karşımıza çıkıyor ve oldukça bu orta segmentte A2 ehliyetinin kullanabildiği en güçlü motosikletlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. CF moto 400 NK’nın fiyatı konusunda da iddialı olduğunu söyleyebiliriz daha önceki yıllarda biraz daha fiyat performans ürünü olarak karşımıza çıkıyordu yine fiyat performans ürünü olduğunu söyleyebiliriz.

Ama biraz daha son yıllarda fiyatının arttığını söyleyebiliriz daha fazla uzatmadan fiyatına Gelecek olursak. CF moto 400 NK motosikletin ikinci el ortalama satış fiyatı 100.000TL.

6. KTM DUKE 390 Naked Motor

KTM DUKE 390 Naked Motor

Teknik özelliklerine baktığımız zaman motor hacmi 373 cc, motor özelliği tek silindirli 6 Vitesli, motor gücü 9500 devirde 43 beygir güç üretiyor, maksimum torku ise 7250 devirde 35 newton metre tork üretiyor. İlk olarak motor bloğuna baktığımız zaman tek silindirli ve 43 beygir. Tek silindirli ve 35 newton metre tork. Muazzam gerçekten de KTM’nin Duke motosikletin saten çoğu insan tarafından neden sevildiğini açıklayan tarzda bir motor bloğu var.

Tek silindirli çok fazla titremiyor ve aynı zamanda düşük devirlerde 35 newton metre tork ve 43 beygir güç üretiyor. Bu motosiklet kullanıcısının istediği çok şeyi verebilen motosikletlerden bir tanesi özellikle akrobasi alanında da bu motosiklet çok fazla kullanılan motosikletlerden bir tanesi. Öyle ki bu motosikletin motor bloğunun bu kadar güçlü olması aslında biraz da tehlikeyi barındırıyor.

Çok dikkatli olmak gerekiyor bu motoru sürerken. Çünkü çok fazla anında Reaksiyon olan bu paketlerden bir tanesi yani öyle biraz ön kaldırmaya çalışacağım şunu yapabilirmiyim bunu yapabilmiş olmaz demeye gelmeyen Eğer tecrübeli bir sürücünün altı değilse çok fazla riskli olan motosikletlerden bir tanesi ama tecrübeli iseniz ve bu motosikletin gücünü hakimiyetini kontrol edebilecek düzeyde iseniz bu motosiklet oldukça size keyif verecektir ve ayrıca çok güvenli olduğunu da söyleyebiliriz.

Motosikletin maksimum hızına bakacak olursak saatte 170 kilometre hıza çıkabiliyor ki bu da muazzam diğer olarak karşımıza çıkıyor. Motosikletin ağırlığı ise 154 kilogram yani düşün ki 35 newton metre tork ve 40 beygir güç sınırını aşmış bir motosiklet olduğu halde bile 154 kilogram bir ağırlığa sahip muazzam gerçekten de alkışı hak eden motosikletlerden bir tanesi sele yüksekliği 80 cm ki bu da az önce söylediğimiz motosikletler gibi normal bir boya sahipseniz bu motoru rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yakıt kapasitesi 11’litre ve yakıt tüketimi 100 kilometrede 3.7 litre yakıt tüketiyor bu da oldukça tasarruflu motosikletlerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Ön freni ve arka freni disk fren sistemi ile donatılmış. Ayrıca motosikletin tasarımına bakacak olursak sevgili Altın Elbiseli adamın da dediği gibi KTM DUKE 390 ablası 1290 süper Duke tasarıma benzeyen bir tasarım KTM DUKE 390 da var oldukça şık, oldukça asi, oldukça kaslı bir görüntü bu motosiklette var.

Yani özellikle naked motorlarda ilk olarak benim dikkat ettiğim şey biraz daha kaslı biraz daha asi ve hırçın gözüküyor olmaları. O yüzde ben reyzing motosikletlere göre naked motosikletleri biraz daha seviyorum biraz daha beğendiğimi söyleyebilirim. Eğer siz de benimle aynı fikirde iseniz KTM DUKE 390’nın tasarımı size de çok hoş geleceğini söyleyebilirim.

Motosikletin fiyatına bakacak olursak şuan son yıllarda üretilen KTM DUKE 390 naked motorun ikinci el ortalama satış fiyatı 140 bin TL. Yok ama daha önceki yıllardan Ben temizliğini bulurum diyorsanız onların ortalama ikinci el satış fiyatı 100 bin TL.

