1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

En Etkili 5 Ezberleme Tekniği

En Etkili 5 Ezberleme Tekniği
+ - 0

Bugün bu yazımız da nasıl daha iyi ezber yapabiliriz? Dersleri, öğrendiklerimizi, yazdıklarımızı nasıl daha iyi hafızamız da tutabiliriz işte en etkili ezberleme tekniği neymiş biraz bunlardan bahsetmek istiyorum. Ben de üniversite sınavına hazırlanırken özellikle edebiyatta ondan sonraki diğer derslerde pek çok şeyi ezberlememiz gerekiyordu çünkü malumunuz eğitim sistemimiz daha çok ezber üzerine ne kadar çok ezber yaparsak sınavlarda o kadar fazla öne geçebiliyoruz.

Peki ezber yapmak bazen oldukça zorlaşabiliyor bu İngilizce’de olsun kelime ezberleyemiyorum, edebiyatta olsun bazen yazarlar ve eserleri karıştırıyoruz türleri karıştırıyoruz tam olarak hafızamız da oturtamıyoruz ya da kimyada olsun, fizikte olsun formülleri tam olarak ezberleyemiyoruz bunları nasıl daha iyi ezberleyebiliriz? Ezberlemek için hangi tekniklere kullandım ve bu teknikler benim için faydalı oldu bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

En Etkili 5 Ezberleme Tekniği

Böl ve parçala Ezber Tekniği

Benim kullandığım ilk teknik parçalara ayırmak ve bölmek bu ister paragraf izlerken, ister sayıları, ister formülleri ezberlerken oldukça İşinize yarayan bir teknik zaten aslında parçalayıp bölerek ezberleme tekniğini pek çok yerde uyguluyoruz hayatımız da. İsterseniz kredi kartı numaranızı ezberlerken, Iban numaranızı ezberlerken, kimlik numaranızı ezberlerken, öğrenci numaranızı ezberlerken bunu sık sık kullanıyoruz.

Yani bir 10 milyar 505 milyon 123 bin 666 sayısını aklınız da tutabilirsin şu an istiyorsanız kağıda da yazmayı deneyin bakmadan ama bunu böldüğünüz zaman 3’er 3’er bölebilirsiniz, 4-4 bölebilirsiniz iki iki bölebilirsiniz. Bu sizin kendi ezberleme tekniğiniz ile alakalı bir şey ama tavsiye edilen dört ya da 3-3 bölmektir.

Mesela bu sayı nasıl ezberleyebiliriz. 1005 051 236 66 şeklinde çok kolay ezberleyebiliriz ve bunları birleştirdiğimiz zaman ortaya çıkan sonuç. 10 milyar 505 milyon 123 bin 666 yani bölüp parçalamak aslında bu ya da bunu paragraflarda kullanabilirsiniz mesela ham bilgi olan paragrafta paragrafı önce okuyabiliriz.

Ondan sonra parçalara bölmeliyiz ve her bir cümleyi aklımızda bir şekilde onu oluşturmalıyız. Yani o cümleyi okurken o cümlenin bize hissettirdiği bir şey olması lazım ki onu çok daha rahat bir şekilde ezberleyebilelim sevgili dostlarım yani onu sindire sindire ezberlemeliyiz.

Birinci cümleyi okuduk iki cümleyi okuduk ondan sonra birle iki ondan sonra üçüncü cümleyi okuduk 123 Bu şekilde sık sık tekrar ederek ezberlememiz oldukça kolaylaşacaktır. Zaten bunu da pek çoğunuz uyguluyorsunuzdur.

Hikaye Anlatma Ezber Tekniği

Bunu gerek kimya da formülleri ezberlerken kullandık bunu edebiyatta yazarları ve eserleri ezberlerken kullandık bunu pek çok şey de kullanabiliriz yani Mesela Cahit Sıtkı Tarancı’nın eserleri neler sevgili dostlarım.

