1. Ana Sayfa
  2. Tavsiye

En İyi Motivasyon Filmleri 50 Motivasyon

En İyi Motivasyon Filmleri 50 Motivasyon
+ - 1

En iyi motivasyon filmleri mutlaka ama mutlaka izlemeniz gereken dev rehber hazırladım. Neden motivasyon kategorisini seçtim çünkü yaz bitti Eylül’e girdik online da olsa eğitim başlamak üzere ve insanlar çok yoğun iş temposunu başlıyorlar bu noktada hepimizin ihtiyacı olan şey konsantrasyon ve motivasyon Bu listede ki filmlerin bir çoğumuza çok iyi geleceğini düşünüyorum.

En İyi 50 Motivasyon Filmi

En İyi Motivasyon Filmleri

Bu arada listeyi karışık yaptım IMDB puanına ya da kendi beğenmeleri sıralamadı Ayrıca çok Filmimiz olduğu için hızlı hızlı birkaç cümle önermeler şeklinde geçeceğiz işte En iyi motivasyon filmleri listemin ilk filminden başlayalım. Bu ara da Ufuk Açıcı En İyi fimler listeme de bakmalısın mutlaka.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

En iyi motivasyon filmleri listemin ilk sırasın da Rüzgarı dizginleyen çocuk var. Afrika’da yaşanan bir kıtlık ve bir çocuğun ailesini Hatta Köyü kurtarma çabası bu yokluğun içinde bir çocuğun mucitlik peşinden nasıl hırsla inançla koştu görünce şehirlerde bu kadar varlığın içinde ne kadar verimli yaşadığımızı ne kadar üreten yaşadığımızı sorgulanacaksınız izlemeniz gereken çok güzel filmlerden birisi.

Tanrıyı Oynayanlar

Gerçek yaşanmış bir hikaye arkadaşlar William Thomas bir yerde işe giriyor hademe olarak el becerileriyle bazı yetenekleriyle orada çalışan bir doktoru hatta ünlü bir doktorun ilgisini çekiyor. Doktor William Thomas yardımcı oluyor yanına asistan olarak alıyor ama film burada başlıyor zaten William Thomas’ın önünde iki problem vardır siyahidir ve diploması yoktur.

En İyi Motivasyon Filmleri Kör Nokta 

Çok sevdiğim filmlerden birisi olmuştu kayıp insanın elinden tutulup onun içindeki Cevheri nasıl ortaya çıkartıldığını gösteriyordu. Yani bir insan bir insanın hayatına ne kadar etki edebilir. Bu filmde göreceksiniz ve bu duygusal bir film hem motive edecek film izlemenizi öneririm.

Zeka Pırıltısı

Girişimci işte üniversiteye yeni başlamış ya da üniversite sıralarında olan heyecanı olan hayalleri olan gençlerin özellikle izlemesini önerdiğim filmlerden birisi. Bir mühendisin azmini ve hakkını arama çabasını izliyoruz filmde.

En İyi Motivasyon Filmleri Coco 

2017 yılında yayınlanmış bir animasyon filmde kendinize dair de çok da bulacaksınız geleneksel ve baskıcı bir aile çocuklarının hayal kurmasının hayallerinin peşinden gitmesine izin vermiyor ama o çocuk zaten bu animasyonun yapılmasına sebep oluyor ve hayallerinin peşinden gidiyor.

Animasyon çocuk filmi gibi gözüküyor ama bence yetişkinlere de inanılmaz mesajlar veriyor sahneleriyle renkleriyle müzikleriyle çok çok güzel bir animasyon aynı zamanda motive edici yanları var aynı zamanda duygusal sahneleri de var. Yani birkaç kez bu çocuk animasyonu gibi gözüken eserde ağlaya bilirsiniz.

Umudunu Kaybetme

Girdiği her listede neredeyse bir numara olabilecek motivasyon ilham verici filmlerden birisi daha önce çok kez de önermiştim zaten üstüne çok durmaya gerek yok muhtemelen de incelemişsinizdir. Ama bu 50 filmlik liste de olması gerektiğini düşünüyordum.

