1. Ana Sayfa
  2. Finans

Ücretsiz Finansal Eğitim – 17 Kural

Ücretsiz Finansal Eğitim – 17 Kural
+ - 0

Finansal eğitim hakkında mutlaka bilmeniz gereken 17 kuraldan bahsettik ve sizlere ücretsiz finansal eğitim olarak liste haline getirdik bunları kesinlikle bilmelisiniz çünkü Robert Kiyosaki‘nin tavsiyelerinden ibaret tüm kelimeler ona ait ben ise Türkçe’ye çevirerek sizlere ücretsiz finansal eğitim almanızı sağlamak istedim.

Ücretsiz Finansal Eğitim

Bazılarımız için finansal eğitim çocuklara para biriktirmeyi öğretmek ya da kredi kartını sorumlu bir şekilde kullanmayı öğretmek anlamına gelebilir. Finansal eğitim tanımınız ne olursa olsun hepimizin üzerinde hemfikir olabileceği bir şey var okullarımızda finansal eğitim neredeyse yok.

Geçerli bir kurum tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre Amerikalıların yalnızca yüzde 13’ünün klasik okul eğitimlerinde yatırım yapma konusunda eğitildiğini gösteriyor.

Ankete katılan aynı kişiler ezici bir çoğunlukla yüzde 87 oranında finansal okuryazarlığın okulda üretilmesi gerektiğine inanıyor ve aynı çoğunluk bu eğitimin ortaokulda başlaması gerektiğini savunuyor bu örnekler akıllara şu soruyu getiriyor.

Acaba okullarımızda finansal eğitim öğreniyor olsaydık nasıl olurdu? Bir finansal eğitici olarak mevcut okul sistemimizi ben yönetiyor olsaydım on yedi maddeden oluşan bir finansal okuryazarlık programı oluştururdum, okuldan mezun olsanız bile eğitiminizin bir parçası olarak hayatınızın sonuna kadar işinize yarayacak şeyler olurdu şimdi bunlara sırasıyla bir göz atalım işte ücretsiz finansal eğitim listesi.

Paranın Tarihi

Paranın Tarihi

Ücretsiz finansal eğitim listemizin ilk sırasında paranın tarihi var. Paranın nasıl çalıştığını anlamak önemlidir ve bunu yapmanın bir parçası da geçmişte nasıl çalıştığını öğrenmektir para dediğiniz şey takas gibi oldukça basit bir şeyden kripto gibi oldukça karmaşık bir şeye yüzyıllar boyunca evrilmiştir bir nesne olmaktan çıkıp bir fikre dönüştüğü için somut ve sezgisel değildir zengin olmak için parayı incelemek önemlidir.

Şimdi sizlere paranın tarihi ile ilgili önemli dönüm noktalarından bahsedeceğim. 1903 Roger federer’in Genel Eğitim kurulu Amerika Birleşik Devletleri eğitim sistemini devir aldı. 2913 federal rezerv kuruldu, 1929 büyük buhran, 1944 bretton-woods Anlaşması, 1971 Nikon doları altın standardından çıkardı, 1974 kongre çalışan emeklilik gelir güvenliği yasasını onayladı.

Kişisel Mali Tablonuzu Anlama

Zengin babam sık sık şöyle derdi, bir bankacı mali tablonu yani okuldan ayrılınca karneni görmek ister finansal okuryazarlığın temel unsurlarından biri kişisel bir Finans tablosunun nasıl okunacağını ve anlaşılacağını anlamaktır.

Varlık İle Borç Arasındaki Farkı Bilin

Birçok insanın mali sıkıntı içinde olmasının önemli bir nedeni borçlarını varlıklarla karşılaştırmalarıdır. Örneğin birçok insan gerçekten evinin bir varlık olduğunu düşünür ama bu yanlıştır bir varlığın basit bir tanımı cebinize para koyan her şeydir. Bir yükümlülüğün basit bir tanımı ise cebinizden para çeken herhangi bir şeydir.

Nakit Akışı Arayın

Nakit Akışı Arayın

Listemizin dördüncü sırasında ise nakit akışı aramak ücretsiz finansal eğitim listemiz de olması gereken en önemlisidir. Pek çok insan sermaye kazancı için yatırım yapar yani yükselecek bir şeyin fiyatına bahse girer ne yazık ki bugün birçok insan bu bahislerde kazanmıyor.

Sermaye kazancı için yatırım yapmak kumar oynamaya benzer ancak o kadar da eğlenceli değildir. Zengin insanlar sermaye kazançları için yatırım yapmak yerine nakit akışı için yatırım yaparlar.

En Az Üç Farklı Gelir Türünüz Olmalı

Herkes aydan aya maaş alacak şekilde para kazanmıyor. Aslında zengin babam bana üç tur gelir olduğunu öğretti. Bunlar emek karşılığı kazanılan, portföy geliri ve pasif gelirler. Bir işiniz varsa ve maaş alıyorsanız kazanılan gelir üzerinden para kazanırsınız sermaye kazancı satışı yoluyla para kazanırsanız portföy gelir yoluyla para kazanırsınız. 3’üncü gelir türü olan pasif ise çalışsanız da çalışmasını da para kazandınız şekildir.

Nakit Akış Çeyreğini Anlamak

Zengin babama göre iki tur insan vardır. Dünya’ya zengin babanın nakit akışı çeyreğinin iki farklı tarafından bakanlar, özetlemek gerekirse çeyreğin sol tarafında e ve s bulunur.

En çok vergi ödeyenler ve zamanlarını parayla takas edenlerdir ve her birinin farklı bir zihniyeti vardır ancak sağ tarafta b ve ı vardır. Daha az vergi öderler ancak uyurken bile kendilerine para kazandıran varlıklar yaratırlar ayrıca bunlara da yatırım yaparlar.

