1. Ana Sayfa
  2. Finans

Patlayacak İş Fikirleri

Patlayacak İş Fikirleri
+ - 0

Kısacası dünya ve hayatımız değişiyor. Gelecekte patlayacak iş fikirleri için eğer iş kurmak istiyorsan veya bu tarz bir şey yapmak istiyorsan listeyi sonuna kadar oku. Çünkü tarihte iş kurmak ve işi büyütmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bugünkü konumuz gelecekte on yılın patlayacak iş fikirleri.

Patlayacak İş Fikirleri

Öncelikle bu bahsettiğim işlerden veya trendlerden hangisini seçerseniz seçin ona tutkunuzun olmasına dikkat edin. Eğer bir şeyi sadece para kazanmak için yapıyorsanız 6 ay bir yıl beklemenize gerek yok ben size cevabını söyleyeyim. Eğer bir şeyi severek yapmıyorsanız büyük ihtimalle başarısız olacaksınız.

Çünkü Eninde sonunda sıkılıp bırakacaksınız. Tutkunuzun sevdiğiniz şeyin peşinden gidince aslında bir nevi oyun oynuyormuş gibi hissedeceksiniz ama dışarıdan çalışıyormuş gibi gözükeceksiniz. Artık dünya da fosil yakıtları bir kenara bırakıyoruz. Birleşmiş Milletler, iklim zirveleri, ülkelerin yaptığı toplantılar bunların ana temalarından biri fosil yakıtlar.

Demek ki enerji alanını bir değişime şahit oluyoruz ne demiştik her değişim beraberinde fırsatlar getirir bu yüzden pirinci sırada şarj istasyonları var.

Şarj İstasyonları

Şarj İstasyonları

Gelişmiş ülkelerde elektrikli arabaların muazzam bir şekilde yaygınlaştığını görüyoruz bütün Otomotiv şirketleri elektrikli araçlara yatırım yapıyorlar bu alanda çok büyük fırsatlar olduğunu düşünüyorum bu yüzden kesinlikle patlayacak iş fikirleri arasında.

İsterseniz şarj istasyonlarını yatırım yapabilir, kendiniz şarj istasyonları kurabilirsiniz, isterseniz şarj istasyonlarının kurulacağı yerlerdeki gayrimenkulü bu şarj istasyonlarını kuranları kiralayabilirsiniz, şarj istasyonlarının herhangi kullandığı bir ürünü üretebilirsiniz sadece şarj istasyonları olarak düşünmeyin bu alanda çok büyük fırsatlar var.

Solar paneller yani güneş enerjisi panelleri. Hatta arabalar poverbank bile üretebilirsiniz. Elbette solar paneller şu an arabanın üstüne koyduğumuz zaman kilometrelerce götürecek güce sahip değiller ama gün geçtikçe bunlarında teknolojisi gelişiyor ve solar panellerden aldığımız verim çok hızlı bir şekilde artıyor aynı şekilde Powerbank şu an Bir arabayı full şarj edebilmek için ihtiyacımız olan Powerbank büyük ihtimalle çok büyük olurdu.

Ama gelecekte böyle olmayacak nasıl telefona taktığımız minnacık ESD kartlara Eskiden sadece 200-300 megabayt sığabilirken şu an yüzlerce GB’ı aynı boyuttaki kartlara sığdırabiliyorsak aynı teknoloji Poverbankda da olacak unutmayın zengin olmanın en kolay yolu; İnsanlara ihtiyaç duydukları ama nasıl alacaklarını bilemedikleri bir şey ver.

Bunların dışında hiçbir ilginizi çekmiyorsa veya zor geliyorsa elektrikli arabalarla ilgili bloglar yazılabilir. YouTube kanalı açık bununla ilgili videolar çekebilirsiniz fikir tamamen sizin hayal gücünüze kalmış artık teslimat ve kargoculuk sistemine çok ihtiyaç duyuyoruz canımız istiyor gece kalkıp dondurma söylüyoruz, kıyafetimizi internetten alıyoruz artık neredeyse aldığımız birçok şeyi internetten alıyoruz eskiden restoranların ve mağazaların içinde daha fazla çalışana ihtiyaç duyardık bu azaldı.

