1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Çok Gezen Mi Bilir? Çok Okuyan Mı?

Çok Gezen Mi Bilir? Çok Okuyan Mı?
+ - 0

Çok gezen mi bilir? Çok okuyan mı? Sorusunun hem arkadaş ortamlarının hem de münezara yarışmalarının popüler konusudur. Çok gezen mi bilir? Çok okuyan mı? İsterseniz okumayı bırakın yorum yapın bakalım fikriniz değişecek mi?

Çok Gezen Mi Bilir? Çok Okuyan Mı?

Çok okuyan mı bilir? Çok gezen mi bilir? Sorusunda. İnsan okuduklarını unutabilir, insan gezdiği yerleri de unutabilir ama insan yaşadıklarını unutmaz. Bunun için de hayatta ne yapıyorsak farkındalıkla yapmak lazım bu özü, bu yaşamı, bu anı yaptığımız her işin tam merkezine ekmemiz gerekiyor.

Dolayısıyla benim bu soruya cevabım kesinlikle şudur hem gezmek hem okumak tabii ki o akla ilk gelen cevap ama kesinlikle bunları tamam yapmak için araya farkındalık eklemek gerekiyor. Yani farkındalıkla okumak ve farkındalıkla gezmek bu şekilde deneyimlediğimiz her şeyi gerçekten yaşamış oluruz hem anlarız hem de unutmayız.

Gezmenin çok faydası var konuşsak sabaha kadar konuşamayız ama benim ilk aklıma gelenleri hem de sizi biraz düşündürsün diye gezilerinize biraz daha anlam katsın diye bir kaçını sizinle paylaşabilirim.

Gezmenin İnsana Faydaları

Çok gezen mi bilir? Çok okuyan mı? Sorusunun cevabı bence yaşantılar arkadaşlar o yüzden gezmenin insanlara olan faydaları neler yazacağım. Bu arada mutlaka okuman gereken kitaplar listemi de okumalısın.

Uzaklaşmak İyi Gelir

Her şeyden önce biraz uzaklaşmak iyi geliyor arkadaşlar yılda birkaç hafta tatil yapan, gezen, seyahat eden insanların gezmeyen tatil yapmayan hep bulunduğu yerde duran insanlara göre yaşadıkları stres %90 oranında azalıyormuş depresyondan daha uzak kalıyormuş böyle insanlar.

Kendini Yolda Tanırsın

Kendini tanımana yardımcı olur. O meşhur Çin atasözünü hepiniz biliyorsunuzdur. “Bir insanı en iyi yolculukta tanırsın” kendini de yollara çıktığında daha iyi tanıyor insan.

Yeni Kültürlü İnsan

Yeni bir kültürle yeni bir insanla tanışmanın en iyi yoludur bir kültürü bir insanı bir milleti kitaplardan okuyarak öğrenemezsiniz bizzat orada deneyimlemeniz o anı yaşamanız gerekiyor.

Yeni Fikirler ve Çözümler

Yeni fikirler yeni çözümler üretmeyi kolaylaştırır. Türkiye’de birçok dijital proje aslında Amerika’daki silikon Vadisi’nden kopyalanmıştır ya da oradan esinlenilmiştir eleştirmek için söylemiyorum Dünya da dijitalde özellikle üretilen sistemler zaten böyle üretilir.

Yani dünyanın çarkları zaten böyle döner gezen insanlar yeni insanlardan yeni kültürlerden fikirler alır oradan esinlenir onu büyütür üstüne katar kendi bölgesinde uygular. Dolayısıyla gezen seyahat eden insanlar yeni fikirlere yeni çözümlere daha yakın olurlar.

Hızlı Karar Verme

Hızlı karar vermeyi hızlı çözümler bulmayı sağlar çünkü seyahatlerde çok fazla vaktiniz olmuyor süre genelde kısıtlı oluyor bu kısıtlı sürede önünüzde çok soru çok seçenek var hızlı karar almanız lazım. Bu noktalarda da hızlı çözümler bulmanız gerekiyor.

