İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ALIŞVERİŞ

En İyi Supplement – En Etkili 4 Supplement

En İyi Supplement – En Etkili 4 Supplement
+ - 0

Parana değecek 4 en iyi Supplementden bahsedeceğiz. Ama bundan bahsetmeden hemen önce Supplementler hakkında bilmem gereken çok önemli bir şey var. Eğer bir süredir spor yapmana rağmen istediğin sonuçları alamıyorsan bazı Supplementleri aldıktan sonra istediğin sonuçları birden almaya kesinlikle başlamaycaksın.

Bunun büyük sebebi satılan Supplementlerin büyük bir kısmının düzmece olması ve beş para etmemesi ancak diğer önemli sebebi de bize asıl sonuç veren şeylerin doğru beslenmek ve iyi antrenman yapmak olması ve doğru sistemi oluşturamamış iken dünyanın bütün Supplementlerini kullansan da iyi sonuçlar alamayacaksın açık ve net.

En İyi Supplement Tavsiyesi

Yaşam şeklinin beslenmenin ve antrenmanlarının yerinde olduğunu biliyorsan para değecek ve işe yarar supplementler de var ve bu liste de tam olarak onlardan bahsedeceğiz o yüzden parana değecek ilk supplementle başlayalım. Parana değecek en iyi supplementler:

Kreatin

Kreatin

Kreatin bu güne kadar bilimsel araştırmalarla en çok araştırılmış güvenilirliği ve etkisi kanıtlanmış en iyi performans supplementlerden birisidir. Kreatinin en büyük özelliği kaslarımız da üretilen ATP’yi arttırması antrenman yaparken kaslarımıza ATP’yi enerji olarak kullanır ve Kreatin kullanmak kaslardaki ATP miktarını arttırıyor.

Bu şekilde onu kullandığında salondaki setlerinde normalde yapabildiğinden 1 2 tekrar fazla yapabiliyor ya da aynı tekrar da biraz daha yüksek ağırlıklarla çalışabiliyorsun. O yüzden de uluslararası spor beslenme derneği dergisinde yayınlanan meta analizde Kreatin takviyesinin kuvvete, kas gelişimine, patlayıcı güce, hatta spor sonrası toparlanmaya olumlu etkileri olduğunu görüyoruz.

Kısacası Kreatin ile kaslarını uzun vadede daha performansı çalıştırarak kaslarına nispeten daha yüksek bir iş yükü yükleyebildiğin için dolaylı olarak kas gelişimine yardımcı oluyor yani Kreatin aslında aldım bitti tarzı bir supplement değil ve kendisini spor salonunda aktif olarak zorlayabilen sporcuların normalden daha iyi sonuçlar almasını sağlıyor.

Ancak Kreatin kullanan farklı insanlar farklı etkiler hissedebiliyor. Mesela bir araştırmada Kreatin kullanan insanların yüzde otuzunun bir fark hissetmediğini gösteriyor. Bunu unutmamak lazım. Bunun farklı sebepleri olabilse de Kreatinin spor performansına ve kas gelişimine katkısı kanıtlanmış olduğu için onu kullanarak kendin denemeni tavsiye ederim.

Kreatin hakkında bilmem gereken bir başka şey de onun bir steroit olmadığı ilginç bir şekilde Kreatinin bir steroit olduğuna dair değişik bir algı var yani Kreatine ara vermeden kullanabilirsin ve bir araştırmada yaklaşık iki sene boyunca aralıksız bir şekilde Kreatin kullanmanın herhangi olumsuz bir etkiye yol açmadığını görüyoruz.

Yemeklerde de belli bir miktar Kreatinin alıyoruz ama onu performansımızı arttıracak derecede yemeklerden almamız pek mümkün olmuyor çünkü bunu yapabilmek için her gün yaklaşık bir kilo çiğ kırmızı et tüketmek gerekiyor ve gerçek hayatta öyle bir senaryoyla karşılaşmıyoruz o yüzden onu Supplement olarak kullanmak creatinin performans ve kas geliştirici özelliklerinden faydalanmamız için çok daha kolay ve etkili bir yöntem ve her gün standart üç ile beş gram arasında Kreatin olarak birkaç hafta içerisinde onun olumlu bu etkilerinden faydalanmaya başlayabilirsin.

