1. Ana Sayfa
  2. Tavsiye

En İyi 10 Bilimkurgu Film Tavsiyesi

En İyi 10 Bilimkurgu Film Tavsiyesi
+ - 0

En iyi 10 bilimkurgu film tavsiyesi vereceğiz ve bu tavsiyeler bambaşka filimler olacak çok beğeneceğinizden eminim işte en iyi 10 bilimkurgu film tavsiyesi. Merhaba şu pandemi dönemlerde kısa sürede olsa arkasına yaslanıp keyifli bir film araştıran sinema aşıkları umarım iyisinizdir. Bugün 2010’dan sonra çıkmış en iyi10 bilimkurgu film tavsiyesi vereceğim sizlere. Bilim kurgu harika bir tür insan oğlunun yaratıcılığı ve yapabilecekleri bu türün filmleri ile beraber gün yüzüne çıkıyor. Ben türe özel bir ilgi duyuyorum. Sizler de yorumlara kendi listenizi yazarsanız çok sevinirim.

En İyi 10 Bilimkurgu Film Tavsiyesi

Looper

2074 yılında yaşıyorsunuz ve işiniz illegal bir şekilde gelecekten size yollanan insanları öldürmek ancak bir gün gelecekten size sizi yolluyorlar kendinizi öldürürmüydünüz öldüremeyecekseniz kendiniz ile ne yapardınız film ile bu kadar bilginiz olması yeterli Looper karanlık atmosferli iyi yönetilmiş orjinal senaryolu çok iyi bir bilimkurgu filmi.

Ex Machına

Bu hem bilimkurgu hem de psikolojik bir gerilim yazılımcı genç bir dostumuz büyük bir teknoloji şirketinin kurucusu tarafından bir deneye çağrılıyor deneye katılmak için adamın devasa evine giden yazılımcı kardeşimiz burada irket kurucusunun akıllı bir robot geliştirdiğini görüyor adamımızın görevi ise bu robotun zekasını test etmek.

Ex Machına klasik Holywood filmleri gibi yüksek tempo ile ilerleyip seyirci sıkılmasın diye binbir numara yapmıyor film bir kitap gibi ilerliyor atmosfer ve bu yavaş tempo sizi olayların içine çekiyor ve sürekli ilerde ne olacağını düşünüyorsunuz. Harika senaryoya ve çok iyi performanslara sahip bir film.

Gravıty

Ben filmi sinema da izledim ve ilk evde izlesem aynı şeyleri hisseder miydim emin değilim. 3 boyutun iyi kullanıldığı nadir filmlerden biriydi ve her karesi inanılmaz gözüken bu filmi büyük perdede izlemek harikaydı. Gravıty iki astronotun gemileri parçalandıktan sonra uzayda yaşamaya çalışmalarını anlatıyor bunun dışında hiçbir şey izlemiyoruz filmde hikayelere sahip değiliz ben bu tarz tek bir olay anlatıp bu olayın tüm gerginliğini seyirciye hissettirmeye çalışan filmleri seviyorum. Twitter’de yazılması için kullanılan özlü sözler ve gereksiz duygusal olaylar genel de filmleri odaklandıkları hikayeden çıkarıyor. Gravıty’ye bilim kurgu’dan çok bir gerilim filmi diyebiliriz.

Martian

Hemen hemen herkesin sevdiği Martian film yanlışlıkla tek başına kalan bir astronotun elindeki imkanları kullanarak Dünya’ya dönmeye çalışmasını anlatıyor. Filmin uyarlandığı kitabı okumadıysanız okuyun. The Marşın yazarın ilk kitabı ve adam kitaptaki çoğu matematiksel olayı gerçekten hesaplamış kitap okuyan insanlar adam herhalde Nasa’dan yardım almıştır diyor.

Ancak astronot olan ana karakterin yörünge hesaplamaları doğru yazarın bunları kendi hesapladığını bilmek bile zaten iyi olan kitabı daha da iyi yapıyor. The Marşının kitabı filmi de dinamik ve eğlenceli film de bolca gerginlik ve komedi var. Tempo hiç düşmüyor ve Matt Damon enerjisi seyirciye çok güzel ulaşıyor. Son zamanların en iyi herkese hitap eden Hollywood filmlerinden.

Edge Of Tomorrow

Sonu dışında her yeri iyi olan Edge Of Tomorrow ben bu filmi klasik bir aksiyon bilim kurgu filmi olur. Tom Cruise zıplar birilerini döver hikaye idare eder diyedüşünmüştüm ancak Tom Cruise kahramanlık yapmak yerine savaşmak istemeyen bir askeri canlandırıyor. Hikayesi ise çok keyifli film de Dünya uzaylılar ile savaş halinde ve Tom Cruisezoorla bu savaşa yollanıyor.

Karakterimiz sava da hiçbir şey yapamıyor ve 5 dakika içinde ölüyor ancak adam ölmek yerine anlamadığı şekilde tekrar kendini savaşa gideceği günün başlangıcında buluyor adam istemese de savaşa tekrar giriyor ve yine ölüyor. Film boyunca karakterimizin bir bilgisayar oyunu gibi sürekli ölmesini izliyoruz. Filmimiz bilimkurgunun en iyi özelliklerini kullanıyor ve hiçbir şekilde sıkmıyor. Karakterleri inanılmaz olmasa da iyi ve farklı bir film izliyoruz.

