1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Gerginlik ve Stresten Kurtulmanın 6 Yöntem

Gerginlik ve Stresten Kurtulmanın 6 Yöntem
+ - 0

Bu liste de gerginlik ve stresten kurtulmanın altı yolunu seninle paylaşacağım. Günlük hayatta işine yarayacak olan yöntemleri keşfedebilmen için hemen başlayalım. Stresli bir durumdayken şunu deneyimlemişsindir. Stresli olmana sebep olan etkenin yanında konudan bağımsız bir çok farklı negatif düşünce de beraberinde gelir. Zihnin arka planda bütün bu düşüncelerle uğraşmaya çalışırken gününü devam ettirmek gittikçe daha zorlaşır.

Özellikle gün içinde yapman gereken şeyler varsa durum daha da kötüye gidebilir. Çünkü zihnindeki düşüncelere odaklanacak vakti bulamazsın ve bu seni hem fiziksel hem de psikolojik olarak yormaya başlar. Böyle zamanlarda ihtiyacın olan şey derin bir kafa sakinliğidir. Bu kafa sakinliğini elde edebilmen için sana vereceğim altı tavsiyeden birincisiyle başlayalım.

Gerginlik ve Stresten Kurtulmanın 6 Yöntem

Derin Nefes Almak

Bu öneri ne kadar basit gibi görünse de aslında psikolojik yönden çok büyük bir etkiye sahip. Gün içinde kafamızı karıştıran birçok farklı düşünceyle uğraşırken duraklayıp derin bir nefes almak bizi sakinleştirebilir. Bunun sebebi odağımızı stres ve endişeye sebep olan olaylardan uzaklaştırmamızı sağlamasıdır.

Böylece o anki durum üzerindeki farkındalığımız artar ve daha sakin kalabiliriz. Derin nefes almak farklı kültürlerde ve inanışlarda sakinleşmenin bir simgesi olarak kullanılmaktadır. Bu gerçek bile tek başına odaklanarak nefes almanın ne kadar faydalı olduğunu göstermeye yeterli olabilir.

Not Almak

Not almak belki de bu listede görebileceğimiz en pratik yöntem. Çünkü uygulanabilirlik noktasında yalnızca bir kağıt alıp yazı yazmaya dayalı. Not almanın stres ve endişeyi gidermesi için neler yazacağımızı özenle seçmemiz gerekir.

Eğer gün içinde yapman gereken çok şey var ve bunlar arasında kendini kaybolmuş hissediyorsan not almak işine yarayabilir. Yapman gerekenleri önem sırasına göre sıraladığında zihnin rahatlamaya başlar.

Çünkü not aldığında durumu genel bir açıdan görme şansın olur ve bu da düşüncelerine bir netlik katar. Not almak farklı şekillerde de seni stres ve endişeden kurtarabilir. Bunu sağlamak için kendine kısa da olsa bir zaman ayırmalısın. Bu süreçte içinde bulunduğun stresli durumla alakalı neler hissettiğini kafanda değerlendirerek kağıda dökmelisin.

Neler hissettiğini kağıda yazmak tıpkı bir rapor hazırlamak gibidir. Bir rapor hazırlamak için öncelikle ilgili konuda yeterince bilgi sahibi olman gerekir. İşte bu yüzden hissettiklerini not almak duygularının farkında olmanı sağlar. Negatif duygularının farkına varmaksa onları hafifletebilmenin en önemli yoludur.

Günlük tutmak bu aktivitenin devamlı hale getirilmiş bir versiyonudur. Günümüzde duyguları kağıda dökmenin mental sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu gösteren birçok araştırmaya ulaşmak mümkün. Şimdi stres ve endişeyle başa çıkmanı sağlayacak olan diğer adıma bakalım.

Yaptığın İşe Odaklanmak

Sitemiz de odaklanmanın ve farkındalığın, huzur ve kafa sakinliği için ne kadar da önemli olduğunu sürekli vurgulamaya çalışıyorum. İşte yaptığın işe odaklanma aktivitesi de tam olarak bununla alakalı. Gün içinde stresli ya da endişeli olduğun zamanlarda dikkatini yapıyor olduğun işe vermek seni negatif duygulardan uzaklaştırır.

Çünkü odaklanıyor olduğun bir durumda zihnin bulunduğun anda yaşıyor demektir. Stres ve endişe ise yalnızca zihnimiz geçmiş ve gelecekte yaşadığında ortaya çıkabilir. Bu yüzden yaptığın işe odaklandığında zihnin şimdiki zaman da bulunmaya başlar, stres ve endişeden uzaklaşır. Bu noktada şöyle bir ikilem var.

