1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

İnsan Kendini Nasıl Sever? Kendimi Sevmiyorum Diyenlere 9 Yöntem

İnsan Kendini Nasıl Sever? Kendimi Sevmiyorum Diyenlere 9 Yöntem
+ - 0

Herkese merhaba arkadaşım insan kendini nasıl sever? Kendimi sevmiyorum ne yapacağım gibi bir soru yöneltmişti bana arkadaşım bende hem arkadaşım için hem sizler için 9 yöntemden bahsedeceğim. Çok duyarsız kişisel gelişim videolarında ya da kişisel gelişim kitaplarında kendini sevmekle başlar her şey kendini sev, kendine değer ver ama tam olarak anlaşılmaz demek istenen.

Seviyorum canım ben kendimi canım kendim böyle değil geçenler var ama altında yatan çok derin bir kavram var bu sözün. Kavram aslında bir çeşit anahtar. Şu an şikayet edilen mutsuzluktan, işlerin yolunda gitmediğinden, eleştirilerden, sıkışmışlıktan kurtulmak için bir anahtar birden bir huzur buluyorsunuz her şey düzene giriyor mantığında bir şey yok tabi ama ilk adım atılmış oluyor tohum toprağa serpilmiş oluyor.

Sonrasında o tohuma biraz bakım yaptıktan sonra mahsuru toplamak için beklemek kalıyor. Birazdan size bazı maddeler sayacağım kendini sevmek adına yapılması gerekenleri içerecek maddeler bu maddeler içinde aslında ne kadar yersiz kaygılar taşıdığınızı Aslında anahtarınız olduğu halde nasıl da kendinizi o Zindanda tutuklu olarak gördüğünüzü anlamanızı sağlayacak maddeler.

İçlerinde klişeler de olacak belki yaptığınız şeyler de yapıp yapıp sonuç elde edememe sebeplerini anlatacağım bakmadığınız yönleri de başlayalım maddelerimize listenin sonunda dürüst olarak Herkes yorum yazsın saydığım maddelerden hangisi yapıyorsunuz hangilerini yapamıyorsunuz başlayalım.

İnsan Kendini Nasıl Sever? Kendimi Nasıl Severim?

Kıyaslama

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçerek başlamalı bu işe. Herkesin bir hayatı var, herkesin bu hayatta şanslı olduğu şanssız olduğu noktalar var. Ahmet’in Mısır’da vefat eden dedesinden kalma yüklü bir miras varken senin ay sonunda ödemek zorunda kaldığın üç tane Kredi kartı borcunu olabilir.

Ayşe’nin zengin kocası sayesinde son model arabası varken senin her kez den iki saat önce uyanıp otobüse binmek için durağa yetişme zorunluluğun olabilir. Didem babasından kalan şirketin başında SEO olarak çalışırken sen iki üniversite bitirip asgari ücretle çalışıyor olabilirsin tüm zamanını onlar da var da sen neden yok diye hayata isyan ederek geçirsen ne olur? Bir hiç bir şey değişmez, iki mutsuz şikayet eden ve elindekileri de kaybetme ihtimali olan bir insan olursun.

Bakın şu unutmayın insanoğlu doyumsuzdur çok basit bir düşünce sunacağım size şu an düşünün senin olmayanları düşün spor bir araba, havuzlu bir villa, inanılmaz güzel bir arkadaş ortamı örnekleri çoğaltmak mümkün. Az önce saydığımız kendini kıyaslandığında olmadığı için yakındığı şeyleri düşün ne kadar sinir bozucu değil mi?

Ama şöyle bir şey var Bunların hepsine sahip olsan yetinmeyi bilmediğin sürece yine mutsuz olacaksın yine mutsuz olacaksın. Çalıştığım şirket Vardı sahibi sayılı varlıklı kişilerden biriydi yani çalışmazsa lüksün den zerre eksilmeden yüzyıldan fazla hayatına aynı şekilde devam edebilecek biriydi.

