1. Ana Sayfa
  2. Finans

Para Nasıl Çalıştırılır? Dan Lok Diyor Ki.

Para Nasıl Çalıştırılır? Dan Lok Diyor Ki.
+ - 1

Para nasıl çalıştırılır? Bugün sizlere, zengin ya da fakir olmanızı belirleyecek parayla ilgili 5 sırdan bahsedeceğim. Dan lok’un ağzından Türkçe’ye çevirdiğim para nasıl çalıştırılır? Listemi mutlaka okumalısınız. Başarılı insanları takip edenler bilir Dan Lok’u bilmiyorsanız araştırabilirsiniz lafı fazla uzatmadan ben listeme başlıyorum umarım size iyi gelir.

Para Nasıl Çalıştırılır?

Para Nasıl Çalıştırılır

Sürekli Onun Hakkında Konuşmak

Para Nasıl Çalıştırılır? İnsanlar bana soruyor, “Dan, neden sürekli para hakkında konuşuyorsun” Ben bunda kötü veya yanlış bir şey görmüyorum. Para tarafsızdır. Şöyle düşünmenizi istiyorum, Basketboldan hoşlanan biriyseniz, arkadaşlarınızla sürekli Basketbol hakkında konuşursunuz değil mi?

Nba takımlarından ve maçlarından bahsedersiniz. Peki, Arkadaşlarınızla Basketbol hakkında konuşmaktan utanıyor musunuz? Kesinlikle hayır. Peki neden para hakkında konuşmaktan utanıyor ya da çekiniyorsunuz? Şu an kafanızın içinde, Sağlık, başarı, yaşam ve para hakkında bir hedef var.

Peki para hakkında konuşmanın kötü olduğu hikayeyi kimin yarattığını tahmin edin? Anneniz ya da babanız, akrabalarınız olabilir. Sevgiliniz yada kardeşiniz de olabilir. Küçük bir çocuk olduğun zamanları hatırlıyor musunuz? Korkutucu hikayelerle dolu zamanlar. Dolapta saklanan kötü adamların olduğunu ve ansızın çıkacağını düşünürdünüz.

Nasıl birileri sizi korkutmak için bu hikayeleri zihninize yerleştirdiyse, aynı şekilde para ile ilgili düşünceler de yine aynı şekilde zihninize yerleştirilmiştir yine aynı şekilde zihninize yerleştirilmiştir.

Size, Para kazanmanın zor olduğu, zenginlerin kötü olduğunu, çok para kazanmak için illa kötü bir şeyler yapmanız gerektiği, ya da, parayı kazanmanın zor olmadığı ama onu elinizde tutmanın zor olduğu, ve parayı bulduktan sonra kaybederseniz eğer, tam bir aptal gibi görüneceğiniz öğretildi.

Bu kesinlikle doğru değil. Para içinde yüzen insanların çoğu para hakkında konuşmayı sevmiyorum dese de, inanın para hakkında konuşurlar. Hatta tartışırlar bile. Ailenizde hiç birilerinin para hakkında tartıştıklarına şahit oldunuz mu?

Sevgilinizle, eşinizle, erkek ya da kız arkadaşlarınızla, para yüzünden tartışıyor musunuz? Ben hayatımda nadir olarak annemin ağladığına şahit oldum, o da para yüzündendi.

Para Nasıl Çalıştırılır? Parayı sevmek

Para nerde çok sevilirse oraya taşınır. Para güzel bir şeydir, yokluğun değil, bolluğun bir ifadesidir. Bu dünyada, sadece parası olanlar parayı düşünmez.
Örnek vermek gerekirse, içinde bulunduğumuz anı düşünün. Şu an oksijeni düşünüyor musunuz?

Peki neden düşünmüyorsunuz, çünkü her nefesle bol bol alıyorsunuz. Bir an bile düşünmeden nefes alıp nefes veriyorsunuz. Diyelim ki tatilde denize düştünüz ve oksijeniniz tükenmeye başladı, hadi bakalım şimdi ne olacak? Tabi ki düşüneceğiniz tek şey tükenmek üzere olan oksijeniniz olacak.

Bir şeyin çok olduğu zaman, onu düşünmek zorunda değilsin. Paranız yokken parayı düşünmemek ve parayı önemsemek son derece zordur. Faturalarınız ödenmeyi beklerken, kredi kartınız doluyken, ya da ev sahibi kira ödemenizi beklerken, parayı düşünmeme lüksünüz yoktur.

Bu zihninizi meşgul eder ve o düşünceden dolayı başka bir şey yapma ya da hayatınızın diğer alanlarına odaklanma konusunda yetersiz kalırsınız. Paraya sahip olmanın size, kendinizi ifade etme, daha fazlasını yapma, kendinizi ve başkalarını geliştirme yeteneği verdiği çok açık.

Bu yüzden, parayı sevebilirsiniz, ailenizi, kendinizi ve diğer insanları sevdiğiniz gibi parayı da sevebilirsiniz.

“Para, kendisini en çok anlayanlarla birlikte hareket eder.”