Doktor strange

Çok güzel film ama En İyi Motivasyon Filmleri kategorisine girer mi buna tam emin değilim. Peki neden bu listeye koydum öyle bir repliği var ki sırf bu replik yüzünden bir motivasyon filmi olarak görülebilir batılı bir doktor müthiş spritüel yetenekleri olan doğu bilgisinin karşına gidiyor ve şöyle bir soru soruyor. Tüm bunları nasıl başa biliyorsun soruyla karşılık veriyor.

Bilge peki sen nasıl doktor oldun? Doktor da cevaplıyor yıllar süren araştırma, eğitim, sınavlar, çalışma, müthiş mücadele sonucu ben bu şekilde doktor olabildim diyor. Doğu bilgesi de bunları dinledikten sonra sadece küçük bir tebessüm ediyor sanırım doktorun beklediğinden çok daha derin bir şekilde konuya doktorun sorusuna nokta koymuş oluyor.

Ölü Ozanlar Derneği

1989 yapımı çok eski bir klasik bir film izlediğinizi düşünüyorum zaten eski geri kafalı statükocu bir okul yönetimi var yeni gelen öğretmenimiz. Tüm bu yapıyı kırıyor ve çocukların tekrardan hayal kurmasını umut etmesini sağlıyor tabi yönetim bundan hiç memnun değildir. Öğretmenler aslında herkes bu filmi izlemeli.

Gandhi

Biliyorsunuz Hindistan bağımsızlık hareketinin siyasi ve Ruhani lideridir. 1982 yapımı bu film belki sinema açısından çok büyük bir sanat eseri değil ama bu tarz vizyoner ve tarihe damgasını vurmuş insanların hayat hikayelerini bilmeliyiz diye düşünüyorum. Filmde İngilizlerin Hindistan’da nasıl baskı kurduğunu orayı nasıl sömürdüğünü öğreniyoruz.

Ayrıca Gandhi’nin tarihte şöyle bir sözü var. Atatürk İngilizleri yenene kadar tanrının ingilizlerden yana olduğunu düşünüyordum diyor yani bizim kurtuluş savaşımız Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasında çok ciddi bir referans ve motivasyon kaynağı olmuştur.

Joy

2015 yapımı hırslı ve çevresindeki aslında birçoğumuz da çevresine benzeyen bir durum bu başarısız vizyonunu kaybetmiş enerjisini kaybetmiş insanların rağmen enerjisini, umutlarını, çalışmayı, başarma hırsını o mücadele ile hiç bırakmamış bir genç kadının yaşanmış hikayesi mücadele etmek, inanmak azim konusunda çok güzel En İyi Motivasyon Filmleri özellikle çevresinde umutsuzluk üzerine bir baskı gören insanlar bu filmi çok güzel içselleştirecektir. Hayallerinden asla vazgeçme filmin ana mesajı bu.

Sosyal Ağ

Facebook’un ortaya çıkış hikayesini anlatıyor. Sinema olarak belki çok sanatsal bir film değil ama bence gençler. Özellikle bu tür start-up projeler yeni fikirler üretmek mucitlik peşinde koşan Gençler bu tarz hikayeleri bilmeli oradakiler onların nasıl döndüğünü bilmeli bir kolları aşina olmadığı diye bu tarz hikayeleri bence okumalı ya da film ise izlemeli.

Kurucu / The Founder

McDonalds’ın ortaya çıkış hikayesini anlatıyor özellikle kısır döngüden kurtulmak isteyen kendi işini yatırımını kurmak isteyenlerin izlenmesi gereken filmlerden birisi her ne kadar başrole bazen kıza bilseniz de güzel bir motivasyon Hikayesi filmi olduğunu düşünüyorum.

Steve Jobs

Özellikle girişimler, Start Up’lar, yatırımlar yeni fikirlerle ilgilenen lisede ve üniversitede okuyan gençlerin hayatını bilmeleri gereken çok başarılı insanlardan birisi 2 filmi var biri 2013 diğeri 2015 yanlış hatırlamıyorsam incelerseniz hangisini beğeniyorsanız onu izlersiniz.