35 yaş Ömrümde Sükut Düşten Güzel Ziya’ya mektuplar bunu nasıl hikayeleştirebiliriz, bunu nasıl ezberleyebiliriz kolay bir şekilde hikaye tekniği ile çok basit edebiyatta benim gerçekten edebiyatım çok iyidir çünkü hem çok seviyorum hem de sürekli edebiyat çalışıyordum ezberimde kuvvetli idi biraz ve zaten bunun için edebiyattan çok net yaptım.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın eserlerini şu şekilde hikaye tekniği ile ezberleyebiliriz Cahit Sıtkı Tarancı, 35 yaşına geldiğinde ömrümde sükut aramak için “düşten güzel” dediği Ziya’sına mektuplar yazmaya başladı. Ve zaten buradan ortaya çıkıyor. 35 yaş ömrümde sükut düşten güzel ve Ziya’ya mektuplar bu şekilde pek çok eserin yazarlarını kendiniz isterseniz baş harflerinden bir kelime oluşturup o şekilde yapabilirsiniz.

İsterseniz de hikayeleme tekniğini kullanabilirsiniz bu oldukça faydalı olacaktır ve aklınızdan hiçbir zaman çıkmayacaktır bu teknikten sonra üçüncü sırada başkasına anlatmak.

Başkasına Anlatarak Ezberleme

Buna faynman tekniği deniliyor sevgili dostlarım. Yani bu teknikte bir şeyi öğreniyorsunuz onu anlatabilecek kadar öğreniyorsunuz başkasına anlatmaya başlıyorsunuz. Böylece hem öğrendikten sonra hem de anlattıktan sonra hafızanızı tekrar tekrar girmiş oluyor ve ezberinden çıkması oldukça zorlaşıyor ister bunu sıra arkadaşınız ile yapın ister online bir şekilde arkadaşlarınıza yapın isterseniz de size katlanacak bir kardeşiniz varsa anneniz varsa ona sürekli anlatın.

A bu bilgi böyleymiş anne bu gerçekten hafıza da sizin tekrar tekrar oynamasını sağlayıp sizi daha etkili bir şekilde ezberlemeye olanak sunacaktır. Yani bunu önce bir çalışma yaparsınız ezberle biraz okudunuz ezberleme çalışınız. Ondan sonra yazarsınız, Ondan sonra karşıdakine anlatırsınız ve bu sizin için artık kalıcı hafızaya yerleşmiş olur sevgili dostlarım dördüncü olaraksa tekrarlama.

Tekrarlayarak Ezberleme Tekniği

Zaten ezberin önemli kurallarından birisi tekrar sevgili dostlarım yani ne kadar çok tekrar edersek uzun süreli ve kalıcı hafızaya aktarılır o kadar kolay olur. Şimdi yeni bilgi aldığımız zaman o kısa süreli hafıza geliyor. Ondan sonra belli bir süre içinde biz bu bilgiyi tekrar etmezsek bu kısa süreli hafızadan silinip gidiyor.

Ama biz bunu tekrar ettiğimiz zaman uzun süreli hafızaya geliyor ve aradan bir müddet daha geçtikten sonra tekrar ettiğiniz zaman o artık bizim için kalıcı hafızaya geliyor yani o bilgi nerede geçerse geçsin o hafızamızın derinliklerinden çıkıp direkt aklımıza ve dilimize gelmiş oluyor.

Bu yüzden sık sık tekrar yapmalıyız eskilerin büyüklerimizin dediği gibi “et tekrar ahsen velev kane yüz seksen”. Yani tekrar güzeldir. Velev kane yüz seksen kere olsun bu yüzden tekrar yapmaktan korkmayın ezbere zaten ezberimizi kuvvetlendirecek ve hafızanızda sıkı bir yer etmesini sağlayacak şey tekrardır yani nasıl yapabilirsiniz.