Hatta torunu torbası bile Ama parasını faize bir gün geç yatırdığı diye Kafasını duvarlara vuran muhasebecisine kalem fırlatan biriydi bir günlük faiz kaybı için bunun, gibi anlatacağım çok komik hikayelerim var aslında.

Ben yapmam Öyle bir şey diyeniniz olacaktır kafanı duvara vurmasın da tüh ya diye iç çekersin fark etmez insanlar elindekilerle yetinmediği sürece hep bir eksiğin olduğunu düşünürler.

O yüzden önce şundan başlamalı sahip olmadıklarına değil Sahip olduklarına odaklan. Kendini sahip olduklarını sahip olmadıklarına kıyaslama hedefleriniz olabilir ama hedefler asla ve asla şu kişi gibi olacağım olmamalı kendini sevmeye düşünce yapını değiştirmeye başlamalısın.

Fiziki Özelliklerine Takılma

Dizilerde, filmlerde, okuduğun dergide, girdiğin alışveriş sitesinde, kıyafet tanıtan manken de öyle mi tek güzellik dayatılıyor ki insana olay sosyal medyada sıçıyor bakıyorsun herkes aynı olmaya çalışıyor.

Estetik operasyonları, özel kıyafetler, fiziki kusuru olduğu düşünülen şeyleri örtmeye yönelik aksesuarlar ne oluyor o standarda olmayan insan kendini eksik görmeye başlıyor. Bu da yatmalara yenik düşülüyor.

İnsan her aynaya baktığında onlar gibi olmadığını görüp kendini beğenmemeye küçük görmeye başlıyor. Kurtulacaksın bundan kendini olduğu gibi kabul edeceksin beğeneceksin kendini o kusur zannettiğin şey ya da şeylerin aslında bir kusur olmadığını sadece dağıtılmaya çalışan standarttan farklı olduğunu görmen gerekiyor.

Ben hep söylüyorum önce sen kendini beğenmelisin ki insanlar da seni beğensin yorumları okuyorum bazen listelerin altında iyi diyorsun da ben çok tipsizim hiç öyle kolay değil, bunu burada açmayacağım ama bunun için bir liste yazmıştım okumaya davet edeceğim sizi ben çirkinim neden bana kimse bakmıyor adlı. Bu liste bakış açınızı biraz değiştirecektir diye düşünüyorum.

Başkalarını Önemseme

Bu hayat senin tek başına yaşıyorsun bu hayatı düşmen, kalkman, yerlerde sürünmen, yalnız kalman, acı çekmek kimsenin umurunda değil. Peki düşünceleri senin neden umurunda, neden onların düşüncelerini önemsiyorsun. Kendi hayatına onların düşünceleri için yön veriyorsun. Bırakacaksın başkasının ne düşündüğünü ve ne düşüneceğini umursamayı bırakacaksın kendin için yaşayacaksın.

Gelecek kulağına eleştirecekler işiteceksin önüne bakacaksın diyeceksin ki içinden Yahu onlara ne? Bak bir tane cümle senin hayatına yön verecek hissederek söyleyeceğim bir cümle “onlara ne” ben mutlu olmuşum mutsuz olmuşum onlar umursuyorum sanki a görüyor musun Ayça yine ayrılmış sevgilisinden kız dikiş tutturamıyor kimseye.

Ona ne Hayriye teyze laf vereceğiz yine, Hayriye teyzeye ne senin hayatın bu Yahu Mutlu olsan, mutsuz olsan Hayriye için hepi topu bu üç dakikalık sohbet konusu burada üç dakika diyorum ama bakma ben çok Hayriye teyze tanıdım bir olayı Kırk gün kırk gece konuşan konuştuğu ile kaldı.

Kendini Affet

İlişkilerinde Hatalar yaptım, Güzel bir okul kazanmak için yeterince çalışamadım, sınavlarıma yeterince hazırlanmadım, arkadaşlar o vakit ayıramadım, bir oturdum saatlerce kendini suçlayacak bir sürü şey bulursun. Abartırsın bu akşam yemeğini yine çok kaçırdım diye yine kendine kızarsın. İş işten geçtikten sonra kızmanın hiçbir Manası yok bu huydan kurtulmak lazım kendine kızdığını yakaladığın an.

