1. Ana Sayfa
  2. Finans

Büfe Açmak Ne Kadar Para Kazandırır? Büfe Nasıl Açılır?

Büfe Açmak Ne Kadar Para Kazandırır? Büfe Nasıl Açılır?
+ - 0

Büfe açmak ne kadar maliyet gerektirir? Büfe nasıl açılır? Büfe açmak ne kadar kazandırır? Hangi kalemlere ne kadar para öderiz aylık gelirimiz ne kadar olur, aylık giderimiz ne kadar olur ve aylık elimize kalacak ne kadar olur bu konuları işleyeceğiz. Öncelikle arkadaşlar Eğer şehrin içerisinde nokta büfeler vardır belediye tarafından ihalesi açılan ve insanların ihaleye girerek kazandığı büfeler vardır. Çok işlektir bunlar ve bu noktalarda her şeyi satabilirsiniz yani dönerde satarsınız tost da satarsınız meşrubat içecek satarsanız alkol hariç.

file 774

Eğer böyle bir yere girmediyseniz Eğer daha önceden kurulu bir düzeni devren kiralayıp satın almadıysanız sıfırdan bir nokta da kendinize ait bir büfe açmak istiyorsanız bununla ilgili herkesin anlayabileceği şekilde bir maliyet tablosu çıkaracağız.

Başlangıçta çok sıcak zengin bir içerikle girmeyeceğiz yani başlangıç noktasından hesaplayarak maliyeti ortaya çıkaracağız daha sonra işleriniz büyütürsünüz tost yaparsınız hamburgerle yürürsünüz veya dönerle meşhur olursunuz onlara hesaplamıyoruz. Sadece giriş seviyesinde başlangıç seviyesinde ne kadar maliyetle iş yerine girilir bir büfe açılır bunu yazacağım şimdi öncelikle kiradan başlıyoruz.

Kira 2000 TL olarak hesapladım dekor olarak da 37 bin lira hesapladım bunun içerisinde tabela var tente var alarm, ışıklandırma, ısıtma soğutma bunlara 27000 TL gidiyor tahminen dekorla mobilyaya raflar ve raf düzeni 10.000 lira yine hesaplarsak 37 bin lira da ona yazıyoruz.

Alacağınız ürünlerden en başta sigara sigara için üç tane ayrı firmadan minimum 50 bin liralık sigara almamız gerekir. Bu Parliment grubu Vİnston grubu ve Tekel grubu ana üç başlı olarak hesapladığımız da hayır bunu 50 bin liralık sigara alırsanız stoklu çalışamazsınız. Bu size belki bir hafta yeter iki hafta yeter en fazla bunu da artırabilirsiniz ama bunun altına düşmek mümkün değil.

Daha sonra çikolata çakmak abur cubur cips grubu içinde 10.000 lira hesapladım meşrubat da da 10 bin lira diye hesapladık. Yani bunun içerisinde işte pepsi veya Coca Cola dolayısıyla toplama baktığımız da 89 bin liralık maliyet tablosu çıktı tekrar ediyorum kira bulunduğunuz yerin il veya ilçe olmasına göre değişir, konumunuza göre değişir, çok işlek bir yerdesinizdir belki 30 bin lira 50 bin lira verirsiniz ama ona göre de zaten satışınız değişir.

Ben burada 2000 liralı bir kira verilen bir işyerinde 20 bin liralık örnek veriyorum 30 bin liralık sigara alıyorsa 50.000 liralık kira verilen bir yerde 300 bin liralık sigara alırım ben ona göre alacağız ürün ve satacağız üründe değişir.

Diğer bir başlık dekor 37 bin lira yazdım ama sizin mobilyacınıza yaptıramazsınız da hazır alırsınız veya ikinci el alırsınız tabelanızı, tentenizi, alarımınızı, ışıklandırmasını ve ısıtma soğutmasını dekorunuzu mobilyanızı ikinci el alırsınız bit pazardan alırsınız sıfır alırsınız.

Bunlar da değişebilir bunlar tahmini ve ortalama rakamlar yani bulunduğunuz yerin konumun sirkülasyonuna göre müşteri portföyüne göre kalabalığa göre işlek olmasına göre satacağınız malda değişir alacağınız malda değişir dolayısıyla en net hesabı siz kendiniz ortamımıza konumunuza şartlarınıza göre siz kendiniz çıkarabilirsiniz.

