1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Hedef Belirleme (Hedef Nasıl Belirlenir?)

Hedef Belirleme (Hedef Nasıl Belirlenir?)
+ - 0

Bu liste de sana hedef nasıl belirlenir? Amaçlarına ulaşmak için yapman gerekenlerden bahsedeceğim başarıya ulaşmak için takip etmen gereken yolu keşfedebilmek için Hemen başlayalım. Bu liste başarılı ve Mutlu olmamı sağlayacak olan 5 adımdan üçüncüsü. Eğer önceki iki adımı anlatan listelerimi okumadıysan amaçlarını ve ne yapmak istediğini belirleyebilmek için okumanı tavsiye ediyorum hedeflerini belirlerken ilk olarak yapmam gereken içinde bulunduğu durumu ve seviyeyi değerlendirmek.

Örnekler üzerinden düşünecek olursak mesela gitarla daha önce uğraşmışlığın olabilir ya da tamamen başlangıç seviyesinde olabilirsin durumunu değerlendirirken kesinlikle bunu not olarak mümkünse bir defter tutarak yapmanı tavsiye ediyorum.

Bu şekilde hedeflerini net olarak belirleyebilir ve zaman geçtikçe gelişimini somut olarak görebilirsin eline kağıt kalem aldıktan sonra olabildiğince net ve somut notlar almaya başla. Mesela amacın İngilizce öğrenmek ise ne kadar eğitim aldığını, şimdiye kadar İngilizce çalıştıysan ne kadar çalıştığını, çalışmalardan aldığınız sonuçları, bu konuşma yazma ya da dinleme alanların her birindeki seviyeni İngilizce öğrenmeyi ne kadar istediğini ya da gerçekten istediğini hissetmiyorsan bunu bile yaz.

Bunları yazdıktan sonra konuyla alakalı zihnindeki toz bulutu kaybolmaya başlayacak. Çünkü artık henüz bir çözümün olmasa da sorunların neler olduğu hakkında net bir fikrin var bu aşama farkında olmadığı şeylerini ortaya çıkması ve zaten farkında olduğun şeyleri denetleyip göz önünde bulunmasını sağlayacak.

En temelde amaçladığın şey alt başlıklara sahiptir mesela amacın sağlıklı olmaksa bunun için sağlıklı beslenmeli ve spor yapmalısın ya da amacın yakınlarına bağını güçlendirmek ise Empati yapmak ya da fedakar olmak senin amacına ulaşmasını sağlayacak yollardır. Bu alt başlıkları belirleyerek yapman gerekenleri genel anlamda seçmeli ve not almalısın hemen örnek veriyorum.

İngilizce öğrenmeye amaçlıyorsan İngilizce okuma da akıcılığını arttırmalıyım, kilo vermeyi amaçlıyorsan sağlıklı beslenmeliyim ya da araba sürmeyi öğrenmeyi amaçlıyorsam arabanın parçalarını tanımalıyım şeklinde bir ifade kullanabilirsin. Yapman gerekenleri belirlerken da benzer bir süre sonunda başarıya ulaşmış olan kişilerin deneyimlerinden faydalanmanı tavsiye ediyorum.

Bu senin yaşayacağın deneme yanılmaları olabildiğince azaltır. Bu aşamadan sonra artık her şey senin için çok daha anlaşılabilir hale gelmiş durumda ulaşmayı amaçladığı nokta artık o kadar da uzak görünmüyor değil mi? Artık tek yapman gereken şey bu belirlediğin noktalara yönelik spesifik aktiviteleri keşfetmek ve bunların net hedeflere çevirmek.

Tenis oynamayı öğrenirken belirlediğim birkaç hedefi paylaşarak bu aşamayı zihnin de netleştirmeye çalışacağım tenisten temel buluşlardan biri olan forehand doğrusunu öğrenmek için yapmam gerekenleri forehand vuruşunu anlatan videolar izlemek ve tenis kortunda bu vuruş üzerinde çalışmak olarak belirledim sonrasında bu yapmam gerekenleri hedeflere çevirmek için olabildiğince net, uygulanabilir ve sayılabilir hale getirdim.

Mesela bir hafta boyunca her gün birer kez okula giderken metroda forent vuruşunu anlatan bir video izleyeceğim. Senin de fark ettiğin gibi bu hedefin neyi ne zaman nasıl sorularına cevap veriyor olması onu net ve uygulanabilir hale getiriyor aynı şekilde pazartesi ve perşembe günleri günde ellişer kez forent uçuş denemesi yapacağım dediğimde de hedefim net olarak oluşturmuş oluyorum.

Kendin ulaşmaya başladığını şeyler için bu tür cümleleri oluşturduktan sonra başarmayı çok yaklaştığından emin olabilirsin. Bunun yanında şuurlu olarak bu bahsettiğim adımların içinde olmak sana kesin bir mutluluk verecek. Bunun sebebi amaçladığın bir şeyin olması bu amacını seni isteklerini ulaştıracak olması ve amacına ulaşmak için elinde stratejik ve sağlam bir planın olması.

Kendine tam anlamıyla gurur duymaya başlayabilirsin isteklerine ulaşmak için düşünecek ve plan yapacak az mi gösterdin ve başarıya ulaşma şimdiden hak ettin bile. Şimdi hedeflerini belirlerken uygulaman gereken adımları net olarak görebilmek için not alalım.

1. Şu andaki durumunu ve seviyeni değerlendirerek not almak.

2. Amacına ulaşmasını sağlayacak alt aşamaları belirlemek.

3. Bu alt aşamalarda kendini geliştirmek için yapman gerekenleri belirlemek.

4. Yapman gerekenleri üzerinden net ulaşılabilir ve sayılabilir hedefler oluşturmak.

Hedeflerini belirledikten sonra çalışma sürecin boyunca her zaman gelişimini incelemeli ve geri dönüşler almalısın bazen herhangi bir sebepten ötürü hedeflerin tekrar düzenlemen daha mantıklı olabilir. Bütün bunları dikkate alıp uyguladığında başarıya ulaşacağından emin olabilirsin daha önce kendine hedefler belirleyip sonrasında çalışmayı bırakmış olabilirsin.

Bunu okuduğun için teşekkürler. Umarım buradaki öneriler hak ettiğin gibi daha iyi ulaşmanızı sağlar. Sana farklı bakış açıları kazandıracak kaliteli içerikleri her zaman ulaşabilmek için takip edebilirsin. Başka bir liste de görüşene kadar Sağlıcakla kal.

Yorum Yap