İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ALIŞVERİŞ

En iyi Kişisel Gelişim Kitapları

En iyi Kişisel Gelişim Kitapları
+ - 1

En iyi kişisel gelişim kitapları tavsiyesin de bulunacağım. Mutlaka ama mutlaka okumanız gereken efsane en iyi kişisel gelişim kitapları neler işte sizler için dev rehber. Tüm bu hayatımı okuduğum bütün kitaplara borçluyum

çevirdiğim sayfalara yazarların bana anlattığı şeylere onların hayatlarından faydalanmama borçluyum şu anki kendime kurduğum hayatı ama sizlere tüm bunların özeti niteliğinde hem de kişisel gelişiminize hızlıca katkısı olması için dev rehber kitap derlemesi yaptım.

Bu rehberin hayatımın nerelerinde hangi evrelerinde işe yaradığını sizlere anlatarak aslında bilinenin aksine kişisel gelişim kitaplarının bize ne kadar çok katkısının olabileceğinden bahsedeceğim evet şöyle bir furya var kişisel gelişim saçmalıkları kişisel gelişim çok saçma falan ben de buna inanıyorum aslında çoğu kişisel gelişim kitabı , maddi kaygılar güdülerek yazılmış birkaç sayfadan ibaret ama aramasını ve okumasını bilirseniz aslında bazı kişisel gelişim kitapları sizin hayatınızda çok kilit noktalarda katkılar, yararlar sağlayabiliyor.

En iyi Kişisel Gelişim Kitapları

Darel Rutherford – İnancın Gücü

Darel Rutherford - İnancın Gücü

Bu kitabın benim için önemi daha bundan 2-3 sene önce hayatımı yeni yeni kurmaya başlarken yeni yeni bazı şeylerin farkında varmaya çalışırken hatta hayallerimi hedef haline dönüşmeye çabalarken bu kitabın bana katkısı çok olmuştu çünkü ilk başta benim o hayallerimin hedef olabileceğini hedeflerimin gerçekleşebileceğine olan inancımı arttırmamı sağlamıştı daha doğrusu arttırmamıştı, direk inanmamı sağlamıştı çünkü ilk önce bir hedefinizi kafanızda kurgularken, onun gerçekleşeceğine olan inancınızın tam olması gerekiyor.

En azından başlayabilmeniz için ona biraz inanmanız gerekiyor tamamen inanmasınız da bunu gerçekleştirebilirim, gerçekleştirme ihtimalim var diye kendinize bunu söylemelisiniz telkin etmelisiniz işte bu kitap bu noktada benim çok işime yaramıştı aslında bir şeye sadece inanarak onu başarabileceğinizi size söylemiyor bunu başka noktalarla da destekleyerek çalışarak azim ederek çaba harcayarak nasıl gerçekleşeceğini gösteriyor ve en başta inanmanız gerektiğini size ısrarla vurguluyor. Bu yüzden bu noktada çok keyifli bir kitaptı bence kesinlikle okumanız gerekiyor yıl bitmeden bunu geçiyoruz.

İkigai

İkigai

Şimdi bu kitap hakkında benim söyleyeceğim şu bunun ikincisi de çıktı. ikinci kitabın biraz maddi kaygılar ile yazılmış bir kitap olduğunu düşünüyorum çünkü beklediğim şeyi bulamadım kitap içerisinde ama bu ilk kitabı fena değil en azından ikigai kelimesinin ne anlama geldiğini bu kitap sayesinde anlayabiliyorsunuz ya da fark etmiş oluyorsunuz ikigai diye bir kavram olduğunu daha sonra ikigai’ nin hayatınızda aslında hangi noktada işe yarayacağını ve sizin ikigainizin ne olduğunu keşfetmenize yarar sağlıyor.

