İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. FİLM & DİZİ

En İyi Uzaylı Filmleri

En İyi Uzaylı Filmleri
+ - 1

En iyi uzaylı filmleri tavsiyelerim olacak arkadalar. İki olasılık var, ya evrende yalnızız ya da yalnız değiliz ve bu iki olasılıkta eşit derecede ürkütücü demiş bilim kurgunun 3 büyük yazarından biri olarak kabul edilen Arthur C. Clarke.

Bir bilim-kurgu ve uzay fanatiği olan biri olarak bu söz ilk duyduğum günden beri hiç aklımdan çıkmıyor. İşte tam da bu yüzden olacak en iyi uzaylı filmleri temalı filmlerin her birini pür dikkatle izliyorum. Özellikle içeriği uzaylıların dünyamızı istilası olan filmler fazlasıyla ilgimi çekiyor.

Böyle bir şey hayal etmek bile beni heyecanlandırırken bu olayların yaşandığı filmlere tam anlamıyla kilitleniyorum bugün de size içinde uzaylıların olduğu yer yer istila yer yerde ziyaretlerini işleyen bir kaç iyi film tavsiyesi hazırladım.

Çoğunuzun bildiği gibi şimdiye kadar ki makalelerimin hepsinde de tavsiyelerimin çok bilindik yapımlar olmamasına dikkat ettim. Fakat bu liste de çoğunluk tarafından bilinen yapımlarda değineceğim. Çünkü bu nefis filmleri izlemeyen bir kişi bile kalmasın istiyorum. Ayrıca listenin sonunda size tam da bu konuyla ilgili çok sevdiğim bir de mini dizi tavsiyesi vermek istiyorum. Hadi o zaman gelin izlemenizi tavsiye ettiğim ilk filmimden başlıyorum.

En İyi Uzaylı Filmleri

District 9 (Yasak Bölge 9) Imdb 7,9

listemin ilk sırasın da En iyi uzaylı filmleri olarak Yasak Bölge 9 var. Şimdi hemen şöyle bir beyin fırtınası yapalım dev bir uzay gemisi geldi ve ülkemizin üzerinde durdu. Hepimiz merakla olacakları bekliyoruz haberlerde izliyoruz ve çok tedirginiz sonra temasa geçiliyor ve bu garip varlıklardan bazıları şehrimize iniyor aradan geçen zaman sonrasında ise bu dünya dışı varlıklara bir bölge tahsis ediyoruz ve onlar da orada mülteci olarak yaşamaya başlıyor.

Olaylar buraya kadar zaten ilginç iken gelen bir de bu yaratıklardan birinin bir insanı etkilemesi konuyu daha da ilginç hale getiriyor ve filmimiz uzaylı istilası konusunda çok farklı bir bakış açısı katıyor. Benim çok sevdiğim devam filmi gelir mi diye yıllarda dört gözle beklediğim bu alışılagelmişin dışındaki uzaylı filminin hala izlemediyseniz mutlaka bir göz atın derim.

Dark Skies (Imdb 6,3)

Size tavsiye edeceğim en iyi uzaylı filmleri listem de ise Dark Skies adlı için de bolca korku gerilim unsuru da bulunan bir uzaylı film. Film iki çocuklu huzurlu bir aileyi bu ailenin yaşadığı esrarengiz süreci konu alıyor. Özellikle bu filmde gördüğünüz her şey bu olayları gerçekten yaşayan kişilerin ifadeleri doğrultusunda hazırlanmış. Ben izlediğim yıllarda fazlasıyla ürkmüş ve etkilenmiştim.

Eğer sizde benim gibi uzaylı konularını derinlemesine araştırmayı sevenlerdenseniz, eminim bu film beni olduğu kadar sizi de etkileyecektir. Özellikle Gece karanlığında izlediğinizde birkaç kez ilk irkileceğiniz bu filme mutlaka bir şans verin derim.

Signs (Imdb 6,7)

Benim için çok özel olan hatta yakın geçmişte hazırladığım şu en çok izlenen filmler listemde de tavsiye olarak yer verdiğim bu nefis film ise kardeşi ve çocukları ile birlikte şehirden uzakta bir çiftlikte yaşayan eski bir rahibi merkeze alarak ilerliyor.

