1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Ders Çalışmak İstemiyorum 9 Kesin Çalışma Yolu

Ders Çalışmak İstemiyorum 9 Kesin Çalışma Yolu
+ - 0

Ders çalışmak istemiyorum sizi anlayabiliyorum emin olun ben dahil herkes ders çalışmak istemiyorum diyor. Kabul edelim. Okul bazen çok fazla çalışma gerektirir. Kendinizi yorgunluk, baş ağrısı, yoğun çalışma ve son teslim tarihleriyle karşı karşıya bulmak bazen kaçınılmazdır. İşte bunlarla nasıl başa çıkabileceğinize dair bazı öneriler.

Ders Çalışmak İstemiyorum

Ders Çalışmak İstemiyorum Ne Yapmalıyım?

Mevcut Durumunuzu Değerlendirin

giphy.gif?cid=e2a3cbde86ybt9b0kenbsi63lfrpz3i54s1vaejcqzaf21p6&rid=giphy

İlk adım, mevcut durumunuzu değerlendirmektir. Çalışma alışkanlıklarınızın ve stratejilerinizin işe yaramadığını biliyorsunuz ve bir şeyleri düzeltmek istiyorsunuz. Tavsiyeyle ilgili sorun, tek bir cevabın herkese uymamasıdır. En etkili şekilde hangi yollarla daha kolay çalışabileceğinizi anlamak için önce kendi alışkanlıklarınızı ve çalışma sistemlerinizi objektif olarak incelemelisiniz.

Böylece en sorunlu noktalara odaklanabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir günlük tutmanızı veya telefonunuzda bir not açmanızı ve bir gün boyunca ne yaptığınızı ve nasıl hissettiğinizi not etmenizi öneririm. Günlük tutma, zihninizin neden huzursuz olduğunu anlamanıza yardımcı olacak etkili bir yöntemdir.

Günlük tutmanın neredeyse bir terapi gibi olduğunu biliyor muydunuz? Nasıl çalışıyorsunuz, ne zaman bir şeyler yediniz, ne zaman çalışmaya çalıştınız ve ne zaman bitmiş gibi hissetmeye başladınız? Tüm bunları not alın. Bunu birkaç günlüğüne yapmak, size mevcut sistemleriniz ve sorunlu noktalarınız hakkında daha iyi bir fikir verecek ve kendi zihninizin sizinle işbirliği yapmamasının altında yatan nedeni anlamanızı kolaylaştıracaktır.

Neden Çalıştığınızı Düşünün

Neden çalıştığını hatırlamak her zaman işe yarar. Eğer çalışırsanız, iyi notlar alacaksınız. Motivasyon hiçbir zaman kalıcı değildir. Her gün çalışmak için kendinizi motive etmeye devam etmelisiniz. Motivasyon verici videolara göz atabilir ve çalışmaya zaman ayıran diğer insanlardan ilham alabilirsiniz. Favorilerimden biri, YouTube’da okuyan ve çalışan insanları izlemektir. Bu tarz videolar size daha iyi çalışmanız için yeni fikirler bile verebilir.

Gerçekten Küçük Hedefler Belirleyin

Hedefler bize yön verir. Somut ve ulaşılabilir olmaları tercih edilir. Bu hafta yapmak isteyeceğiniz şeylerin bir listesini yazarak başlayın. Çalışmak istemediğinizde, en iyi yaklaşım, elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Ufak bir şey hiç yoktan iyidir. Bu yöntemi kullanmak, gün boyunca üretken olduğunuzu hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde çalışmak, yavaşça ivme kazanmanıza ve daha fazla çalışmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.

Eğlenceli Hale Getirin

giphy.gif?cid=e2a3cbde86ybt9b0kenbsi63lfrpz3i54s1vaejcqzaf21p6&rid=giphy

Ders çalışmak çoğu zaman sıkıcıdır. Kendinizi iyi hissetmediğinizde bile ders çalışıyorsanız, daha da sıkıcıdır. İşleri sallamak istiyor olabilirsiniz. Renkli, fosforlu kalemler ve çeşitli not kağıtları kullanın. Güzel yazı becerilerinizi ortaya çıkarma zamanı da gelmiş olabilir. Bilgileri çizimlere dökün. Zor şeyler için anımsatıcı kısaltmalar uydurun. Okuduğunuz notlara göre kendinize şakalar yaratın. Bu, çalışmak istemediğinizde ne yapmanız gerektiğini anlamanıza gerçekten yardımcı olabilir.

Görevi Başarıyla Yaptığınızı Hayal Edin

Belirli bir görevde sorun yaşıyorsanız, o görevi başarıyla tamamladığınızı gözünüzde canlandırın. Spor psikologları, zor görevleri başarmak için bir teknik olarak görselleştirmenin gücünü uzun zamandır biliyorlar. Görselleştirme, zorlu görevleri tamamlamayı zihinsel olarak prova etmeye dayanır.

