1. Ana Sayfa
  2. Finans

Yatırım Nasıl Yapılır? Nereye Yatırım Yapılır? Yatırım Yaparken Dikkat!

Yatırım Nasıl Yapılır? Nereye Yatırım Yapılır? Yatırım Yaparken Dikkat!
+ - 2

Bugün yatırımdan bahsedeceğiz yatırım nasıl yapılır? Nereye yatırım yapılır? yatırım yaparken nelere dikkat etmeliyiz bugün bu konuları ele alacağız. Yatırım hayatımızda olmazsa olmazlardan bir başkası büyümek için gelişmek için öyle ya da böyle bir şekilde yatırım yapmalıyız. Yatırım yapmaya nasıl başlayabiliriz ve yatırım yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor hepsinin cevabı işte bu makale de hazırsanız başlayalım.

file 735

Yatırım Nasıl Yapılır? Nereye Yatırım Yapılır?

Doğru Yatırım Yapma

Yatırım yapmaya başlamadan önce araştırma yapmanız gerekiyor? Siz nereye yatırım yapacaksınız bu yatırım yapacağınız yer sizin beklentilerinizi karşılıyor mu? Siz ne tip yatırımcısınız bunların hepsini analiz etmemiz lazım. Unutmamamız gereken nokta şu kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapılmaz. Bu yüzden bir araştırmasını bunun kendiniz yapmanız lazım. Bir diğer olarak da burada söyleyeceğim çok önemli şey, yatırım yapmak için tasarruflarınızı kullanın.

Bazı insanlar görüyoruz işte evini satıyor arabasını satıyor güzel bir tüyo geldiğini zannedip yani bu tüyonun boşa çıkma ihtimaline karşı elindeki avucundaki bütün şeyi kaybedebiliyor bunun için tasarruflu olarak ayırdığınız paradan yani yokluğunda sıkıntı çekmeyeceğiniz paradan yatırım yapmaya başlamalısınız ondan sonra bunu git gide büyütmelisiniz ama unutmayın borç parayla emanetle yatırım yapılmaz.

Bunun için araştırmanızı yapın ne bekliyorsunuz ne umuyorsunuz bunu iyi bir şekilde araştırıp ve ondan sonra gereken tasarruf oluşturduktan sonra yatırım yapmaya küçük ama istikrarlı bir şekilde de olsa mutlaka başlayın sevgili dostlarım.

Bilgi Sahibi Olmak

Bir diğer olarak bilgi sahibi olmamız gerekiyor şimdi yatırım yapmaya başladık ufaktan mesela altına yatırım yaptık, Bitcoin ya da ona buna bir şeye yatırım yaptık bunun ne tür koşullarda yükseldiğini ne tür koşullarda düştüğünün değişkenleri neler olduğunu neye göre bir grafik izleyeceğini yavaş yavaş artık analiz etme seviyesine gelmemiz gerekiyor.

Böyle olursa portföyümüzü daha da güçlendirebiliriz ve kazanma ihtimalimiz de daha fazla arttırabilir. Bunun için sevgili dostlarım öncelikle pek çok YouTube kanalı var, borsayla ilgili Bitcoin ile ilgili dolarla ekonomi ile ilgili. Bunun yanı sıra çok güzel çok değerli hocalarımızın ekonomi kitapları var bunları okuyabilirsiniz ve o grafikler, bu söylemler, bu terimler neler ifade ediyor bunları anlayabilirsiniz.

YouTube’daki farklı kanalları bulabilirsiniz tekrar dediğim gibi bunun gibi makaleler okuyabilirsiniz ve bu konuda kendinizi geliştirirsiniz ve bilginizi de artırmış olursunuz. Böylece daha bilinçli yatırımcı olursunuz ve bu da kazanmaya bir adım daha yakınsınız demektir zaten.