O kızan karakterini uzaklaştır oradan. Tamam hata yaptın dersin aldın bitti. Bak ben bunu söyledim ya Hiç sesin şimdi e o hatayı defalarca yaptı derse Almadı bu diye senin dedikodunu yapıyoruz şu an tamam diyeceksin bu sefer alacağım diyeceksin barışacaksın hiç sesin ile affettireceksin kendini. Ya da İçindeki ses suçluyorsan onu affedeceksin bir daha yapma deyip önüne bakacaksın.

Kendini Eleştirme

Eleştirmeyeceksin kendini, yapıcı eleştireceksin eleştir. Ama samimiyiz ya iç sesimiz ile en ağır sözleri söyleyebiliyoruz kendimize Nasılsa küser kırılır Derdi yok eleştir gitsin. Ne oluyor eleştiriler Kendine güveni zedeliyor mesela yandaş oluyor Hayriye teyzeye, Hayriye Teyzen de günah varmış bugün Haklı kadın burayı kıyafet giyilir mi Herkes sana bakıyor senden yana olacağına Hayriye teyzeden yana oldu.

Onun ağzıyla konuşuyor, onun gibi eleştiriyor seni izin vermeyeceksin o ses senden yana olacak başkasından yana değil bu maddeye Dipnot; Hayriye teyze diyoruz ama gidip en yakındaki ailen olsun kardeşin olsun sana bir tavsiye veriyorsa dinle sapla-samanı karıştırmak.

Kendine İyi Bak

giphy.gif?cid=e2a3cbdedmwf4qc8wlnf3otmwayokavdkdocil82w6z86guw&rid=giphy

Arkadaş gidiyorsun bir akıllı telefon alıyorsun. İlk iş ne yapıyorsun Instagram yüklüyorum ilk Ne yapıyorsun hemen kırılmaz cam alıyorsun, gidiyorsun kılıf alıyorsun en havalısın dam ortada bırakmıyorsun sinirlenince sıkmıyorsun onu ya da duvara fırlatmıyorsun, kıyamıyorsun yani yeni telefon bağırıyorsun çağırıyorsun kapatıyorsun güzel şekilde bırakıyorsun masaya ya da araba alıyorsun cila yapıyorsun parfümler sıkıyorsun kendine randevu alıp hastaneye gitmezsin bir yerin ağrıdığın da, bir yerden ses mi geliyor diye koşa koşa servise götürüyorsun.

Yahu telefonuna, arabana bunu yaparken kendine yapmıyorsun Neden özel göstermiyoruz, neden korumuyoruz kendine bakmalısın çok üstüne durmayacağım Çünkü önceki listelerim de çok sık dile getirdim tekrar da girmeyelim Ama şu kadarını Dile getirelim. Telefonuna ya da yeni kıyafetine ya da arabana gösterdiğin özeni kendine göstermeniz Çünkü bu gösterdiğin özel, kendini değerli hissetmene telefonmuş arabaymış gibi kendini koruyup kollamana sebep olacak.

Kafanın İçini Topla

Odayı toplamak olarak düşün, bilgisayar masaüstünün düzenlemek olarak düşün, telefonun fotoğraf albümünü temizlemek olarak düşün, ne yaparsın tudu listeler vardır İş hayatınızda, bugün bunu yapmam lazım, Yarın bunu yapmam lazım diye benzer bir şey yapmayın gerekiyor oturacaksın senin kafanı meşgul eden şeyleri yazacaksın bir yere son onları düzenleyeceksin.

Örneklendirelim Hadi kafanı meşgul eden şeyler Neler? Doktordan randevu almak, evi temizlemek, saçlarını kestirmek, ayakkabını boyamak, halanı aramak, çöpleri çıkarmak, bankaya gitme, eski sevgilin eşyaları vermek, işyerinde patrondan zam istemek ne varsa yaz alt alta, çok küçük şeyler bunlar.