7. Ducati Monster 696 Naked Motor

Ducati Monster 696 Naked Motor

Teknik özelliklerine baktığımız zaman motor hacmi 696 cc, motor özelliği çift silindirli 6 Vitesli, motor gücü 9000 devirde 80 beygir güç üretiyor, maksimum torku ise 7750 devirde 50.60 newton metre tork üretiyor. İlk olarak motor bloğuna baktığımız zaman zaten kendisini ben buradayım diyen motosikletlerden bir tanesi yaklaşık olarak 80 beygir güç üretiyor.

Listenin başındaki motosikletlere baktığımız zaman çarpı beş altı kat daha fazla beygir üreten motosikletlerden bir tanesi yani ne kadar ciddiye alınması gerektiğinin de altını bir kez daha çizmemiz gerekiyor açıkçası yani 80 beygir güç hiç de hafife alınmayacak güç değil.

Öte yandan maksimum hızına bakacak olursak 201 kilometre hıza çıkabiliyor. Bu da çoğu kullanıcıyı tatmin edecek durumlardan bir tanesi. Bu naked motorun ağırlığına baktığımız zaman 161 kilogram oldukça bu rakamlara göre hafif kalan motosikletlerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz tabii ki de rakamlara göre söylüyorum sele yüksekliğine baktığımız zaman 77 cm bu da ortalama bir boya sahipseniz rahatlıkla süreceksiniz bu motosikleti.

Yakıt kapasitesi 15 litre, yakıt tüketimine bakacak olursak 100 kilometrede 5.9 litre yakıt tüketiyor ki bu agrasif kullanımda altı litrenin de üstüne çıkabiliyor bu da göz ardı edilmemesi gereken konulardan bir tanesi.

Öte yandan Ducati Monster 696 naked motor hakkında biraz konuşalım biraz muhabbet edecek olursak motosiklet her ne kadar böyle asi ve her ne kadar agresif ve güçlü motosiklet olmuş olsa dahi bu motosiklet hava soğutmalı olması özellikle motosiklet için çok büyük bir dezavantaj.

Yani siz bir yaz ayındasınız arkanıza bir kız arkadaşınız almışsınız ya da bir arkadaşınız var ve seyahat ediyorsunuz ve bir bakıyorsunuz motosiklet eğer çok fazla dur kalk yapıyorsa ve sıcak bir havaysa motor bir anda boğulabilir yani hava soğutmalı olduğu için yeterince soğutulamayan motosiklet bir anda dinlenmesi gerekebilir.

Bu büyük sorun aslında baktığın zaman ki ben de bu sorunu Ducati Monster 696 da olmasa dahi diğer farklı motosikletlerde hava soğutmalı motosikletlerde çok fazla başıma geldi ki bu çok illallah ettiren durumlardan bir tanesi yani düşünün ki, seyahat halindesiniz bir anda tak gidiyor motor.

Ducati Monster 696 naked motorda bu kadar çok fazla sık sık başınıza gelen bir böyle bir negatif sorun olmasa dahi tek tük dahi olsa bu sorunla karşılaşan insanlar olmuş bu da dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi. Bir benzin göstergesi olmaması negatif özelliklerden bir tanesi.

Tasarıma baktığımız zaman oldukça ateşli oldukça şık tasarım olduğunu söyleyebiliriz çok fazla beğeni alan motosikletlerden bir tanesi çok güçlü o torku hissedebileceğiniz. Trafikte kolay kolay sizi mağdur etmeyecek herhangi bir uzun yol mesafe ya da herhangi bir artçı ile alakalı bir durum da sizi rahatsız etmeyecek motosikletlerden bir tanesi güç konusunda çok iddialı olan motosikletlerden bir tanesi.

Tabii ki negatif özelliklerinden az önce bahsettik. Bunlar da göz ardı edilmemesi gereken durumlardan bir tanesi. Motosikletin fiyatına bakacak olursak şu an ikinci el ortalama satış fiyatı 150.000 TL.

8. Trıumph Trıdent 660 Naked Motor

Trıumph Trıdent 660 Naked Motor

Teknik özelliklerine baktığımız zaman motor hacmi 660 cc, motor gücü 10250 devirdi 80 beygir güç üretiyor, maksimum tork ise 6250 devirdi 64 newton metre tork üretiyor. Yine motor bloğuna baktığımız zaman 80 beygir güç ve 64 newton metre tork ile hiç de hafife alınmayacak motosikletlerden bir tanesi ve özellikle güç isteyenlerin tatmin olacağı motosikletlerden bir tanesi.

Sele yüksekliğine baktığımız zaman 80 cm bir sele yüksekliği var bu ortalama boya sahipseniz rahatlıkla bu motosikleti kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Motosikletin ağırlığına baktığımız zaman ise 189 kilogram biraz ortalamanın üzerinde bir ağırlığa sahip olsa da daha öncesinde bir tecrübeniz varsa bu motosikletteki bu ağırlık sizin için çok fazla bir dezavantaj olmayacaktır.

