İlginizi Çekebilir
Sermaye Nasıl Bulunur
  1. Ana Sayfa
  2. Finans

Pasif Gelir Kaynakları 7 Yol!

Pasif Gelir Kaynakları 7 Yol!
+ - 3

Neredeyse herkes işini bırakmanın hayalini kuruyor. Peki bunu en iyi şekilde nasıl yapabilirsiniz tabi ki pasif gelir kaynakları yaratarak. Gelin bakalım onlar neymiş, bahsedeceğim pasif gelir kaynakları YouTube‘da gördüklerinizden veya bloglar da okuduklarından biraz daha farklı olacak hadi başlayalım.

Pasif Gelir Kaynakları

Eşyalarınızı Kiralamak

Eşyalarınızı ve varlıklarımızı kiralamak teknoloji geliştikçe yeni siteler açıldıkça bir şeyleri satmak ve kiralamak çok daha kolay hale geliyor. Örnek verecek olursak birincisi.

Arabanızı kiralamak; reklam olmasın diye ismini söylemeyeceğim bazı araba kiralama uygulamaları siteleri var buraları girip arabalarınızı kiralayarak günde 70-80-90 belki de 100 lira kazanabilirsiniz.

Arabanı kiralamak benim için stresli olabilir diyebilirsiniz. Ama doğru kasko yaparsanız emin olun sorun olmayacaktır. Eğer bir tekneniz varsa bunu da kiralayarak pasif gelir elde edebilirsiniz özellikle yaz aylarında çok iyi iş yaparsanız, teknenizi sahibinden.com gibi mecralarda doğru sitelerde yayınlayarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Profesyonel kamera bile kiralayabilirsiniz her gün onlarca kişinin kamera ihtiyacı oluyor ve tek seferlik bir iş için kamera satın almak istemezler unutmayın her eşyanızın her varlığınızı bir değeri vardır.

Stok Pasif Gelir

Diğer pasif gelir kaynağımız ise stok video, stok fotoğraf ve stok müzikçilik bu işi telefonunuzla bile yapabilirsiniz kameranızın olup olmaması hiç mühim değil, birçok fotoğraf satış sitesi var.

Çektiğiniz fotoğrafları buraya koyabilir ve gece yatarken bile para kazanabilirsiniz aynı şekilde çıkın sokağa ve fotoğraflar çekmeye başlayın kameranız yoksa bile bu telefonlarla dediğim gibi yapabilirsiniz sokağa çıkın ve dağın, taşın, hayvanların, böceklerin, insanların fotoğraflarını biz bunları internete koyun ve pasif gelir elde etmeye başlayın.

Maddenin başında müzik demiştim hatırlarsınız artık müzik yapmak için enstrüman alma ihtiyacınız yok. Bir çok müzisyen müzikleri bilgisayarlardan yapıyorlar, müziğinizi yapın.

Bunu öğrenmek çok basit YouTube‘da yüzlerce binlerce müzik dersi içeren videolar var bunları izleyerek öğrenebilirsiniz ve müzik yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz kaldı beş tane pasif gelir kaynağımız.

Yatırımcı Olmak

Biraz uzun zamanlı uğraştırıcı gelebilir ama iyi bir araştırma yaparsanız bu işlerden oldukça iyi gelirler elde edebilirsiniz. Şart tek filmini izlediyseniz filmde yatırımcılar var ve bu yatırımcılar yeni kurulmaya başlayan şirketlerin yüzde onlarını yüzde yirmilerine alıp şirketler büyüdüğünde çok iyi paralar kazanıyorlardı.

Türkiye’de bir sürü genç girişimci iş kurmak isteyen ülkesine ve dünyaya farklı olmak isteyen gençler var. Bu gençlerin şirketlerine yatırımlar yapabilirsiniz. Aslında bu çok iyi bir fırsat diyelim ki Dila bir cafe açmak istiyor, kafe açmak için 5 bin lira ihtiyacı var.

