1. Ana Sayfa
  2. Finans

Parayı Yönetmenin Yolları 11 Yol

Parayı Yönetmenin Yolları 11 Yol
+ - 0

Parayı yönetmemiz oldukça önemli çünkü bütçemizi aşabiliriz o yüzden bizde sizler için parayı yönetmenin yolları neler bunlardan bahsedeceğiz bu konumuz da. İhtiyaçlarımızı ve yaşantımızı devam ettirebilmek için Dünya’da parayı araç olarak kullanmaktayız. Çalışmalarımız sonucunda parayı yönetmenin yolları yaşantımız açısından oldukça önem taşıyor.

Parayı Yönetmenin Yolları

Paranızı çok fazla düşünmeyeceğiniz ve çaba harcamayacağınız fakat kar sağlayacak bir şeye yatırdığınızda bir güç elde edersiniz. Bu noktaya ulaştığınızda, paranızın sizin için başarıyla çalıştığını söylemek mümkündür. Ne yazık ki, pek çok insan, bunu doğru bir şekilde nasıl yapacağını bilmiyor.

Bazı insanlar sabırsız oldukları veya dikkatli bir şekilde planlamadıkları için yatırım kararlarından pişmanlık duyarlar. Onlar gibi olmak zorunda değilsiniz ve bu listenin sonunda, disiplinle her şeyin son derece kolay olduğunu göreceksiniz.

Yüksek getirisi olan bir tasarruf hesabı açın

Yüksek getirisi olan bir tasarruf hesabı açın

Konumuzun ilk parayı yönetmenin yolları olarak. Yüksek getirili tasarruf hesapları, standart bir tasarruf hesabının ulusal ortalamasının 20 ila 25 katını öder. Yaptığınız tek şeyin tasarruf etmek olduğunu ve sonunda başlangıçta koyduğunuzdan daha fazlasını kazandığınızı düşünürsek bu çok iyi bir kazançtır.

Bunu kim istemez ki? Düzenli olarak yüksek faizli bir tasarruf hesabına para yatırmak, ilkenizi korumanıza ve aynı zamanda tasarruf hedefinize katkıda bulunmanıza yardımcı olabilir.

Yüksek getirili bir tasarruf hesabı ararken en çok dikkat etmeniz gerekenler; faiz oranları, açılış için yatırmanız gereken para, ücretler, paranıza nasıl erişeceğiniz, para yatırma seçenekleri ve bileşik faiz yöntemlerdir. Tüm bunları doğru yaparsanız, yüksek getirili bir hesapla ilgili hiçbir şey sizi şaşırtmaz.

Gayrimenkule yatırım yapın.

Nakit paranız ve risk toleransınız varsa, gayrimenkule yatırım yapmak, paranızın en kısa sürede sizin için çalışmasını sağlamanın en iyi yoludur.
Gayrimenkul piyasasına girmek için gereken büyük miktarda sermayeye rağmen, düşündüğünüzden daha erişilebilir durumdadır.

Örneğin, bu kazançlı varlığa katılmanın sayısız yolu vardır. Uygulamalı yönetim gerektirmeyen saf yatırım programlarıyla içeri girilebilirsiniz. Bunlar, kitle fonlaması, gayrimenkul satın alma ve gayrimenkul ortaklıklarına yatırım yapmayı içerebilir.

Başka bir yol, kendi evinizi, kiralık mülkünüzü veya restore edilmek üzere yeni bir mülk satın almayı içeren doğrudan sahipliktir. Yukarıda belirtilen yöntemler her zaman uzun vadeli yatırımlar olarak kabul edilmelidir.

En iyisi dersinize iyi çalışmak ve sizin için en iyi olanı bulmak. Gayrimenkule yatırım yapmak her zaman piyasadaki talebe ve kiralama ihtiyacına bağlıdır.
Bu nedenle, ödemesi biraz zaman aldığından bazıları için bir numaralı seçenek olmayabilir. Size düzenli olarak biraz para kazandıran başka kaynaklara sahip olduğunuzda gayrimenkule yatırım yapmak parayı yönetmenin yollarından biri o bakımdan öneririz.

Profesyonel bir derece veya sertifika alın.

Mevcut dünyamızda, şu anda sahip olduklarınızla yetinmek kötü bir karar olarak görülebilir. Dışarı çıkmalı ve her yeni gün bizlere yeni fırsatlar sunduğundan, bunları yakalamak için çabalamalısınız. Bunu yapmanın mükemmel bir yolu, zihninizi zenginleştirmeye devam etmektir.

Birinin kişisel eğitimine yatırım yapması, vereceği en iyi finansal kararlardan biri olarak kabul edilebilir. Bu eğitim süreci bile bir yan iş, koşuşturma olarak kabul edilebilir. Hayatınızda daha sonra kullanabileceğiniz şeylere, örnek vermek gerekirse, hisse senedi alım satımı veya pazarlama konusunda profesyonel bir kursa katılabilirsiniz.

