1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Ne Yapacağımı Bilmiyorum! Ne Yapmalıyım? Kesin Yolu

Ne Yapacağımı Bilmiyorum! Ne Yapmalıyım? Kesin Yolu
+ - 0

Ne yapacağımı bilmiyorum. Ne yapmalıyım? Diyorsan 2 dakika ayırarak mutlaka okumalısın bunu. Bazen insan kendini ne yapacağını bilmez halde bulur, hiçbir yere varamayacağı bir yolda yürür gibi hisseder en küçük şey bile gözünde büyür ve aşılamaz bir hale gelir. Ben Sabahın beşine benzetirim böyle isleri ve aydınlıktır diyebilirsin ne de karanlık.

Bu her insanın zaman zaman içine girdiği psikoloji ve bana sosyal medyada en çok gelen sorulardan biri de bu ne yapacağımı bilmiyorum hayatımla ilgili, gelecekle ilgili neler olacağını bilmiyorum.

Bugün bununla ilgili konuşmak istiyorum. Bu hepimize tanıdık gelen psikoloji aslında zaman zaman hepimiz bu Psikolojinin içine giriyoruz önümüzde bir sürü karar oluyor, seçmemiz gereken seçenekler oluyor, neyin iyi Neyin doğru olduğunu bilmiyoruz, ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz ve tüm bu karışıklık ve bilinmezlik içinde zaten bir şey yapasımız da gelmiyor.

Belirsizlikten karışıklıktan herkesin tabi anladığı şeyler farklı, öğrenciler ailelerin kendilerinden istedikleri sorumlulukları yerine götürüyorlar ama hayata karşı ne yapacaklarını bilmiyorlar.

Ekonomik olarak belirsizlikle olup ne yapacağı hakkında hiçbir fikri olmayan insanlar var, ilişkisinde ciddi sorunlar yaşayan belirsizlik içinde olanlar var, kariyer olarak kararsızlıkta kalan insanlar var, hatta eğer sizin için çok özel değilse insanlarla paylaşmaktan mahsuru yoksa yorumlara hayattan ne konuda ne yapacağınızı bilmediğiniz den bahsederseniz güzel bir etkileşim oluşturmuş olabiliriz.

Hayatın hangi aşamasında olursak olalım, Eğer nasıl ilerleyeceğimizi bilmiyorsak bazı şeyleri yeniden değerlendirmek gerekiyor. Böyle bir psikolojiye girdiğinde suçluluk, panik, pişmanlık bunlar göğsünde oturur bu yüzden hiçbir şey yapamazsın ve bunu hiçbir şey yapmamanın yapacak doğru şey olmadığını bile bile bunu yaparsın yorucu sinir bozucu ve kesinlikle verimsiz bir andır bu.

Satranç oynayanlar bilir. Eğer bir açmaza düştüyseniz şahınızı koruyan taşı hareket ettiremezsiniz açmadan kurtulmak için yapabileceğiniz tek şey başka bir şey yapmaktır. Çünkü süre geçiyordur açmazın getirdiği panikle eğer paniğe kapılırsanız kural gereği o taşı o oynatamayacağınız için sorunu asla çözemezsiniz.

Şu sözü unutmayın “ne yapacağından emin değilsen ne yaptığından emin ol” yani gelecekte ne yapacağımızı bilemeyebiliriz ama şu anımızı kontrol edebiliriz gelecekteki bizi tamamlayacak hayata sahip olmak için bugünkü denemeleri ihtiyacımız var yoksa neyi sevip neyi sevmeyeceğimizi nasıl bilebiliriz ki, yani kanatlarımızı açmadan o kanatların ne kadar büyük olduğunu nasıl öğrenebiliriz.

Başımıza gelebilecek en kötü şey trajikomik şekilde kötü şeyleri düşünmekten yapmamız gereken şeyleri denememiz gereken yeni şeyleri öğrenmemiz gereken yeni tecrübeleri deneyimleri hiç denememek olacaktır. Burada çok güzel bir söz var.

