1. Ana Sayfa
  2. Finans

Başarılı İnsanların Alışkanlıkları Fakirler Yapmıyor!

Başarılı İnsanların Alışkanlıkları Fakirler Yapmıyor!
+ - 0

Başarılı insanların alışkanlıkları fakir insanların yapmadıklarından geçiyor işte başarılı insanların alışkanlıkları. Daha önce kendinize Bazı insanların nasıl zengin olup da bazılarının ayın sonunu zor getirdiğini sordunuz mu? Bu insanları birbirinden ayıran kilit bir noktanın farkına varıp varmadığınızı merak ettiniz mi?

Bu makale de finansal başarı elde etme veya finansal krize girme olasılığımız üzerinde oldukça etkili olan zengin insanların yapıp fakir insanların yapmadığı 7 alışkanlıktan bahsedeceğim.

file 393

Başarılı İnsanların Alışkanlıkları

Gelir Yasası

giphy 39

Zengin insanlar gelir yasasına inanırlar zengin insanlar piyasada yarattıkları değerlere oranlı kazanç elde edeceklerine inanırlar. Yani eğer dünyada herkesin isteyeceği ya da ihtiyacı olacağı bir ürün yarattıklarını düşünürlerse karşılığını kesinlikle alacağını düşünürler. Zengin insanlar çağımızın sonuç odaklı bakış açısı doğrultusunda elde ettikleri sonuçların

başarılarına dair tek ölçüt olduğunu düşünür.

Fakir insanlar ise bir işe ayırdıkları vakti oranlı kazanç elde etmek zorunda olduklarını düşünürler çalışkanlık başarının temel bir taşı olmasına karşın fazla çaba her zaman daha iyi sonuçları garanti etmez aslında katma değer elde edilmeyen sonuçlar verimsizliği bir işaretidir. Dolayısıyla fakir insanlar çıktıların gerilerden daha önemli olduğunu sıklıkla unuturlar.

Kitap Okumak

giphy 40

Zengin insanlar birer kitap kurdudur. Günümüzde bilgi güçtür ve geliştirmek her zaman daha iyi bir kazanca işarettir ve bunun en iyi yolu genellikle okumaktan geçer dünyanın en başarılı yatırımcısı Warren Buffet’a başarısının sırrı sorulduğunda cevabı yanındaki kitap yığınını göstererek sizde Günde 500 sayfa kitap okuyun demiştir.

Bilgi birikimine yatırım yapmanın önemini vurgulayan tek başarılı isim Warren buffet değil Örneğin Bill Gates

yılda 50 kitap okumaktadır. Yani yaklaşık olarak haftada bir kitap aynı şekilde Tesla otomobillerini yaratan isim Elon Mask da bir kitap kurdudur Mask bir roket imal etmeyi ders kitapları okuyarak öğrendiğini söylemiştir.

Fakir insanlar arasında Sadece 50 kişiden biri kendini

geliştirmek adına okuma alışkanlığı olduğunu söylemiştir. Bunun sonucunda bu insanların kendilerini finansal refaha taşıyacak karanlığı vermedi güçlük çekmesi kaçınılmazdır.

Pozitif ve Başarılı İnsanlarla Vakit Geçir

giphy 41

Zengin insanlar pozitif ve başarılı insanlarla vakit geçirir bir insan zamanın çoğunu geçirdiği beş kişinin ortalaması olduğu söylenir ve zengin insanlar sosyal çevrenin başarıyla ilişkili olduğunu bilir.

Bu yüzden bu tarz insanlar başarı fırsatlar ve pozitif konular hakkında konuşabilecekleri insanlarla vakit geçirmeyi severler. Bu şekilde yaparak dünyaya bakış açılarını en uygun hale getirme fırsatı elde ederler.

Kötü Dostluklar Başarısızlık Getirir

giphy 42

Fakir insanlarda sıklıkla görüldüğü üzere bu insanlar kendilerinin daha başarılı versiyonlarına evlenmelerini sağlayacak insanlarla birlikte olmak için pek çaba harcamazlar. Bunun yerine kendilerini aşağı çeken ve kötü etkileyen ortamlara girerek finansal durumlarını iyi hale getirme şanslarını yok ederler.

Fırsat Maliyeti

giphy 43

Zengin insanlar her ikisi de diye düşünürken fakir insanlar ya bu ya da şu diye düşünür. Ekonomistler uzun zaman önce fırsat

maliyeti denilen bir terim bulmuşlardır basitçe bu Terim bir seçim yaptığınızda başka bir seçenekten vazgeçtiğiniz anlamına gelir. Yani eğer cebimdeki 20 lira ile yemek yersem aynı paraya alabileceğin bir pastadan vazgeçmiş olurum.

Bu aynı zamanda fakir insanların nasıl düşündüğünde bir özetidir belirli bir miktar paraları vardır ve bunun sadece bu veya şu şekilde harcayabilirim diye düşünürler. Zengin ise Her ikisini de nasıl elde edebileceğini odaklanır önceki örnekte olduğu gibi zengin 20 lirası olduğunu düşünelim Onun da hem yemek yemeyi hem de pasta alma istediğini düşünelim.

Fakat bu kişi birinden birini seçmek yerine ikisini de elde etmek için başta yemek veya pasta satın almak yerine bir koli su alıp insanları bunu almaya teşvik ederek kazandığı parayla Hem yemek hem de pasta alıp Üzerine de cebine kalan karın keyfini çıkarabilir bu basit örnek zengin insanların Her ikisi de mentalitesine Somut bir örnektir.

Birikim

giphy 44

Zengin insanlar her iyi gelir yerine birikimi odaklanır. Fakir insanlar genellikle maaş odaklı düşünürler Oysa zengin insanlar elde edilen gelirin toplam birikim kadar önemli olmadığını bilirler bir insanın kazancı çok yüksek olabilir ama ona elde

tutmayı bilmezse Sonuç olarak hep çulsuz kalmaya devam edecektir.

Zenginse birikimin birçok fırsatını kapısını açabileceğini ve uzun vadede daha büyük bir servet yaratabileceğini bilir zengin insanlar para konusunda büyük düşünürler bu tam olarak bazı insanların bir bardak

kahve parası gibi küçük meblağları harcarken çok dikkatli olup yatırım kendini geliştirme ve eğitim gibi büyük

harcamalar da pek de akıllı olmayan tercihler yapmasının tam tersidir.

Zengin insanlar küçük harcamalar konusunda disiplinli oldukları kadar konferanslar eğitimler gibi kendilerini ve Finansal durumlarını geliştirmede epey faydalı aktivitelere para harcamaktan asla geri durmazlar bu zengin insanlar düzenli olarak çevrelerini genişletirler ve gönüllülükle ilgilenirler.

Zengin İnsanlar Sosyal İlişkilere Önem Verirler

giphy 45

Zengin insanlar bağlantılar kurmanın önemini bilirler ister arkadaş edinmek isterse potansiyel müşterilere ulaşmak adına

yeni insanlarla tanışmanın her zaman olumlu etkileri vardır ve faydalı etkinliklerde bulunmanın toplum nazarında her zaman bir değeri vardır.

Zengin insanların yaklaşık dörtte üçü ayda 5 saat ve fazlasını gönüllülük ve çevre edinmeye ayırırlarken parasal sıkıntıları olan insanlar da bu oran %10’lara düşmektedir bu da onların yeni bağlantılar kurma ve parasal fırsatlar yaratma şanslarını kaçırmaları anlamına gelmektedir özetle bu yedi madde zenginle fakir arasındaki ayrıma sebep olan faktörlerden sadece bazılarıydı bahsettiğim bu alışkanlıkları edinmeye başlayarak kendinizi daha varlıklı olmaya hazırlayabilirsiniz.

Yorum Yap