Bu sayede beyindeki sinir yolları belirlenmiş olur. Kendinizi tekrar tekrar bir görevi tamamlarken hayal ettiğinizde, bu, görevi gerçekleştirmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle, her gün birkaç dakikanızı çalışmayla ilgili çeşitli görevlerinizi başarıyla tamamladığınızı hayal edin özellikle de onları göz korkutucu buluyorsanız.

Bir Çalışma Ortamı Oluşturun

Çalışırken özellikle kullanacağınız bir yer seçin. Çalışma masanızı, notlarınızı, ders kitaplarınızı ve yazma araçlarınızı iyi bir şekilde düzenleyin. İyi organize olmak, kendinizi iyi hissetmediğinizde çalışmaya başlamak için çok önemlidir. Bu, çalışma rutininizin bir parçası olacaktır. Bu sayede her gün çalışma ortamınıza oturacağınızı ve verimli bir şekilde çalışacağınızı bilerek kalkacaksınız.

Kötü Hisleri Canlandırın

Çalışmadığınız ve Kötü Not Aldığınız Bir Zamanı Hatırlayın

Formül basit. Ders çalışmak = iyi notlar. Çalışmazsanız, iyi sonuçlar almayı garantileyemezsiniz. Kötü notlar almak hoş bir şey değildir. Öğrenciyken, kötü notlar aldığım her zaman, bir sonraki sınava kadar her gün nasıl çalışacağım konusunda yemin ettiğimi hatırlıyorum. Bu kötü hissi zihninizde canlandırmak yapacağınız ilk şey olsun. Bu, istemediğiniz zamanlarda bile çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Bir Elma Veya Portakal Yiyin

Kulağa tuhaf geliyor, biliyorum. Peki neden özellikle elma veya portakal? Çünkü meyve ve sebze gibi sağlıklı yiyecekleri atıştırmalık olarak yemek, olduğunuzdan daha halsiz hissetmenize neden olmaz ve özellikle elma ve portakallar, dikkatsizce yiyebileceğiniz diğer atıştırmalıklara kıyasla yemek için biraz çaba gerektirir. Porsiyon boyutunun zaten doğa tarafından belirlendiğinden bahsetmiyorum bile.

Portakalı soyup yemenin ya da büyük bir elmayı yiyip bitirmenin çaba gerektirmesi, uykunuz geldiğinde beyninizi biraz da olsa uyandırma etkisi gösterir.

Planınızı Parçalara Bölün

giphy.gif?cid=e2a3cbde86ybt9b0kenbsi63lfrpz3i54s1vaejcqzaf21p6&rid=giphy

Çoğumuz, derslerimizi planlamamız gerektiğini işitmiştir. Ancak ders programları genelde pek sevilmez. Çünkü kaçınılmaz olarak masanızın başında oturduğunuzda, haftalar önce belirlediğiniz hedeflerin daha da gerisinde kaldığınızı yüzünüze vururlar.

Öte yandan, her şeyin ne zaman öğrenileceğine dair bir algı olmadan, bir şeyleri hızlı veya yeterince iyi öğrenememeye yol açabilir. Programınız yokken, bir şeyleri kaçırmış olabileceğinize dair ürkütücü bir hisse kapılmak da olasıdır. Bu durumda ne yazık ki, gerekli bir kötülük olabilirler.

Bununla birlikte, bir der programı, zaman çizelgenize ayak uydurmanızı ve gerçekçi olmayan hedefler koyup koymadığınızı fark etmenizi sağlarken, aynı zamanda motivasyonunuzu artıracak ve ekstra birkaç saat boyunca dersin başında kalmanıza yardımcı olacaktır.

Her gün programınızı parçalara ayırın – bence en az on parçaya. Bir parçayı tamamladıktan sonra, kendinize küçük bir ödül verin: Her görevden sonra bir şeyler atıştırmak, YouTube’da bir video izlemek, sosyal medyayı beş dakika kontrol etmek veya birkaç dakika kum torbasını yumruklamak gibi rahatlatıcı ödüller seçin!

Günün sonunda dersin başından ayrılmadan önce, kendi belirlediğiniz on küçük görevi tamamlamış olmayı bir kural haline getirin. Canınız istemiyorken, yine de çalışın. İyi notlar alma ihtiyacınızı mevcut ruh halinizle birleştirmelisiniz.

Öyle hissetmediğinde bile kendini zorlamalı ve çalışmalısınız. Çalışmayı kolaylaştırın. Daha küçük hedefler belirleyin. Kendinizi motive edin ve bir günlük tutun. Umarım canınız istemese bile nasıl çalışılacağına dair birkaç fikir edinebilmişsinizdir. Okuduğunuz için teşekkür ederim!

Yorum Yap