1. Ana Sayfa
  2. Finans

2022’de Yatırım Yapılacak 7 Kripto Para

2022’de Yatırım Yapılacak 7 Kripto Para
+ - 0

2022’de yatırım yapılacak 7 kripto para hakkında bahsetmeden önce şunları yazmak istiyorum. Gayrimenkul, hisse senetleri, altın. Bence hepsi güzel yatırımlar. Ama kabul edelim ki son zamanlarda hiç bir yatırım aracı, kripto paraların kazandırdığı kadar kazandırmadı. Neden böyle diyorum bir yıl önce Bitcoin alsaydınız paranız %64, ethereum alsaydınız %395, Cardano alsaydınız %639, Binance alsaydınız %1276 değer kazanmıştı.

Bu arada borsa yatırım yapsaydınız ki borsa bence harika bir yatırım son bir yılda %27 kazandınız. Bunun sebebi yeni bir piyasadayız yeni çıkan her şeyde ne olursa olsun sert hareketler görürüz. Ben Kripto paralar da hala çok erken aşamada olduğumuzu düşünüyorum bugünkü konumuz. 2022 yılında en iyi 7 kripto para. Yedi adet kripto paradan bahsetmeden önce benim için çok önemli olan ve sizin için önemli olacağını düşündüğüm bir şeyden bahsetmek istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye de Kripto paralarla ilgili bir anket yapıldı. Türkiye’de kripto para yapanların sayısı son bir yılda 11 kat arttı. Ama bu sizi şaşırtmasın sektöre girmek için çok mu geç kaldık artık kripto para trenine atlanmaz mı diye düşünmeyin çünkü bence hala çok başlarındayız.

Kripto para işlem yapanların sayısı 11 kat artmasına rağmen şu an Türkiye’de kripto paralarla işlem yapanlar sadece yüzde 7.7. Ben Kripto paraları güvenirim veya çok güvenirim diyenlerin oranı %34’ten %25’e düşmüş. Bunun neden olduğunu biliyorsunuz güvenmesinin sebebi sadece para kaybetmesi eğer başkasının aklıyla yatırım yapmasaydı araştırmasını yapsaydı sabırlı olsaydı kolay yoldan zengin olma ya çalışmasaydı kazanması daha muhtemel olacaktı ve eğer kripto paralardan kazansaydı.

Ben Kripto paraları güvenirim diyecekti. Kripto paralarla ilgili ilk işlem yapmaya 2016 yılında başlamışım. Şimdi baktım btc Türk’ten hesap açılış tarihi 2016 ilk aldığım kripto paralar yanlış hatırlamıyorsam Bitcoin, ethereum yıl 2016 bitcoin alıyorum para kaybediyorum. Tabi o zamanda lise öğrencisiydim Küçük işlemlerle işlem yapıyordum.

Bitcoin alıyordum para kaybedince Bitcoini suçluyordum. Çünkü ben suçlu olamam bizim egomuz sürekli bize bunu öğretir sürekli başkasını suçlamak isteriz. Ethereum alıyorum para kaybediyorum ethereum’un Seo’suna kızıyorum neden çünkü fiyatı yükselmedi Güven konusunda buraya geldik ne demek istiyorum.

Eğer bir şey alıp para kaybediyorsanız bu ne başkasının ne projenin sahibinin suçu bu tamamen kendi sorumluluğunuzda yaptığımız her şeyin kendi sorumluluğunuzda olduğunu bildiğiniz zaman hayatınız olumlu yönde değişecek.

10 tane saçma sapan ismini duymadığınız Kripto para almışsın burada bence suçlu aldığın 10 adet kripto para değil bil bakalım kim. Öncelikle bu söyleyeceğim kriptoparalardan bazıları hatta çoğu bende yok. Yani demek istiyorum ki reklam yapmıyorum reklam yapmaya da ihtiyacım yok.

Az önce ne dedik başkasının aklıyla yatırım yapanlar kaybederler kendi fikirleri olmayanlar başkasını taklit ederler Kusura bakmayın kazanmanızı istiyorum kazanmanızı istediğim içinde acı söylüyorum, söylediklerim elbette size fikir verebilir ama bir şeyi almadan veya satmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapın hep aynı örneği veriyorum ama bu örneği beğeniyorum.