Einstein and Eddington

Einstein’ın bir dönem hayatını anlatıyor sanırım Einstein hayatını anlatan filmler içinde benim en beğendiğim filmi buydu izlemenizi öneririm bu dahinin hayatını öğrenmek bize çok şey katabilir.

Mary & Max

8 yaşındaki Mary ile 44 yaşındaki meksin mektup arkadaşlığına tanık oluyoruz hani şahsına münhasır filmler vardır ya hani izlerken dersiniz ya bunlar bu fikirleri nereden bulmuşlar diye başka hiçbir filme benzemiyor diye. İşte bu film başka hiçbir şeye benzemeyen animasyonlardan birisi ve muhtemelen birkaç yerde göz yaşınızda tutamayacaksınız çok güzel bir animasyon izlemenizi öneririm.

Can dostum / Good Will Hunting

1997 yapımı Will Hunting çok üstün zekaya sahip emayti Üniversitesi’nde çalışan bir temizlikçi bir akşam sınıfları temizlerken tahtada çok zor bir matematik sorusu vardır ve will Hunting bu temizlikçimiz hiç zorlanmadan bu soruyu çözer ve bir profesör bu genç adamda ki yeteneği fark eder. Filmi seveceğinizi ama beğenmezsiniz bile sırf bu hikaye yüzünden bile bu film izlemeye değer.

Tatlı Bela / Erin Brockovich

Bir kadının tek başına isterse mücadele ederse pes etmese koca dev şirketleri bile nasıl dize getirdiğini anlatan çok güzel bir film hem içiniz umutla dolacak hem de motive isteyeceksiniz kendinize.

Edmond

2018 yapımı Bu da Mary and Max gibi başka hiçbir şeye benzemeyen bir film Edmond genç bir tiyatrocu ve çok zor şartlara rağmen yazdığı bir oyun nasıl tarihi boyun haline geliyor hem komedi var, hem heyecan var hem de içerisinde bu Edmond’ın mücadelesinden dolayı çok da güzel bir motivasyon var izlemenizi öneririm.

Sol Ayağım / My Left Food

1989 eski ve klasik filmlerden birisi beyin felci dünyaya geldiği için vücudunu hiçbir yerini kullanamayan Christy Brown bir gün sol ayağını kullanabildiğini fark eder ve sadece sol ayağıyla yazdığı şiirler ve romanlarla İrlan da edebiyatının en önemli isimlerinden biri haline gelir.

Queen Of Katwe

Katwe kraliçesi Uganda’da yaşayan yokluk içinde yaşayan bir genç kız. Bir gün satranç oynamayı öğrenir ve sonra başına neler gelir film yapıldığına göre satranç oynamayı öğrenen bu fakir bölgedeki kızın bir şeyler başardığını tahmin edebilirsiniz yokluk içinde yaşayan bu genç kızın istenildiğinde inanıldığında bir insanın neler başarabileceğini anlattığı ve üstelik yaşanmış olan bu hikaye çok da güzel filmleştirilmiş sanatsal bir yönü de var izlemenizi öneririm.

Dangal

2016 yapımı Aamir Khan filmlerinden birisi. Hintli bir adamın kızlarının spor alanında Hindistan’da çok zor şartlarda toplum baskısına rağmen nasıl başarılı olduğunu mücadelelerini ve yaşanmış olan bu hikayelerini izliyoruz Bu filmde çok güzel bir film arkadaşlar özellikle toplum baskısına rağmen nelerin başarılı bildiğini gösteren çok güzel film filmler hiç unutmayacağım bir replik var. Baba kızlarından birisi ne şöyle söylüyor. Kızım eğer yarınki mücadeleyi kazanırsan devamını söylemem izleyin lütfen kızmadan…

Temple Grandin

Otizmin aslında bir hastalık olmadığını gösteren bir kadının dahi olan bir kadının gerçek yaşanmış bir hikayesini izliyoruz. Otizimli bireylerin hayatına bu kadar hassas ve doğru şekilde anlatan bir film daha önce izlemiştim. Muhtemelen birkaç noktasında gözyaşlarınızı tutamayacaksınız diye düşünüyorum.

