1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

1 Haftada Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

1 Haftada Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?
+ - 0

Sizlere bir haftada köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir onu açıklayacağım arkadaşlar. Yavru bir köpeğim var ama bir türlü tuvaletini öğretemedim ya da yakın zamanda bir köpek sahipleneceğim tuvalet eğitimi nasıl verilir mi diye düşünüyorsunuz bu yazım tam size göre. Hepinize merhabalar uzun zamandır gerçekten çok fazla mesajlar alıyoruz, Tuvalet eğitimi nasıl öğreteceğiz, tuvalet eğitimini nasıl verebilirim, abi yakın zamanda köpek sahipleneceğim nasıl tuvaletini

öğretirim gibi çok fazla mesajlar alıyoruz gerçekten bunun için kısa bir makale yazalım dedik.

Tuvalet eğitimi genellikle evde beslenen hayvanlar için en gerekli eğitimdir. Bu eğitim sizin belirlediğiniz ev içerisindeki bölge ya da dışarıdaki bir alan olabilir tuvalet eğitimini bu alanda inceleyeceğiz birincisi iç mekan ikincisi dış mekan eğitim. Öncelikle eğitime ne zaman başlayacaksınız bunu konuşalım yavru köpek eve geldi andan itibaren bu eğitime başlayabilirsiniz.

Bu eğitim gerçekten sizin düşündüğünüz gibi çok zor bir eğitim değildir. Sadece yapmanız gereken yavruyu eğitim süreci içerisinde kontrolünüz altında tutmak ve biraz da sabırlı olmaktır ilk olarak yavrunun tuvaletinin nereye yapmasını istediğinize karar verin içeriye mi, dışarıya mı buna karar verdikten sonra eğitime geçebiliriz.

İki ayrı yer olduğuna göre ikide ayrı eğitim şekli bulunmakta eğitim şekillerini anlatmaya geçmeden önce size birkaç önemli bilgi vereceğim. Köpekler yemeklerini yedikten sonra bağırsaklarında oluşan baskı nedeniyle tuvalet yapma gereksinimi duyarlar bu bizim işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Çünkü en çok hangi zamanlarda tuvalet yapacağını biliyoruz yapmamız gereken gerekli sıklıklar da ve düzenli bir şekilde mamasını vermek belirlediğimiz zamanlar dışında yavruya kesinlikle mama vermeyerek tuvalet ihtiyacını kontrol altına almaktır eminim ki şimdi aklınıza şöyle bir soru gelecek hangi sıklıklar da mama vermeliyim.

Bu konuda kesinlikle veterinerinize danışmanız gerekiyor ama bu sıklık kesinlikle günde altı öğünü geçmemelidir. Akşam 6’dan sonra hiçbir şekilde mama vermemeli 7’den sonra da suyunu kesmelisiniz buradaki amacımız geceleri hayvanı kontrol etmemiz zor olacağı için bir nebze de olsa tuvalet yapmasını önlemektir ayrıca, mama verdiğiniz saatler dışında köpeğinizin mama ve su kabında önünden almamız gerekiyor.

Bu arada eğitim süresince yavrunuzla tek bir kişinin ilgilenmesi en doğru olanıdır. Peki yavru köpekler sadece yemek yedikten sonra mı tuvaletini yaparlar. Tabii ki hayır uyandıktan sonra ya da çok heyecanlı bir oyun esnasında da tuvaletleri gelebilir, tuvalet ihtiyaçlarını size anlatmak için yeri koklaya bilirler, telaşlı bir şekilde daire çizebilirler ya da oyununun ortasın da birden durgunlaşan bilirler.

Böyle anlarda hazırlıklı olmalı ve yavrunun tuvaletinin geldiğini anlamalısınız. Eğitim süresi içerisinde köpeğinizin mama saati dışında kesinlikle bir yiyecek vermeyin. Çünkü alacağı her ek besin yavrunun sindirim sistemini çalıştıracak ve tuvaletini getirecek birinci metodumuz ev içerisinde bir yere tuvaletini yapması yavru köpeğiniz tuvaleti geldiğinde oranın neresi olduğunu umursamadan olduğu yere koyuverecektir.

Bu da evde hoş olmayan bir koku oluşmasına neden olabilir eğitime başlamadan önce eğer yavru ev içerisinde bir yere tuvaletini yapmışsa önce orası çok güzel ve koku kalmayacak şekilde temizlenmelidir, iyi temizlemediğiniz takdirde orada kokusu olacağı için yavru tuvaleti geldiği zaman direk koku olan yere gidecektir.