Hem yazarın bu kavramları anlatış biçimiyle örneklerin içinde bize yedirmesiyle hem de gerçekten nokta tespitleriyle bize ikigaimizin ne olduğumu keşfetmemizde yarar sağlıyor. Bu yüzden bu noktada okumanızı tavsiye ediyorum ama bunu okuduktan sonra size bir tavsiyem olacak.

Kesinlikle bununla yetinmeyin ikigai hakkında biraz daha aştırma yaparsanız bu kitap size ön ayak olmuş olacak ama net olarak ikigai’nizi bulmak için bir tık daha araştırma yapmanız gerekiyor internetten biraz , yarım saatlik bir araştırma yaparak ikigai’nin ne olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu kitapta çok hoşuma giden bir yerden bahsedeceğim size önce biraz sesimizi düzeltelim daha doğrusu kahve içelim defalarca ne yapıyorsak oyuz bu yüzden mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır şu anda bile tüylerim diken diken oldu, iyi ki bu kitabı alıp okumuşum.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Bu kitabı okuduğum sıralarda başarılı olmaya kesinlikle çok takılı kalmıştım. Saplantılı bir hale getirmiştim başarılı olma olgusunu ve hayatıma sürekli milyoner başarılı ve hepinizin tanıdığı insanları dahil etmeye çalışıyordum tabi ki gidip onlarla tanışmaya çalışmıyordum bu çok imkansız gibi görünüyor ama kim bilir belki de ilerde olur hepsini hayatıma şu şekilde dahil etmeye çalışıyordum hedef panomda resimlerini veya hayatımda hayat hikayelerini yer etmeye çalışıyordum bu noktada bu kitap gerçekten benim imdadıma yetişti diyebilirim.

Bu insanların ve onlar gibi etkili ve başarılı insanların hayatlarında neyi nasıl yaptıklarını hedefleri için nasıl çalıştıklarını gösteren aynı zamanda başarılı olmalarını hangi alışkanlıklarına borçlular bunları anlatan bir kitaptı kendisi ve gerçekten etkili bir kitaptı adından da anlayacağınız üzere.

Sadece aptallar 8 saat uyur

Sadece aptallar 8 saat uyur

Uyku süremi azaltmak istediğimde imdadıma yetişmişti. Bu yüzden bunu da alıp okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum daha fazla bir şeyden bahsetmeyeceğim.

İyi Yazmak Üzerine

İyi Yazmak Üzerine

Bir kitap çıkartmaya çalışıyordum daha doğrusu içimde biriken tüm duyguların bir kitap haline getirmeye çalışıyor duman tamamen amatör bir girişimdi ama bu girişimimden bana o kadar etkisi olmuştu ki bu kitabın yazdığım yazıların bir kaç püf nokta ile iyi bir hale gelebileceğini güncel yazarlardan efsanevi örnekler vererek anlatıyor bize bu kitap eğer içinizde bazılarınız yazı yazmaya çalışıyorsa veya hali hazırda yazı yazıp , bunu nasıl geliştirebileceğini merek ediyorsa bu kitabın size katkısı olabileceğine eminim.

Kafanı Değiştir

Kafanı Değiştir

Bu kitabın çok basit bir güzelliği var çok kısa kısa net, puzzle parçası gibi oturan cümlelerden ve bu cümlenin çok kısa bir açıklamasından oluşuyor. Kitap sadece bunlardan ibaret kitap size tam istediğiniz noktada istediğiniz düşünceyi yedirmek üzerine yazılmış bir kitap ben bunu okurken çok keyif alışmıştım zaten yarım saat bir saat gibi bir sürede bitirmiştim bir sayfasında önemli olan bir şekilde başlamaktır.

Kimin sözüymüş , Henny Moore bakın bu sözün altındaki açıklama tüylerimi diken diken etti hiç kimse geriye dönüp yepyeni bir başlangıç yapamaz ama herkes şu anda başlayıp yepyeni bir son yaratabilir. Vay be bu benim yaşamımın her anında bir hayat mottosu olmuştur. Yepyeni bir başlangıç yapamam ama sonumu daha iyi bir hale getirebilirim yepyeni bir son yaratabilirim neyse daha fazla konuşmayacağım, bu kitabı kesinlikle alın okuyun kitap okumayı çok sevmiyorsanız bile bu kitap size kitap okumayı sevdirebilir.

