1. Ana Sayfa
  2. Finans

Spot Ürünler Ayda Ne Kazandırır? Ayda 30 Bin TL Kazan

Spot Ürünler Ayda Ne Kazandırır? Ayda 30 Bin TL Kazan
+ - 0

Spot ürünler ayda ne kazandırır? Nasıl spot dükkanı açılır. Şimdi az sermayeli iş fikirlerinden bir tanesi olan spotçuluk yani spot eşya pazarlamacılığı spot malzeme pazarlamacılığından bahsedeceğim. Spot eşya pazarlamacılığı, marketlerin, bakkalların, şarküterlerin firmalarda ulusal firmalardan markalardan temin edemezler ara ürünler temin etmenin yolu ya kendisi gider bit pazarından veya toptancılar halden bulur onları resmi mümkün değildir aslında yada satmaz bulursa da böyle birini bu böyle bir ürün satan kişiyi bulursa da hemen alır ve peşin parayla alır.

file 7

Bu ürünler bahsedeceğimiz ürünler dışarıdan baktığınız zaman çok kıymetsiz değersiz hiç kimsenin aklına gelmeyen şeylerdir belki ama getirdiği kara baktığınız zaman çok karlı ürünlerdir yani Normal bir bisküviden bir çikolatadan veya bir sigaradan bir bakalım bir marketin elde ettiği kar %5’dir %6’dır. Sigaradan yüzde dört beş tren fazla 7-8’dir gıda da yine çikolata da 20’dir 25’tir 20-22 ciro civarındadır Ama bu bahsettiğim ürünlerde bahsedeceğim ürünlerden kar marjı çok yüksektir.

Bazen kırklara yüze kırklara bazen %50’lere bazen 160 Lara çıkabilir öncelikle ürünlerden bahsedeyim genel olarak incelemek istediğiniz ürünler şunlardır birincisi Çakmak, ikincisi plastik bardak, üçüncüsü ağrı kesici, dördüncüsü kibrit, yara bandı, pil, küçük kolonyalar, ıslak mendil, peçete, derby veya jilet permatik gibi ürünler.

Şimdi bu bahsettiğim ürünler çoğu toptancının marketlere bakkallara işyerlerine mal ürün temin eden bir toptancıların listelerine koymadığı şeylerdir ya akıllarına gelmez ve değer vermezler küçük diye pek önemsemezler karı az diye para bağlamak istemezler ama bu ürünlerde para vardır ve bunlardan para kazanılır.

Küçük bir örnekle saklayalım mesela çakmak her gün çakmak kutusunda 50 adet çakmak bulunur çakmaklar 1 lira bir buçuk lira üç buçuk 4 5 6 lira gibi fiyatlarla satılır çakmağı spotçu 30 liraya alır 30 lira alır 50 tanesini 30 lira alır.

45 liraya 40 lira 45 liraya ne tuttuturduysa satar ortalama 10 lira kar etti günde 10 tane çakmak satsa 10 paket çakmak satsın ne yapar günlük 100 TL yapar günlük 100 lira sadece bir kalemle kazanç sağlamış oldu.

Yani kaba hesapla sadece çakmak’tan elde ettiği kar yüzü %40 %42 civarındadır. Bunun yanında sadece tabii çakmak satmayacak var bu iki madde de koyar onda da aşağı yukarı kar oranları aynıdır ağrı kesici koyar aynıdır, kibrit koyar aynıdır yara bandı pil bunlar hep aynıdır aşağı yukarı pil belki biraz daha az olabilir gittiği yerlerde ihtiyaca göre ürün yelpazesini genişletebilir.

Mesela bir şey sorarlar ona derler ki ya şu da var mı mesela maske de var mı veya peçete de var mı ya sigara için süzen 92 var mı ona benzer şeyler sorar permatik var mı? derbi var mı? diye sorar o da ekler yani ürün yelpazesine bir şeyler daha ekler şimdi ürünler ve ürün çeşitliliği budur yani spot ürünlerdir.