Drone Taşımacılığı

Drone Taşımacılığı

Listemizin ikinci sırasın da patlayacak iş fikirleri Dron işleri var kesinlikle. Yani Restoran mağaza gibi fiziksel yerlerde çalışanlar azaldı ama şu an kuryelere hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyoruz ama ileride talep bir yerde tıkanacak ve kuryeleri olan ihtiyacımız bir anda azalacak aynı restoranlarda kafelerde fiziksel mağazalarda nasıl insanı ihtiyacımız azalıyorsa bu kuryelerde de tıpatıp aynısı olacak çünkü dronla veya bu tarz bir şeyle teslimat yapılacak.

Geçtiğimiz günlerde Amazon dronla teslimat yapmak için hükümetten onay aldı. Elbette şu an her yerde dronları kullanmak bizim için biraz fazla maliyetli olabilir ama bilgisayar İlk çıktığında ilk bilgisayarda çok maliyetliydi şu an neredeyse herkesin bilgisayarı var ve ulaşmak çok ama çok kolay şu anda neredeyse tüm siparişlerimiz de interneti kullandığımız için ve bu Gittikçe daha da artacağı için bizim gelişmiş bir teslimat sistemini ihtiyacımız var.

Ne demiştik insanlara ihtiyaç duydukları ama nasıl alacağını bilemedikleri bir şey var zengin olmanın en kolay yolu hayatımızda neredeyse teknoloji olmayan hiçbir şey yok siz bu listeyi teknoloji sayesinde okuyorsunuz. Hatta bunu okurken oturuyorsanız oturduğumuz sandalye el yapımı değilse bu da teknolojinin bir ürünü.

Patlayacak İş fikirleri: Biyoteknoloji

Patlayacak İş fikirleri Biyoteknoloji

İlaçtan tutunda tarıma her şey biyoteknoloji ile bağlantılı tarım sektöründe besin değerleri daha fazla üretimi daha hızlı ve daha az maliyetli mahsuller yetiştirilirse DNA’larımız değiştirilerek hastalıklarımız önlenebilirse bu tarz şeyler insanlığın felaket derecede yararına olur ve böyle bir şey tutma imkanı yok.

Bu yazdıklarım zaten bir süredir yapılmaya başlandı. Bunlar çok yeni ve gelişime aşırı derecede açık sektörler. Artık Üniversitesi 80’li 90’lı yıllarda kaldı Elonmask spacex kurarken öğrendiği her şeyi sadece kitap okuyarak öğrendiğini söylüyor. Artık büyük firmalar üniversite diploması istemeye başladılar, yaptığınız işler en önemlisidir.

Eğer siz kendinizi biyo teknolojiye verirseniz bu alanda kurslar varsa bunları alırsanız kitapları okursanız ki internette bile ücretsiz binlerce kaynaklar kısa bir sürede iyi bir aşamaya gelebilirsiniz de tabi listenin başında yazdığım gibi eğer sevmeden bu işte para var diye kalkışırsanız elinde sonra bırakacağınız için başarılı olamazsınız.

3D Yazıcı

3D Yazıcı

Bu bence gelecekte hayatımızda kesinlikle olacak bir şey bu yüzden patlayacak iş fikirleri listemize girmeyi başardı. Çünkü insanların hayatını kolaylaştırıyor. Güneş gözüne ihtiyacım var 3D yazıcıdan bastır, ateşli silahlara kadar birçok şeyi üç boyutlu yazıcılarda çıkartılıyor. Hatta ev bile Peki nasıl iş kurabilirsiniz ve nasıl para kazanabilirsiniz.