Protein Tozu

Protein Tozu

Evet verdiğin paraya değecek ikinci en iyi Supplement: Protein tozu Protein tozu hakkında her şeyden önce söyleyeceğim şey şu; kaslarını büyütmek için ona kesinlikle ihtiyacın yok çünkü kaslarını büyütmek için asıl ihtiyacın olan şey bir günde vücuduna yeterli miktarda protein vermek ve doğru beslenme ile son derece kaliteli protein kaynaklarından yeteri kadar vücuduna vermen mümkün Peki o zaman Protein tozu niye bu listede?

Günlük yaşantıda her an kaliteli ve yağsız protein kaynaklarına erişimin olmayabilir durum böyleyken Protein tozunu sütle veya suyla karıştırarak karıştırdığında son derece kaliteli proteinlere erişiminin olması büyük bir kolaylık sağlıyor. Buna ek olarak protein tozuyla özellikle de izole whey protein tozlarından kullanıyorsan aldığın proteinin yanında istemediğin yağlar ve Karbonhidratlar olmayacak.

Bu da bol protein tüketirken günlük Makro hedeflerine uymana kolaylık sağlıyor. Ancak Whey veya Caseın protein tozlarının sütün içerisindeki proteinler farksız olmadığını bilmelisiniz Çünkü süt proteinlerin yüzde sekseni Caseın’den oluşurken yüzde 20’sini de whey oluşturuyor.

Kısacası protein tozunun sihirli hiç bir kas geliştirici özelliği yok ama içinde kaliteli protein olan ve günlük protein hedefine ulaşmanda kolaylık sağlayabilen bir Supplement.

Bu yönüyle etkili vücut geliştirebilmek için beslenmende yapman gerekenleri katkı sağlayabiliyor ve protein hedefine sadece yemeklerle ulaşmakta zorlanıyorsan bu Supplement parana değecek bir Supplement. Evet parana değecek başka bir Supplement gerçi Supplement olmadığı durumlarda olabiliyor ama parana değecek 3’üncü Supplementimiz Kafein:

Kafein

Kafein

Kafein Merkezi sinir sistemini uyaran ve Dünya da en çok kullanılan psikoaktif maddedir. Kafeinin bu listede olmasının sebebi araştırmalarda gördüğünüz gibi onu spordan önce aldığında kuvvetini arttırması kaslarını yorulmaya karşı daha dirençli hale getirmesi ve birçok sporcu tarafından hissedilen sabah zayıflığını ortadan kaldırması.

Buna ek olarak uykusuz kalmak antrenman performansını olumsuz etkiliyor. Ancak bir araştırmadan Kafein almanın uykusuzluğun spor performansı üstündeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırdığını görüyoruz antrenmanların da normalden daha çok ağırlık kaldırmak ve daha performanslı çalışmakta uzun vadede kas gelişimine katkı sağlıyor.

Buna ek olarak Kafein tüketmenin iştah azaltıcı etkileri vardır. Özellikle de yağ yakma zamanlarında Kafein tükettiğinde harcadığın kaloriyi artırabiliyor ve yağ yakmasına destek sağlayabiliyorsunuz. Bu yönüyle de özellikle kilo verme dönemlerinde miktarını abartmadan Kafein tüketmek akıllıca, tabi Kafein hakkında konuşmamız gereken önemli bir şey var.

O da kafeine karşı geliştirebileceğimiz tolerans ara vermeden sürekli kahve içen biriysen bir süreden sonra sistem bir nevi yalama oluyor bir noktadan sonra spor performansına katkı sağlamamaya başlıyor. Bu sebepten eğer kafeini spor performansını artırmak için alıyorsan bir iki ayda bir bir haftalık hiç Kafein tükenmediğin aralar vermek akıllıca olur ya da sadece antrenman günlerinde spordan önce Kafein tüketebilirsin ve spor yapmadığın günler kafeinden uzak durabilirsiniz.

