1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

20 Yaşında olanlar Bunları Yapsın!

20 Yaşında olanlar Bunları Yapsın!
+ - 0

Her sabah, gelecek için güçlü bir finansal temel oluşturma fikriyle uyanıyor olabilirsiniz. Peki bunu gerçekten nasıl elde edeceksiniz? Bu makale de farkında olmanız gereken bir gerçekten bahsedeceğim. Yatırım yapmaya başlamalısınız. Ama asıl sorun bunun NE ZAMAN yapacağınız.

Her 10 kişiden 6’sı 30’lu veya 40’lı yaşlarında veya hayatları düzene oturduktan sonra yatırım yapmaya başlar. Kalan 4 tanesi ya erken yani akıllı yatırımcılar ya da hiç yatırım yapmayanlardır. Erken, yani 20’li yaşlarında yatırım yapmaya başlayanları akıllı olanlar olarak andığımı fark etmiş olmalısınız.

Evet, bunu hak ediyorlar. Ama neden? Erken yatırımlar ne gibi farklar yaratır? Neden 20’li yaşlarınızı yatırıma harcamalısınız? Bu neden gereklidir? 20’li yaşlarınızda yatırıma başlamanın akıllıca bir seçim olduğunu kanıtlayan 6 nedene bakalım!

Zaman sizin için çalışır.

Hepimizin bildiği gibi, bileşik faiz, ‘anaparadan kazanılan faiz ve birikmiş faiz nedeniyle bir yatırımın değerindeki artış’ olarak tanımlanır. Aynı şekilde, değerini katlayan bir yatırım oluşturmanın en büyük faydalarından biri zamanın değeridir.

Zamanla, getiri elde edebilirsiniz ve bu getirilerden elde edilen getiri daha fazla getiri sağlayabilir ve bu da yatırımlarımızı artırır.

Riskler İçin Yeterli Zaman.

Yatırım yaparken, her girişimin sağlıklı bir getiri sağlayacağı kesin değildir. Erken başlarsanız, daha riskli hamleler yapmak ve kaybı telafi etmek için yeterli zamanınız olur. Geç başlayan insanlar, genellikle genç yatırımcılara kıyasla daha güvenli oynamayı seçerler. Riskli hamleler yapmak, yatırım dünyasında önemli bir faktördür. “Risk ne kadar büyük olursa, getiri de o kadar büyük olur.”

Daha İyi Harcama Alışkanlıkları

Neredeyse tüm yetişkin yatırımcılar bu sorunla karşı karşıyadır. İyi yatırım yapmayı biliyor olabilirler, ancak harcama kısmında tam olarak bilgili olmayabilirler. Bu hayatlarında büyük bir kargaşa yaratır.

Şişkin bir banka hesabınız olsa bile; harcamalarınızı yönetemiyorsanız kendinizi darda bulursunuz. 20’li yaşlarınıza yatırım yapmaya başladığınızda, kendi deneyimlerinizden bir şeyler öğrenmek ve harcamalarınızı planlanmış bir şekilde yapmayı alışkanlık edinebilmek için yeterli zamanınız olur.

Teknoloji Avantajı.

Ne kadar gençseniz, modern teknolojiye o kadar uyum sağlarsınız.

Bu, etkili ve daha hızlı yatırımlarda büyük bir yardım sağlayarak daha az zaman tüketimi ve daha fazla getiri sağlar. Ayrıca, teknolojiye iyi adapte olduğunuzda, pazara da iyi uyum sağlamış olursunuz.

Gelişmekte olan teknolojik girişimlere akıllıca yatırım yapabilirsiniz. Gençler, yaşlılarına teknolojiyi öğretenlerdir. Ne kadar gençseniz mevcut yenilikler ve trendler hakkında o kadar çok bilgi ve hakimiyet sahibi olursunuz.

Yaparak Öğrenmek.

Deneyim, hayatın her alanında çok hayati bir rol oynar. Özellikle genç bir yatırımcı olduğunuzda her geçen saniye tecrübe kazanırsınız. Bu, bir iş bulduğunuzda veya bir iş kurduğunuzda sizi güvenilir ve sorunsuz bir yatırımcı yapar.

Ve bir işe başlamak için, elbette başkalarından alabileceğiniz bir yatırıma ihtiyacınız vardır, ancak işinizin arkasındaki ana beyin ve asıl yatırımcı olabilmek en büyük başarıdır. Bunu yaparken öğrenirsiniz ve böylece yaparak deneyim kazanırsınız.

İstikrarlı Bir Gelecek İçin

Finansal açıdan istikrarlı bir gelecek için. Zaman yetersizliği veya geç bir başlangıç nedeniyle birçok büyük zihnin tam potansiyellerine ulaşamadığı birçok durum vardır. 20’li yaşlarınızda, erken yatırımlara başladığınızda, temelde kendiniz için güçlü ve istikrarlı bir finansal bir gelecek inşa edersiniz.

Yani, emekli olduğunuzda, sadece iyi bir banka bakiyeniz değil, aynı zamanda sağlam bir geliriniz olur. Bu, erken yatırımın siz yaşlı ve emekli olduğunuzda bel kemiğiniz olacağı anlamına gelir. Ve tabii ki herkes emekli olduktan sonra arkasına yaslanıp rahatlamak ve o yaşlılık günlerini herhangi bir gerginlik olmadan yaşamak ister.

Tüm bu nedenler, 20’li yıllarda erken yatırım yapmanın ilerici bir bakış açısıyla bakıldığında bir zorunluluk haline geldiğini açıkça göstermektedir. Okullarda çocuklara iyi eğitim almaları öğretilir. Böylece ileride başarılı bir yaşamları olabilir.

Yine de istihdam istatistiklerine baktığınızda, sonuçlar oldukça rahatsız edicidir. Kişi iş bulamazsa, en azından yatırım oyununu biliyor olmalıdır. Yatırım bilgisi, okul eğitimi boyunca öğrencilere gerekli ölçüde verilmelidir. Bu, öğrencilerin erken yaşta yatırım yapmaya başlamaları demektir ve ülkenin istihdam durumu ve yoksulluk durumunda önemli bir değişime yol açacaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yorum Yap