Bir sabah uyandığında tarlasında devasa ekin çemberleri ile karşılaşan adamımız ve ailesi başka gizemli olaylarından sırasıyla gerçekleşmeye başlamasıyla kendilerini gerilim dolu bir olaylar zincirinin tamda ortasında buluveriyor.

Neredeyse 20 yıl önce yapılan bu film beni hala etkilemeyi ve düşündürmeyi başarıyor. Hatta birkaç sahnesi var ki yıllardır kafamın içinde öylece dönüp duruyor artık ne kadar etkilendiğimi varın siz hesap edin. Eğer hala aramızda bu nefis filmi izlememiş olanlar varsa diye bu filmi ve bu listeye almak istedim izleyenlerin yorumlarını izlemeyenlerin ise ilk fırsatta izlemelerini bekliyorum kaçırmayın.

Tomorrow War

Henüz çok yeni bir bilim kurgu filmi Hatta geçtiğimiz hafta yeni çıkan güncel filmlerden. Filmimiz az önce tavsiye ettiğim üç filmden farklı olarak uzaylı istilası sürecini daha atraxyonlu bir şekilde ele alıyor.

Dünya dışı varlıkları istila altında kalan bir dünyayı ve bu istilaya karşı mücadele etmeye çalışan insanoğlu izliyoruz. İstila konusu zaten sevdiğimiz bir konuyken bir de işin içine zamanda yolculuk girince klişelerine rağmen film kendini izlettirmeyi başarıyor güncel bir şeyler izlemek isteyenlerdenseniz bu filme bir göz atın derim.

Arrival (Imdb 7,9)

Yılların konusuyla uzaylılar bizi ziyaret ederse sorusunu konu alıyor. Ziyaret ediyorlar fakat iletişim sorunumuz var. Bu yüzden iletişim kurmak için seçilen bir dilbilimci ve bir bilim insanımız turist öğretir gibi uzaylılara dil öğretmeye çalışıyorlar ki nereden geldiklerini ve ne için geldiklerini öğrenebilelim.

Tüm bunlar olurken dünyada bir kaos almış başını gidiyor. Neden geldiler, amaçları ne acaba, ölecek miyiz gibi sorular herkesin kafasında fakat tüm bunlarla beraber bilim kurgu olarak başlayan filmimiz ikinci yarısında dilbilimcimize odaklanarak felsefi kavramlar da içeren bir drama dönüşüyor.

Bu yüzden aksiyonlu vurdulu kırdılı sahneler aramasın gözleriniz klasik uzaylı filmi beklentiniz de olmasın ağır ağır işleyen fakat zaman kavramıyla ilerledikçe sizi düşünmeye iten bir film izleyeceksiniz.

Eğer hala izlemediyseniz mutlaka sakin kafayla bir şans verin derim. Aşağıya yazdığınız yorumları görür gibiyim. Bu yüzden hemen açıklayayım bu liste de kurtuluş günü, Dünyalar savaşı, The Mıst ve Contact gibi çok iyi filmleri uzun uzun yer verip zamanınızdan çalmak istemedim.

Hadi şimdi gelin başta da bahsettiğim gibi uzaylı istilası konulu o mini dizi önerime de bir bakalım. Yıllar önce izlediğim bu nefis dizi hala hiçbir yerde tavsiye edilirken görüp duymamak beni çok üzüyor.

Sadece üç bölümden oluşan bu yapım Dünya’ya gelen uzaylılar konusunu çok farklı bir şekilde ele alıyor. Makalenin en başında söylediğim nefis sözün sahibi artık Arthur C. Clarke tarafından yazılan bir romandan diziye dönüştürülen bu yapımı Eğer bu konuları ilgiliyseniz. Bence kesinlikle izlemelisiniz sadece 3 bölüm olduğu için kolayca zaman ayırabilirsiniz. Özellikle bu dizi hakkındaki görüşlerinizi epey merak ediyorum yorumları tek tek okuyacağım dan şüpheniz olmasın.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir