İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ALIŞVERİŞ

En İyi Psikoloji Kitapları

En İyi Psikoloji Kitapları
+ - 0

En iyi psikoloji kitapları için daha önce okuyanlar olmuştur belki de en iyi psikoloji kitapları isimli makaleler yazdım. O makaleler günlük hayattaki yaşadığımız sorunları çözmemize fayda sağlayacak, belki küçük ölçekli psikolojik problemleri aşmamıza yardımcı olacak bazı kitaplar önermiştim o günden bu yana çok fazla mesaj aldım.

Yeni kitap öneriler bekleyen okuyuculardan hakkaten kitaplar çok önemli ama özellikle bilimsel temeli olan kişisel gelişim gibi değil bilimsel temeli olan kitaplar bazı problemleri çözmemizde bize çok fayda sağlıyor. Kişisel gelişim kitaplarına ilginiz varsa eğere buraya link bırakıyorum belki okumak istersiniz en iyi kişisel gelişim kitapları.

En İyi Psikoloji Kitapları

En iyi psikoloji kitapları

Bazen de bulunduğunuz konum sebebi şehir ya da ülke ya da içinde bulunduğunuz maddi yada manevi koşullar sebebiyle her zaman bir psiko-terapi yada psikolojik danışmanlık alma imkanınız olmayabiliyor. Böyle zamanlarda ismine bibliyoterapi dediğimiz kitaplar ile kendine yardım şeklinde özetleyebileceğimiz bir durumda kitaplar inanılmaz bir işe yarayabiliyor.

Ama kişisel gelişim noktasında biraz dikkatli olmanızı öneririm. Çünkü çoğu çok bilinçsiz insanlar tarafından yazılıyor aslında ilk başta çok müthiş bir gaz verme amaçlı ama sonrasında insanda öğrenilmiş çaresizliğe de sebep olabiliyor. O Yüzden Ben önereceğim kitaplarda bilimsel bir temel olmasına özen gösteriyorum.

Tongue fu

İlk önereceğim en iyi psikoloji kitaplarından biri Tongue fu isminde Tongue fu, kung fu’ ya gönderme yapıyor aslında sözlü dövüş sanatı isimli bir kitap çok iddialı görünen cicili bicili ama içi boş olan bir kitap gibi duruyor aslında öyle değil hakkaten ben sağlam olduğunu düşündüğüm bir kitap bu. Şöyle bir mantığı var bu kitabın günlük hayatta hepimiz insanlarla iletişimizde zorluklar yaşıyoruz bazen onlarla uğraşmak noktasında sıkıntılar yaşıyoruz. Bazen içimize kapanıyoruz. Bazen öfke patlamaları yaşıyoruz.

Bazen sözlü kavgalarımız ciddi fiziksel kavgalara dönüşebiliyor. Peki. Ne yapmak Lazım? böyle durumlarda iletişim anında ortaya çıkabilecek olumsuz durumlarda nasıl davranmamız lazım ? Kendimize zarar vermeden, karşı tarafa zarar vermeden

nasıl bu işi ortaya koyabiliriz. Tongue Fu (Tongu Fu) bu noktada hakkaten çok işe yarayan pratik öneriler içeren bir kitap. Kakkaten arkasında bazı notlar var onları paylaşmak istiyorum. İnsanlar arası iletişimde husumeti, anlaşmazlıkları ve yanlış anlamaları uyuma dönüştürmek sözlü çatışmalardan ağız kavgalarından ve sinir patlamalarında kaçınmak sözünüzü insanlar ile mutlu bir birlikteliğin aracı haline getirmek istemez misiniz. İster misiniz? O yüzden istiyorsanız Tongue fu kesinlikle öneriyorum.

Panik Atakta

Kaygı günümüzde en sık karşılaştığımız psikolojik problemlerden bir tanesi. Kaygının bir çok çeşidi var. Panik atak, obsesif kompülsif bozukluk yani takıntı hastalığı travma sonrası stres bozukluğu ya da fobiler bunlardan birini yaşıyor olabilirsin. Belki de bir çok yöntem denedin. Birçok tedavi aldın fayda sağlayamadın.

Çünkü hakkaten insanlar bu konularda çok sağlıklı ve verimli bir tedavi sürecine erişemiyorlar Peki kendi kendine bu konuda yapabileceğin şeyler var mı? Bu konuda çok sağlam bir kitap önermek istiyorum. En iyi psikoloji kitaplarından biri belki hatırlarsınız David D. Burns (devid börns) diye bir adam var daha önceki makaleler de birisinde bu adamın efsanevi bir kitabını anlatmıştım.” İyi Hissetmek” Bu kişi şimdi yeni bir kitap yazdı.