Şu anda size bir faydası olmamasının bir önemi yok. Sonunda karşılığını alacaksınız. Yapmanız gereken tek şey, tutkulu olduğunuz şeyi bulmak ve onunla ilgili bilgileri edinmek. Bundan sonra, gelen fırsatları kollayın ya da zaten bir fikriniz varsa, bir tane iş kolu başlatın.

Pasif gelir kaynakları geliştirin

Pasif gelir kaynakları geliştirin

Paranızın sizin için çalışmasını sağlamanın nihai şekli, bir pasif gelir kaynağına sahip olmaktır. Pasif gelir, çok az çabayla veya hiç çaba göstermeden para kazanmanın bir yolu için sadece süslü bir terimdir, ancak bunu, hızlı bir şekilde zengin olmanın bir yolu olarak görmeyin.

Pasif gelir elde etmenin birçok yolu vardır. Bazı örnekler, blog yazma, serbest çalışma ve yarı zamanlı pazarlamadır. Fırsatlar birçok sosyal medya sitesinde mevcuttur. Bunlardan biri ya da bir kaçı ile uğraşabiliyorsanız, kısa sürede daha fazla para kazanacaksınız! Oldukça şaşırtıcı, değil mi?

Önce kendinize ödeme yapın.

Maaşını aldıktan sonra, çoğu kişi ilk iş borçlarını ödemeyi tercih eder. Daha sonra kendilerine güzel bir şey satın almak için acele ederler. İster modaya uygun yeni bir kıyafet, ister lüks bir restoranda yemek olsun, her şeyin kabul edilebilir olduğunu düşünebiliriz.

Parayı kazandık, maaşımızı aldık, ama paramızı harcamaya başlamanın en iyi yolu bu mudur sizce? Zor kazandığımız parayı harcamak için acele ederek, sonunda başkasına ödeme yapar ve kendimizi unuturuz.

Aldığınız her maaş ödemesinde, tasarruf hesabınıza sabit bir yüzde koymanız gerektiği konusunda çabalamalısınız. Bunu kendiniz için sabit bir gider olarak görebilirsiniz. Bu yüzdeyi emeğinizin maaşı olarak düşünebilirsiniz. Bu, finansal hedeflerinize ulaşmak için doğru yolda olmanın bir başka yoludur.

Yeni bir işte sessiz ortak olun

İş dünyasında başarılı olmak istiyorsanız, diğer insanların bir çoğunun hafife aldığı fırsatları belirleme becerisine sahip olmalısınız. İyi olan şey, fırsatların her yeni gün tekrar ortaya çıkması ve tek yapmamız gerekenin ise tetikte olmanızdır. Bunu yapmanın bir yolu, büyüme ve büyük karlar sağlama potansiyeline sahip olduğuna inandığınız yeni bir işte sessiz ortak olmaktır.

Hiç şüphe yok ki herkesin en az bir veya iki parlak zekalı arkadaşı vardır. İyi bir tahminde bulunursanız, işlerinin karşılığını alacağınızdan kesinlikle emin olduğunuzu bilirler. Bunlar, paranızı harcamanız ve sonra arkanıza yaslanıp paranızın sizin için çalışmasını izlemeniz gereken arkadaş türleridir.

Sessiz bir ortak olarak, her zaman kişisel duygularınızı işe sokmaktan kaçınmalısınız. Sadece müdahale etmeyin ve aktif ortağın kendi işini yapmasına izin verin. Yol boyunca güven sorunları olacağını biliyorum, özellikle iş bazen karlı görünmediğinde, sabırlı olmalısınız.

Parayı yönetmenin yolları, borçlarınızı silin.

Parayı yönetmenin yolları, borçlarınızı silin

Finansal büyümenizin durgunlaşmasına neden olacak tek şey borçtur. Borçlar o kadar büyük bir etkiye sahip olabilir ki, bir çok insan, rahat bir yaşam tarzı sürse bile, borçlarını ödemekte zorlanır. Yine de, paranızın sizin için çalışmasını istiyorsanız, kurtulmanız gereken ilk şey borçlar olmalıdır. Hepsinden bir kerede nasıl kurtulabileceğinizi merak etmeye başlamanız güzel.

Güzel düşünce ama bunu yapamazsınız. Tek yapmanız gereken, en küçük borçlardan başlayarak, daha büyük borçları ödemek için para biriktirmeye devam ederken, bunları periyodik olarak nasıl ödeyeceğinizi planlamaktır. Küçük borçlarla işiniz bittiğinde, büyükleri ödersiniz. Bir gecede olacağına dair bir söz vermiyoruz, ama hepimizin ilkleri var ve sonunda oraya varıyoruz.

Kendinize bir bütçe oluşturun.

Bütçe sahibi olmak kimse için yeni bir şey değil. Birçok insan, hiçbir şeyi not almak zorunda kalmadan, paralarını nasıl harcayacaklarını akıllarında not edebileceklerini düşünüyor. Bu genellikle çok yanlış bir yaklaşımdır çünkü kendilerini tasarruflarının son kısmını bile harcarken bulurlar.