İnterstellar

İnterstellar Cristopher Nolan’ın en görkemli ve duygu yüklü filmlerinden. Ben bu filmi çok seviyorum dostlarımızın zamanın görece hızlı aktığı gezegenden kendi gemilerine dönüp Dünya’daki herkesin yaşlandığını fark ettiği sahne harikaydı ana karakterin çocuklarının yaşlanırken ona attığı mesajları gördüğü sahnede Matthew McConaughey muhteem oynuyor.

Normalde Hollywood insanları aptal gördüğü için bilmin derinliklerine inmekten korksa da Christopher bu film de çok büyük konuları işliyor. Bunu yaparken ise önemli bilim insanı Kıp Thorne ile beraber yıllarca çalışıyor. Bu harika adam filmin işlediği konular ile ilgili herkesin anlayabileceği bir kitap da yazdı.

Her

Hem bilim kurgu hem de aşk hikayesi anlatan Her var. 2010’dan sonra çıkan en iyi aşk filmleri listesi yapsaydım Her büyük ihtimalle ilk 3’de olurdu. Her zaman harika bir oyuncu olan Joker sayesinde artık sokaktaki kaldırımın bile tanıdığı Joaquin Phoenix başrolün de olduğu film yakın bir geleceği anlatıyor.

Teknoloji ilerlemiş siri tarzı uygulamalar ve yapay zeka insanlar ile konulabilecek hale gelmiş filmin konusu yalnız bir adamın Scarlett Johansson’un seslendirdiği bir iletim istemine aşk olması açıkçası Her herkese yönelik bir film değil bir kişinin romantik ve dramatik hikayesini bilimkurgu olarak anlatıyor ve her zaman hızlı ilerlemiyor bu tarz filmlere alışık değilseniz izlerken belki arada sıkılırsınız ama bence sonunda aldığınız haz diğer filmlere göre çok yüksek olur Her’in gözlemleri harika yakın gelecekle ilgili hem komik hem de çok isabetli tespitler var harika görünen derin ve karakterini en az Joker kadar katmanlı işleyen bir film izlemek istiyorsanız Her iyi bir seçim.

İnceptıon

Çok büyük ve güzel bir film arada sırada bir şeyler mantıksız olsa da hamsilerin müzikleri tempoyu hep yukarda tutuyor ve mantıksız olayları düşünmenizi engelliyor. Cristopher Nolan’ın Inception iiççin yarattığı Dünya çok gerçekçi ve yaratıcı filmi izledikten sonra niye daha önce kimseyi rüyaları böyle işlememiş diyorsunuz. Nolan her yeri önemli detaylarla donattığı için filmi izlerken sanki gerçek bir olay izliyor hissine kapılıyorsunuz büyük ihtimalle Hollywood’da kimse bu kadar çok olayı tek filmde anlatıp seyirciyi mutlu etmeyi başaramazdı.

Arrival

Bu filme bayılıyorum. Arrival büyük bir konuyu ele alıyor bunu yaparken daha küçük bir bölgede geçen daha kişisel bir hikaye anlatıyor. Uzaylılar değişik gemilerle dünyaya geliyorlar ve ordu dil uzmanı ana karakterimizi uzaylılarla iletişime geçmek için gemilere yolluyor filmde Amy Adams’ın canlandırdığı ana karakterin uzaylıları anlamaya çalışmasını izliyoruz. Arrival Her gibi yavaş ama kararlı ilerliyor.

Son dakikalarda ise bakış açısının önemi ile ilgili gerçekten beyin açıcı olaylar yaşanıyor. Küçücük bir olay sonrası film boyunca izlediğiniz şeyleri farklı bir şekilde algılamaya başlıyoruz. Yaşamın kırılganlığı ve ölümün kaçınılmazlığı da insanın içine dokunacak bir şekilde anlatıyor.

Mad Max

2010’dan sonra çıkmış en çok sevdiğim bilim kurgu filmi açıkçası filme gitmeden önce çok bir beklentim yoktu. Ancak 2 saat boyunca durmayan bir aksiyon filmi izleyip hiçbir şekilde sıkılmayınca filmi inanılmaz sevdiğime karar verdim. Mad Max de gereksiz karakterler ve insanı karakterlere bağlamak için kullanılan klasik duygusal klişeler yok zaten karakterler toplam 5 kere falan konuşuyor.

Günümüzde aksiyon filmlerini takip etmek zor oluyor bazen de takip etmek kolay ama bir süre sonra aksiyon tekdüze bir hal alıyor. Örnek olarak John Wikinson filmin de 30 dakika boyunca adamımızın pek sıkıntı yaşamadan başkalarını öldürmesi beş dakikadan sonra sıkıcı bir hal almıştı Med Max’ın aksiyonu ise hiç sıkmıyor çok kolay takip edilebilen ve çok iyi çekilmiş bir filmle karşı karşıyayız bazı sahneler çok büyük kaos içermesine rağmen olay karenin hep aynı yerinde oluyor ve gözünüzü hareket ettirmenize bile gerekmiyor.

Yorum Yap