Bu liste de çok detaylara girmek istemiyorum ama bir günde kilogram başına altı miligram Kafein den daha fazla Kafein tüketmeni genel anlam da önermezdim. Bu normal kilodaki kişiler için ortalama günde 400-450 miligram Kafein yapar. Mesela benim için 550 miligram Kafein yapıyor spordan önce performansını artırmak için de program başına 3 miligram Kafein alarak başlayabilirsin.

Tolerasyonuna ve bunu nasıl hissettiğine göre bunu kilogram başına 4 ve 5 miligram da çıkabilirsin ama ilk defa başlayacaksan kilogram başına 3 ile başla ve zamanla nasıl hissettiğine göre dozu artırabilirsiniz. Bu konu kıyaslama yapabileceğin bir referans vermek için de bir kahveciden içtiğin latte içerisinde yaklaşık 150 miligram Kafein bulunuyor.

Kas gelişimi artırma konusunda ilk üç takviyeyi kullanmadan bunları almanın genel anlamda tavsiye etmezdim. Ama özellikle de kreatin alıyorsan ve performans arttıran Supplemente ayıracak bütçen hala varsa sitrülin Malat veya Beta Alanin kullanmayı da düşünebilirsin.

Beta Alanin – Sitrülin Malat

Beta Alanin - Sitrülin MalatBeta Alanin - Sitrülin Malat

Evet listemizin sonunda ki en iyi supplement ise; Beta Alanin ve Sitrülin Malat, Sitrülin kandaki nitrik oksidi artırarak damarların iç yüzündeki kasların gevşemesini sağlıyor ve kaslara giden kan akışını arttırıyor. Bu da daha iyi paplar almanızı sağlıyor ayrıca bir araştırmalardan yüksek hacimli ağırlık antremanların da bu bu Supplementın performansı arttırdığı gözleniyor.

Ayrıca Sitrülinin spordan sonra hissettiğimiz kas ağrılarında azalta bildiğini biliyoruz yani kaslarını yüksek set ve tekrar sayılarıyla çalıştırıyorsan Sitrülin kullanmak kas gelişimine küçük de olsa bir katkı sağlayabiliyor.

Beta Alanin de iskelet kaslarında asidoz tampon görevi görerek kaslarında oluşan yanma hissinin daha geç ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu da belli aktivitelerde performansını artırmaya yardımcı olabiliyor, mesela 30-60 saniye arasında kendini Maximum zorladığın da 12 15-20 tekrar pump stil çalışmalarında kaslarındaki yanma hissi beta alanin sayesinde daha geç oluşabildiğinden normalde yapamayacağın birkaç tekrar kazanma fırsatın olabiliyor.

Bu da uzun vadede kaslarını daha yüksek antrenman hacmiyle çalıştırabilme anlamına geldiğinden kas gelişimine küçük de olsa bir katkı sağlıyor. Özellikle de bu Supplementi kreatin ile almak iyi bir sinerji oluşturabiliyor ve ayıracak ekstra bütçen varsa kullanmanı tavsiye ederim.

Evet genel olarak parana değecek bilimsel olarak etkileri kanıtlanmış performans en iyi supplementler bu şekilde bu şekilde ancak kullanıp da işine gerçekten yarayabilecek çok iyi gelen en iyi supplement de var özellikle D vitamini, magnezyum, çinko gibi vitamin ve mineral eksikliklerin varsa onları gidermen halinde genel sağlığın ve spor performansına iyi bir katkı sağlayabilirsin.

Buna ek olarak yeteri kadar balık tüketemiyorsan bizim için elzem olan omega-3 yağ asitlerini almak için bir balık yağı Supplementi kullanabilirsin ve bu her türden sporcuya katkı sağlayabiliyor ya da özellikle kilo vermeye çalışırken iyi beslenmeye ek olarak aldığın Multi vitaminin genel sağlık üstünde olumlu etkileri olabiliyor.

Ancak bu liste de daha çok performans Supplementler üstünde durmak istedim ve daha detaylı bilgiler öğrenmek istediğin Supplementler varsa yorum bölümünden bunu bana bildir. Ayrıca en iyi kreatin ve en iyi protein tozu hakkında listelerimize de mutlaka bakmanı öneririm ve sana başarılar dilerim.

Yorum Yap