Tasarruf Edenler Kaybedenlerdir

1971’de Başkan Nixon paranın kurallarını değiştirdi. O yıl altın penceresini kapattı ve altınla desteklenen dolarımızı anında bir para birimine çevirdi bu modern tarihte gerçekleşen en önemli parasal değişimlerden biriydi ancak çok az insan nedenini anladı tasarruf sahiplerinin kaybeden olmasının nedeni bu değişikliktir.

Doların değeri enflasyon nedeniyle değer kaybetmeye devam ediyor temel olarak paranızın gelecekte satın alabileceği şey şimdi satın alabileceğinden daha azdır.

Servet Numarası

Gerçek servet net diğeriniz veya banka hesabınızın ne kadar büyük olduğu ile belirlenmez gerçek servet, servet numaranıza göre belirlenir daha önce değindiğimiz gibi Pasif gelir yoluyla para kazanıyorsanız ve bu rakam her ay harcadığınızdan daha fazla ise sonsuz bir serbest sayınız var demektir.

Temel Teknik ve Yatırım Arasındaki Farkı Anlamak

Temel yatırım bir şirketin finansal performansını analiz etme sürecidir ve bu bir finansal tabloyu anlamakla balar. Teknik yatırım ise teknik göstergeler kullanarak piyasaların duygularını veya ruh hallerini ölçmektir her iki yatırım türünü de uygulayarak başarılı bir şekilde yatırım yapabilirsiniz.

Bir Varlığın Gücünü Nasıl Ölçeceğinizi Bilin

Varlığın gücünü ölçmek ücretsiz finansal eğitim listemiz için çok önemli. 4 sınıf varlık vardır. İş, gayrimenkul, Kağıt varlıklar ve emtialar zengin olmak için bu dersleri incelemeli sizin için en iyi olanı seçmeli ve uzman olmak için çalışmalısınız yatırım dünyasında fırsat sıkıntısı yoktur o zaman şunu sormamız gerekir hangi yatırımlar peşinden gitmeye değerdir.

Tam bir finansal eğitimin önemli bir bileşeni bir varlığın güçlü olup olmadığını nasıl ölçeceğinizi anlamaktır bunu yapmanın en iyi yollarından biri bir varlığın tüm özelliklerine bakan bir yay üçgenine başvurmaktır. Ekip, liderlik, misyon, nakit akışı, iletişim, sistemler, hukuk ve ürün.

İyi İnsanları Nasıl Seçeceğinizi Bilin

İyi İnsanları Nasıl Seçeceğinizi Bilin

Ortaklar iş başarısı için çok önemlidir zengin babam derdi ki iyi bir eş tanımanın en iyi yolu kötü bir eşe sahip olmaktır. Her etkileşimden öğrenmeniz gereken kötü bir partneriniz varsa iyi bir anlaşma havaya uçabilir. Bu nedenle ortakları ve ekip üyelerini iyi seçmek çok önemlidir.

Ne Zaman Odaklanacağınızı ve Ne Zaman Çeşitlendireceğinizi Bilin

İdeal olarak 4 varlık sınıfının tamamını da çeşitlendirmek isteyeceksiniz. Ancak her seferinde bir uzman olmaya odaklanmak isteyeceksiniz eski bir atasözü herkesi memnun etmeye çalışırsanız kimseyi memnun edemezsiniz der aynı şeyi yatırım için de söylenebilir.

Yatırım Riskinizi En Aza İndirin

Yatırım ve ticarette her zaman bir risk unsuru vardır akıllı bir yatırımcı riskten korunma yoluyla riski nasıl en aza indireceğini bilir. Bunu her varlık sınıfında yapmanın bir kaç yolu vardır. Seçtiğiniz varlık sınıfında riski en aza indirmenin yollarını inceleyin.

Vergilerle Daha Fazla Para Kazanın

Zengin babam bana her zaman ne kadar kazandığın değil ne kadarını elinde tuttuğun önemli derdi vergiler en büyük giderlerinizdir. Bu nedenle bu gideri en iyi nasıl sınırlayabileceğinizi anlamak finansal eğitiminiz için önemlidir.

Borç Türlerini İyi Bilin

Bir çoğunuzun bildiği gibi iyi borç ve kötü borç vardır. Borç kullanmanın anahtarı akıllıca nasıl borç alınacağını ve parayı nasıl geri ödeyeceğini bilmektir. Borçları geri ödemek için sağlam bir planınız olmadan kısa sürede güvenilirliğini yitirirsiniz. Sağlam bir finansal eğitim borcunu anlaşılması ve bu borcun nasıl geri ödeneceğini içermektedir.

Servetinizin Nasıl Çalındığını Bilin

Servetinizi çalan dört şey vardır vergiler, borç, enflasyon ve emeklilik uygun bir finansal eğitim bu servet çalan güçlerin para kaybetmek yerine para kazanmak için nasıl kullanacağını anlamayı vurgulayacaktır bu hırsızların paranızı çalmasına izin vermeyin onlara burada bir son verin.

Nasıl Hata Yapılacağını Bilin

Yol boyunca hata yapmadan öğrenmek imkânsızdır. Önemli olan bu hatalardan ders almak ve size oyundan çıkarmalarına izin vermemektir başarısızlığı bir öğrenme fırsatı olarak görün.

Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Finansal Okuryazarlık Eğitimi Robert Kiyosaki’den adlı makalemizi de okumanızı da öneririm unutmayın buraya ayırdığınız vakit sizin için bir yatırımdır. Finans konusun da sitemiz de çok değerli bilgiler var bizi takip etmeyi unutmayın.

Yorum Yap