1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Hayatta Ne Yapmak İstediğimi Bilmiyorum Diyenler İçin

Hayatta Ne Yapmak İstediğimi Bilmiyorum Diyenler İçin
+ - 0

Hayatta ne yapmak istediğimi bilmiyorum yada hayatta tutkumu nasıl bulacağım gibi hayla hayatta ne yapacağını bilmeyenler için tutkularını bulmalarında yardımcı olacağım listemi mutlaka okumalısınız. Sence bazı insanların farklı alanlar ve konularda tutku seviyesine ulaşabilmelerinin sebebi nedir? Bu, bahsettiğimiz insanlara doğuştan bahşedilen bir ödül müdür yoksa her insan tutkulara sahip olabilir mi? Bu liste de bu sorulardan yola çıkarak tutkunu bulmak için neler yapmam gerektiğinden bahsedeceğiz. Hemen başlayalım…

Öncelikle yapman gereken en genel anlamda neyi istediğine karar vermek ve ardından buna ulaşmak için yapman gerekeni seçmektir. Bu kararları verirken duygulara ve hisleri odaklanmak dikkat etmen gereken en önemli nokta. Mesela mutlu olmak istiyorsan hedeflemen gereken duygulara şunları örnek verebiliriz: Özgüven minnettarlık, umut, iç rahatlığı, bağlılık, sevgi, aidiyet, heyecan, neşe ve hayranlık.

Eğer bu duyguları yaşamanı sağlayacak olan aktiviteler konular ya da kişiler bulursan bunlar senin için gerçek manada tutku seviyesine dönüşebilir. Tutkular çerçevesini çok geniş tutabilirsin bunu herhangi bir aktivite ya da konuyla sınırlandırmak zorunda değilsiniz.

İnsan oldukça karmaşık bir varlıktır duyguların oluşmasını sağlayan etkenler her insan için farklıdır. Bu konu üzerinde düşünerek senin için en uygun olanı seçmek gerekir. Ayrıca bir şeyin sende tutkuya dönüşmesini sağlamak istiyorsan ona zaman vermeli ve çaba göstermelisin bu süreç seni zorlarken aslında bir testten geçiyor olacaksın mutluluğu ya da temel hedefin her neyse onun ne seviyede istediğin senin ne kadar sabredeceğini belirleyecek.

Şundan bahsetmem de fayda var istek anlamında odaklandığın şeyinize kavramı olması durumunda bu süreç başarıyla değil bağımlılıkla sonuçlanır maalesef az dozda da olsa hepimizin bazı bağımlılıkları var ve bu süreç biz farkına bile varmadan ilerliyor, duyguları yaşamak yerine zevk almayı merkeze koyduğumuzda Hayat boşmuş ve her şey anlamsızmış gibi gelir.

Çünkü insana tamamlanmış hissettiren şey yalnızca duygulardır bu yüzden iyi hissetmek için çabalarken gerçek ilk halini duygularla sağlanabileceğini bilmeli ve duyguları zevkten önde tutmalısın bu bahsettiğim sürecini istenilen sonuca ulaşması için serbest bir şekilde ilerlemesi çok önemli bazen insanlar mutluluk ya da huzur kavramlarını kovalamaya çok fazla odaklanarak bu ettiğim aşamaları zorlama yoluyla gerçekleştirmeye çalışabiliyor.

Yapman gereken sadece isteklerini ve amaçlarını belirlerken dikkate alman gerekenleri bilmek ve kararlar alırken her şeyin farkında olarak hareket etmektir. Bu konularda takıntılı seviyeye ulaşmak mutluluk yerine huzursuzluğa yol açabilir şimdi kendi deneyimlerimden bahsedip ardından sana tutkularını oluşturmak için ipuçları vereceğim.

