İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Kararsızlık Nasıl Yenilir?

Kararsızlık Nasıl Yenilir?
+ - 0

Kararsızlık nasıl yenilir? Bu yazımız da kararlar alırken yaşadığın kafa karışıklığını ortadan nasıl kaldırabileceğinden bahsedeceğiz. Bu makale ile nasıl daha doğru kararlar verebileceğini daha iyi anlamış olacaksın hemen başlayalım.

Hayatımız boyunca birçok noktada kararlar vermemiz gerekebiliyor. Bu kararlar Bazen ufak bazen de çok büyük çapta önem taşıyor anne boyutlu olursa olsun verdiğiniz kararlarda doğru olanı seçmek hayatımız boyunca bize avantaj sağlayacaktır şimdi kafa karışıklığından kurtulup nasıl doğru kararlar verebileceğin hakkında konuşalım.

Kafa karışıklığının en büyük sebebi aynı anda çok fazla kriterleri uğraşmaya çalışmaktır. Bir konuya yaklaşırken yönelebileceğin farklı açıların hepsiyle birden meşgul olduğunda ortaya tam bir kargaşa çıkabiliyor. İşte bu kargaşada muhakeme yeteneğini azaltarak seni kararsızlığa sürüklüyor bu konuda yapabileceğiniz ilk şey karar vermen gereken konuyla alakalı olan alt başlıkları sayısını en aza indirmek bunun için atabileceğini adımsa şu:

Değerlerini Belirlemek

Yani hayatımda senin için gerçekten önemli olan şeyleri net olarak seçmek değerlerin hayatında diğer şeylerin üzerinde tuttuğun ve öncelik verdiğini amaçlardır. Bu yüzden karar verme aşamasında senin için her zaman önemli bir rol oynarlar değerlerin net olarak belirlemediğin de senin için o kadar da önemli olmayan diğer unsurlar devreye girerek karar vermeni zorlaştırırlar.

Bu yüzden ilk aşamada değerleri net olarak belirlemelisiniz bunu yaptıktan sonra kafanda bir çok soru işareti kaybolarak yerine netliğe bırakır bunu örneklendirmek için çoğu insanın hayatında verebileceği en önemli kararlardan birini düşünelim meslek seçimi; meslek seçerken kafada birçok karışıklık olması çok normal çünkü bu karar dikkate alınması gereken bir çok kriter üzerine düşünmeyi gerektiriyor.

Bu konuda karar vermeye çalışan birisi öncesinde değerlerini belirlediğin de nelere öncelik verdiğini netleştirilmiş olur Bu sayede daha iyi bir muhakeme yapısı oluşturabilir mesela karar veren kişinin değerleri arasında gelişim, refah ve sağlık gibi tanımların olduğunu düşünelim bu kişi gelişime açık iyi geliri olan ve kendi sağlığını bozmayacak bir mesleği seçmesi gerektiğini bilir.

Karar verme aşamasında kafa karışıklığından kurtulmuş olur. Böylece en makul kararları alma ihtimali daha da yükselir. Kararını değerlerine göre verdiğinde hayatında bazı şeylerden vazgeçmiş olacaksın çünkü çoğu zaman hiç bir ihtimal bütün kriterleri aynı anda içerisinde barındırmaz.

Bu yüzden değerlerini dikkate alarak verdiğin kararların belirli bir seviyede fedakârlıklar gerektireceği unutmamalısın, belki verdiğin karardan ötürü hayatım daha zor bir hale gelecek ya da belki başkaları seni verdiğin karar sebebiyle yargılayacak bu tür ihtimallerle karşılaştığında sakın yanlış karar vermiş olduğunu düşünme.

Çünkü değerlerini dikkate alarak verdiğin kararlar uzun vadede her zaman daha güzel sonuçlar ortaya çıkarır bu tür kararlar hayatına anlam katar unutma kolay olanı değil anlamlı olanı seçtiğin zaman doğru karar vermişsin demektir.

Yorum Yap