Rüzgar Yükseliyor

2013 yapımı bir animasyon. Beğenir misiniz bilmem biraz yavaş tempolu gelebilir ama bir mühendis olarak bu filmin listeme çok keyifli ekledim aklın yeni fikirler de icatlarda olan bir gencin Japonya’yı diğer ülkelere muhtaç etmemek için kendi uçak icat macerasını anlatıyor. Hayao Miyazaki arkadaşlar Japonya’da çocukların animasyonlarını izleyerek büyüdüğü çok özel bir animatör.

Bu da mu animasyonda onun filmlerinden birisi zaten. Hayao Miyazaki çıtayı o kadar yükseklere çıkarmış ki bu filmlerde bu animasyondan da beklenti çok fazla olduğu için filmdeki animasyondaki tempo biraz apır olduğu için filmi biraz eleştiriler gelmiş ama bence biraz icatlarla işte yeni fikirlerle ilgilenenler için çok güzel çok motive edici filmlerden birisi.

Whiplash

2014 yapımı özellikle müzikle ilgilenen arkadaşlar bu filmi sevecekler diye düşünüyorum. Baş kahramanın kendini müzeye bu kadar adamasından hoşlanacaklardır ve motive olacaklardır açıkçası film beni çok fazla çekmedi biraz sıkıcı buldum ama zevkler tartışılmaz dediğim gibi özellikle müzikle ilgilenenlerin izlemesi gereken müzikle ilgili insanların motive eden filmlerden birisi olduğunu düşünüyorum onun için de ben çok sevmediğime rağmen listeme ekleme gereği duydum.

12 Yıllık Esaret

Şunu hayal yedin arkadaşlar 1800’lerde New York’ta siyahi bir müzisyensiniz bir gün bir insanla tanışıyorsunuz ve bir iş anlaşması yapıyorsunuz yeni bir şehre gitmeniz gerekiyor gözlerinizi bir açıyorsunuz. Bir çiftlikte köle olarak satılmışsınız. Birçok yerde duygulanacaksınız, şaşıracağınız ve kölelik gerçeğini belki de en güzel anlatan filmlerden birisi izlemenizi öneririm.

Cennet Sineması / Cinema Paradiso

1988 yapımı bir çocuğun sinema tutkusunu ve onun üzerinde kurulmuş olaylar örgüsü izliyoruz. Sanırım izleyebileceğiniz en güzel filmlerden birisi olacak bu aynı zamanda yanlış hatırlamıyorsam. İtalya tarihinin de en iyi sinema yapımlarından birisiydi.

Ölümsüz Anlar

1900’lerin başında savaş ve yoksullukla mücadele eden İsveç’te bir kadının yaşam öyküsünü izliyoruz burada. Kadının alkolik kocası var ve çok zor şartlarda yaşıyor kadın. Bir gün Piyangodan kadına bir fotoğraf makinesi çıkıyor Ve o fotoğraf makinesiyle kadının hayatın anlamını bu macerasını olayları izliyoruz bu çok güzel filmlerden birisi bence.

Yes Men

2008 yapımı arkadaşlar harekete geçmenizi sağlayacak en hızlı şekilde sağlayacak filmlerin belki de başında gelen bir film hem de başrolde Jim Carrey olunca oldukça fazla da gülmüş oluyorsunuz. Muhtemelen zaten herkes biliyordur izlemiştir ama çok kült bir film olduğu için bu 50’lik listede olması gerektiğini düşündüm.

Ekim Düşü / October Sky

1999 yapımı eski bir tarihte bir Amerikan kasabasındayız. Bu kasabada doğanların bir özelliği var doğan her çocuk. Arkadaşlar bir hayalle büyüyor o kasabadaki madende çalışma bütün insanların hayatı bunun üzerine kurulu bir gencin ise bu kasabanın çok ötesindedir ve bunun üzerine gelecekte bir film çekilecektir işte o filmde bu film. Dikte edilenlerin değil de ailenin peşinden koşan insanlara gerçekten bayılıyorum bu bir film olsa da buna bayılıyorum.