Nasıl telefon alırken haftalarca bunu araştırıyorsak kripto para alırken haftalarca araştırmasında sadece birkaç saat bakın söyleyeceğim 7 kripto para da 3 adet özelliğe dikkat ettim bu kripto paralar bu üç özellikten en az birine sahipler.

Birinci özellik proje her hangi bir kripto para veya tokın ne kadar sert yükselirse yükselsin bu yükselişin altını dolduramıyorsa inişi de yani düşüşü de aynı sertlikte olur. Benim için proje çok önemli.

İkinci özellik projenin ekibi veya Seo’su proje ne kadar iyi olursa olsun onu gerçekleştiren bu ekibin başındaki kişi veya kişilerdir proje kendi kendini geliştiremez aynı şekilde kendi kendini pazarlanamaz herhangi Çalışkan olmayan negatif birine dünyanın en iyi projelerden birini getirseniz de sonuç alamaz.

Çünkü projeyi gerçekleştiren kişi projenin başındaki kişidir ama geçmişi başarılarla dolu sabırlı pozitif çalışkan birini sıradan bir projeyi verirseniz bile harika işler gerçekleştirebilir.

3’üncü özellik ise Trend güzel bir söz vardı. “Trend is your friend” ne demek istiyorum projenin ne olduğuna bakmadan Örnek vermek gerekirse sima ve doge coin de bunu görüyoruz insanlar hiç araştırmadan bu projeyi bilmeden bile insanların ilgisinin buraya kaydığını anlayabiliyorsa ondan para kazandı yani projeye veya sahibine bakmadan Elbette bu asla uzun vadeli olmaz insanların ilgisini nereye kaydını görmeye fark etmeye başladıysanız o trene atlarsanız ve güzel müsait bir yerde inip iyi para kazanırsınız.

Her ne kadar bu özellik benim aradığım ve uzun vadede sevdiğim bir şey olmasa da para kazandırıyor mu? Evet o zaman geldik 2022 için bence en iyi 7 kriptopara neler.

AVAX 2022 Kripto Para

Birinci sıraya Avax’ı koyuyorum. Çünkü Bitcoin ve ethereum’un uzun yıllardır çözemediği bir sorunu çözüyor. Şimdi üç tane şey var bir merkeziyetsiz, iki güvenlik, üç ölçeklenebilirlik Bitcoin ve ethereum ilk ikisini gayet güzel yapıyor ama üçüncüde çuvallıyorlar. Avax ethereum dan daha hızlı ve daha ucuz Avax network’u yanlış hatırlamıyorsam saniyede 4500 tane işlem gerçekleştirebilirken ethereum saniyede 30 işlem falan gerçekleştiriyor.

Eğer uzun vadeli yatırım düşünüyorsanız ki yatırımcılık bence traderlık daha iyidir o zaman kısa vadede fiyatı düşmüş çıkmış kanser etmiş pek de önemli değil.

CTSI Kripto Para

İkinci sırada CTSI var. Benim en sevdiğim projelerden biri merkezisiz blockscan uygulamalarının Linux üzerinde geliştirilmesini sağlayan bir proje Linux galiba lenox olarak telaffuz ediliyor yanlış yazıyorsam kusura bakmayın Windows bile linux yatırımcıların arasında dediğim gibi bu projeyi çok beğeniyorum Ctsı bende de var ama benim beğenmem yükseleceği ve düşünceyi anlamına gelmiyor.Bunlar yatırım tavsiyesi değiller. Bu arada CTSI’nin ekibi de çok sağlam bir ekip.

Bitcoin

Sıradaki kripto para Bitcoin, Bitcoin bizi hükümetlerin her sorunda para basmasını önleyecek yani Merkez bankalarından bizi kurtaracak kaçış formülümüz evet alt coinler kadar kazandırmaya bilir ama ben yine de sağlam yatırım olduğunu düşünüyorum.

Tüm sirkülasyonu ki bitcoinlerin yüzde 85’i dört beş aydır hareket etmedi bu demek oluyor ki artık insanlar bitcoin daha fazla güveniyorlar al sat yapmıyorlar sadece al yapıyorlar. Alıp tutuyorlar bu da demek oluyor ki aslında bir nevi dolaşımdaki Bitcoin sayısı satılan Bitcoin sayısı azalıyor ve arz düştükçe talepte hala güçlü kalmaya devam ederse bir şey fiyatı yükselir.

