1. Ana Sayfa
  2. Finans

Başarılı İnsanların En Yaygın 10 Alışkanlığı

Başarılı İnsanların En Yaygın 10 Alışkanlığı
+ - 0

Bu liste de başarılı insanların en çok yaptığı alışkanlıklar neler bunlardan bahsedeceğim. Başarılı insanlar bizim yapmadıklarımızı yaptıkları için başarılı oluyorlar bunu listemizi okuduktan sonra fark edeceksiniz. Çok uzatmadan başarılı insanların alışkanlıkları. (Başarılı Olmanın Sırrı) Nedir? Hadi başlayalım.

Başarılı insanların 10 Alışkanlığı

1) Erken kalkmak

2) Otonom olmak

3) Kitap okumak

4) Doğru insanlarla vakit geçirmek

5) Zamanı iyi yönetmek

6) Spor yapmak

7) Hedef odaklı olmak

8) Hayır diyebilmek

9) Araştırmacı olmak

10) Düşünmeye Zaman Ayırmak

1) Erken kalkmak

Bir şeyleri başarmak için gereken şey zamandır. Başarılı insanlara baktığımız zaman çok fazla boş zamanları varmış gibi görünüyor. Fakat aslında herkese aynı 24 saatlik zaman dilimi tanınıyor. Başarılı olanlar genelde erken uyanarak kendilerine bu şekilde zaman kazandırıyorlar. Aynı zamanda sabahları beynin daha dinç olması ve çalışma ortamının daha sakin olması da çalışmaların verimini arttırıyor. Böylece daha az zamanda daha fazla yol almak mümkün oluyor.

2) Otonom olmak

Başarılı insanlara baktığımızda ortak noktaları şudur. Kendi kendilerine karar verme konusunda çok iyidirler. Sadece karar verme değil, herhangi bir konuda başkanlarına bel bağlamazlar. Bu hiç yardım almadan her şeyi kendi kendine yapmak anlamına gelmiyor. Başarılı insanlar başkalarının fikirlerini sorarlar, farklı konularda yardım da isterler.

Fakat onları farklı yapan şey her şekilde bağımsız olarak hareket edebiliyor olmalarıdır. Başarmaya çalıştıkları şeyin sorumluluğunu üzerlerine alırlar. Başka bir kişinin gelip sorunlarını çözmesini beklemek yerine kendi başlarının çaresine bakabilirler.

3) Kitap okumak

Bu maddeyi tahmin etmek hiç zor değil. Başarılarıyla tanınan insanların genelde kitap okuyanlar olduğunu bilmeyen yoktur. Kitap okumak aslında burada daha büyük ve önemli bir özelliğin simgesel bir ifadesi.

Araştırmak ve yardım almak. Kitap okuyarak yaptığımız şey aslında başkalarının deneyimlerinden faydalanmaktır. Başarılı insanlar kitap okuyarak neyi nasıl yapacaklarını öğrenirler. Böylece faydası olmayan yöntemlerle zaman kaybetmeden daha kısa sürede amaçlarına ulaşabilirler.

4) Doğru insanlarla vakit geçirmek

Bu madde başarılı olmak için olmazsa olmaz bir özellik değil. Çevrende seni desteklemeyen ve gelişmene katkı sağlamayan insanlar olsa bile yine de başarılı olabilirsin.

Başarılı insanlar çevrelerinde ilham alabilecekleri ve kendilerine iyi hissettiren insanlara yer verirler. Böylece kendilerini pozitif bir ruh halinde tutarlar ve gelişim mentalitesinden çıkmazlar. Bunlar ise başarıya ulaşmayı sağlayan avantajlardır.

5) Zamanı iyi yönetmek

Hiçbir başarı bir anda gerçekleşmez. Bir şeyleri değiştirmek ya da bir hedefe ulaşmak her zaman vakit ister. Bu yüzden başarıya ulaşmanın en önemli gerekliliklerinden birinin zaman olduğunu söyleyebiliriz.