İyi Hissetmek

İyi Hissetmek

Bu kitabı da bir an önce alıp okumanızı tavsiye ediyorum bir kitabın başlığını son derece hak eden başka bir kitap var mıydı onu da hatırlamıyorum kitap iyi hissetmekten yola çıkarak iyi hissetmenizi engelleyen bütün unsurları da içerisinde barındırıyor. Öfke korku endişe gibi kavramları da nasıl bertaraf edebileceğinizi söylüyor.

Daha doğrusu bunların sebeplerinden yola çıkarak sizin bunu çözmenizi sağlıyor bu noktada size kısa bir yer okuyacağım. Acı gerçek şu ki , yaşadığınız her korkunç öfkenin her damlasını yaratan kendinizsiniz çok net oldu.

Tongue Fu

Tongue Fu

Herhangi bir kişisel gelişime başlayacaksanız Tongue Fu ile başlayın. Bu kitaplar Türk herhangi bir yazarın değil. Biz Türkler güzel kitap yazıyoruz, anlıyorum ve saygı duyuyorum ama ben yabancı yazarlar da önereceğim çünkü ben Türkçe kitaplarda çok fazla intihal gördüm yani ödünç alma gördüm. Maalesef kendi tecrübelerinden ziyade derleme şeklinde ve kaynak göstererek ödünç alarak kitap hazırlıyorlar.

Tongue Fu’yu lütfen okuyun ve Tongue Fu ile başlayın. Tongue Fu aslında insanlarla konuşmayı öğretiyor. Gördüğünüz gibi sözlü dövüş sanatı ve Boyner Yayınlarından çok eski bir kitap, Sam Horn.Sam Horn’un “30 Adımda Özgüven” diye de bir kitabı var.

Ona da bayılırsınız özgüven sorunu yaşıyorsanız. Fiyatları çok yüksek değil ama kitapçıdan aldığınız zaman maalesef pahalı onu söyleyeyim. Yani 30-40 liralık bir kitap Dolayısıyla yeni yılda kendinize bir hediye alacaksanız Tongue Fu ile başlayın.

İknanın Psikolojisi

İknanın Psikolojisi

En bayıldığım kitaplardan birisi. Robert Cialdini’nin ve insanları ikna etmeyi öğreniyorsunuz. Mediacat’in kitabı. Ben okuyalı dokuz yıl oldu. Dokuz yıldır ara ara dönüp bakarım. Bakın bunu alırken Tongue Fu’yu zaten size önerebiliyor.

Ama İknanın Psikolojisi kesinlikle önereceğim kitap. Karşı tarafın fikrini nasıl değiştirirsiniz onu gösteriyor. Kevin Hogan’ın kitaplarından olabildiğince uzak duruyorum.

Neden çünkü Kevin Hogan biraz daha böyle 30 saniyede satarım şudur budur. O kitapları da size göstereyim. Kevin Hogan da okudum ama onun “Gizli İkna Taktikleri”Hemen başkalarını sizin gibi ikna edin şudur budur.

İstediğiniz kişiye 8 dakikada evet dedirtme, bunlar biraz daha piyasa işi kitaplar.Zaten farkındaysanız yorumları da düşük yani bir iki kişi aldıysa bile puanı düşük bir kitap ama benim önereceğim şey kesinlikle ikna konusunda size Robert Cialdini’den İknanın Psikolojisi.

Beden Dili

Beden Dili

En çok sevdiğiniz, en çok sorduğunuz beden dili. Beden dilinde Joe Navarro. Şimdi Joe Navarro öyle bir adam ki Discovery Channel bu adamı-yanılmıyorsam FBI’in ya da CIA’in bu arada danışmanıdır- FBI’mış bu arada eski FBI ajanı.Arzona’da bakın Princeton Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi bilmem ne falan filan birleştirerek hazırlamış. Ben kitabı okudum. Okuyalı altı yıl oldu.