Odaklanmanın stresi azalttığı gerçeğinin yanında stresin de odaklanmayı zorlaştırdığını unutmamak gerekir. Yani odaklanmayı ne kadar denesen de içinde bulunduğun duygusal durum buna izin vermeyebilir Böyle bir durumda odaklanmanın bir yetenek olduğunu aklında bulundurmalısın. Yani bunun pratiğini yaparak bu konuda zihnini geliştirebileceğini unutmamalısın.

Stresli Olduğunun Farkında Olmak

Negatif duyguların kendini normalden daha fazla gösterdiği bir durumda genelde farkındalığımızı yitiririz Bunu pratik açıdan tanımlayacak olursak dalgınlık kelimesini kullanabiliriz. Böyle durumlarda şuurumuz değil bedenimiz kontrolü ele alır ve kısa süreli unutkanlık ya da sakarlık gibi davranışlar ortaya çıkar.

Bütün bunlar şuur seviyemizin kısa süreli olarak aşağıya çekilmiş olduğunun göstergesidir. Şuur bir anlamda farkında olmak demektir ve hislerimiz üzerindeki farkındalığımızı kasıtlı olarak arttırdığımızda daha şuurlu hale gelmiş oluruz. Stresli ya da endişeli olduğun bir durumda duraksayıp üzerindeki baskıya odaklanırsan bu anlık farkındalığını arttırır.

Üzerindeki baskıya odaklanırsan bu anlık farkındalığını arttırır. Böylece daha şuurlu ve sakin hissetmeye başlarsın. Tabii ki bu da tek bir aşamada kolayca gerçekleşecek bir sonuç değil. Bunun için de uzun süre pratik yapman gerekebilir. Fakat stres ve endişeden kurtulmak için bu çabayı göze almak bence çok da mantıklı bir seçenek. Sıradaki madde:

İnsanlarla Vakit Geçirmek

İnsanlarla vakit geçirmenin stresi azaltma konusunda nasıl etkili olabileceğini sen de tahmin edebiliyorsundur. Herhangi bir arkadaş ya da aile ortamında yapacağın şey genelde insanlarla sohbet etmek olur. Bu gibi aktiviteler zihninin bulunduğu alandan çıkarak farklı bir moda girmesini sağlar.

Böylece strese girmene sebep olan düşüncelerden bir süreliğine de olsa uzaklaşırsın ve daha sonra daha şuurlu bir şekilde dönme şansın olur. Şimdi sıradaki maddeyle devam ediyoruz:

Hayal Kurmak

Hayal kurmak sence stres ve endişeyi azaltmana nasıl yardımcı olabilir? Bu sorunun cevabı biraz beynimizin işleyişiyle alakalı. Çok kompleks bir yapıya sahip olsa da beynimiz bazı noktalarda gerçekle gerçek olmayan arasındaki farkı ayırt edemiyor. Mesela gerçekte olan bir olaya üzüldüğümüz gibi izlediğimiz bir dram filminde de aynı üzüntüyü yaşayabiliyoruz.

Gördüğümüz rüyalardan etkilenebiliyoruz ya da gelecekte olabilecek kötü bir olayı düşündüğümüzde henüz gerçekleşmemiş olmasına rağmen tedirginlik ve korku hissedebiliyoruz. Stresli olduğun zamanlarda kendine belirli bir süre tanıyarak sana iyi hissettiren şeyleri zihninde canlandırabilirsin. Hayal ettiğin bu şeyleri zihnin gerçeklerden ayırt edemez ve pozitif bir ruh haline daha da yaklaşmaya başlarsın.

Burada şundan da bahsetmek gerekir. Hayal kurma aktivitesinin çok sık ve yoğun seviyelerde yapılması psikolojik sorunlara yol açabilir. Gerçeklerle ters düşen hayaller kurduğunda bu senin realiten olmaya başlar ve hayatında sorunlar yaşamaya başlayabilirsin.

Bunun farkında olmalısın. Bunun haricinde mesela zihninde güzel bir çiçeği hayal etmenin herhangi bir zararı olmaz ve sana iyi hissettirebilir. Bu liste de stres ve endişeden kurtulmanı sağlayacak olan altı farklı tavsiyeden bahsettik. Bu listede ki tavsiyeleri uygulayarak sen de özellikle zor zamanlarında daha sakin ve huzurlu birisine dönüşebilirsin. Bu listede ki altı maddeden en etkili olanı sence hangisi? Fikrini yorumlar kısmında paylaşmayı unutma.

Yorum Yap