İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Finans

Borsanın Faydaları – Robert Kiyosaki’den Son 7 Uyarı

Borsanın Faydaları – Robert Kiyosaki’den Son 7 Uyarı
+ - 0

Borsanın faydaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Özellikle Türkiye de Yatırım yapmak gerçekten zorunluluk haline geldi ve insanlar hayla bunu bilmiyor ve enflasyona yeniliyor.

Borsanın Faydaları

Borsa hakkında genel olarak yatırım hakkında emekliliğinizi ve yaşamınızı devam ettirebilmek için herkesin mutlaka bilmesi gereken şey: Borsanın faydaları. Bu konu hakkında gelin Robert Kiyosaki‘nin uyarılarını dikkate alalım.

İnsanlar emekli olmayı hayal ettiklerinde, artık o işe gitmeyecekleri son günü hayal ederler. Emekliliklerine genelde 65 yaş civarı kavuşurlar ama esas mesele, emeklilik yıllarında onları idare edecek parayı biriktirebilmektir. Ne yazık ki bir çok insan için o arzu edilen emeklilik günleri asla gelmez.

Düşük emekli maaşı ya da ikramiyesi nedeniyle, kalan günlerinde masraflarını karşılayabilecek parayı bile zor bulurlar. Yüksek enflasyon nedeniyle tasarruf girişimleri de başarısız olur. Emekli olmak için pasif gelir nakit akışını kullanmanın en güzel yanı, enflasyonla birlikte birikiminizin de büyümesidir.

Ayrıca büyük miktarlarda yatırım yapmayı gerektirmez, bunun yerine, düzenli gelir getiren varlıklara sahip olmayı gerektirir. Diğer bir deyişle, emekli olduğunuzda kullanmak üzere milyonlarca dolar para değil, tüm aylık giderlerinizi karşılayabilecek kadar düzenli gelir akışı yaratan varlıklara sahip olmanız yeterlidir.

Düzenli nakit akışı denilince çoğu kişinin aklına kira geliri gelir. Diyelim ki aylık gideriniz 5.000 dolar. Bu durumda aylık 5 bin dolar giderinizi karşılamak için, size ayda 5 bin dolar kazandıracak bir daireye ihtiyacınız vardır.

Sizce de, kulağa çok büyük yatırımlar yapmaktan daha kolay gelmiyor mu? İnsanlar borsaya yatırım yapmayı düşündüklerinde, genellikle uzun vadeli emeklilik planlarını veya diğer satın al ve tut senaryolarını düşünürler. Ama Borsa’yı, kendileri için sürekli nakit akışı sağlayan bir kaynak olarak düşünmezler.

Ya da nadiren düşünürler. Ancak ve ancak, finansal eğitimi olan bir kişi bunu düşünüp hayata geçirebilir. İşte bugün size, nakit akışınızı oluşturmak için borsayı kullanmanız gereken 7 neden sıralayacağım. İşte borsanın faydaları.

Yatırıma Küçük Miktarlarla Başlayabilirsiniz

Yatırıma Küçük Miktarlarla Başlayabilirsiniz

Borsaya yatırım yapmanın belki de en çekici yönü, başlangıçta herkesin çok küçük para miktarları ile bir başlangıç yapmasına olanak sağlaması ve hazır olduğunuzda onu büyütebilmenizdir.

Ayrıca işler yolunda giderse, bir anda emeklemeden koşmaya geçebilirsiniz. Bir iş kurmak veya bir emlak yatırımcısı olmak Bir iş kurmak veya bir emlak yatırımcısı olmak, yarışta avantajlı olmanıza yardımcı olacak harika yöntemlerdir.

Ancak, bu saydıklarımızın her biri, başlamak için genellikle büyük miktarda para gerektirir. Ayrıca, size para kazandırmaya başlamadan önce, zamanınızın büyük bir kısmını ona harcamanızı isterler.

Hisse senetleri böyle değildir, çok daha az tasarrufla başlayabilir ve çok fazla zaman harcamanız gerekmemektedir.

Borsanın Faydaları (Esnek Olmalarıdır)

Düzenli olarak gittiğiniz işinizin yanı sıra, boş zamanlarınızda pratik yaparak yatırım yapmayı öğrenebilir ve bu işe sıfırdan başlayabilirsiniz. Günlük al sat adımlarından veya sizi zor durumda bırakacak kaldıraçlı ve riskli yatırımlardan bahsetmiyorum.

