1. Ana Sayfa
  2. Finans

Nasıl Yatırımcı Olunur? Zeki Yatırımcının 7 Farkı

Nasıl Yatırımcı Olunur? Zeki Yatırımcının 7 Farkı
+ - 1

Nasıl yatırımcı olunur? Zeki yatırımcıların özelliklerinden bahsetmek istiyorum arkadaşlar burada kişisel düşünceler yada duygusal yaklaşımlarla yatırımcı olmaktan vaz geçin. Finansla ilgili en ufak bir göz açıcı iç görü elde ettiğimizde beynimiz bir şekilde bizi yatırım yapmayı düşünmemiz için otomatik olarak ayarlar ve bu iyi bir şey, ancak yatırım yolculuğunuza başlamadan önce ne tür bir yatırımcı olmak istediğiniz analiz etmelisiniz. İyi bir yatırımcımı olmak istiyorsunuz ya da etrafta dolaşan o yatırım pastasından mı bir parça almak istiyorsunuz size her iyi yatırımcının yaşaması gereken yapılması ve yapılmaması gereken şeylerden bazılarını kalemim de vereceğiz.

Piyasaya Güvenmezler

Birincisi piyasaya asla güvenmezler. Akıllı bir yatırımcı olmak istiyorsanız borsaya bir kadın gibi davranmamızı şiddetle öneririm çarpıcı görünümüyle sizi şaşırtmasına izin verin. Ancak mantıksız davranışlarına karşı dikkatli olun bunların çok kısa ömürlüdür ve olayları orantısız hale getirir.

İlişkinizi uzun süreli ciddi bir ilişkiye dönüştürmek istiyorsanız onun taşkınlığı görmezden gelmelisiniz bu hisse senedi fiyatlarının çılgın yüksek seviyelere ulaştığı borsa ile aynıdır.

Akıllı yatırımcılar her zaman kapsamlı bir şekilde yapılmış araştırmalarla çalışırlar piyasanın nasıl gideceği konusunda spekülasyon yapmaya çalışmazlar bu nedenle Kendi kendinizi analiz edin ve sorununuzu nerede olduğunu anlayın ardından kötü yatırım alışkanlıklarından kaçınmak için disiplininiz üzerinde çalışın.

Tek Sepet

İkincisi tüm yatırım yumurtalarını tek sepete koyarlar yeni başlayanlar için bunun nedeni çeşitlendirmenin kayıtları sınırlamanın bir garantisi olmamasıdır. Bu yatırım hamlesinin koruma sağlamaktan ziyade büyüme potansiyelinizi durgunlaştırması daha olasıdır istediğiniz en fazla beş yatırımı seçmek daha iyidir.

Bundan sonra bu konuda bilinmesi gereken her şeyi bilmek konusunda daha fazla araştırma yapabilirsiniz aşırı çeşitlendirmenin garantili bir sıradanlık işareti olduğunu daima unutmayın ve bunlar herhangi bir akıllı yatırımcının ilişkilendirmek isteyeceği sözler değildir. Bu yüzden parmaklarınızı her tencereye da aldırmaktan hiçbir zaman çekinmeyin.

Yatırım Formülü

Üçüncüsü bir yatırım formülü belirlerler ve ona sadık kalırlar. Yatırım söz konusu olduğunda en büyük düşmanınız duygularınız dır. Bu nedenle bu ikisi arasında bir ayrım yapmak için mümkün olan her şeyi yapmanız gerekecek bu her yatırım yaptığınız da üzerinde çalışacağınız katı bir formül belirlemek anlamına gelse bile yatırımlarınız için aylık ve 3 aylık dönemler için belirli bir miktarda paranız olsun.

Bu miktarın dini olarak daha önce seçtiğiniz bir hisse senedinden daha fazlasını satın alması gerekir. Fiyat ne olursa olsun satın almak çok maliyetlidir. Bu sizin için duygusal olarak acımasız olacak ancak bu gerekli bir kötülük bu sizi akıllı bir yatırımcı hale getirmek için çok önemlidir.

Sermaye Koruma

Dördüncüsü her şeyden önce sermayenin korunmasını amaçlarlar. Akıllı bir yatırımcının ana gündemi ve hedefi kendilerini mümkün olduğunca az zarara maruz bırakmalarını sağlamaktır tüm bunlar herhangi bir potansiyel sermaye karını riske atmadan ve sınırlamadan gerçekleştirilmelidir.

Bu akıllı yatırımcıların yatırım sermayesini korumalarını sağlamaya istekli oldukları anlamına gelir. Meydana gelen kayıp ve kara çıkmayı ve böylece ilk yatırımcıların bozulmadan kalmasını sağlamayı tercih ederler bunun onlar için bir tür güvenlik ağının yaratılması olduğu söylenebilir daha yaygın olarak bir güvenlik marjina sahip olarak adlandırılır. Bu yatırımcıların neredeyse sıfır riski olan yatırımları gidecekleri anlamına gelir.

Piyasa Hevesi

Beşincisi piyasa hevesini görmezden gelirler. Yıllar boyunca büyük ölçekli bir yatırım hakkında ortalıkta dolaşan pek çok söylenti vardı. İyi bir örnek kripto‘dur. İnsanların bunun kağıt paranın ve diğer pek çok teorinin sonra olacağı iddiasıyla bu konu hakkında nasıl spekülasyon yaptığını duydunuz mu? Bu başlamak için yeterli desteği olmayan anlamsız konuşmalardan başka bir şey değildir.

Geleceğin belirsiz olduğuna ve birçok borsaya tarımının hatta kriptonun bile çökmesine yol açan pandemi gibi her şeyin olabileceğine inanan akıllı bir yatırımcı gibi olun. Kendinizi bu çılgınlıklar hakkında düzenli olarak eğiterek her zaman yolunuzda kalın.

Fırsatları Teperler

Altıncısı fırsatların onları geçmesine izin verirler en iyi bilinen yatırımcıların neden sadece fiyat bir gecede üç katına çıktı diye hisselerini satmadıklarını her zaman merak etmiyor musunuz? Çoğu insan büyük olasılıkla komisyoncularından bankalarına mümkün olduğunca nakit para yatırmak için bir çember etrafında koşarlar.

Bu yüzden çoğu insan yatırımcıların en iyisine yakın değildir. Bu az sayıda insan fırsatların onları geçmesine izin verecek kadar sabır erdemine sahiptir. Bunun nedeni iyi bir getir elde etmek için her fırsattan yolumuza yararlanmanın gerekli olmadığını anlamalıdır.

Düşen Fiyatlar

Yedincisi düşen fiyattan yararlanırlar. İyi bir yatırımcı olmak için bir karar vermeden önce ayaklarınızın üzerinde durabilmeniz ve aynı zamanda sabit durabilmeniz gerekir. Akıllı yatırımcılara diğer tüm yatırımcılarından farklı kılan budur.
Çünkü piyasa endeksleri düşerken bile sakin kalıyorlar geri kalanımız en ufak bir rahatsızlıkta paniğe kapılır ve sonunda bize pahalıya mal olacak doğaçlama kararlar veririz.

Yatırma bağlı kalmanın tek yolu kötü durumlarda bile değerlerinin farkına varmaktır. Çok zeki bir yatırımcının 7 önemli özelliği paylaştığımız bu makaleyi paylaşmayı ve bizi takip etmeyi ve diğer içeriklere de göz atmayı tercih ederim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.