Üç boyutlu yazıcı alıp hizmet verebilirsiniz insanlardan sipariş alıp bu siparişleri çıkartıp insanlara teslim edebilirsiniz diyelim ki 3 boyutlu yazıcı sektöründe iş yapmak istiyorsunuz çoğu insanın yaptığı hatayı söyleyeyim.

Bu çok büyük bir yanlış bir üç boyutlu yazıcı aldık kendine çıkarsak tutar nede para vardır ne de para varsa biz onu yapalım. Bu çok yanlış bir düşünce iyi bir girişim ne tutar ya ne yapalım da parayı vuralım diye çıkmaz önce kendinizi tanıyacaksınız. Neyi seviyorsunuz bunu çok söylüyorum ama çok önemli. Neyi seviyorsunuz ve diğer insanların ortalamasından neyi daha iyi yapıyorsunuz.

Mesela diyelim ki sağlık sektöründesiniz ilaç olabilir, kimya olabilir aklınıza ne gelirse. Bunu kendinize uyarlayın 2015 yılında FDA ilk üç boyutlu yazıcının çıkardığı hapı bildiğiniz hapı onayladı. Eğer siz bu alandaysanız üç boyutlu ilaç üretebilirsiniz zaten tıbbi geçmişiniz varsa ve bu sektörde üç boyutlu yazıcı sektöründe iş yapmak istiyorsanız bunu kendinize uyarlayın ilaç üretmek mükemmel bir seçim olabilir.

Siz moda sektörünü seviyorsunuzdur, televizyonda sürekli bunu izliyorsunuzdur veya moda sektöründen daha fazla anlıyorsunuz dur o zaman insanlardan sipariş alıp veya bir marka oluşturup üç boyutlu yazıcıdan kıyafet bastırmak çok mantıklı olabilir.

Yani söylemek istediğim bu güzel gelişime açık sektörlerde kendinize has bir şey bulursanız veya kendinizden bir şey eklerseniz bunu nasıl yaparız sevdiğimiz şeyi bulup veya diğer insanlardan daha iyi yaptığınız şeyi bulup bu sektörle harmanlamak unutmayın.

Kimse siz olmakla rekabet edemez aynı şekilde kimse sizinle sizin çok sevdiğiniz bir alanda rekabet edemez. Eğer bir kişinin çok sevdiği bir şey veya hayali üç boyutlu yazıcılarda kıyafet terlik üretmek ise siz sadece para var diye onu yaparsanız onunla rekabet edemezsiniz.

Az önce ne demiştik çünkü bu ona oyun oynuyormuş gibi gelir çalışıyormuş gibi hissetmez ama dışarıdan çalışıyormuş gibi gözükür.

Gayrimenkul

Gayrimenkul

Biz dünyada olduğumuz sürece konaklamaya ihtiyacımız olacak dünyada kaynaklar sınırlı ama nüfus artıyor bu da demek oluyor ki gayrimenkul sektöründe büyük fırsatlar var her zaman ihtiyaca yönelik düşünün bu yüzden her zaman patlayacak iş fikirleri arasında.

New York, Berlin, Tokyo bunlar kadar olmasa da İstanbul bu şehirlerin nüfusu artıyor. Bu Şehirde Toprak kıtlığı var ama çok fazla insan var. İstanbul’da ortalama gelirli öğrenciler bir evde minimum 3-4 kişi yaşıyorlar.

Hatta öğrencileri bırakın artık çalışanlar bile ev paylaşım yapıyorlar. Singapur gibi bir yerde o kadar ev kıtlığı var ki insanlar çatı katlarında ve evrenin bir köşesinde 2-3 metre karelik yer varsa onun fotoğrafını çekip kiralıyorlar şimdi biz girişimciyiz burada bir sorun var ne dedik.

Biz parayı vuralım mantığıyla girişimci olamayız bu dünyadaki en saçma şeylerden bir ve büyük ihtimal başarısız olacaksınız girişimci bir sorunu görür insanların hayatını kolaylaştırmak için o sorunu çözer ve dünya karşılığında para vererek onu ödüllendirir.