Bir saat ders çalıştınız ondan sonra bir mola verebilirsiniz özellikle yürüyüş yapmak ya da beyninizi zihninizi boşaltmak burada oldukça önemli yani beyini düşünmediğiniz bir aktivite yaparak başka bir şeyle ilgilenerek geçirin ve ondan sonra belli bir müddet sonra onu bir daha çalışın böylece o biraz daha dirilecektir ve ortaya daha güçlü bağlarla tekrar çıkacaktır ve tekrar ettikçe kalıcı hafızanıza yerleşecektir.

Böylece sınavda işiniz oldukça ama oldukça kolaylaşacak sevgili dostlarım ve son maddemiz. Bu maddenin oldukça faydası var sevgili dostlarım size çalışırken sesinizi kaydetmek.

Sesinizi Kaydedin ve Dinleyin Ezber tekniği

Yani ne yapıyorsun fazla burada bütün ezber tekniklerini kullanıyoruz gibi oluyor önce bir araştırma yapıyoruz parçalara bölüyoruz notumuzu çıkartıyoruz. Ondan sonra tekrar etmeye başlıyoruz ve artık çıkarttığı en son özet notu ses olarak kaydediyoruz ve yolda giderken, yürüyüş yaparken, otobüsle bir yere giderken bu sesi dinleyebiliyoruz.

Zaten bunun şöyle bir güzelliği daha var siz sesinizi kaybettikçe sesinizin güzelleşmeye başladığını sizde fark edeceksiniz. Çünkü bazen diyeceksiniz hani biraz daha düzgün konuşabilirim biraz daha net konuşabilirim ve bu şekilde diksiyon egzersizde yapmış olacaksınız ve konuşmanızda daha fazla güzelleştirmiş olacaksınız sevgili dostlarım.

Ezber Yapmaya Başlamadan Önce

Ezber yapmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler ise şunlar, bunları bilerek ezer yapın. Bu sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Siz hangi saatlerde zihninizi daha iyi kullanabiliyorsunuz zihniniz daha boş genellikle insanlar sabah erken saatlerde zihnine ne veriyorsa alıyorlar. Ama kimisi de geceyi tercih ediyor.

Çünkü şöyle düşünüyorlar ki bu olan bir şey geri çalıştığınız zaman gece düşündüğünüz çalıştığınız şey. Bütün Gece boyunca aklınızda sürgülü olup dönüyor ve bunu sabah kalktığınızda artık kafanız daha güçlü olabilir ya da sabah erken saatlerde sessizken herkes uyurken çalışmak yine hafızanızda kalıcı etki bırakabilir.

Ezberleme başlarken bağlantılarınızı kesin telefonunuzu mümkün mertebe kapatın ya da sessize alın ya da bildirimlerinizi kapatın bu çünkü bölündükçe ezberlediğiniz şeyler unutma olasılığınız yükseliyor. Mümkün mertebe bir şeyi ezber yaparken ve bütün teknolojik şeylerden sizi rahatsız edip dikkatinizi bozabilecek şeylerden eliniz de olduğu sürece kaçmaya çalışın sevgili dostlarım.

Ezber yaparken etrafta gezinmek konusu olarak, bu kan akışını hızlandırır ve bir şeyin hafızanızda yer etmesini oldukça kolaylaştırır yani elinize notlar alıp etrafta geze geze ezberleye bilirsiniz. Bu sizin için oldukça kolay bir yöntem olacaktır.

Hem bir ara vermiş olursunuz bazen hem de bu teknikle bir şey ezberlemek istiyorsanız hem biraz yürüyüş yapmış olursunuz içinizdeki akışı hızlandırırsınız hem de daha kolay ezberleyebilirsiniz sevgili dostlarım.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur yazımızın sonuna geldik sınava girecek arkadaşlara sınavlarında başarılar diliyorum. Umarım her şey gönlünüzce olur umarım faydalı bir liste olmuştur.

Yorum Yap