Çok uzun zaman olmayan bir zaman önce Türkiye’de de yayınlandı. Panik atakta ilaçsız yeni anksiyete terapisi çok güzel bir kitap. Biraz kalın gözünüz korkabilir ama psikonet yayınlarından çıkmış belki diyeceksiniz hocam hep psikonet yayınlarının reklamını yapıyorsunuz. Kesinlikle reklam yok. Ama şöyle söyleyeyim hakkaten psikonet yayınlarından çıkan kitaplar hep sağlam kitaplar.

Bu kitapta öyle bir kitap aşama aşama kaygının doğasını anlamak hangi problemlerde nasıl bir yöntem izlemek düçüncelerimiz de ki hataları belirlemek gibi o kadar detaylı ve pratik uygulanabilir şeyler var ki bu kitapta okumasının çok zevkli olacağını düşünüyorum sizin adınıza ve ben kitaptan kısa bir yer okumak istiyorum size çok tanıdık geleceğini düşünüyorum diyor ki kaygının doğasında bazı şeyler vardır.

Bunlardan bir tanesi de gizli kalmış duygu modeli denilen bir şey diyoki kaygının nedeninin kibarlık olduğu fikrine dayanır kaygıya yatkın kişiler nerdeyse her zaman çatışmadan ve öfke gibi olumsuz duygulardan korkan ve bu nedenle de insanları memnun eden kişilerdir.

Canınız sıkkın olduğunda sorunlarınızı halının altına süpürürsünüz. Çünkü hiç kimsenin canını sıkmak istemezsiniz. Bunu o kadar otomatik ve hızlı bir biçimde yaparsınız ki yaptığınızın farkında bile olmazsınız. sonra olumsuz duygularınız kaygı, endişe, korku ya da panik gibi çarpıtılmış biçimde yüzeye çıkar eğer bu söylediklerim sana tanıdık geliyorsa bu kitabı kısa bir zaman içerisinde edinmeni ve okumanı öneririm. Çok faydasını göreceğini düşünüyorum.

MOD TERAPİSİ

Bazen sıklıkla benzer olumsuz olaylar duygular yaşarız ve deriz ki ne kadar bahtsız bir insanım. Ne kadar şanssız bir insanım bazen eğer bu olaylar yaşadığımız olumsuz olaylar çok sık oluyorsa ve birbirine benziyorsa işin içinde şansızlıktan biraz daha fazlası olabilir. Bu bizim aynı hataları yaptığımızı ya da çocukluktaki yaşantılarımızın etkisinden kurtulamadığımızı gösteriyor olabilir.

Peki nasıl anlayacağız bunu? İçimizdeki çocuk kavramını anlamak bu konuda önemli ama içimizdeki çocuğu böyle hep bir sevgi pıtırcığı etrafa çiçekler dağıtan bir çocuk gibi hayal ediyoruz her zaman içimizdeki çocuk bu şekilde olmuyor.

Bazen Caki gibi bizi öfkeden kudurtan büyük hatalar yaptıran bir halede gelebiliyor bu çocuk bazen de incinmiş bir halde kendimizi koruma moduna almamızı sağlayan edilgen bir hale girmemizi sağlayan bir hal alıyor. içimizdeki çocuğu anlamamız noktasında bize fayda sağlayacak bir kitap.

MOD TERAPİSİ isimli bir kitap ve yine psikonet yayınlarından Mod Terapisi diğer yollardan gitmek yaşam örüntülerini anlamak ve değiştirmek. Bu kitap içimizdeki çocukları içimizdeki yetişkin modlarını anlatıyor. Ve tekrarlayan olumsuz yaşantılarda nasıl davranmamız gerektiğini onları nasıl fark edebileceğimizi anlatıyor. Bu noktada bize çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Nerden bulabilirsiniz peki bu kitapları herhangi bir online kitap satış sitesinden bulabilirsiniz ve ben herhangi bir satış sitesinden linkleri ekleyeceğim oradan da alabilirsiniz. Hatta online satış sitelerinde piyasadakinden daha ucuza bulabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla. okumanızı şiddetle öneriyorum bu kitapları kendinizde belki psikolojik bir sorun görmüyor olabilir siniz ama etrafınızdaki insanları anlamak adına ya da bazen sevdiğiniz insanlara yardım etmek adına bile böyle kitaplar size iyi gelecektir diye düşünüyorum.

Yorum Yap