Motosikletin dizaynı İtalyan motosiklet tasarımcısına ait. Özellikle o tasarım konusunda çok fazla beğeni aldı. Dünya çapında çok fazla beğenilen motosikletlerden bir tanesi yani üç silindirli motosikleti özellikle ses isteyenlerin özellikle görüntü isteyenlerin ve performans isteyenlerin gözdesi olmuş motosikletlerden bir tanesi. Motosikletin fiyatına bakacak olursak şu an ikinci el ortalama satış fiyatı 230 bin TL.

9. Honda CB 650 R Naked Motor

Honda CB 650 R Naked Motor

Teknik özelliklerine baktığımız zaman motor tipi sıvı soğutmalı, 4 zamanlı, 16 sübaplı, sıralı dört silindirli dohc motor özelliğine sahip. Motosikletin maksimum gücüne baktığımız zaman 12000 devirde 70 kilovat güç üretiyor. 70 kilovat güç de 1.34 ile çarparsanız motosikletin beygir gücünü görmüş olursunuz Yani 70 çarpı 1.34 eşittir, 93 beygir güç üreten motor.

Maximum torku ise 9500 devirde 63 newton metre tork üretiyor. İlk olarak motor bloğuna baktığımız zaman zaten artık baya bir güçlü yani 90 beygir üzerinde bir güç üreten motosikletlerden bir tanesi bu motosiklet aranızda bağ oluşabilecek motosikletlerden bir tanesi.

Çoğu kişi bu motosikleti aldığında satmaya kıyamıyor ki çoğu bu motosikleti kullanan sürücüler genellikle şu cümleyi kuruyor, yani 650cc’lik motosiklete biniyorum 90 beygir den fazla güç üreten motosiklete biniyorum. Özellikle uzun yollarda ve trafikte ve güç konusunda beni tatmin eden motosikletlerden bir tanesi bu motosikletten sonra 1000cc’lik ya da daha güçlü motosiklete binmek benim için anlamsız diyen birçok sürücü var.

Bir motosiklet sürücüsünün istediği çoğu şeyi verebilen bir motosikletlerden bir tanesi sele yüksekliğine baktığımız zaman ise 81 cm boş ağırlığı 203 kilogram ki burada biraz ağır olduğunu söyleyebiliriz yani başlangıç motosiklet olarak tabi ki de önermediğimiz motosikletlerden bir tanesi yakıt kapasitesine baktığımız zaman 15.4 litre bir yakıt tankı var ve yakıt tüketimi 100 kilometrede 6.5 litre yakıt tüketiyor. Motosikletin fiyatına bakacak olursak şu an ikinci el ortalama satış fiyatı 250 bin TL.

10. Yamaha Mt-07 Naket Motor

Yamaha Mt-07 Naket Motor

Teknik özelliklerine baktığımız zaman motor hacmi 689 cc, motor özelliği çift silindirli dört subaplı 6 Vitesli, motor gücü 9000 devirde 74.8 beygir güç üretiyor, maksimum tork ise 6500 devirde 68 newton metre tork üretiyor. İlk olarak motor bloğuna baktığımız zaman yine çok güçlü bir motosiklet olarak karşımıza çıkıyor.

Maksimum hızına bakacak olursak saatte 190 kilometre hıza çıkabiliyor ağırlığına baktığımız zaman ise 180 kilogram bir ağırlığa sahip sele yüksekliği ise 80 cm, yakıt kapasitesi 14 litre, yakıt tüketimine baktığımız zaman 100 kilometrede 4.9 litre yakıt tüketiyor ki motor bloğuna baktığımız zaman özellikle bu güçlere sahip olup da 4.9 lira yakıt tüketmesi bu motosiklet için oldukça artı durumlardan bir tanesi.

Yamaha mt-07 naked motor hakkında biraz muhabbet edecek olursak bu motosiklet ülkemize geldiği zamanlarda çok fazla bir alıcıya ulaştı. Tabii ki de bu motosiklet çıkıp da tecrübesi olmayan insanlar da aldı Yani tecrübesi olmayan insanlar bu motosikleti biraz ya ne olacak o kadar güçlü olsa sıkıntı olmaz ben biliyorum motosiklet sürmeyi diğer insanlar da aldı ve ondan sonrasın da istenmeyen kazalar istenmeyen durumlar meydana geldi.

Bugün orta seviye için en iyi naked motorlara yakından baktık. Liste de şu da olması gerekiyor buda olması gerekiyordu dediğiniz motorlar varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Daha öncesinde yazdığımız motorlar listemize de mutlaka bakmanızı öneririz.

Yorum Yap