Bunlar herkesin ulaşamayacağı şeylerdir ama ulaştıkları zaman da memnun olurlar ve onun kapısına gittiğiniz zaman abi işte çakmak var alır mısın dediğin zaman gel gel der hemen alır ben sadece bu saydığım ürünleri satarak istikrarlı bir şekilde kararlı bir şekilde ve sabrederek bu ürünleri satarak evini geçindiren birçok insan tanıyorum.

Genelde ticarette uğraşanlar da bir hırs vardır hırs olur gözlerin hep böyle doymaz biraz daha fazla kazanayım daha çok kar edeyim şurayı da alayım şurayı da kiralayayım burayı da büyütüyüm gibi böyle bir hırs vardır. Aç gözlülüğe varacak derecede hırs yaparsanız hiçbir işte başarılı olamazsınız bu ürünler bahsettiğim ürünler istikrarlı bir şekilde satılırsa bir evi geçindirecek kadar gelir elde edebilir insan.

Şimdi gelelim araç ihtiyacına bu iş için ne kadar bir araç gerekir nasıl araç gerekir ne büyüklükte bir araç gerekir. Öncelikle bir bisiklet bile ihtiyacınızı görebilir aslında ya elektrikli bisiklet akşamda şarja takarsınız sabah sizi akşama kadar götürebilecek şekilde fazla uzak yerlere gitmeyecek şekilde 40 kilometre 35 kilometrelik yerde dönersiniz.

Motosiklet olabilir, Scooter olabilir yukarıya doğru çıkıyoruz bir binek araç olabilir doblo türü bir araç olabilir kime satarsınız bu ürünleri önce kendi bulunduğunuz mahalledeki veya bakkala marketlere takip edebilirsiniz oradan başlarsınız mesela burada beş tane bakkal veya market tespit edersiniz.

Onlara gidersiniz daha sonra yan mahalleye gidersiniz 5-10 tane markette orada tespit edersiniz 30 tane diyelim ki market tespit ettiniz ve bunlarla diyaloğa girdiğiniz ürünlerinizi tanıttığınız fiyatınızı söylediğiniz alan aldı almayan almadı ama pazartesi günü gittiyseniz haftaya pazartesi yine o listenizdeki o birinci gittiğiniz markete gitmemiz lazım.

A marketine pazartesi be marketine Salı günü her gittiğiniz heryere her makete her bakkala uğradığınız her noktaya haftaya aynı gün gidecek şekilde ayarlamalısınız kendinizi ki müşteriniz de sizi aynı gün aynı saatte görebileceğine inansın ve ürünü bittiği zaman başka yerlere arayışa girmeden sizi beklesin ve sizden alsınlar diye bir mal nasıl pazarlanır nasıl satılır nasıl reklamı yapılır bununla ilgili de bir de yazımız var okuyabilirsiniz.

Yani gittiğin zaman nasıl giriş yapacaksınız nereden başlayacaksınız nasıl tanıtacaksınız kendinizi ürününüzü nasıl tanıtacaksınız fiyatı nasıl vereceksiniz bunlara ilgili yazımızı okuyabilirsiniz ancak şunu unutmayın gittiğiniz yerlerde kesinlikle veresiye işine girmeyin malımı veririm paramı alırım mantığıyla girin peşin çalışıyoruz deyin çok fazla veresiye üzerine çok kalmayın.

Bu işle ilgili en önemli sonuç aslında şudur hani bu işin bir devamlı yapılabilecek bir iştir ayrıca bu işin sürdürülebilirliği çok yüksektir geliştirilebilecek de bir iştir. Bu işin devamında spotçuluğunun toptancılığı gelir arabanızı büyütürsünüz çok fazla talep almaya başlayınca işin toptancılığına girersiniz çeşitliliğinizi arttırırsınız ve toplam vermeye başlarsınız.

Evet dostlar bu günkü kalemim de spot malzeme pazarlamacılığından bahsettim nasıl yapılır? Nerede yapılır? Nerelerde satılır? Ürünler kime satılır? Ne kadara alınır? Ne kadara satılır? Ne kadar kar edilir? Bundan sonraki makalem de pazarlama teknikleri satış stratejileri konularına değineceğiz görüşmek üzere.

Yorum Yap