1. Ana Sayfa
  2. Finans

Nereye Dükkan Açılır (Hangi iş nerde yapılır?)

Nereye Dükkan Açılır (Hangi iş nerde yapılır?)
+ - 0

Nereye dükkan açılır? hangi iş nerede yapılır? Dükkan açacağım ama hangi yerlerde daha çok iş yaparım gibi aklınıza takılan soruları cevaplamak istiyorum arkadaşlar. Dükkan açmak isteyenler için bazı tüyolar bazı önemli bilgiler vereceğim. Arkadaşlar eğer daha önceden açılmış çalışan ve bir iş yerini satın almıyorsanız veya devren almıyorsanız yani sıfırdan bir iş yeri açacaksınız yani devren satılık veya kiralık bir yer değil de sıfırdan bir yer açacaksınız bulunduğunuz yerleşim bölgesine bakın.

Bu şehir olabilir, Büyükşehir olabilir, ilçe olabilir özellikle yeni yerleşim bölgelerini tercih edin yani yeni kurulmuş mahalleler vardır, yeni kurulmuş binalar vardır yapılar vardır veya bloklar vardır, siteler vardır mutlaka vardır her yerde vardır bunlardan.

Buralarda ki yerleri kiralık dükkanları tercih edin. Çünkü gördüğüm kadarıyla yeni yerleşim bölgelerinde ilk açanlar çok iyi para kazanıyorlar daha sonra onların yanına aynı işi yapan başka dükkanlarda açılıyor ama ilk açan yine kazanmaya devam ediyor.

Çünkü düşünün bir yerleşim yeni yerleşim bölgesinde insanlar yeni yeni taşınmaya başlıyorlar yeniden ev alıyorlar ve orası yavaş yavaş dolmaya başlıyor. Siz orada bir dükkan açtınız Bu dükkan tabii ki gıda olabilir yiyecek içecek olabilir giyim olabilir yani ne açarsanız açın ilk açan kazanıyor oralarda.

Onu kast etmek istiyorum. Onu kastediyorum bu küçük bir bakkal da olabilir. Bir küçük bir büfede olabilir. İlk açtığınızda oralar çok sakin oluyor. Ben yeni yeni taşındıkları için insanlar ilk siz tanışıyorsunuz ilk siz müşteri bağlıyorsun kendinize sizi tanıyorlar siz kartınızı veriyorsunuz siz magnetinizi, reklamınızı, afişinizi veriyorsunuz sizi tanıyorlar.

Yani siz ilk önce burada bir çevre edinmiş oluyorsunuz o bölgede iş yapıldığını gören diğer esnaflar da oraya akın ediyorlar sizinle bu işi yapan kişiler yani başınıza gelip dükkan açsalar sizinle aynı işi yapsalar bile siz bir adım önde başlamış oluyorsunuz çünkü sizin orada bir çevreniz olmuş oluyor sizi tanıyorlar ilk önce sizin telefonunuzu alıyorlar.

Onlar da iş yaparlar belki ama ilk açan daha çok kazanıyor. Bu yeni yerleşim bölgelerinde dükkanınızı açtıktan sonra eğer lokanta türü bir şey ise yiyecek içecek sektörü ise hemen yeni o kurulan binalara.

Yeni faaliyete başlayan binalara reklamlarınızı yapıştırırsanız magnetler dağıtırsınız veya broşür dağıtırsınız kartvizitinizi verirsiniz gelen gidenden haberdar olursunuz. İlk önce siz tanışırsınız onlar da siz tanıdıkları için ilk önce sizi tercih ederler bundan sonrası artık bizim diğer yazılarımız da anlattığımız gibi sizin kişisel tecrübenize kabiliyetlerinize bağlı olarak başarınız gelişir.

İnsanlarla tanışma, iletişim kurmaya, diyaloglarınıza bağlı olarak gelişir daha önceki bir konuda bundan değinmiştik bir liste de buna değinmiştim. İşyeri başarısı müşteri tutabilme müşteriyi elde tutabilme müşteriyi memnun edebilme müşteri neye dikkat eder, nelere ilk önce bakar. o yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Yazılarımı tekrar okuyabilirsiniz okusanız dahi olsa.

Arkadaşlar şimdi burada önemli olan bir konuda şu bu yeni yerleşim bölgelerine dükkan açtığınız zaman bir iş yeri açtığınız zaman bu sektör fark etmez herhangi bir sektör olabilir. Sizi altı ay, yedi ay, beş ay götürebilecek kadar bir sermayeniz de olması gerekir yani dükkan açma masraflarına ilaveten sizi 5-6 götürebilecek bir maddi imkanınız olması gerekir.

Yani sizi 5-6 ay idare edecek kiranızı, masraflarınızı, elektriğinizi, idare edebilecek kadar altı ay sizi götürebilecek kadar paranız olması gerekir. Çünkü arkadaşlar o yerleşim bölgesin de insanlar yeni yeni taşınacaklar yani orada eskiden kalan çok az kişi vardır.