Başarılı insanlar kendilerine verilen zamanı akıllıca kullanırlar. Zamanı boşa harcayıp vakit kaybetmek yerine zamanı yönetmeyi tercih ederler. Böylece yapmaları gereken şeyleri bitirmek için yeterince imkana sahip olurlar.

6) Spor yapmak

Spor yapmakla başarı arasında çok ilginç bağlantı var. Bunlardan birisi tabii ki sağlıkla alakalı. Spor yapan insanlar daha aktif bir bedene sahip oldukları için daha dinç olurlar Dinç olmak da beynin daha verimli çalışabilmesini sağlar. Ayrıca spor yaparken belli bir aktiviteye odaklanıldığı için spor odaklanma kapasitesini de yükseltir.

Verimli çalışabilmek ve iyi odaklanmak başarılı olmak için oldukça gerekli şeylerdir. Yapılan araştırmalar sporun aynı zamanda stresi azalttığını da gösteriyor. İşte bütün bu sebepler insanları daha başarılı hale getiriyor.

7) Hedef odaklı olmak

Başarılı olmanın en önemli adımlarından biri hedef belirlemektir. Çünkü ne için çalıştığını belirlemeyen bir insan istediği şeye ulaşmakta zorlanır.

Hedef belirlemek yapılacakları düzene koyar, motive olmayı sağlar ve verimli çalışmayı mümkün kılar. Bunlar da başarıya ulaşmayı sağlayan önemli adımlardır. Bu yüzden başarılı insanların genelde hedef belirleyenler olması hiç de şaşırtıcı değil.

8) Hayır diyebilmek

Bence bu en sinsi alışkanlıklardan biri. Bazılarımız yetiştiği ortam gereği kendi haklarının ve sınırlarının olduğunun farkında olmuyorlar. Böyle olunca başkalarına olumsuz cevap vermek çok zor hale geliyor. Başarılı insanlar böyle bir zihniyetle hareket etmek yerine çizgilerini net olarak çizerler.

Başkalarının tekliflerini sırf onları memnun etmek için olumlu cevap vermezler. Kendi istekleri ve amaçları vardır. Kendilerine sunulan teklifler bunlarla örtüşmediği zaman hayır demeyi bilirler.

9) Araştırmacı olmak

Başarılı insanların diğerlerinden farkı yapmak istedikleri şeyi “nasıl” başaracaklarını bilmeleridir. . Bu yüzden başarıyı getiren en önemli şeylerden birinin bilgi olduğunu söyleyebiliriz.

Araştırma yapmak bilgiye ulaşmanın bir yoludur. Başarılı insanlar uğraştıkları konuyla alakalı bilgi edinmek için her zaman araştırma halinde olurlar. Böylece nasıl yapacakları hakkında fikir sahibi olmaları mümkün hale gelir. Edindikleri alt yapıyla birlikte harekete geçtiklerinde artık başarmaları daha da kolaylaşır.

10) Düşünmeye Zaman Ayırmak

Hiçbir başarı tesadüf değildir sözü aslında bu maddeyi biraz açıklıyor. Bir şeyleri kendi haline bıraktığımız bir durumda ortaya başarının çıkması imkansıza çok yakın. Başarmak için gereken şey şuurlu şekilde atılan planlanmış adımlardır.

Atılacak adımları belirlemek ve belirli bir plan tasarlamak başarıyı mümkün hale getiren aşamalardır. Bunu sağlamanın yolu ise kesinlikle düşünmek. Düşündüğümüz zaman mantıklı kararlar verebilir ve sorunları çözebiliriz.

Başarıya ulaşmanın yolu da budur. Başarılı insanlar düşünmeye sık sık zaman ayırırlar ve bunu bir düzen içinde yaparlar.

Bu liste de başarılı insanların sahip olduğu on alışkanlığı seninle paylaştım. Sen de özellikle başarılı olmak istediğin konular için bu özelliklere daha fazla odaklanmayı düşünebilirsin. Sence bu listede ki maddelerden en önemli olan hangisi? Cevabını yorumlar kısmında paylaşmayı unutma. Umarım bu liste senin için faydalı olmuştur. Bir sonraki liste de görüşmek üzere. Kendine iyi bak…

Yorum Yap