1. Ana Sayfa
  2. Finans

Nasıl Üretken Olunur? EISENHOWER Matrisini Keşfet

Nasıl Üretken Olunur? EISENHOWER Matrisini Keşfet
+ - 1

Nasıl üretken olunur? Dediğini duyar gibiyim. EISENHOWER matrisi nedir? bunlardan bahsedeceğim. Üretkenlik bir çok insan için oldukça önemli bir kavram. Üretkenliğimizi arttıracak odaklanmamızı ve başarımızı her zaman zirveye taşıyacak pek çok taktik var ve bunlardan birisi de EISENHOWER sevgili dostlar. Nasıl üretken olunur? Bu matris ile hemen açıklıyorum.

Nasıl Üretken Olunur?

Nasıl üretken olunur

Bu matrise ismini veren Amerika Birleşik Devletleri eski başkanlarından Dwight D. Eisenhower uzun dönemler boyunca yaptığı Birleşik Devletler Başkanlığı süresince gerçekten çok üretkenliği başarısını her zaman zirvede tuttu, yeni oluşumlara organizasyonlara her zaman öncülük etti ve üretkenliğini hiçbir zaman kaybetmedi görevli olduğu süre boyunca her zaman çok üretken üretkenliğin zirvesinde idi.

Ve bu da bazı araştırmacıların dikkatini çekti araştırdılar incelediler ve ortaya EISENHOWER matrisi çıktı. Dwight D. Eisenhower başarısının öncelikleri nasıl belirlediğini optimizasyonun kaynağı EISENHOWER gibi bu matris şöyle sevgili dostlarım.

EISENHOWER matrisi

Dörde bölmemiz gerekiyor ilk başa acil ve önemli olan ileri yazmamız gerekiyor. Bunları hemen öncelikle yapmamız gerekiyor ondan sonrasındaysa acil olmayan ama önemli olan işleri yazıyoruz, bunları da daha sonra yapabilecek şekilde planlıyoruz. Ondan sonra geldiğiniz zamansa acil olan fakat önemli olmayan işler geliyor.

Eğer bunları verebiliyorsak başkasından rica edebiliriz, başkasına söyleyebiliriz. Yani bu matrisin en güzel yanlarından birisi de hem haftalık planlayabilirsiniz, hem aylık planlayabilirsiniz, hem yıllık planlayabilirsiniz hem de günlük planlayabilirsiniz sevgili dostlarım.

Son aşamasın da ise ne acil nede önemli olan işler geliyor bu işleri de iptal etmek bizim için en sağlıklısı oluyor. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Öncelikle yapmamız gereken haftalık görevlerimizi mesela bir kağıda yazabiliriz bunları yazdık işte spor salonuna gitmek, okula gitmek, tez ödevini yapmak ondan sonrasında farklı işler hangi işleri yapacaksak o hafta da onları yazabiliriz, haftalık örnekten gidersek eğer.

Ondan sonra önümüze bir A4 kağıda alabiliriz ve bu kağıda bir ortadan bir de yandan olmak üzere dörde bölmemiz gerekiyor. Burada ilk başa sol kutucuğa acil ve önemli olan işleri yazıyoruz ondan sonrasındaysa acil olmayan fakat Önemli olan işler ondan sonra geldiğiniz zaman sağ sol alt kutucuğa acil olan fakat önemli olmayan işler geliyor sevgili dostlarım.

Ondan sonrasında ise ne acil nede önemli olan işler geliyor ve ilk yazdığımız listedeki görevleri buradaki öncelik sırasına göre yazıyoruz en baştakinleri acil ve önemli olanları hızlı bir şekilde halletmeye çalışıyoruz. Ondan sonrasında ise ikinci kutucuğa geçiyoruz. Acil olmayan fakat Önemli olan işler bu ne olabilir mesela benim için bir örnek vermek gerekirse bir bitirme projem var bunu yazmak olabilir.

Şu an için acil değil ama çok önemli. Bunu ondan sonra planlıyoruz işte hangi günler yapacağım şu gün şu kadar saat çalışacağım şeklin de ondan sonrasındaysa sol alt kutucuğa geliyoruz acil olan fakat önemli olmayan, bu işleri Marketten bir şey almak olabilir, farklı bir şey olmak olabilir işte ev arkadaşınız varsa yada kardeşlerimiz arkadaşlarımız varsa onlardan rica edebilirsiniz sen gelirken alabilir misin diye yani buradaki işleri başkasından rica etmemiz teslim etmemiz gerekiyor.

Eğer yapabiliyorsak ondan sonrasındaysa sevgili dostlarım ne acil neden önemli olan işler var. Bunları da iptal etmek bizim için en mantıklı olacaktır. Eğer bu şekilde EISENHOWER matrisini kullanırsak bizde üretkenliğimizi çok arttıracağız çok rahat bir şekilde odaklanıp optimize olabileceğiz yapacağımız işlere ve mutlaka sonucunda da üretkenliğimizi zirveye çıkarken vaktimizi de çok değerli bir şekilde kullanmış olacağız.

Dwight D. Eisenhower

Dwight D. Eisenhower’ın çok güzel bir sözü var sevgili dostlarım. “Önemli olan nadiren acildir ve acil olan sana nadiren önemlidir” Bunu aklımızda tutalım bu matrisi doğru bir şekilde kullanalım zaten bundan biraz da En Başarılı Öğrenme Tekniği! Pareto İlkesi de bahsetmiştim henüz o makaleyi okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim.

Umarım sizler için faydalı keyifli güzel bir makale olmuştur Umarım diğer makale ile beraber üretkenliğiniz başarınız optimizasyonunuz zirveye çıkar çok daha güzel haberler alırsınız.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.