Elbette girişimciler para kazanmak ister ama hedefiniz para olursa büyük ihtimalle hedefinize ulaşamayacaksınız şimdi dedik ki gayrimenkul sorunu var kiralar yükseliyor büyük şehirlerde Bu sorun çok büyük ne yapabiliriz nasıl bir çözüm bulabiliriz.

Ev paylaşım sitesi açılırız insanlar O sitede o platformda veya uygulamadan ilan verip birbiriyle ev arkadaşı olabilirler küçük ama konforlu yaşam alanları inşa edebiliriz. Japonya’da bunu çok görmeye başladık ilham kaynağı olabilirsen ne mutlu ben bilgisayar da makale yazan biriyim beni fikirlerimi direkt kopyalamak yerine kendi araştırmanızı güzel bir şekilde yapıp kendi sevdiğiniz şeyi de katabilirsiniz, kendi tutkunuzu bulursanız bu Herhangi bir alanda eminim ki başarılı olabilirsiniz neden olmayasınız.

Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital Pazarlama Ajansı

Yüzlerce farklı işletme var kafelerden tutun, spor salonlarına, özel okullara yüzlerce aklına gelmeyecek kategoride binlerce yüz binlerce farklı işletme var ne demiştik tüm dünya dijitalleşiyor yani tüm şirketlerin dijital pazarlamaya ihtiyacı var.

Kendi dijital pazarlama ajansınızı açabilirsiniz ve işletmelerin büyümesine yardımcı olabilirsiniz. Bir çok şirketinde web sitesi nede sosyal medya hesapları var yani çok büyük parayı kaçırıyorlar işte siz burada sorunu çözmek için varsınız. Hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

Tek ihtiyacınız olan şey bir tane bilgisayar eğer çekim yapacaksanız video ve fotoğraf çeken bir tane de telefon dijital pazarlama ajansınızı geliştirdikçe çok daha fazla ekipman alırsınız ama başlangıçta bir bilgisayar çok yeterli Google haritalara girin arama kısmına ne olabilir.

Restoran yazın, restoranları sizin karşınızda sıralayacak tek tek bakın Hangisini sosyal medya hesabı yok, hangisinin internet sitesi yok, bunlarla iletişime geçin telefonu varsa ve mail adresi varsa arayın veya mail atın sizin sosyal medya siteniz yok çok büyük bir müşteri kitlesini kaçırıyorsunuz veya sizin internet siteniz yok ben bu hizmetleri sağlıyorum aylık ücretim bu kadar tek seferlik hizmet veriyorsanız tek seferlik ücretinizi söyleyin bu şekilde müşteri portföyünüzü gittikçe genişletin.

Tek yapmanız gereken onlara daha fazla müşteri çekmek belki Google reklamları verebilirsiniz. Facebook Instagram reklamları verebilirsiniz aklınıza ne geliyorsa sadece sosyal medya paylaşımları bile yapabilirsiniz ilk başta bin liradan 10 tane işletme bulsanız. 10.000 lira yapar başlangıç için hiç fena değil unutmayın sıfır sermaye ile başladınız hiç riskiniz yok.

Tabi tekrar hatırlatacağım kusura bakmayın bundan zevk alıyorsanız bunu yapın. Bence çok güzel ve başlamak için çok kolay bir iş eğer sadece para var o Ben 20 tane işletme bu durum tanesi bin liradan aylık 20000 lira hiç fena değildi ya başlarsanız büyük ihtimalle sıkılıp bırakacaksınız veya beceremeyeceksiniz bu söylediğim altı maddenin kimisi küçük bir pazar, kimisi büyük bir pazar çok farklı iş seçenekleri var.

Eminim ki bunlardan birini seçerseniz ve aklınıza başka bir şey gelirse benden ilham alıp ona başlarsanız uzun süreli bu yolda devam edip sıkı çalışırsanız eninde sonunda başarı gelir.

Yorum Yap