Siz Dilay’a kafesinin açılması için 5 bin lira vereceksiniz ve gelirinin hatta şirketin yüzde onunla ortak olacaksınız. Belki de yüz 20’sine bu şekilde aslında Dila’nın şirketinin bunu her şirket olarak düşünebilirsiniz şirketin arka planındaki hayalet yatırımcısı olacaksınız.

Aslında şirketin ortağı olacaksınız bunu yapmak için yüzbinlerce liralar ihtiyacınız yok küçük miktarlarda paralarla bunu yapabilirsiniz şimdi girişimci sitelerinde ve üniversitelerde iş kurmak isteyen maddi desteğe ihtiyacı olan gençlere bulun ve yatırımınızı yapın.

1970’lerde Steve Jobs ilk işini yani Apple kurduğunda ilk yatırımcı apple’a 70 bin dolarlık yatırım yapmıştı sonra Apple dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline geldi ve o adam muhtemelen şuan çok zengindir.

Sizin de sermayeniz düşükse ister 3000 liraya ister 5000 liraya ister 50.000 liraya yeni açılan işleri ortak olup pasif gelir yaratabilirsiniz. Sizlere vereceğim dört tane pasif gelir kaynağımız kaldı dördüncü maddemiz ise.

Elektronik Eşyaları Kiralama

İş makinelerini ve elektrikli aletleri kiralamak bu madde doğru uygulanırsa size mükemmel kendi bir pasif kaynağı olarak geri dönebilir. Yabancı forumda bir adamın başarı hikayesi yer alıyordu.

Adam küçük aletler ile başlayıp şu an milyonlarca dolarlık bir araç kiralama iş makinesi kiralama şirketi kurdu şu an yükleyici gibi fork lift gibi bir sürü büyük iş makinesine sahip her hafta yüzlerce makine kiralıyor.

O ise bu işe çok küçük makinelerle başlamıştı, ilk parasını elektrikli testere basınçlı su makinesi gibi küçük aletlere yatırmıştı zamanla bunları büyüktü bu işlerden kazandığı parayla gelen para ile tekrar işine yatırım yaptı ve elindeki makineleri büyüktü bu şekilde koskocaman iş makinesi kiralama şirketi oldu.

Aslında bu düzgün kullanılırsa iyi araştırma yapılırsa dediğim gibi mükemmel bir iş diyelim ki bir adam bahçesine çardak yapacak ve çatısın da bir tadilat var ya da köyüne kulübe yapacak hadi iş makinelerini ihtiyaç olacak.

Hatta şirketlerin bile her ay onlarca iş makinesine ihtiyaçları oluyor büyük şirketler bile iş makinalarını satın almak yerine onları kiralıyorlar tek sefer kullanacağı bir şeye birinin satın alma parası vermesi bence mantıksız.

Online Kurslar

İnsanlara yüzüm gözükmesin insanlarla etkileşim halinde olmayıp O yüzden ben kurs işi yapamam diyor. Aslında bu endişeler yersiz. Çünkü yüzünüzü göstermek zorunda değilsiniz kursta sadece ellerinizi ve çalışma alanınızı çekerek bir sürü video çekebilirsiniz ki o örnekleri çok var.

Bilgisayarınızın ekranını çekerek de ders verebilirsiniz. Bunu en iyi Udemy de yapabilirsiniz. Hiçbir şekilde Udemy ile anlaşmalı değilim ya bundan para kazanmıyorum veya aşağıya Udemy linki bırakıp buna tıklayın ben de para kazanacağım demeyeceğim ama sadece bilin istiyorum bu işi en kısa yolu udemy.

Burada online kurslar oluşturup fiyatını 20 30 50 lira yapabilirsiniz ve bunlarda yüzlerce Hatta binlerce defa satılabilir. Türkiye’de Udemy sayesin de zengin olanlar bile var.

Sonuçta siz bilgi veriyorsunuz ve bunun karşılığı bir becerinin karşılığı sadece 20 30 lira. O yüzden insanlar böyle yemeyi çok sık kullanıyorlar. Bu ileriki yıllarda çok artacak dediğim gibi yüzünüzü göstermek zorunda değilsiniz. Az önce örnek vermiştim çalışma alanınızı çekin diye hatta bilgisayarınızın ekranını çekerek.