Yatırım yapmak için Finans uzmanı olmanıza gerek yok fakat bazı terimleri bilmeniz ve daha sağlıklı kararlar vermenize yardımcı olacaktır hisse senedi, tahvil yatırım fonu gibi paranızı koyabileceğiniz araçları iyi öğrenin. Ayrıca yatırımlarınızı faydalı olmasını istiyorsanız finansla daha çok ilgilenmelisiniz. Piyasayı okumayı öğrenmeli Portföyünüzü nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi araştırmalısınız.

Yatırımdan Beklentileriniz

Bir diğer madde ise bizim yatırımdan beklentimiz buradaki amacımız hedefimiz ne bunu doğru bir şekilde edinmemiz gerekiyor öncelikle şunu bilelim arkadaşlar biz kısa vadeli yatırımcımıyız, orta vade de yatırımcımıyız yoksa uzun vadeli yatırımcımıyız bunu analiz ettik. Ondan sonra ne kadar parayla yatırım yapacağız ve bu paradan beklentimiz ne kadar yükselmesini istiyoruz.

Düşük riskli varlıklarımı yatırım yapacağız yoksa daha yüksek varlıklara mı yatırım yapacağız bunların hepsini bilmemiz amacımızı belirlememiz ve ona göre hareket etmemiz gerekiyor bir diğer olarak limitlerimizi de belirlememiz gerekiyor.

Şimdi borsada pek çok defa görüyorum arkadaşımız borsaya yeni başlıyor mesela 100 lira ile başlıyor hem öğreneyim neyin ne olduğunu öğreneyim biraz zarar edeyim biraz kar edeyim gibi bu çok güzel bir şey atabilecek en mantıklı adımlardan birisi bu zaten başlarken küçük başlayın. Ondan sonra öğrendikçe kendiniz ona göre hareket edin.

Ondan sonra ise bakıyor kazanıyor. Ondan sonra bir özgüven geliyor tabi sonra bir daha kazanıyor bir daha kazanıyor derken ben diyor. Borsa’nın kıralıyım diyor ben bu iş için doğmuşum arkadaş diyor ondan sonra ne yapıyor oradan buradan belki para buluyor belki ihtiyacı olan parayı koyuyor daha fazla basayım daha fazla kazanayım diye ama işler istediği gibi gitmeyince ya da daha öğrenmedik kısımlardan gelince sorular elindeki avucundaki parayı kaybedebiliyor.

Bunun için borsada birincisi sabırlı olmanız lazım İkinizi de çok fazla özgüvenli olursanız borsada kaybetme ihtimaliniz de o kadar yükselir. Bunun için sabırlı azimli istikrarlı olmanız lazım ve her geçen gün yeni gelişmeleri takip etmeniz gerekiyor sevgili dostlarım burada Warren Buffett’ın bir sözünü söylemek istiyorum. “Borsa sabırsızların sabırlılara parasını aktardığı yerdir” Bu yüzden sabredin ve limitlerinizi iyi bilin.

Masraflar

Bir başka maddemiz de sevgili dostlar yatırım masraflarını hesaplayın. Bunu 7 adımda paranız sizin için çalışsın listemiz de zaten park parası olarak ele almıştık. Yaptığınız yatırımların masrafları getirisinden daha fazla olabilir mesela aktif bir yatırımcıysanız ve hisse senetleriyle oynuyorsanız Pro kırlar sizlerden yüksek komisyonlar isteyebilir.

Eğer bu işte yeni iseniz paranızı daha düşük komisyon masrafları az olan işlere yatırmanız sizin için artı olacaktır. Ayrıca paranızı yatırım fonlarına koyarken bankaların önüne serdiği çeşitli komisyon oranlarını incelemenin faydası var ve kim en iyi teklif veriyorsa oradan işlem yapmak sizin için oldukça mantıklıdır sevgili dostlarım.