Paranın dilinden ne kadar anlıyorsunuz? Şu anda konuştuğunuz dili bir düşünün. Bu dili öğrenmeniz ne kadar sürdü? Şu anda konuştuğunuz dili öğrenmek, yazmak ve konuşmak için kaç yıl harcadınız? Bilgisayar veya internet hakkında bilgi edinmek için ne kadar zaman harcadınız.

Şimdi kritik soru şu, bu yaşınıza gelene kadar, para odaklı ne kadar eğitim aldınız? Bir yetişkin olarak paranın nasıl çalıştığını, nasıl para kazanılacağını ve nasıl zenginlik yaratılacağını öğrenmek için ne kadar zaman harcadınız?

Muhasebe dilini biliyor musunuz? Geçmiş yıl karları, yatırımların geri dönüşü, amortisman, satılan malın maliyeti, borç hesapları, alacak hesapları gibi bu kelimeleri anlıyor musunuz?

Bütün bu kelimeler, paranın dilini oluşturan şeylerdir. Geçmiş yıl karları, yatırımların geri dönüşü, amortisman, satılan malın maliyeti, borç hesapları, alacak hesapları gibi bu kelimeleri anlıyor musunuz?

Bütün bu kelimeler, paranın dilini oluşturan şeylerdir. Çocukluktan bu yaşıma gelene kadar, paranın işleyişi hakkında hiç eğitim almadım. Sizde benim gibi misiniz? Para nasıl kazanılır, nasıl elde tutulur, nasıl yatırım yapılır ve nasıl çoğalır gibi temel şeyler bana çok uzaktı.

Önce bu dilin kelimelerini anlamalısınız, sonra dile hakim olabilirsiniz ve dili kullanabilirsiniz. Dediğimiz gibi, önce paranın nasıl çalıştığını anlamalısınız ki para konusunda uzman olabilesiniz.

Para, onu dolaşıma sokmasını bilenlere gider.

Çince’de “Para Kazanmak” kelimesinin ayrı bir anlamı vardır. Onu dolaşıma sokmayı kasteder. Sadece paraya tutunup onun arkasına saklanmak ya da sadece onu harcamak değil, önemli olan onu dolaşıma sokmaktır.

Ne zaman bir ekonomik daralma olsa hükümetler size ne tavsiye eder? Dışarı çıkın, para harcayın, tüketin. Yastık altındaki paraları çıkarın ve dolaşıma sokun.
Bir işverenseniz gidin yeni çalışanları işe alın, istihdam yaratın. Bir yatırımcıysanız yeni yatırımlar yapın.

Araba alın ev alın, kısacası harcayın, parayı dolaşıma sokun. Yani para, onu nasıl dolaşıma sokacağını bilenlere gidiyor. İş açısından, gidin, yeni ofisi açın, genişletin. Milyarlarca, doları bu şekilde ayakta tutarsınız ve ekonomide bu şekilde ivme yaratırsınız.

Satışlarda da aynı şey geçerlidir ; bir satış elemanı, daha çok parayı dolaşıma sokabilir çünkü parayı hareket ettirirler. Yani para, onu nasıl dolaşıma sokacağını bilenlere gidiyor.

Para, onu katlamasını bilenlere hareket eder.

Dünyanın en zengin insanlarına bakmanızı istiyorum. Dünyanın en zengin insanlarından bazıları portföy yöneten yatırımcılardır. Peki insanlar ona neden onlara para yatırıyor?

Çünkü parayı nasıl çoğaltacaklarını biliyorlar. Yatırımcıları için nasıl iyi getiri elde edeceklerini biliyorlar. Oldukça basit. Parayı nasıl çoğaltacağınızı öğrendikten sonra, paranın peşinden koşmanıza gerek kalmaz, para sizi kovalar.

O zamanlar, gençken, bankadan bana 1000 dolarlık bir kredi kartı vermesini istediğimi ve bunu bana vermediklerini hatırlıyorum. Peki neden? Çünkü o zamanlar paranın nasıl çalıştığını bilmiyordum. Parayı nasıl çoğaltacağımı bilmiyordum. Bana kredi kartı bile vermiyorlardı ama şimdi bankadan arayıp, milyonlarca dolar kredi vermeye hazırız diyorlar.

İşinizi genişletmek mi istiyorsunuz? Size teminatsız büyük bir kredi limiti vermekten çok mutluyuz diyorlar peki neden? Çünkü artık, parayı nasıl çoğaltacağımı bildiğimi biliyorlar. Bu yüzden, bu beş sırrı temel alarak kendinizi değerlendirmenizi, ve listemizin altına yorum yapmanızı istiyorum.

Birincisi, paradan bahsediyor musunuz? İkincisi, parayı sever misiniz? Üç numara, parayı anlıyor musun? 4 Numara : parayı dolaştırmayı biliyor musunuz? ve beş numara, parayı katlamayı biliyor musunuz?

Kendinize bir puan verin, sıfır korkunç, on harika. Bu size tam olarak neden finansal olarak nerede olduğunuzu ve bunu düzeltmek için ne yapmanız gerektiğini söyler.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.