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği

Derneği 2018 yapımı herhalde hayatımda izlediğim ismi en tuhaf en ilginç olan filmlerden birisi. Eylül ayındayız ve eylül ayında izlemek için gerçekten müthiş bir film tam bir dönem filmi görselleriyle, sahneleriyle, tasarımlarıyla, müziğiyle, ışığı ile, rengiyle tam bir görsel şölen yazar olan bir kadının başından geçenleri izliyoruz. Çok güzel film izlemeniz özellikle Eylül ayında bu ay da izlemenizi öneririm.

Koç Carter

Kayıp hayatlara sahip olacak gençlerin bir koç tarafından nasıl hayatlarına doğru bir şekilde yön verildiğini izliyoruz. Çok güzel motive edici ve değişim hikayelerinden birisi.

Milyonluk Bebek

2004 yapımı izlemişsinizdir muhtemelen hem çok duygusal hem çok motive edici bir film eğer izlemediyseniz fragmanı bile izlemeden bu filmi izleyin hiç pişman olmayacaksınız.

Yedek Parçalar

2015 yapımı bütün öğretmenlerin ve özellikle eğitim sistemimizde söz aklı olan herkesin izlemesi gereken filmlerden biri olduğunu düşünüyorum.

Şeflerin Masası / Chefs Table

2015 şeflerin masası özellikle yemekle ilgilenenlerin motive olabilecekleri bir belgesel dizisi dünyaca ünlü şeflerin bulundukları noktalara nasıl geldiklerini anlatıyor.

Milyoner / Slumdog Millionaire

2008 Hindistan’da yaşayan Jamal isimli idealist ama yoksulluk içinde yaşayan bir gencin yaşanmış hikayesini izliyoruz filmde çok komik sahneler de var bu çok yerine güleceksiniz. Ama bu çok yerinde çok hüzünleneceksiniz de çünkü yoksulluğu çok dramatik sahnelerle anlatmışlar.

Kahraman Çocuk

2013 yapımı bunu daha önce de önermiştim size arkadaşlar görsel olarak, müzik olarak, sahneler olarak, başka bir zamana ışınlanmak istiyorsanız iki saatliğine bu filmi izlemenizi öneririm 12 yaşında çok zeki bir çocuğun hayat hikayesini izliyoruz özellikle 15 yaşından küçük kardeşlerim için ilham vermesi açısından bu filmi izlemelerini öneririm.

Muhteşem Münazaracılar

Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş bir film siyah ve beyazları mücadelesini o dönemin politik adaletsizliğini anlatan bir film münazarayla, hitabetle ikna ile ilgileniyorsanız izlemeniz gereken filmlerden birisi ilgilenmiyorsunuz temposuyla belki sizi biraz sıkabilirim ama münazaralar sırasında konuşulan konular ve deyimler ince meseleler sebebiyle bile şans verilebilecek filmlerden birisi bence.

Zootopia

Çok tatlı ama bence yetişkinler için yapılmış bir animasyon yanlış sahneler var diye söylemiyorum değindikleri derin konular ve göndermeler sebebiyle bunu söylüyorum polis olmaya çalışan tavşan bir kızın yaşadığı mesleki zorluklarını izliyoruz.

Ama bunları izlerken de devlet, mafya, sosyal hayatı, toplumla ilgili birçok noktaya çok derin göndermeler yapıyor. Örneğin devlet çalışanlarını tembel hayvanlar olarak görselleştirilmişler en büyük en tehlikeli mafya babası ise küçük bir fare olarak temsil etmişler.

Hayatımın Maçı

Gerçek yaşanmış bir hikaye arkadaşlar bir gol şampiyonun hayat hikayesini izliyoruz hem motive edici çünkü bir başarı hikayesi izlemiş oluyoruz hem de çok hüzünlü sahneleri var. Özellikle baba ve oğlunun konuşmaları onları içeren sahnelerde hüzünleneceğinizi düşünüyorum.

Sınıfın Önünde

İlham verici öğretmen filmlerinden birisi daha her öğretmen ve her öğrencinin izlemesi gereken ve birçok ders alması gereken filmlerden biri olduğunu düşünüyorum.

Zoraki Kral

Eski İngiliz krallarından birisinin çektiği konuşma zorluğunu nasıl yendiğini onunla nasıl mücadele ettiği üzerinde çekilmiş ilham verici motive edici filmlerden birisi.

