1. Ana Sayfa
  2. Finans

Kendime Nasıl Yatırım Yapabilirim

Kendime Nasıl Yatırım Yapabilirim
+ - 0

Kendime nasıl yatırım yapabilirim çok önemli bir soru ve bunu emin olun kimse önemsemiyor ve toplum olarak gelişemiyoruz. Kendime nasıl yatırım yapabilirim diye araştırma içerisine girenler benim için çok değerli olduğu için kendi yaptığım yatırımlardan bahsettim çok uzatmadan, küçük kararlar küçük yatırımlar gelecekteki bizi inşa ediyor arkadaşlar bunu nereden biliyorum çünkü bugünkü bizde geçmişteki kararlarımızın alışkanlıklarımızın yaptığımız yatırımların birer ürünüyüz.

Kendime Nasıl Yatırım Yapabilirim

İnsanlar Bugünlerde evlerinde gardıroplarını doldururken bizler geleceğimizi inşa edecek yatırım kararları alalım istedim birçoğu zaten bildiğiniz şeyler beyin fırtınası yapalım ben size 25 farklı lezzetten oluşan bir sofra kuruyorum sizin damak tadınıza göre istediğinizi seçin hayatınıza katın geleceğinize bir yatırım yapın çayınız kahveniz hazırsa hemen başlayalım.

Kendime Nasıl Yatırım Yapabilirim

Arkadaş Seç

Birkaç yoruma denk gelmiştim bununla ilgili ağabey bence yanlış düşünüyorsun insanları dışlamak ötekileştirmek onları kategorize etmek doğru değil diyorlardı… Dostum biz Mevlana değiliz ya biz böyle her geleni kaldıramayız yani herkes bize iyi gelmez biz olmadan kimseyi olduramayız. Biz tamamlanmadan kimseye yardımcı olamayız.

Bu bahsettiğim şey insanların işinize geliyorsa seven işinize gelmiyorsa sevmeyen kendinize uzaklaştırın anlamına gelmez biz insanların içindeki Allah’ı seviyoruz ama onlar kendi içlerindeki bu mucize rağmen kötü bir kimliğe bürünmeye çalışıyorlarsa sıfır farkındalıkla bir hayat yaşamayı tercih ediyorlarsa kayıp bir hayat seçiyorlarsa kendileri için hiçbir şey yapıyorlarsa biz o insanlarla nasıl arkadaşlık yapabiliriz.

Televizyona Ara Ver

Beni takip edenler bilir yıllardır bunu söylüyorum ve savunuyorum televizyon ömrü bitmiş bir icattır bence hatta bununla ilgili 16 yıldır neden televizyon izlemediğim de ilgili müstakil bir makale yazmıştım televizyon programları artık gelenekselci insanların elindedir ve bu gelenekselci insanların toplumlara kitlesel olarak katabileceği hiçbir şey yoktur.

Hiçbir şey izleyelim demiyorum ama bu insanlar hiçbir şey katmayan eskimiş miladın doldurmuş bu programlardan artık yakamızı bence kurtaralım azcık aklınızı kullanarak dünyada takip edebileceğimiz hayatımıza çok değerli şeyler katan kişileri kanalları programları videoları bulup onları izleyebiliriz.

Takip Ettiklerinin Kalitesini Arttır

Bu size tanıdık gelecek mi İnstagram’a gir profiline git sayfayı yenile hiçbir yeniliğin olmadığını gör iki dakika bir keşfet uğrayım de keşfete git biraz aşağıya Biraz aşağıya derken 3 saat boyunca kendini kedi köpek videoları izlerken bul milyonlarca insanın bir günü böyle geçiyor arkadaşlar.

Şu iki şeyi yapın kendinize çok iyi bir yatırım yapmış olacaksınız bir hangi sosyal medya mecrası kullanıyorsanız takip ettiklerinin listesine gidin ve size yakışmayan kişileri sayfaları markaları takipten çıkın iki ilgi alanına göre takip edebileceğim kişiler markalar sayfalar bul ve onları takip et insan en yakın 5 arkadaşının ortalamasıdır diye bilinen bir söz vardır. Modern insan en sıkı takip ettiği 5 sayfanın ortalamasıdır.

Youtube’u Doğru Kullan

Farklı kültürlerle iletişim de olmak insana çok şey katıyor şöyle derler kabuğunu kırmak için kabuğunu kırmış kişilerden git ve ilham al. Yabancı diliniz yoksa bile YouTube’un otomatik türkçe altyazı çeviri özelliği kullanarak hiç bilmediğiniz dillerde farklı kültürlerde size çok şey katacak insanları takip edebilirsiniz. Bu noktada tek konuşmalarını Ted konuşmalarını takip etmenizi öneririm.

Kitabı Bırakma

Ülkelerdeki huzuru yaşanabilinirliği kültürü anlamak için tek bir listeye bakmamız yeterli o ülkenin kitap okuma olanağı ve kütüphane sayısı o ülkenin kalitesini çok net gösteren bir istatistiktir kitap sevmeyen insan bence yoktur. Bir şekilde ailesinden kitap sevgisini alamamış ya da doğru kitabı denk gelmemiş insanlar vardır.