Ama bu Küçük Şeyler kafanı o kadar meşgul eder ki bir curcunadır gider beyninin içinde çöpü dışarı çıkarmak küçücük bir eylemdir ama yapmadığın için her gün seni o kadar yorar ki bunlardan tek tek kurtulmaya bakacaksın.

Düzelteceksin kafanın İçindekileri yer açacaksın hem temizlemenin verdiği rahatlama olacak ferahlama olacak hem de iş yüklerin azalmış olacak iş yükünün azalınca Kendini yorman azalacak, kendine kaliteli zaman yaratmasına sebep olacak.

Kendin İçin Bir Şey Yap

Kendini ödüllendir, kendine bir kahve ısmarla şurada oturayım da kendime bir çay ikram edeyim de, hafta sonu tek başına sinemaya tiyatroya gideceğim de, uzun zamandır aklımda olan bir müzik albümü aç gözlerini kapa ve onu dinle, Yeni bir kitap al ve kendine Her şeyden soğutlayarak onu oku, bir kıyafet al kendine, bir oyun yükle tabletine bunları yaparken aklında şu düşünce olsun.

Bunu kendim için yapıyorum kendime ödüllendiriyorum. Böylece hem motivasyonun artacak hem de başkasına ihtiyacın olmadan kendi kendine yettiğini fark edeceksin kendinize kalın başka kimseyle muhatap olmayın demiyorum da böyle bir şey değil bu.

Zamanı Güzel Kullan

Sosyal medya, televizyon, oyun platformları bunlarda geçirilen zamanını azalt hepimizin var alışkanlıkları bir dize başladık Ve sezon bitmeden kapamamak, Elimize telefon aldık mı Tüm sosyal medyayı bitirmeden bırakmamak, oyun konsolları, televizyonda yarışma programları derken bir bakıyorsun tüm zamanı bunlarla tükenmiş.

Sonra da söyleniyorsun zaman yetmiyor hiçbir şeye, Tutamıyorum Zamanı diye bunun önüne geçmenin en verimli yolu alışkanlıklarda geçirilen zamanı azaltmak, azaltıp da başka şeyleri odaklanmak, kendin için bir şeyler yapmak, bir hobi ile uğraşmak her şey geç sağlıklı bir uyku uyumak mesela saatlerde oturuyorsun bilgisayar başında Hadi geç oldu yatalım diyorsun Elinde telefon devam ediyorsun. Zamanı iyi kullanmak yapacak en verimli iş olacak.

Sabırlı Olun

En önemli madde bu aslında, saydığım bir çok maddeyi uyguluyor olabilirsin saydığım bütün maddeleri harfiyen yapmış olabilirsin ama bir şey olmuyor ya dediğin anda vazgeçtiğin anda başa sararsın hem tüm uğraşın boşa gider hem de işin en kötü yanı bundan sonra hiç bu hayatını düzene sokmayacağım hissettirir sana.

Bu defa bu his yerleşir içine artık dönüşü de olmaz gitgide çökmeye başlarsın. Bu yüzden sabretmek lazım ısrarla uygulamak lazım de hemen sonuç beklemek lazım. Sihirli bir değnek yok elinde Kimsenin de yok bu arada sadece senin değil zamana bırak, zamana bırakmayı öğrenmezsen bazı şeyleri başarılı olamazsın.

Üstesinden gelemezsin listenin sonuna gelirken yakın zamanda özgüvenle ilgili liste gelecek orada kendini sevmekle alakalı bazı teknikler bulacaksınız takipte kalın listenin başında söylediğim gibi yorum kısmına kendinizi sevmek üzerine olan uygulaya bildiğiniz, uygulayamadığınız maddeleri iyisiyle kötüsüyle paylaşmanızı rica ediyorum Hayriye teyze selam görüşmek üzere hoşça kalın.

Yorum Yap