Bu rakamlar bu fiyatlar fikir vermesi açısından yol göstermek açısından tahmin rakamlardır şimdi günde 150 paket sigara sattığınız hesap var sayıyorum iki yüzde olur 300’de olabilir onu bilemeyiz belki eli paket olur bilemeyiz ama ortalama olarak düşünüyoruz sigaraların fiyatları şu an için Temmuz 21 21 tarihi olarak farklı fiyatlarda var 14 buçuktan başlıyor 18 buçuğa kadar gidiyor.

Dolayısıyla ortalamasını aldığımızda bir paket sigarayı 16,50 liradan hesaplıyoruz 150 paket sigara ciro olarak 2 bin 475 lira getiriyor sigaranın kararı da %5 olarak hesapladığımız da 124 lira günlük sigaradan kazancınız oluyor. Aylık kazancınız da 3,712 lira.

Abur cubur cips dondurma ile ilgili günde 200 liralık satış yapmış olmanızı hesaplıyoruz ortalama 200 liralık satış yapmış olsanız bu da yüzde yirmi beş %30 ortalaması %30 karla sattığınızı varsaydığımızda günlük kazancımız 60 lira aylık kazancınız da bin 800 liraya tekabül eder.

Meşrubat grubu hepsi Coca Cola ayran 150 liralık satış yaptığınızı hesaplarsak günlük olarak kuruyemişte 150 liralık kuruyemiş sattığımızı hesaplarsak varsayarsak bunun içerisin de kuruyemiş olmazsa başka bir şey de olabilir başka bir kalemde koyarsın ekmek olabilir, süt olabilir, yoğurt olabilir bilmiyorum kar yüzdesi %30 günlük kazanç 45 lira aylık kazancınız da 1350 lira olarak hesaplarız toplama geldik toplam 2,975 lira günlük cironuz kar ortalaması yüzde 30 günlük kazancınız 274 aylık kazancınız ise 8,212 lira.

Bu tabii ki 8,212 lira aylık yaptığınız cirodur. Şimdi gelin beraber ayrılık giderlerimizi hesaplayalım daha sonra giderlerimiz ortaya çıkacak. Kiraya 2000 lira hesaplamıştık. Günlük 67 lira eder, elektrik su internet için 600 lira dersek günlük 20 lira eder, muhasebe ve SGK içinde 1,600 lira aylık 1.600 lira gittiğini hesaplarsak bu da günlük 54 liraya gelir yemek ve ihtiyaç içinde değişiklik gösterebilen ortalama 30 lira gittiğini söylüyorum günlük 30 lira da ona giderse 900 lira aylık o yapar toplam günlük 1741 lira gideriniz olur bu da aylık 5 bin 100 lira eder.

Şimdi gelir ve gider ortalamasına baktığımızda gelirimiz 8212 lira idi aylık gelirimiz giderimiz 5100 lira sizin karınız ise 3112 liraya tekabül eder. Şimdi tekrar genel olarak bir baktığımızda kuruş maliyeti olarak 89 bin lira tespit ettik bunun alt limiti yoktur yani bundan daha alta düşmez 2021 şartları itibariyle ama yukarıya çıkabilir kira artar dekor giderleri artar sigarayı daha fazla mal alırsınız, çikolata alırsınız meşrubatları arttırabilirsiniz veya hatta daha fazla daha farklı çeşitlere girebilirsiniz bulunduğunuz konuma göre ihtiyaçlara göre yani bu 89 bin liralık limit artabilir. Ama bunun altına çok fazla düşmez.

Gelirlere geldiğimiz zaman gelir kalemlerimizi artırabilirsiniz. Dolayısıyla sizin aylık kazancınız artar 8,212 lira değil de 10 bin lira olur, 15 bin lira olur, 20 bin lira oldu değişir. Bulunduğunuz konuma göre işlek olmasına göre sattığınız ürünlerin çeşitliliğine gör gidere geldiğiniz zaman da gider içinde kira nettir zaten bellidir sabit bir giderdir elektirik su internet bunlar sabittir muhasebe değişmez bunlar aynıdır ama 1,600 olmaz da 1,500 lira olur 1,800 olur.

Yemek için 30 lira olmaz da 40 lira olur dediğim gibi bunlar tahmini rakamlar da siz bunları kendinize göre düzenleyebilirsiniz toplamda beş bin 100 lira aylık gideriniz görüyor benim yaptığım liste de dolayısıyla aylık net elimizde kalan kâr 3,112 lira.

Bu rakamlar oynarsa değişirse bu beş binde olur 10,000 lira da olur değişebilir size bir fikir versin diye bu çizelgeyi yaptım rakamlarla oynayın değiştirin. Hepinize hayırlı bereketli işler dilerim.

Yorum Yap