Yeni yeni insanlar ev alacaklar daire alacaklar yerleşecekler çevreyi tanıyacaklar görecekler sizinle tanışacaklar ve bu süre içerisinde size öyle ahım şahım bir iş yapamayacaksınız çok az bir satış yapmayı göze alarak üç ay beş ay 6 ay boyunca ayakta durmayı göz almalısınız ayakta durmayı ayakta duracak şekilde bir sermayeniz olması gerekiyor.

Belki kiranızı da cebinizden ödeyeceksiniz belki elektrik ve diğer masraflarınızı da cebinizden ödeyeceksiniz ama insanlar taşındıktan sonra insanlarla tanıştıktan sonra yerleşim yeri dolmaya başladıktan sonra siz iş yapmaya başlayacaksınız.

Burada önemli olan bir konuda bu yeni yerleşim bölgelerindeki konumunuzu iyi ayarlamak. Şimdi burada size düşen o yeni konut bölgesindeki binaların kaç daireye sahip olduğu yani kaç daire var. Her binada kaç daire var ve en çok en çok daire hangi binalarda hangi yapılarda var hepsine uzaklığı yakınlığını iyi ayarlamanız gerekir.

Yürüyüş yollarını iyi hesaplamak gerekir. Bir de araçların durup park edebilme geçerken durabilme ürününüzü alıp hemen yollarına devam edebilme olaylarını da göz önüne almanız gerekir yani binaların kavşak noktasında olursanız sizin için avantajdır köşe başları sizin için avantajdır, herkesin kolaylıkla ulaşabileceği kaldırırım engeli olmayan, trafik ışığı engeli olmayan, ulaşımı kolay olan yerler sizin avantajlıdır.

Her binaya yakınlığı eşit olan yani her bloga hitap edebilecek bir yer ayarlamalısınız ve ayrıca servis ağınız da geniş olmalı bütün binalara servis konusunda hitap edebilecek altyapıyla da unutmamalısınız. Şimdi burada ilk önce yapılması gereken işler listesini çıkaralım mesela birincisi fırın pide fırını, pişirim fırını, ekmek fırını ve lahmacun pişirim fırını gibi yerler ilk önce tercih edilecek yerlerdir.

Yani bir mahallede bir oturup bir bölgesin de olmazsa olmazlardan birisi ve en başındaki fırındır. Ondan sonra bakkal market büfe gelir bunlar da olmazsa olmazdır. Yani bir insan büfeden alacağı bir sigarayı almak için taa gidip e zincir mağazalara gitmez.

En yakındaki büfeyi düşünür bunun için büfeler avantajlıdır market ve bakkal işleri de avantajlıdır yani zincir marketler oraya daha gelmeden önce siz müşterilerinizi kapabilirsiniz. Müşterilerinize sahip olabilirsiniz, bunun yanında ve lokantalar yiyecek içecek ile ilgili sektörler de önem sırasına göre üst sıralardadır.

Yani lokantalar pasta ve pastaneler tatlıcı bunlar da ön sıralardadır ve tabii ki böyle böyle bölgelerin olmazsa olmazı; Kasap, Kasap ve manavlar Kasap ve manav yan yana da olabilir ve bir Market’in önünde Bir manav reyonu da konabilir ama manav komple bağımsız olarak da açılabilir.

Manav işi her zaman iş yapar yani bunu unutmayın böyle yeni yerleşim bölgelerinde ilk önce tercih edilecek işyerleri gıda üzerine iş yapan yerlerdir. Giyim bir tık sonra gelir, Telekomünikasyon, telefon satmak, telefon tamirciliği veya hizmet sektörü bunlar bir tık aşağıda gelir. Taşınan İnsanlar oraya taşınan insanlar ilk önce gıdaya bakarlar gıdayı temin edebilecekleri güvenilir temiz yerler ararlar.

Güler yüzlü hoş sohbet insanları aralarlar çünkü bir bölgeden çıkıp gelmişlerdir oraya daha önce tanıdıkları yerler vardır ama belki uzaktır belki yakındır alabilecekleri şeyleri daha en yakınlarından temin etmeyi düşünürler.

Burada da yine sizin şahsi becerinize müşterinize olan diyaloğunuza iletişiminize bağlı olarak gelişir. Evet arkadaşlar bugünkü listemiz de işyeri açarken yeni yerleşim bölgelerini tercih etme oralarda açılacak iş yerlerinin hangi sektörü ayarlana bileceğini yazdım iş yerlerini tercih etme meselesinin üzerinde durduk, oralarda dükkan açma yeni bu yeri yerleşim bölgelerinde dükkan açma, dükkanı açarken nelere dikkat edilmesi gerekir bu konular üzerinde durduk. Dilerim faydalı olmuştur hepinize hayırlı bereketli işler dilerim.

Yorum Yap