ICP

Dördüncü sırada ICP var. İnternet Computer projesi açık ara bütün Kripto paralar arasında en iyilerden ve en iddialılardan biri Ama şunu söylemem gerekiyor ki uzun zamandır yatırımcısına mutlu etmedi çok büyük yatırımlar aldılar çok büyük beklentiyle Borsa’ya girdiler ama hala dediğim gibi yatırımcısını mutlu etmedi çok iddialılar yapmak istedikleri şeyler çok güzel ama İnsanlar ICP’den biraz çekindikleri için girmeye korkuyorlar bu alım fırsatımı değil mi size bırakıyorum.

Solana

5’inci Kripto paramız solana, Solanadan bahsetmezsek tabii ki olmaz çok büyük kuruluşlardan yardım aldılar ve internet Internet Computer yani ICP’nin aksinine beklentileri karşıladılar. Solana’nın yapabildiği saniyedeki işlem sayısı 50.000 hatırlarsanız ethereum’un sadece 30 falan dı. Sadece bir iki yıllık ekosistem olmasına rağmen kısa sürede bu kadar şeyi başarı bilmelerini yatırımcıların mutlu edebilmeleri bence gayet olumlu.

Bildiğim kadarıyla saniyedeki en hızlı işlem gücüne sahip sistem sadece hızlı değil masrafları da inanılmaz az. Araştırdığım kadarıyla blockscan sistemleri muazzam bir dilde sadelikte yazılmış. Intel, cab box ve Google da üst seviyelerde çalışmış olan kurucu ekibi var az önce saydığım üç tane özellik vardı sanki solana bunların hepsini uyuyor gibi yine geriye döneceğim size sayacağım yedi tane kriptopara üç tane özelliği en az bunlardan birine sahip demiştim.

ETHEREUM

Bunlarla üçüncüsü projenin sahibiydi çünkü projeyi gerçekleştiren geliştiren ilk başta pazarlayan odur. Bunun kesinlikle hakkını veriyor vitalik batırından bahsediyorum yani Ethereum, ETHEREUM hakkında söylemek istediklerim var ethereum yavaş yavaş maalesef çağın gerisinde kalıyor. ETHEREUM 2.0 ile olmaya çalıştığı şeyi olan yani Başaran sistemler Kripto paralar var mesela Az önce konuştuğumuz solana avax gibi ama ETHEREUM Network’ün avantajını kullanarak asla değer kaybetmiyor aksine değer kazanıyor Yani demek istiyorum ki ETHEREUM Network’ü yani ağı o kadar geniş ki üzerinde çalışan birçok sistem proje var ETHEREUM sayesinde çok başarılı olan bir sürü proje hayata geçiyor ama dediğim gibi biraz teknolojisi geri kalmaya başladı. ETHEREUM 2.0 ile mutlaka bir şeyler değişecektir.

MetaVerse

7 sırada aslında kripto para yok Kripto paralar var. MetaVerse şu an yayılma aşamasının çok ama çok başarılı olan bir terim Bu yüzden sağlam gözüken MetaVerse projelerine yatırım yapmak bir kesim insanı mutlaka emekli edecek kadar çok para kazandıracak. MetaVerse yatırımından hatta en iyi MetaVerse yatırımından bahsettiğim yazımı da okumanız gerekli diye düşünüyorum.

Tabii ki unutmamanız gerek bu alanda daha çok erken aşamada olduğumuz için riskli ama ne kadar risk o kadar getiri bu söylediğim 7 kripto para 3 özellikten en az birine sahipler durumlarda çok istediğiniz için bu makaleyi yazma kararı aldım kesinlikle yatırım tavsiyesi değiller. Tekrar tekrar söyleyeceğim herkes anlayana kadar başkasını aklıyla yatırım yapanlar kaybederler.

Dediğim gibi bu makale size fikir verebilir ama ne alırsanız veya ne satarsanız ne işlem yaparsanız yapın kendi araştırmanızı lütfen yapın.

Yorum Yap