“Yeni şeyler öğrenmeden yatağa gitme” Kartopu etkisi duymuşsunuzdur insan hareket etmeye başladığında büyümeye de başlar, onu durdurabilecek yavaşlatabilecek engeller de küçük kalmaya başlar. Dün seni ağlatan şeye bugün gülüp geçebilirsin bunun için sık sık kullandığım doktorini bilmek gerekiyor. Zamanı yalanmak için değil gelişmek için kullanılan”. Konuştuklarımızı literatürleştirmek adına kendim için bulduğum bazı sözleri sizle paylaşmak istiyorum.

Açık Havaya Çık!

Önce bir açık havaya çık Şöyle güzel güzel derin derin nefes al doğa ile bütünleş, ayakkabılarını çıkar çıplak ayaklarla toprağa basın üzerindeki negatif enerjiyi bir at şimdiye kadar birçok kez belirsizliklerin üzerinden nasıl geldiğini düşün ve şu an senin hayatın da uğraştığın belirsizliklerden çok daha fazla belirsizlik durumla uğraşan insanların var olduğunu düşün Şu dünyada ve var olan her şeyi yaratan yaratıcının çözümsüz bir problem yaratmayacağı konusunda kendini ikna et.

Eğer bu konularda gerçekten kendini ikna edebilirsen endişe senden gider ve zihnin harekete geçmek için hazır olur.

Bir Şey Yap!

Çok güzel yapabildiğin ve yapmaktan keyif aldığım bir şey yapmayı öneriyorum burada başarı bir alışkanlıktır, bir şeyleri doğru şekilde yapmaya başlarsan bir moda girmiş olursun ve sonrakilerin devamının gelmesi konusunda kendini hazırlamış olursun.

Ne olduğu için önemli değil bir şeye başla ve bitir. Bunu kısa mesafe koşu yarışlarında sprinterlerin kollarını eklemlerini bacaklarını ısındırmaları gibi düşünebilirsin.

Kim Olmak İsterdin?

Yıl sonunda ya da hedefin ne zamansa o zaman geldiğinde nasıl biri olmak isterdin şu an içinde bulunduğun belirsizliklerden kurtulmuş biri olmak isteyeceğin kesin. Peki başka yeni bir şey öğrenmiş olmak ister miydin ya da kendini yeni bir yetenek katmış olmak ister miydin ya da yeni bir şey dememiş bunları düşünürken şuan ki siz de gelecekte hayal ettiğiniz o siz arasında farkları çıkartın. Bu sizin yeni yapılacaklar listeniz.

Kendinle Barış!

giphy.gif?cid=e2a3cbde52pu4d1swv8umtospvpdkbr2oi1sgmn9g301bvbe&rid=giphy

Ne yapacağımızı bilmekten bizi kurtaracak kişi kendimiziz. Bu sebeple insan kendiyle barışık olmalı kendinizi kendinizle vakit geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin diyor tarkovski. Küs arkadaşlar jestlerle barışma adımları atarlar.

Kendinize bir şey ısmarlayın yemek, kahve, yarım gün ya da bir gün sadece kendinize vakit geçirin deniz kenarında yürüyün, bir ormanda kitap okuyun, koşun, kendinizde vakit geçirmeyi önemseyin ve sevin kendimiz güzel bir hayatı hak ediyor.

Hayalindeki Kişi Ol!

Düşündüğün, ısındığın, hedef koyduğun kendinle barıştın ve şimdi ayağa kalkma vakti geldi. Belirsizlik yok yapacağımız şey çok açık yıl sonunda hayal ettiğimiz o insan olacağız bu kadar gerisi gelecekte tebessümle hatırlayacağımız küçük basit birer engeller.

Zorluğu boş ver ne yapmak istediğini biliyorsun dönüşmek istediğin şey uğruna şu an çektiğin acıların tadını çıkar hepsi seni daha büyük birini dönüştürmek için, güçlendirmek için varlar kömür basınç görmezse elmasa dönüşemez.

Hayat bir dizi korku, endişe, panik, belirsizlik değildir bizim tarafımızdan tamamlanacak bir tuvaldir oraya gelin güzel şeyler çizelim. Bugünkü içerik tarzını beğendiniz mi? Merak ediyorum açıkçası lütfen yorumlarda fikirlerinizi belirtin.

Yorum Yap