Hisse senedi yatırımları, mevcut işinize gitmeden önce biraz erken kalkıp, bilgisayar ekranından ya da telefonunuzdan biraz zaman ayırmanıza izin veriyor.

Bu size bağlı, bazıları akşam eve geldikten sonra yapmayı tercih ediyor. Bir iş kurduğunuzda veya emlak satarken yaptığınız gibi insanlarla etkileşim kurmak zorunda olmadığınız için, bunu kendi programınıza uydurmak kolaydır.

Büyük Yetenekler ve İnsan Becerisi Gerektirmez

Büyük Yetenekler ve İnsan Becerisi Gerektirmez

Bir iş kurduğunuzda ya da diğer, Emlak ve benzeri yatırım türlerinde başarılı olmalarını sağlayan, gerekli satış becerilerine sahip olmadıkları için gergin olurlar. Bir borsa yatırımcısı olarak buna ihtiyacınız yok.

Ortalama zekaya ve öğrenme arzusuna sahip herkes, başarılı yatırımcılar tarafından kullanılan doğru becerileri ve stratejileri kazanabilir.

Borsanın Faydaları (Likidite)

Borsanın likiditesi, her zaman harekete geçmeye hazır alıcı ve satıcıların olduğu anlamına gelir. Haberlerde duyduklarınıza çok kulak asmayacak şekilde.

En iyi yatırımcıların yaptığı gibi piyasanın yukarı, aşağı veya yatay hareket etmesinden bağımsız olarak, yatırımlarınızı fayda sağlayacak şekilde nasıl kuracağınızı öğrenmeniz yeterlidir.

Kaldıraç

İş kurduğunuzda veya gayrimenkul yatırımlarınızda, kaldıraç avantajı elde etmek için bir yatırımcının borç alması gerekir. Bu kötü bir şey değil ama bazen o arenalarda oynama yeteneğinizi sınırlayabilir.

Borsada, opsiyon sözleşmelerini kullanarak muazzam bir kaldıraç elde edebilirsiniz. Bu tür opsiyon sözleşmeleri, dolar üzerindeki kuruşlar için büyük miktarlarda hisse senedi pozisyonlarını kontrol etmenizi sağlar.

Sabit nakit akışı için seçenekleri güvenli bir şekilde kullanmayı bilen ve eğitimli yatırımcı için bu durum büyük bir avantaj olabilir.

Kıvraklık

Emlak piyasası dibe vurursa veya ekonomi durgunluğa girerse, piyasada anında alıcı eksikliği olur ve bu durum nakit akışınızın anında kurumasına yol açar.

Fakat hisse senetlerinde her zaman bir fırsat vardır. Piyasa son zamanlarda olduğu gibi düşüşte olsa bile, yükselişte ya da nötr kaldığı durumda olduğu gibi kar elde edebilirsiniz.

Sanal Uygulamalar

Sanal Uygulamalar

Hisse senedi yatırımının en sevdiğim yönlerinden biri de, Sanal borsa uygulamaları sayesinde, kötü bir alım satımda bile tek bir kuruş riske atmadan nasıl yapılacağını öğrenebilmenizdir.

Hemen hemen tüm aracı kurumlar, herkese mantığı anlamaları ve alım satım yapmayı öğrenmeleri için ücretsiz bir hesap sunar. Tıpkı hesabınızda gerçek para varmış gibi çalışır – ancak temelde fake paradır. Bu, uygun bir eğitim programı aracılığıyla öğrendiğiniz strateji ve becerileri uygulamak için ideal bir yoldur.

Bildiğim başka hiçbir yatırım türü size oynamanız ve becerilerinizi geliştirmeniz için bu tür bir sanal alan sağlamaz. Zengin Baba felsefesinde amaç basittir: Masraflarınızı karşılayacak kadar nakit akışı elde edin. Bunu başardığınızda, finansal olarak özgürsünüz demektir.

Bu amaca ulaşmak için kimileri gayrimenkul işi ile uğraşıp, kimileri iş kullanırken, umarım bu hedefe borsa yoluyla da ulaşabileceğinizi göstermişimdir.

Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Listemizi beğendiyseniz, beğene basmayı ve bu listeyi işine yarayacağını düşündüğünüz kişilerle paylaşmayı, diğer finans konularından haberdar olmak için bizi sık sık ziyaret edin lütfen.

Yorum Yap