Kendi hayatımda yapmayı sevdiğim ve sonucunda herhangi bir beklentiye girmediğim bir çok şey var. Bunların ortak noktaları bana yaşattıkları duygular sebebiyle hayatımda bu kadar önemli yerler edinmiş olmaları kendim olarak mutluluğa ulaşmak için çabalarken temelde üç duyguyu öncelik veriyorum.

Bunlar sevgi, özgüven ve umut bu duygulardan sevgi en önemlisi içinde herhangi birine ya da herhangi bir şeye karşı beslediğim sevgi eninde sonunda bana mutluluk olarak dönüyor. Bu yüzden sevgiyi içimde oluşturabilecek şeyleri hayatımda öncelik veriyorum.

Özgüvene gelince aslında temelde öğrenme ve kendini belli konularda geliştirmemin net amacı bu yabancı dil öğrenirken genelde zor olarak değerlendirilen şeyleri başardıktan sonra ya da bir müzik aletini çalmayı öğrenirken bedenim üzerine yeteri kadar kontrol sağlayabiliyor olmak bana inanılmaz bir özgüven sağlıyor.

Bu özgüvenin verdiği hissi yaşadıktan sonra yabancı dil öğrenmenin ya da müziğin benim için bir tutkuya dönüşmesini engel olamıyorum. Ayrıca hedeflediğim noktalara ulaşacağıma olan inancım umudu hissetmemi sağlıyor. Anlık olarak bulunduğum seviyeden bağımsız olarak sadece ulaşacağım noktayı hayal etmek bana inanılmaz mutluluk veriyor.

Tutkunu keşfetmek diye bir şey olduğunu düşünmüyorum yani hayatında mutlu olmak için yapman gereken tek bir aktivite birlikte olman gereken tek bir kişi ya da içinde bulunan gereken tek bir mekan yok. Her şey tamamen duygulara ve hislere bağlı öncelikle senin için mutluluğu ya da huzuru sağlayacak olan duyguları keşfedip ardından bunları hissetmenizi sağlayacak olan kişileri, mekanları, nesneleri ve aktiviteleri bulman gerekir.

Doğru yaklaşımda olduğu zaman bunların her biri senin için tutkulara dönüşecek hayatında sana huzursuz hissettiren mekanlar mutluluğunu sömüren insanlar ya da sevmediğin yapmak zorunda olduğunu aktiviteler her zaman olacak bu durumda senin yapman gereken bunlardan olabildiğince kurtulmaya çalışmak ve kendine pozitif duyguları yaşayabileceğin imkanlar yaratmak.

Tutkunu Belirlemek İçin Gerekli Adımlar

Şimdi tutkunu belirlemek için gereken adımların net olarak not alalım.

1. Temelde sahip olmak istediğin genel hali seçmek.

2. Buna ulaşmak için hissetmen gereken duyguları belirlemek.

3. Bu duyguları yaşayabileceğin ortamı sağlayacak mekan aktivite ya da kişileri bulmak.

Söylendiği kadar kolay değil evet bir sonuca varmak için belki de günlerce düşünmen gerekecek. Ama bu çabalarının boşa gitmeyeceğinden emin olabilirsin. Başarılı ve mutlu olan insanların hayatlarını incelediğinde ne kadar çaba gösterdiklerini görebilirsin. Çabalamadan isteklere ulaşabilmek mümkün olsaydı sonuçta hiç bir anlamı olmazdı.

Az önce not aldığımız 3 adımı kendin için değerlendirerek işe başlayabilirsin bunu notlar olarak yapman seni daha kalıcı mantıklı sonuçlara ulaştırır. Senin için tutkun olmasını istediğin şeyi seçtikten sonra artık hedeflerini belirlemeye, plan yapmaya ve çalışmaya geçebilirsin. Tutkunu seçtikten ve arkasında paylaşırsan sevinirim. Eğer henüz yapmadıysan düzenli olarak paylaşacağım içerikleri kaçırmamak için bizi takip etmeyi unutma.

Yorum Yap