İlginizi Çekebilir
Para Çekme Meditasyonu
  1. Ana Sayfa
  2. Finans

Kripto Para Yatırım Tavsiyeleri – En İyi Uzmanların Görüşü

Kripto Para Yatırım Tavsiyeleri – En İyi Uzmanların Görüşü
+ - 0

Kripto para yatırımı dönemin en popüler yatırım aracıdır. Biz de kripto para yatırım tavsiyeleri ileteceğiz uzmanların görüşü ile. Büyük kazançlar sağlasa da birçok kişi kripto para yatırımı nedir ve neden kripto para yatırımı yapmalıyız sorusunun cevabına, tam olarak hâkim değil.

Neden kripto para yatırımı yapmalıyız soruları ekonominin geldiği son nokta ile en sık karşılaşılan merak konuları olmayı sürdürmektedir. 2008′ den bu yana hayatımızda olan kripto para yatırım konusu, hala tam anlamıyla anlaşılmış değildir.

Kripto Para Yatırım Tavsiyeleri

DeFi yani (Merkeziyetsiz Finans) sektörü devasa boyutlara ulaşırken; merkeziyetsiz borsa ve uygulamalar giderek daha çok dünya vatandaşını kendine çekmektedir. “Satoshi Nakamoto” ile başlayan bu serüven, giderek insan medeniyetinin en başarılı sıçramalarından birine dönüştü.

Yeni bir küresel Pazar, bu zamana kadar hiç bu kadar hızlı inşa edilmemişti! Üstelik inşa edilen piyasa, insanlığın ortak bir mirası ve yatırımdan ödeme işlemlerine kadar birçok pratiği değiştirecek güçte.

Bu eşsiz kırılıma şahit olan bizler ise, hala bazı soru işaretlerine sahibiz. İşte bu nedenle öncelikle konunun bağlamını oturtmak; kripto para yatırımları ve nedenleri hakkında gerçekçi bir perspektif çizmek için bir hayli önemli. Dünya tarihinde daha önce de, çok değerli metaların hızla küresel bir emtia olmasına tanıklık edilmiştir:

Tütün, şeker, kahve hatta antik çağların madeni baharat! “Şeker kamışları” Avrupa kıtasına ilk getirildiğinde, Kraliyet çeyizlerine girecek kadar önemliydi. girmiş ve şifa verdiği söylentileriyle eczanelerde satılmış ve tüm dünyayı kasıp kavuran bir şeker çılgınlığı yaşanmıştır.

Öyle ki bazı kayıtlarda, bir gram saf şekerin bir gram altın ile aynı değerde takas usulü kullanıldığına dair bulgulara bile rastlanılmıştır. Ama bunlar, neredeyse onlarca yıllık süreçlerin sonunda karşılaşılan hikayelerdir.

Birçok tüketim çılgınlığı, belirli bir küresel piyasa oluşumuna zemin hazırlayan süreçler sonun gerçekleşir; tütünde de kahvede de aşağı yukarı benzer adımlar yaşanmıştır.

Konuyla alakasız bir giriş gibi gelse bile, bugünün devrim ürünü kripto paraların başarısı ve geçerliliğini anlamak için bu hikayeler bize bir referans noktası sunar.

Kripto paralar; 2009 yılında hayatımıza girdiğinden bu yana, dünyayı kasıp kavuran bir yeni bir ödeme aracı ve yatırım nesnesi haline gelmesi çok kısa sürdü.

Bunun nedeni, kripto paraların teknolojik nitelikleriyle sunduğu devrim fırsatıdır. Kapitalizmin krizleri, 1970’li yıllardan bu yana giderek daha sık yaşanmaya ve daha kötü sonuçlar vermeye başlamıştı.

Vergi ve finans komisyonlarıyla beslenen bankacılık sektörü ve devlet hazineleri, giderek obur bir canavara dönüştü ve hantallaştılar. Bu hantal kurumların, dijitalleşen dünyadaki insan ihtiyaçlarına verdikleri karşılıklar da haliyle gerekenden çok yavaş kalmıştır.

Üstüne bir de devasa finans aktörlerinin, devletler tarafından kurtarılmak için gelişen kemer sıkma politikaları ve dünyanın her yerinden gelen el koyma ve zimmete getirme haberleri eklenince, insanlığın yeni bir kaçış noktası bulması zor olmamıştır.

Yatırım Nedir?

Yatırım Nedir

İlk sermaye birikimi, etrafı çitle çevrilen ilk toprak parçası ve belki de tarihteki ilk kumbaradan beri, insanlık doğası gereği geleceği düşünerek hareket etmiştir. Belirli bir kaynak üzerinden kısa vade, orta vade ve uzun vadeli şekilde planlanan kar hedefleri doğrultusunda girişilen her ekonomik faaliyete yatırım denilebilir.

Yatırım, bı̇lı̇nçlı̇ ve kontrollü şekı̇lde yapılması gereken ve bu sayede kazanç̧ sağlayan yöntemler bütünüdür. Döviz, altın, hisse senedi gibi yüzlerce yıllık yatırım araçları arasında kripto parayı da görünce kim şaşırıyor?
Sanki hep varmış gibi değil mi?