Duygusal Ticaret

Bir başka yapılan hataysa duygularımızı bazen işe karıştırabiliriz. Borsa da bir ise seni alırız onu duygusal bir şey besleyebiliriz onun daha fazla yükseleceğine inanabiliriz ve bakarız mesela bir şey yükseliyor. Ben daha fazla para basayım daha fazla kazanıyım daha fazla basıyım daha fazla basayım daha fazla kazanayım diye duygusal bir hırs içine bürünürsek yine kaybetme olasılığımız yüksektir.

Yani bir şey bir defa yükseldi iki defa yükseldi diye sonsuza kadar yükselecek diye bir şey yok mesela buna örnek olarak montecarlo yanılgısını verebiliriz. Monte carlo’da bir rulet masasında 26 defa ardı arda siyah geliyor. Bunun olma olasılığı yüz 36.8 milyonda bir gerçekten çok düşük bir ihtimal ve herkes masa başında toplanıyor bütün müşteriler sonraki bahis için herkes kırmızıya basıyor.

Peki ne oluyor derseniz tekrar siyah geliyor ve kazanan Her zamanki gibi kasa oluyor yani bu tip şeylerde her zaman 150 150’dir borsayla bunun çok bir alakası yok ama burada şunu bilmemiz lazım. Bir şey yükseliyor yükseliyor Yükseliyor diye sürekli ona yatırım yaparsanız düştüğü ihtimalde de siz zararlı çıkarsınız ki zaten yüksekten almış oluyorsunuz.

Warren Buffett’ın bir başka sözünü de söylemek istiyorum. “Çorapta olsa hisse senedi de olsa fiyatı düşerken alırım” Bunu mantıklı bir şekilde alın herkes satarken siz alın der kimisi, kimisi herkes alırken siz satın der bunu aklınızda bulundurun ona göre analizler yapın ve yatırımınızı iyi bir şekilde değerlendirin ve duygularınızı işin içine karıştırmayın.

Acele ederseniz paniklerseniz kaybetme olasılığınız yine o kadar da artar ve sol olarak yatırımlarınızı gözden geçirmemiz lazım ve Piyasayı da iyi bir şekilde takip etmemiz lazım. Bir gün bir gününü tutmuyor ben belki de bu listeyi bugün yazıyorum belki yarın yayınlayacağım ama ben bu hedef süresinde belki Dünya da başka şeyler olacak.

Belki dolar bambaşka yerlere gidecek, Bitcoin tavan yapacak her şey olabilir Dünya da her şey olabilir yani onun için sürekli bunu takip etmeniz lazım veya kardaysanız zarar etmeden önce satmaya bilmeli ya da tam tersi işlemleri yapabilmeyi bilmelisiniz bunun içinde Piyasayı ve portföyünüzü takip etmeniz gerekiyor.

Bunu yaparsanız zaten portföyünüzü iyi bir şekilde çeşitlendirilmiş olursunuz ve kazancınız da o denli arttırırsınız unutmayın arkadaşlar bilinçli yatırımcı olmak oldukça önemli bir şey bu listede yazdığım hiçbir şey yatırım tavsiyesi değil.

Burada gerek kendiniz araştırmanız lazım ve size en uygun en mantıklı yatırım araçlarını ona göre seçmeniz lazım ama şimdi söyleyeceğim şey kesinlikle bu tavsiyesi ve asla bu yatırımdan zarar etmezsiniz.

Arkadaşlar yapabileceğiniz en güzel en önemli en özel yatırım kendinize yaptığınız yatırımdır. Kendinizi ne kadar çok geliştirirsiniz çevrenize de o kadar faydalı olursunuz ve çevrenize faydalı oldukça o kadar fazla başarılı işler yapmaya imza atarsınız. Bu yüzden ölene denk kendinize yatırım yapmaya devam edin.

Böyle olursa siz de mutlu olursunuz çevreniz de mutlu olur arkanızda ardınızda güzel işler bırakırsınız umarım faydalı bir video olmuştur sevgili dostlarım.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.