Hatta daha ileri gidiyim. PowerPoint slaytları hazırlayarak bilim dersleri bilirsiniz bu kursları oluşturmakta tamamen size bağlı yani bir haftada bir bitirebilirsiniz. Düşünün bir hafta bir kurs yapıyorsunuz ve yıllarca bu kursu ekmeğini yiyorsunuz işte size pasif gelir kaynağı, birçok insan dediğim gibi Udemy de kurs veriyor.

Hatta son zamanlarda youtuberların falan tamamen Udemy’e başladı. Çünkü nerede ekmek var oraya koşuyorlar ben de Tercih ettiğim zaman açıkçası olmayan kursları tercih ediyorum çünkü e kitaplara göre biraz daha öğretici oluyorlar.

Bu listede iki tane daha önemli pasif gelir kaynağı kaldı. Şimdi bahsedeceğim madde çok çok önemli. Bunu herkesin yapmasını tavsiye ediyorum. Şahsen ben yapamıyorum kendime ait bir evim olmadığı için evden pasif gelir etmenin en büyük aracı.

AIRBNB Ev Sahipleri

AIRBNB duymuşsunuzdur duymadıysanız da mutlaka bundan sonra eviniz varsa AIRBNB’yi araştırın. Sadece evinizi değil Odanızı da kiralayarak, 100 liradan fazla kazanabilirsiniz ama bu dediğim biraz daha evin konumu iyi yerlerde olanlar için yani. Mesela İstanbul’da, Kadıköy’de, Beşiktaş’ta, Ankara’da Çankaya da eviniz varsa bundan çok büyük paralar kazanabilirsiniz yani süper bir pasif gelir kaynağı yaratabilirsiniz.

Evinizin konumuna göre özellikle yaz dönemlerinde eviniz varsa çok iyi iş yapabilirsiniz eviniz Çeşme’de, Muğla taraflarında ise çok iyi iş yapabilirsiniz Çünkü turistler, Türk insanlarından çok daha fazla kullanıyorlar AIRBNB sitesini. Geldik son maddemize bunu biraz açmaya çalışacağım Çünkü Kafanız karışabilir.

Otomatikleştirmek

Dünyanın en zengin insanları günde 24 saatte sahip aynı sizin ve benim gibi ama bu dünyanın en zengin insanları nasıl bu kadar çok iş yapabiliyorlar bizle aynı zamana sahipler ise bu kadar çok zenginler fark şu ki işlerini otomatikleştiriyorlar şimdi size bahsedeceğim.

Bu işini otomatik hale getirenler bir cafe açıyorlar diyelim kafeye garsonları ve müdürleri koyuyorlar artık bu iş şirketi otomatikleştirilmiş oluyorlar. Yani artık şirketi arka planda kalıyor ve bu şirket kendi kendine para yapıp patrona para kazandırıyor yani işlerini müdürler yönetiyor. Tepedeki insanlar çalışmak zorunda değil.

Bunu neredeyse her sektörde ve her işte yapabilirsiniz tesisat örneği verelim bir tesisat firması açtınız ustaları ve gerekli çalışanları iş aldığınız zaman artık orayla ilgilenmek zorunda değilsiniz oranın işlerine müdür bakacaktır siz oraya otomatikleştirdiniz ve artık başka sektörlere başka işlere yönelebilirsiniz dediğim gibi bu Neredeyse her şekilde olabilir Ne İşletmesi kurduğun uzun Aslında çok bir önemi yok.

Dünyanın en zengin insanlarından biri Waren Buffet her şeye Oyun makineleriyle başladı. Günde 5 10 Dolar kazanıyordu ama pasif gelir elde ediyordu ama çalışarak yapmıyordu Waren Buffet‘in bir sözü var. “Eğer uyurken para kazanmayı beceremiyorsan hayatın boyunca para için çalışmaya mahkumsun demektir” Bütün bunlar bir fırsat ve değerlendirmek sizin elinizde.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.