Evi temizledik ve koku bırakmadık o zaman eğitim sürecine geçebiliriz ilk olarak yavrunun tuvaletini yapması gerektiği bölgeyi seçmeliyiz bu bölge onun sürekli takip edeceğiniz bir bölge ve hayvanın kolayca ulaşabileceği bir nokta olmak zorunda seçtiğimiz bölgenin her yerini gazete kağıtlarıyla kaplıyoruz oturma odası olabilir, mutfak olabilir, balkon olabilir bu sizin seçeceğiniz bölgeye bağlı ilk etapta gazete sayfalarının miktarı üst üste beş altı kat olmalıdır ki Alt tarafa kokusu geçmesin köpeğinizin tuvaleti geldiği durumlarda köpek bu mekana getirilmeli ve ihtiyacını giderene kadar başında durulmalıdır.

İlk başlarda tuvaletine gazete yerine gazetenin dışına bir yere yapabilir. Bu tarz durumlarda dışkıyı gazete kağıdına değdirerek gazete kağıdına kokusunu geçmesini sağlayın ve yapması gereken bölgeye koyun daha sonra da dışarıya yaptığı bölgeyi güzelce temizleyin ve koku kalmasın köpeğiniz tuvaletin eğer gazetenin üzerine yapmışsa ona aferin gibi sözler söyleyebilir hatta ödül maması bile verebilirsiniz.

Tuvalet ihtiyacını gazeteye yapmaya alıştıktan sonra gazete sayısını yavaş bu azaltabilir ve daha sonra gazeteyi banyo tuvalet istediğiniz yere yavaş yavaş çekebilirsiniz bu alanda kesinlikle köpeğinize ceza vermeyin yanlış bir yere yaptığı zaman kızmayın. Çünkü köpeğiniz neye kızdığımızı anlamayıp tuvalet yapmanın yanlışmış olduğunu düşünebilir.

Bu tarz durumlarda da koltuğun arkasına kapının arkasında sizin görmeyeceksiniz yerlere tuvaletini yapabilir. Bir haftalık bir zaman dilimi içerisinde bu eğitimi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Yalnız şunu unutmayın köpekler kas gelişimini 8 ile 10 aya kadar tamamlar ve kas gelişimi tamamlanana kadar tuvalet eğitimi öğrense bile tutamadığı zamanlar olabilir.

İkinci metodumuz köpeğinizin dışarıya tuvalet yapmasını istiyorsanız bu metodu uygulayacaksınız. Köpeklerin yemek ve su ihtiyaçlarını giderdikten sonra tuvaletlerinin geldiğini az önce de söylemiştim zaten bu zaman içerisinde köpeğiniz mamasını yedikten sonra beş ile on dakika içerisin de tuvalet ihtiyacı olacaktır bu zaman dilimi içerisinde yavruyu dışarı çıkarmalısınız.

Öncelikle köpeğinizin tuvaletini yapması için bir alan seçmeniz gerekiyor. Köpeğinizi bu alanın götürdüğünüz zaman serbest bırakıp ya da zincirli biraz uzun tutup kendisine uygun bir alan seçmesine izin verin, tuvaletini yaptığı zaman ona ödül maması verin ve onu ödüllendirin köpeğinizi bir daha dışarı çıkardığınız zaman tekrar tuvaletini yaptığı alana götürürseniz oraya tuvaletini yapacaktır bir zaman sonra köpeğiniz bu alana geldiğinde burada direkt tuvalet ihtiyacını giderecektir.

Bu uygulamayı rutin bir şekilde sürdürmemiz gerekiyor yavru ilk günlerde 3-4 kez dışarıya çıkarmanız gerekebilir bu eğitimi verirken köpeğiniz de aynı saatlerde mama vermeyi ve aynı saatlerde tuvaleti çıkarmayı ihmal etmeyin. Yavrumuz yetişkin olduğu dönemlerde mama vermeniz günde bir kereye düşecek ama yine iki kez tuvalete çıkarmanız gerekecektir gezdirme işlemleri sabah ve akşam iki kez olabilir bu periyodu gün içinde kendinize en uygun saatlerde belirleyebilirsiniz imkanınız varsa köpeğinizi daha fazla dışarı çıkarmanız onun sağlığı için çok daha iyi olacaktır. Köpeğimizi dışarı çıkarırken muhakkak köpek tasması kullanmalı ve kontrol sizde olmasını sağlamalısınız.

Yorum Yap