Planlı Yaşa

Doğaçlama yaşayıp başarılı olunmaz arkadaşlar başarılı olunmazsa da mutlu olunmaz neden çünkü başarılı olmak sadece Sv kasmak, şirket büyütmek değildir. Ne zaman ne yapmam gerektiğini bilmekte planlı olmak aslında mutluluğa da vakit ayırabilmektir şu sözü hiç unutmayın “iki tavşan kovalayan hiçbirini yakalayamaz”.

Günlük Tut

Belki de en çok ihmal ettiğimiz şey bu kendimizle dertleşmek kendimizle yüzleşmek en azından bence haftada bir şu içimizdeki çocukla konuşmalıyız.

Başkalarını Etkilemeye Çalışmayı Bırak

Dürüst olalım satın aldığımız şeylerin çoğu gerekli ya da sevdiğimizden ziyade başkalarını etkilemek ile ilgili başkalarını memnun etmek için yaşıyoruz sanki karşı tarafı fazla önemsemenin sonucu da kendini kendi gözünde değersiz kılmaktır. Sanırım kendimize yapacağımız en iyi yatırımlardan biri de başkalarının onayı ile yaşamaktan kurtulup kendi değerimizi artık bir an önce anlamak olacak.

Bilgisayar Becerileri Edin

Kendine güzel bir hobi ya da freelance ek iş arayanlar için söylüyorum bugün başlasanız Photoshop öğrenmeyi 6 ay sonra birine en azından asistanlık yapacak seviyeye gelmiş olursunuz sadece Photoshop değil final kart, Premier Pro, After Effects, Autocad dünya kadar program var. Bunları öğrenebileceğiniz YouTube’da dünya kadar bu ücretsiz eğitim videosu var.

Yeni Bir Şey Öğren

Bunu lütfen kendinize sorun arkadaşlar en son ne zaman bilerek isteyerek enerji ve vakit harcayarak yeni bir şey öğrendiniz. Bu dünya modern insanı hiçbir şey yapmayıp hiçbir şey karışmayıp sadece şeyleri izlemeye programlıyor bu doğru değil arkadaşlar. Çünkü yenilenmeyen hareket etmeyen su kokar yosunlaşma ya başlar mutlaka merak ettiğiniz şeyler vardır. Bu dünyaya dair, yaşama dair, manayı dair bunun peşinde koşalım vaktimizi harcayalım kendinizi çok iyi hissedeceğiz kendimize çok iyi yatırım yapmış olacağız.

İngilizce Öğren

Herhangi bir konuda araştırma yaparken 10 Türkçe kaynak bulabiliyorsanız 10 Türkçe video izle biliyorsanız. 10000 İngilizce kaynak buluyorsunuz. İngilizce yada farklı bir dil fark etmez dünyaya farklı bir pencereden bakmamızı sağlıyor.

Sigara ve Alkolü Bırak

Arkadaşlar insanlar Türkiye’de bu ikisine yılda 55 milyar TL para harcıyor. Dünya da ise her yıl 5 milyon insan temiz suya ulaşamadığı için ölüyor. Bu parayla Afrika’nın bütün köylerine bütün şehirlerini temiz su şebekesi çekersiniz bu tabi devlet seviyesin de yapılabilecek bir şey en azından bizde yapabiliriz. Eğer bunları kullanıyorsak bunlardan vazgeçtikten sonra edeceğimiz tasarrufla Anadolu’da bir gencin eğitim hayatını kurtarabiliriz sanırım kendimizle gurur duyacağımız bir adım atmış oluruz.

Bilinçli Alıveriş Yap

Eğer bakarsanız satın aldığınız birçok şeyi kullanma verimliliğimiz aslında çok düşük araştırma yaparken yabancı bir kaynakta Amerika’daki her hanede en az 1000 dolarlık hiç kullanılmayan eşya bulunduğunu okudum. Kısa sürede yıpranacak ilginizi kaybedecek ya da anlık heveslerle satın aldığımız şeyleri birazcık olsun kontrol edersek cebimize çok iyi bir yatırım yapmış olacağız.

Evini Çalışma Alanını Düzenle

Evimizi yaşadığımız ortamı sade ve düzenli tutmak bir kuruş bile harcamadan yapabileceğimiz bir şey aksine bize para tasarrufunda bulundurur çünkü düzenli ortamlarda fazla şeyler sırıtacağı için fazla gereksiz şeyleri almama eğilimi gösteririz.

Erken Uyan

Daha üretken olmamızı sabahlarda ki o sessizliğin tadını çıkarmamızı düşünmeye vakit ayırmanızı sağlar yapması bedavadır ama bize geri dönüşü çok büyük olan bir yatırımdır.

Ertelemeyi Bırak

Şu üç şeyi anlayalım bence.