Ama biliyoruz ki henüz on beş yıllık bir piyasadan bahsediyoruz ve çoğumuz için tanımlaması güç yatırım araçlarından! Unutmayın her yatırım aracı, ortaya çıktığı ilk otuz yıllık dönemde çok büyük fırsatlar barındırır. Bitcoin (BTC) bir dolar bile etmezken on senede 67 bin dolara ulaşmadı mı?

O zaman, yatırım yapmak isteyenlerin ilk bakması gereken araçlar da artık kripto paralardır Kripto para yatırımı, bir noktada yatırım araçları arasında en popüler ve en son model bir pratiktir.

Yaklaşık 8-9 yıl önce hayatımıza giren bu kripto para birimleri, bir süre sessiz sedasız geliştirilse de son birkaç̧ yıldır devlet başkanlarından dev yatırım şirketlerine kadar herkesin çok fazla dikkatini çeken yatırım ve ödeme şekli olmayı basardı.

Tesla gibi büyük firmaların kripto para ödemelerini kabul etmesi, kripto para yatırımcısına gelecek ve kazanç̧ için umut olmaya devam ediyor. Kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimi olarak kripto paralar
aynı zamanda yatırımlarınızı algoritmik ve şifrelenmiş̧ dijital güvenlik ağlarıyla koruyor.

Kripto para yatırım tavsiyeleri kısaca şu şekilde işliyor:

Kripto para yatırım tavsiyeleri kısaca şu şekilde işliyor

Kripto para yatırımları her şeyden önce merkeziyetsiz kripto para borsaları ve takas platformları üzerinden serbest piyasa koşullarında gerçekleşiyor. En basit düzeyde, bir yatırımcı fiyatının yükseleceği düşündüğü coin ve tokenleri alarak, dijital cüzdanında uzun süreli tutabiliyor.

En tepedeyken satabilirse eğer, oldukça karlı bir yatırım yapmış oluyor. Bazı yatırımcılar ise “açığa satış” gibi yöntemlerle kripto paraları finansal bir enstrüman olarak görüp, onlar düşerken bile kazanç elde edebiliyor.
Ama bu yatırıma dair eğitim almış profesyonel yatırımcılar için durum çok daha pratik, hızlı ve her gün kazanç getiren bir sisteme dönüşebiliyor.

Trader olarak adlandırılan günlük kripto para alım satım yapan yatırımcılar, günde dört ve altı işleme kadar farklı alım satımlar yaparak bir yatırımdan ziyade sürekli bir gelir kapısı inşa edebilir. Peki, neden “Kripto Para Yatırımı” yapmalıyız?

Neden kripto para yatırımı yapmalıyım diyorsanız durun ve rahatlayın. Çünkü hızlı, güvenilir ve dünyanın her yerinde sadece zihninizdeki şifrenizle götürebileceğiniz kripto yatırımları yapmak için nedenden bol bir şey yok.
Birazdan birçok neden sıralayacağız ancak en önemli nedeni şimdi belirtmekte fayda var:

En dinamik yatırım aracı olan kripto paralar, diğer bütün yatırım araçlarından çok daha fazla kar olanağı sunuyor. Ayrıca, bir haftalık kısa bir eğitimle bile kripto paralar üzerinden düzenli bir kazanç sağlamak mümkün!
Diğer nedenleri ise kabaca şöyle sıralayabiliriz:

2008 Yılında Bitcoin ile başlayan kripto para akımı, günümüz itibari ile yaklaşık 2 Trilyon dolarlık bir hacme ulaştı. Hacmin bu denli yüksek seviyelere ulaşmış̧ olması, talebin arttığının ve alım- satım sirkülasyonu ile kazancın da artışına devam ettiğini gösteriyor.

Altın ve gümüş̧ ile başlayan para piyasası, yırtılabilir bir halde olan kâğıt para haline gelmişti. Şimdi ise daha güvenilir ve daha verimli olacağı öngörülen sanal paralar üzerine yoğunluk gerçekleşiyor. Sistemler üzerinden teknolojik gelişmeler ve Meta verse dünyasının yaklaşmasının etkisi ile büyük firmaların bile kripto para ile ödeme alıyor olması gelecekteki dünya hakkında öngörüler sunuyor.

Birçok ülkenin de kripto parayı yasallaştırıp kabul etmesi, kripto para yatırımcılarının geleceği oluşturan para birimin bir parçası olduğunu kanıtlıyor. Kripto paranın en büyük özelliklerinden biri de ülke, kurum veya kuruluşun yönetiminde olmaması.

Yani, kripto paranın sahipleri dışında kimse değeri üzerinde oynayamaz ve ekstra para basarak mevcuttaki yatırımcılarının elindeki parayı bir anda enflasyona uğratamaz.

Daha da önemlisi Kuzey Kore’de tutsak bile düşseniz siz istemediğiniz sürece kimse kripto para varlıklarından haberdar olamaz ve onlara el koyamaz. Demokratik olmayan bir dünyada en el konulamaz, haraç kesilemez yatırımlar kripto para yatırımları olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca kripto paralar gelecek nesillere aktarmak için en sabit imkânı sunar. Sizden sonraki dünyanın nasıl olacağını bilemezsiniz ama çocuklarınız ve torunlarınıza her koşulda kullanabilecekleri çılgın bir miras bırakabilirsiniz.

Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yazımızı beğendiyseniz, sevdiklerinizle paylaşmayı diğer finans tavsiyelerimizden haberdar olmak için bizi unutmayın.

Yorum Yap