Bu bütçeyi dikkatli bir şekilde planlamak ve ona sıkı sıkıya bağlı kalmak sadece paranızı kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda sizin için çalışacak parayı almaya başlamanızı da sağlayacaktır.

Bir bütçe, yalnızca ihtiyacınız olanı satın almanızı sağlar ve diğerlerini kısıtlar
ve böylece, geri kalanını biriktirmekten başka seçeneğiniz kalmaz. Gerçekten sizin için çalışan paraya sahip olmak istiyorsanız, bir bütçeye planı yapmak, sahip olmanız gereken en önemli şeydir. Öyleyse, gerçekten oraya gitmek istiyorsanız parayı yönetmenin yolları oturun ve bütçenizi doğru planlayın.

Enflasyonu yenebilecek varlıklar satın alın.

Enflasyonu aşan varlıklardan bahsettiğimde, lüks arabalar veya lüks telefonlar gibi, zamanla değer kaybettiğini hepimizin bildiği bir takım şeyler listenizde olmamalıdır.

En iyi seçenek borsa veya kripto para gibi şeylere yatırım yapmaktır. Bu durumda sabırlı olun. Bu tür sektörlere yatırım yapan birçok insan, cüzdanlarında en ufak karı gördüklerinde açgözlü davranarak satıyor. Bu genellikle yanlış bir harekettir.

Piyasalar her gün kaçınılmaz olarak dalgalandığı için varlıklarınızın orada kalmasına izin vermelisiniz, ancak sonunda yükselecektirler. İyi bir örnek olarak, şimdi milyoner olan 25 yaşındaki Cooper Turley’dir. Sadece beş yıl boyunca kripto para birimine yatırım yaptı.

En ufak bir rahatsızlıktan dolayı tüm karını geri çekmeye karar vermiş olsaydı, şu anki kadar zengin olmayacaktı. Sadece sabırlı olun çünkü sadece birkaç yıl sürer ve asla bir gecede olmaz.

Emeklilik hesabı edinin

Birçok genç ve hevesli insan bunu anlamakta zorlanıyor. Onların gençliklerinde en çok yapmak istedikleri şeylerden bahsettiklerini duyarsınız ve bu kötü bir şey değil. Mesele şu ki, zaman ilerliyor ve ne kadar erken fark ederseniz, emeklilik hesabına sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu o kadar erken anlayacaksınız.

Önemli olan, emeklilik için biraz para biriktirmektir, bu da daha sonra çalışamadığınız zaman size yardımcı olacaktır. Bu şekilde düşünmek hiç acıtmıyor. Aslında, sadece kendinize bakıyormuşsunuz gibi görünüyor.

İnanın bana, erken birikim yapmaya başlarsanız bir emeklilik fonu her zaman işinize yarayacaktır. Yaşlandığınızda nakit için endişelenmenize gerek kalmazsa ne kadar rahatlayacağınızı hayal edin. Bahse girerim kendinle gurur duyacaksın.

Pazarlık Yapın

Pazarlık Yapın

Parayı istememizin temel nedeni, onu her zaman ihtiyaç duyduğumuz veya sahip olmayı istediğimiz bir şeye harcamaktır. Bu, sırf çalıştığınız ve satın alabilecek durumda olduğunuz için dışarı çıkıp istediğiniz herhangi bir şeyi satın alacağınız anlamına gelmez.

Aynı zamanda, harcamalarınızda cimri olun ve daha düşük bir fiyat için pazarlık yapın. Her zaman mümkün olduğunca tasarruf etmeye çalışın. Ne kadar önemsiz göründüğü önemli değil. Pazarlık yaptıktan sonra biriktirdiğiniz fazladan parayı başka bir şey için kullanabilir, değilse de birikim hesabınıza ekleyebilirsiniz.

Para biriktirmek için diğer stratejiler arasında akıllıca indirimler ve ödüller talep etmek yer alır. Harcadığınızda sizi ödüllendiren kredi kartlarını da kullanabilirsiniz, Bütün bunlar, paranın sizin için çalışmasını sağlamanın basit ve ulaşılabilir yollarıdır.

Sonuçları hemen göreceğinizi söylersem, başarı şansınızı abartmış olurum çünkü gerçek şu ki çok sabır gerektirir ve ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Her şey bir planla ve ne olursa olsun ona bağlı kalma kararlılığıyla başlar.

Şu anda net değerinize bağlı olarak seçebileceğiniz birçok seçenek var. Asla bir gün geçmesine izin vermeyin ve paranızı büyütme fırsatını kaçırmayın. Mantıklı bir finansal strateji, aşırı risk almayı gerektirmez, tamamen hazırlıklı olmak ve güvenli bir finansal geleceğe doğru bir rota çizmekle ilgilidir. Peki, bunun için ne bekliyorsun?

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Listemizi beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yap