1. Biz şeyleri ertelemeyiz biz hayal ettiğimiz hayatı yaşamayı erteleriz.

2. Ertelediğin şeyden kurtulmuş olmasın o kar topu gibi büyüyecektir ve yarın senin karşına çıkacaktır.

3. Hayat böyledir ve bunu kabul etmek gerekiyor sevmeyerek de olsa sorumluluklarımızı yerine getirmek gerekiyor. İnsanın değeri, rahatlık ve kolaylık anında nerede durduğu ile ölçülmez, zorluk ve mücadele anında nerede durduğu ile ölçülür.

Farklı Aktiviteler Dene

Yürüyüşe çıkabilir, bisiklet sürebilir, kuşları izleyebilir, bahçeyle ilgilenebilir, kendi sebzelerinizi yetiştirebilirsiniz bunlar size yeni beceriler kazandırır ve bunlar size daha ilginç birisi yapar.

Rutin Geliştir

Rutinler içerisine koyduğumuz iyi alışkanlıkları otomatik hale getirmede bize yardımcı olur istediğin şeyleri yapmak için artık uğraşmazsınız çünkü bir akış vardır ve her şey kendiliğinden olur artık kesin yatırım tavsiyemdir, asla pişman olmazsınız ve sistem şöyle işler, önce kendine rutinler oluşturursun sonra bırakırsın o rutinler yeni seni oluşturmaya başlar.

Spor Yap

Pandemi sebebi ile spor salonlarına gitmenizi tavsiye etmiyorum ben de gitmiyorum zaten ama evde hiçbir ekipmana gerekli duymadan açıkçası kendi ağırlığımız da çok güzel işler çıkartabiliriz. Yapması bedava ama bize katacağı sağlıklı zihin, sağlıklı beden, daha iyi bir ruh hali ve gün içinde daha enerjik olmak paha biçilemez.

Kötü Alışkanlıklarını Azalt

Sepeti iyi yatırımlarla doldurmaya çalışırken önceki kötü yatırımlarımızdan kurtulmalıyız ki yeni yatırımlarımız bozulmasın bu maddeye ciddiye alıp bence masayı yatırın ilk müsait vakit O de bu listeyi okuduktan hemen sonra, bence boş kağıda heybeniz de delik açmış size para, mutluluk, enerji, heves, Umut, sevgi kaybettiren kötü alışkanlıklarımızı yazın sonra da onlardan nasıl kurtulacağınızı planı yapmaya başlayın.

Kadim Bir Amaç Belirle

Sözgelimi bir adam bir markete gitti ama cebinde kaç parası olduğunu bilmiyor ürünlerin üzerinde fiyat yazmıyor evde kaç kişinin duyması gerektiğinde bilmiyor bu adam o markette hiçbir şey yapamaz değil mi, planlanmamış üzerine düşünmemiş, nereden geldim nereye gidiyorum ben burada ne yapıyorum, ne yapmam gerekiyor, ben kimim, ne için varım burada gibi değil sorulara cevap bulunmamış hayatlarda aynı bu markette kaybolmuş o adama benzer, ölümden daha büyük kayıp yaşarken içimizde ölenlerdir.

Farkındalık, Meditasyon Çalış

Arkadaşlar bütün dinlerin temelinde derin düşünme patiği vardır, ancak modern dünya madde insan ürettiği için her toplumun her geçen gün düşünsel ve ahlaki değerleri zayıflamaktadır. Bize verilen en büyük nasihat nedir? Derin düşünmek İngilizcesi meditation bizdeki ismiyle tefekkür.

Hissederek Dua Et

giphy.gif?cid=e2a3cbdesg5m7bz011ialtd9de3wae6bg0yjj0ud3ib652fv&rid=giphy

Neden hissederek dua edin diyorum, çünkü insanlar sanki boşluğa sanki yokluğa sanki olmayan bir yere doğru cümlelerini gönderiyorlar gibi hayır ben bunu kabul etmiyorum, ben burdakiyle konuşuyorum her yerdekiyle konuşuyorum yani karşımda bir var ben onunla konuşuyorum dolayısıyla cümlelerim, ettiğim dualar çok içten çok samimi çok somut olmalı sahip olduklarımız için bence onu teşekkür etmeliyiz ve daha iyi bir insan olacağımıza dair ona söz vermeliyiz hissettiklerimiz de samimi olup olmadığımızı da gözlerimizin dolmasından alırız.

Kendine Yatırımı Asla Bırakma

Gelişimi asla bırakma kendini iyilik süngerine dönüştür, karşılaştığın her iyi Fikri hemen hayatına em her yeri deneyim de bir şey öğrenme yoluna yeni bir sen olarak devam et hayat zor bazen biliyorum bunu kabul ediyorum benim çocukluğumda benim gençliğimde çok zor bir ortamda geçti. Hayatlarımız bulunduğumuz ortam dezavantajlı bir ortam olabilir sorun yok bence kartlar adil dağıtılmamış olabilir ama oyunu doğru ve güzel oynarsak, oyunu biz kazanırız.

Yorum Yap