Anı ve Deneyimler

Harika anı ve harika hikayeler biriktirmenizi sağlıyor zaten hayat dediğimiz şey zamanı geldiğinde anlatacak güzel hikayeler biriktirmekten başka nedir ki.

Lezzet ve Hobiler

İlginç lezzetler tanıyorsunuz. Tabii ki işin güzel kısımlarından birisi zaten bu. İlginç hobiler öğreniyorsunuz, ilginç alışkanlıklar öğreniyorsunuz, ilginç düşünceler görüyorsunuz. Bu da insana bir ufuk katıyor insanın vizyonunu genişletiyor.

Duygu Kontrolü

Pek konuşulmaz pek bilinmez belki ama duygu kontrolü ve duyguların yönetmede de bizi çok geliştiriyor. Çünkü bazen çok terste kalıyorsun seyahatlerde çünkü sürekli kısıtlı yapacak şey çok her şey beklediğin gibi gitmiyor bazen su olmuyor, WC olmuyor, bilet kalmıyor.

Bir şeyler ters gidiyor böyle durumlarda güçlü kalman lazım ve doğum çözümleri üretmen lazım duygularını doğru şekilde kontrol etmen lazım.

Bütçe Yönetimi

Tabii ki bütçene de doğru şekilde yönetmeyi öğretiyor. Ayağını da yorganınıza doğru şekilde ölçmeyi öğreniyorsun.

Başarı Alışkanlığı

Güzel gezebilmek kendi başına bir başarıdır zaten arkadaşlar. Gezmek bir kültür işidir unutmayın bilmeyen bir insana hiçbir şeyden haberi olmayan bir insanı dünyanın en güzel yerin ortasına koyun ne yapacağını bilmez nereden başlayacağını nereye gideceğini bilmez. Gezmek kendi başına başarı alışkanlığı verir insana.

Tölerans, Saygı

Toleranslı olmayı insanlara saygı duymayı çok güzel öğretiyor arkadaşlar. Çünkü çok farklı görüşte insanlarla aynı kafede oturuyorsunuz, aynı sokaklarda yürüyorsunuz onlardan size zarar gelmeyeceğini görüyorsunuz o uyumu yakalıyorsunuz dışarıya kapalı insanlar agresif olur. Lütfen buna dikkat edin ve gezdikçe, seyahat ettikçe şu örnekteki gibi olaylara baktığını görüyorsun ve zamanında hatalar yaptığını görüyorsun.

Örneğin bir rakama bakıyorsun burada yerde yazan bir rakama bakıyorsun 6 yazıyor sana göre ama karşındaki insanların neden 9 olarak bu rakamı yorumladığına inanamıyorsun onları kızıyorsun belki eğer kapalıysa görüşlerin ama seyahat ettiğinde rakamın karşı tarafına geçtiğinde onun gerçekten o taraftan dokuz görüldüğünü anlıyorsun. Bu da toleranslı olmayı insanlara saygı duymayı görüşlere saygı duymayı çok güzel öğretiyor.

Planlı Olmak

Çok ve güzel gezmek planlı olmayı gerektirir arkadaşlar. Evet çünkü haritayı doğru okumalısınız doğru rotalar oluşturmalısınız, günü doğru planlamalısınız, tatilinizi orada geçireceğiniz süreyi planlamalısınız, bir şehir ve 3 gününüz var örneğin; mükemmel plan çıkarmalısınız o 3 günü.

Güzel verimli farkındalıkla dolu dolu geçirmek için işlerinizi aksatmayacak bir sistem kurmalısınız. Bunların hepsini doğru şekilde organize edebilmek herkesin yapabileceği bir şey değil.

Ben not alma ve plan yapma konusun da uygulama kullanıyorum size de tavsiye ederim. Kullandığım uygulama Notion bu uygulama ile rota oluşturabilir, program oluşturabilir, günlük aylık haftalık planlar yapabilirsiniz. Zamandan tasarruf edeceğin, üretkenliğini arttırabileceğin bir çok özelliği var.

Yorum Yap