Ama bir sürü beden dili kitabı içerisinde en iyisi budur.Joe Navarro’nun şu özelliği var. Youtube üzerinden Joe Navarro’nun da şeylerini bulursunuz bu arada, videolarını.

Çünkü Discovery Channel’da belgesel de yapıyor beden dili üzerine. Joe Navaro’yla da bir zahmet tanışın. Beden dilini gerçekten anlatır. Türk yazarlara çok kaymayın tavsiyem. Türkiye toplumunda farklı beden dilleri var doğru ama o kadar yüzde 90 fark etmiyor; yüzde 5, yüzde 3 falan fark eder.

Baştan Çıkarma Sanatı

Baştan Çıkarma Sanatı

Kadın erkek ilişkileriyle alakası yok insanların zaafını bulmayı ve o zaaflardan faydalanmayı öğretiyor. Robert Greene’in kitabı. Şu anda masa üstünde duruyor zaten. Yorumları güzeldir.

Yanılmıyorsam D&R’dan almıştım. Yorumları da kötü değildir. “Baştan Çıkarma Sanatı”nı mutlaka öneririm. Robert Greene’in güzel bir kitabı. Robert Greene’in iki üç tane kitabı var. Diğerini de göstereyim. İkinci önerdiğimi de göstereyim.

Stratejide Savaş

Stratejide Savaş

O da “33 Stratejide Savaş”. Bu çok örnek vererek – diğer kitap da örnek verir de- bu çok örnek vererek insanlarla çatışmalarınızı çözmeyi öğretiyor. Üstün gelmeyi ve haklı çıkmayı öğretiyor. O yüzden 33 Stratejide Savaş’ı da öneririm.

Buyology

Buyology

“Buy.ology” aslında okursanız kelime oyunu var biyoloji gibi böyle ama satın alma bilimi. Bir şey size nasıl kaktırılıyor ya da siz birine bir şeyi nasıl satarsınız, o kadar o kadar güzel incelemiş ki şu aşağı doğru ineyim de göstereyim, gerçekten çok hoş.

Bende var bu kitap. Kütüphanemdeki kitaplar bunların hepsi zaten. “Buy.ology” i mutlaka okuyun. Özellikle böyle tatil zamanı falan veya kışın hazır havalar soğukken elinizden bırakmayacağınız bir kitaptır. Mutlaka bir patronun, bir iş sahibinin okuması için.

Starbucks Gönlünü İşe Vermek

Starbucks Gönlünü İşe Vermek

Bakın ben şeyleri okudum. Steve jobs’un kitabını okudum. Ondan sonra Google’ın sahiplerinin yazdığı, Facebook’un işte hikayesini vs. onlar böyle keyifli akan su gibi giden kitaplar değil. Burada Starbucks’tan bir şeyler öğreniyorsunuz. Gönlünü işe vermekle bir tık gerçekten düzgün bir iş nasıl kurulur, dünya çapında bir iş nasıl büyütülür. En azından hikayesini biliyorsunuz ve genel kültürünüz artar. Starbucks Gönlünü İşe Vermek tavsiye ettiğim kitaptır.

Dil İllüzyonları

Dil İllüzyonları

Ve “Dil İllüzyonları”. Çok kolay bir kitap değil. Biraz ağdalı cümleler kurmayı seviyorsanız hoş bir kitap. Kendinizi değiştirip insanları değiştirip yaşam haritanızı nasıl değiştirirsiniz, ona yönelik fikirlerinizi nasıl değiştirirsiniz, ondan bahsediyor. Ama biraz ağır bir kitaptır baştan söyleyeyim. Çok vaktinizin olması lazım bunu okumak için. Diğer tavsiye ettiğim kitapları çok severseniz bunu da seversiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir