İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Finans

Motivasyon Konuşması Leon Howard ‘dan “Bunu Anladığımda Zengin Oldum”

Motivasyon Konuşması Leon Howard ‘dan “Bunu Anladığımda Zengin Oldum”
+ - 0

Motivasyon konuşması Leon Howard‘ın bizzat ağzından Türkçeye çevirdim arkadaşlar aslında herkesin bildiği fakat kimse yapmadığı için başarısızlıktan bahsediyor işte o motivasyon konuşması 5 dakika da okuyabilirsiniz asla ama asla unutmayın yatırım çok önemli.

Motivasyon Konuşması

Motivasyon Konuşması

Zengin insanlar 3 şey yapar. İlk olarak, zamanlarını para karşılığı takas etmezler. İkincisi, paralarını kendileri için çalıştırır ve son olarak, insanlara ellerinden geldiğince değer verirler.

İlk başlarda, “Paranı senin için çalıştır” kısmı bana bir anlam ifade etmemişti.
Ama yaşım ilerledikçe daha iyi anladım. Ve bu kısma odaklandım. “Paramı kendim için nasıl çalıştırırım” Tekrar söylüyorum, benim tüm bildiğim para kazanmaktı.

Konu üzerinde biraz zaman harcadım, Warren Buffet ve Peter Lynch’i araştırdım ve yalan söylemeyeceğim. En başta bu şeyler bana Çince gibi geliyordu? Yabancı bir dil gibi.

Ve bana olan şey aslında Wall Street’te olmayı hissetmeye başlamaktı. Bir keresinde şöyle bir şey duymuştum “gerçek mafyalar bu borsada. Ama o diyor ki, zengin insanlar; İlk olarak borsaya girer ve yeni bir iş kurarlar sonra da emlak sektörüne girerler.

Bir kez, bir şeyin nasıl çalıştığını bilirsen sonra onda iyi olabilirsin. Bence, hangi sınıftan olduğun fark etmeksizin insanlığın çoğu, dünyanın nasıl döndüğünü bilmiyor. Bundan dolayı, onlar, dünyanın merhametine kalmış ve dünyanın nasıl döndüğünü anlayan insanlar bir şeyler değiştirebiliyor.

Bir şeylerin nasıl çalıştığını bilmek zorundasın ve benim için sendeki en güçlü şey ne. Bir çok insanın anlamaktan mahrum kalmış olduğu şeyleri anlıyor olmandır.

Temel ve basit ilkeleri anlamalısınız. Bir kere temeli anlamaya başladığınızda, kendinize itici bir güç vermiş olursunuz. Çünkü dediğim gibi çarkın nasıl işlediğini anlamaya başlıyorsunuz.

Bir çok insan makineye bakar, şaşırır, ben de bir çok insan gibi borsaya bakıyorum. İnsanlardan %98’I borsaya bakıp, bu benim oynayabileceğim bir oyun değil ve ben uzak duracağım diyor.

Bankalara bakıyorsun, dünya düzeni değişik. Onlar diyor ki paranı bana ver, senin oyuna dahil olmana gerek yok, sadece parayı ver, ben senin yerine işletirim.

Bankaların bizim menfaatimize zerre fayda sağlamadıklarını biliyorsunuz değil mi? Bankalar bize yatırdığımız paramızın sadece bin de 5 ini faiz olarak verir.
Güzel! İyi de biz sadece paramızı yatırım fonuna yatırarak %8 kazanabiliriz.

Peki neden paramın bankada kalmasına ve bankanın bütün kazancı elde etmesine izin vereyim. Onların yaptığı tek şey, sizin paranızı kendileri için kullanmak ve size çok küçük getiriler sağlamak.

Temelleri anlamalısınız dediğimde ve sizin de bunu anladığınızda, paranın nasıl çalıştığını anlamış sayılmazsınız. Onun kendine ait ap ayrı bir dili var. Bizim milletimizin para ile olan ilişkisi, faturaları ödeyecek kadar.

Faturaları ödemekten yorulduğunda ne diyorsun? Bende biraz keyfime bakmalıyım diyorsun değil mi? Borca girmem önemli değil. Beni bu işkenceden bir şey kurtarsın gerisi önemli değil.

Ve o an satın almaman gereken bir şey ile kendini şımartıyorsun. Ve bu Seni anlık olarak iyi hissettiriyor. Ve bu hisle şöyle diyorsun? “Yaşıyorum bu hayatı”.
Bu aslında günlük zorlukları ertelemektir. Sonra tekrar hamster gibi çarka dönüyorsunuz.

Şimdi günlük zorluklarla başa çıkmak daha da zorlaştı ve kendi kendine çalışmalıyım, çalışmalıyım, çalışmalıyım , işlerimi ertelememeliyim diyorsun.

Fakat Bunu yapmaya istekli değilsin. Sonrasında aklın başına geldiğinde, çevremdeki herkeste aynı problem var, ama buna kimse çözüm sunmuyor.
Eğer ben bir şeyler değiştirmezsem bende herkes gibi olacağım diyorsun.

Birisinde, bir yerde bir çözüm olmalı. Dışarıda bir yerlerde, benim hayalini kurduğum hayatını yaşayan bir sürü insan var. Benim bilmediğim bir şey biliyor olmalılar ki bu hayata sahipler diyorsunuz.

Aslında onların sahip oldukları tek şey, farklı türde bilgiye erişimleri olmaları.
Bir keresinde bende bilginin peşinden gittim ve yakaladım, şimdi dağın tepesinde şarkı söylemek istiyorum. İnsanlara sesleniyorum, “Hey” bulduğum şeye bir bakın, herkes bunun bir parçası olabilir.

Onlara gösteriyorum ve şu cevabı alıyorum. “Ben bunu yapamam” Bulduğum şey yatırım hakkındaydı ve bu bilginin, ekonomik yönden benim için ne kadar güçlü olduğunun farkına vardım. Düşünce yapımı değiştirdim, I-phone almak yerine Apple hissesi almaya karar verdim.

Eğer Apple’den bir hisseye sahipsem bir i phone telefonumun olmasını önemsemem. Eğer Levi’s veya Timberlands giyeceksem ve VFC Şirketler grubunun hissesine sahipsem, sahip olduğum şirketin malını alıyorum. Bunda da benim için bir sorun yok.

Düşünce yapısındaki bu akıllı değişim, benim için her şeyi değiştirdi, çünkü şimdi ben sadece sahip olduğum şeyleri tüketmeye başladım. Bu benim bu oyuna ilk girişimdi, sahip olduğum şeylerden tüketeyim sonrasında iyi hissedeceğim.

Hisse sahibi olmak büyük bir firmanın bir yüzdesine sahip olmak demektir.
Sonrasında konsepti anladım, zengin olmanın yolu sahip olmaktan geçiyor.
Bu anlamlandırdığım şeylerden bir tanesiydi, çünkü zengin insanlar hakkında araştırma yapmıştım.

Zenginliği inşa etmenin yolu sizin çok fazla çalışmanız değil. Zengin olabilmek için çalışamazsın. Yatırım yapmalısın. Bütün zengin insanlar, siyah, beyaz, asyalı, çinli hepsi bir çok şeye sahip.

İnsanların zengin olamamasının nedeni bir şeye sahip olmamaları.. Eğer paran sadece bankada durursa gerçekçi olmak gerekirse, günden güne fakirleşirsin,
yada amortismana gider ve nakit paranın olayı budur.

Enflasyona yenilir gider çünkü onlar ne kadar para basarsa, para o kadar değer kaybeder. Bankaların, paraların kendilerinde durmasının istemesinin nedeni de budur, para bankada dursun ki alabilsinler.

Kullan ve yatırım yap. Bu konuda hala duruyor olduğunuzu anlayamıyorum
Biliyorsunuz bir şeylere sahip olmaya başlayabilirsiniz, hisse senedi olup olmaması önemli değil. Çünkü sen işletmelere sahip olmaya ve her gün tüketmeye başlayabilirsin.

Bir seferlik işlemi hayat boyu kar edeceğin bir işleme çevirirsin. Mağazaya gidip bir çift Nike alırsam, bu tek seferli bir işlemdir, onlardan tekrar bir şey almak istediğimde gidip bir çift daha almam gerekecek.

Ama “Nike” hissesine sahip olursam, benim için bir kâr aracı olur. Bu şekilde sahip olursan tek seferlik bir işlem hayat boyu kar getirecek bir şeye dönüşür.
Borsa hakkındaki diğer bir önemli konu da ; “Dünyayı daha dikkatli izlemenizi sağlar”.

Bu şekilde dünyada neler olup bittiğini anlayabiliyorum. Bu şekilde iş ve piyasa döngülerini anlamaya başlıyorum. Bir başıma dünyayı anlamadan ekonomi dersi aldım.

Ve Çin’de bir şeyler olduğunu anladığında tamam Çin’de bir şeyler oluyor ve benim Apple hissem var. Apple’ın gelirinin %20’si Çin’de. Bu olaylar yüzünden hisse biraz etkilenebilir diyorsun.

Yatırım yapacak kadar parası olmayan insanlar nereden başlamalı? Aslında neredelerse oradan başlamalılar. Tuğla tuğla gidin, önce bir ev inşa edin sonra bir saray yapın.

25 dolar ile başlarsın, hedefin aylık 25 dolar kazanmak olur, bu çok iyidir, ama haftalık 25 dolar yaparsan bu daha da iyidir. Artık paranın gücünü ve nasıl çalıştığını anlamaya başlarsın.

Çünkü artık bu üstüne koya koya devam edecek. Şöyle düşünün o 25 dolar şimdi 50 oldu ve 100 oldu. Artık daha fazlasını, daha azı ile yapabileceksiniz.
Düşünce yapınız spor yapıp kilo kaybeden kişi gibi olmalıdır. Spor salonuna başladınız ve 10 kilo zayıfladınız. Ne dersiniz, 10 kilo verdim, o zaman 20 de verebilirim.

Artık kaslarım şekillenmeye başladı, faydalarını görüyorum ve artık bunun mümkün olduğunu biliyorum. Yapılabilirlik hissi sizi güçlü kılacaktır. Çok büyük bir şeyin yapılabilir olması her şeyi değiştirir. İmkansız demek yerine artık mümkün ya da yapılabilir diyoruz.

Bu dinamiği değiştirir. İlk düşünce borsaya yatırım yapmaktır. İllaki kazanacaksın diye birşey yok. İlk şutun gol olacak diye bir kaide yok. AT&T hissesi şuanda 26 dolar değil mi? Belki dünyadaki en iyi yatırım olmayabilir ama, bir başlangıç.

Pratik yapmadan iyiye ulaşamazsın. Spor salonuna gitmezsen o vücut hedefini elde edemezsin. O yüzden spor salonuna git ve senin süreci anlamana yardımcı olacak birini bul. Warren Buffet günde 500 sayfa okuduğunu söylemiş. İyi eğitilmiş bir insanın gücünü anlamalı ve öğrenmeliyiz.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizi beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı diğer makalelerimden haberdar olmak ve aynı zamanda sitemize destek olmak için “Mail Abone” olabilirsiniz.

 

Yorum Yap