Gizli Sayılar

3 siyahi kadının Nasa’da yaptıkları çalışmalarını oradaki yaşamını anlatan bir film. Günümüzden 60 yıl önce de geçse siyahilere nasıl baskıları olduğunu onların nasıl hayatlara maruz kaldıklarını anlatan çok güzel filmlerden Birisi. Evet Nasa’da da çalışıyorsunuz siyahi olduğumuz için o ayrımcılık maalesef varmış.

Cesur Yürek

1995 yapımı bir klasik çok eski film. Muhtemelen de izlemişsinizdir zaten ama 50 filmimin içinde olması gereken herkesi izlemiş de olsa filmlerden birisi olduğunu düşündüğüm için bu listeye koyduğu filmi biliyorsunuz zaten oyuncu özgürlüğüne aşık birisidir ve filmin anlattığı şey şu bir kişinin yanmış olması toplumda uyuyan herkesi uyandırmaya yetebilir tüm zamanların en iyi filmlerinden birisi ve aynı zamanda En İyi Motivasyon Filmleri ilham veren filmlerinden birisi.

Akıl Oyunları

Bilim, matematik, araştırma, kütüphaneler bu konuları bu has tagları seven insanlar için özellikle gençler için izlenmesi gereken filmlerden birisi daha öncede bahsetmiştim ben üniversite hazırlık sürecinde her hafta ilham almak için motive etmek için fiziksel bir sevdiğim için izlediğim filmlerden birisiydi.

Mucize / Wonder

Mucize 2017 yapımı motivasyon filmimi tam emin değilim ama hayat mücadelesi ile ilgili ve içinizi unutma dolduracak filmlerden birisi iyi bir insan olmak için bu filmi izleyin ve çocuğunuzun iyi bir insan olması için de çocuğunuza bu filmi izletin bence.

Yukarı Bak / Up

Çok güzel bir animasyon daha önceden önermiştim bu film En İyi Motivasyon Filmleri kategorisinde tam olarak girer mi bilmiyorum ama izlediğinizde içiniz de umut doluyor ve hayata dair güzel şeyler yapmak istiyorsunuz.

Marslı / The Martian

2015 yapımı izleyebileceğiniz en iyi motivasyon, mücadele filmlerinden birisi şu an hafızamı sıfırlayıp bu filmi hiç hatırlayarak tekrar sıfırdan izlemek isterdim benim için özel filmlerden birisi aynı zamanda kitabını da okudum kitabı da çok güzeldi filmi de çok güzeldir yani. Hem kitabı hem filmi çok güzel olan Nadir eserlerden birisidir kitabını da okumanızı öneririm bu filmi de izlemenizi öneririm.

Anigma / The Imitation Game

2014 yapımı İngiliz matematikçi Elin Turing’in 2. Dünya Savaşı sırasında İngilizler adına Almanların şifreli mesajlarını çözmek için bir makine bulmaya çalışma serüvenini anlatıyor. Kriptografiyi şifrele, bulmacalar işte icatlar, mucitlik üzerine ilgilenen arkadaşların özellikle çok seveceğe benim de çok sevdiğim çok özel filmlerden birisi.

3 Aptal / 3 Idiots

Yine Aamir Khan’ın daha önceden de önerdiğim “3 aptal, Pk ve her çocuk özeldir” Filmlerini öneriyorum size daha önce çok bahsettiğim için bu filmlerden uzun tekrar konuya girmek istemiyorum.

Bu Arada Arkadaşlar önerdim filmler aileler için uygun mu buna tam olarak emin değilim çünkü 20 sene önce izlediğim filmlerde var aralarında. Bu listeyi çekiyorum diye 50 filmi de baştan sonra tekrar izlemedim bütün sahnelerine son olaylara hakim değilim.

Dolayısıyla bu gördüğünüz durumlar da lütfen. Araştırmanızı yaptıktan sonra izleyin sonra bir adamın elinde sigara görürseniz Bana lütfen dönüp yazmayın abi böyle bir sahne varmış niye bizi uyarmadın diye.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.