1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Sağlıklı Kilo Vermek için 10 Kolay Öneri

Sağlıklı Kilo Vermek için 10 Kolay Öneri
+ - 0

Sağlıklı kilo vermek için 10 tane öneri vereceğim sizlere. Burada direk kilo vermeniz açısından bahsetmeyeceğim ama nasıl sağlıklı kilo vermek gerek bu bizim için önemli bir nokta çünkü insanlar şu anda sadece kilo vermek adına şok diyetler yapıyorlar bu şok diyetler ve inanın ki metabolizmanızı o kadar zarar veriyor ki metabolizmayı uzun vadede zarar vermesinin yanında bir de günlük hayatınızı yaşam kalitenizi gerçekten düşürüyor.

Diyet yapma sürenizi yani siz belki de bir sene iyi bir diyet yapabilecekken daha kısa sürelerde bir kağıda diyeti bırakmanıza neden oluyor o yüzden bu tür şeyler yapmayalım. Sağlıklı bir diyet için neler yapacağız 10 tane öneri size bunlardan bahsedeceğim.

Şimdi bu şok diyet yapan kişiler de şöyle anlıyorum Herkes bir an önce hızlı kilo vermek istiyor işte ayda 5 kilolar, altı kilolar, on kilolar Sizin hedefiniz de bir ayda kaç kilo vermek var. Öyle bir hedefiniz varsa yorum olarak aşağı yazın ki bakalım herkes hızlı kilo vermek istiyor yoksa hocam ben sağlıklı kilo vereyim ama biraz daha yavaş olsun diyenler var mı buna bir bakmış olalım. Şimdi o zaman 10 tane önerimiz e geçelim. O zaman hemen sağlıklı kilo vermek için bir önerimiz den başlayalım.

Sağlıklı Kilo Vermek için 10 Kolay Öneri

Sağlıklı Kilo Vermek

Öğün atlamayın ve ara öğün yapın

Birinci önerimiz bunu artık çok biliyorsunuz sürekli söylüyoruz öğün atlamayın mutlaka ana ünlü ve ara öğünlerinizi tam yapın. Çünkü bazen kişiler Hem hızlı kilo vermek adına hem de unuttukları için ara yönlerini yapamıyorlar ama ara öğün yapmak öğün atlamamak sizin bir sonraki öğünde daha az acıkmanızı sağlar. Çünkü şunu biliyoruz bir kişi çok aç kaldığı zaman ona ne kadar yemek verirsek verelim kişinin psikolojik açlığını doyuramıyoruz. Bu yüzden mutlaka öğünlerinizi yapın ve asla öğün atlamayın.

Dengeli ve çeşitli beslenin

İkinci önerimiz e geçelim. Bu da mutlaka değişik ve çeşitli besinlerden yararlanın yani tek yönlü diyetler yapmayın aslında. Çünkü günümüzde işte protein diyetleri var, ketojenik diyetler var. Bunlar zaten birbirine çok benziyor veya şok diyetler var, sadece Detoks olan diyetler var. Bunlara çok fazla yönelmeyin.

Gün içerisindeki beslenmenizi çeşitli besin gruplarından alın ki vücudumuzun alması gereken tüm Vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidratı dengelemiş olalım bu koşulda verdiğiniz kilolar daha kalıcı olacaktır ve daha uzun süreler diyet yapabileceksiniz.

Burada değişik besin gruplarından kastım nedir? Meyve de yiyelim, sebze de yiyelim az oranda, mutlaka bulgur pilavı da yiyelim, işte ekmeğimiz de yiyelim, kuruyemişte olsun yani hiç ekmek yemeden protein diyeti yaparsanız bunu çok yapıyor kişiler yüz kaslarınızı çöküyor ve yüzünüzde böyle bir kemiksi zayıflama oluyor göz altlarınız çökebiliyor gibi vücudumuza onun haricinde zaten bir sürü de zararlı olabiliyor. Mutlaka çeşitli yönleri olan ve her besinin içerdiği diyetler yapalım.

Salatalarınıza limon ve sirke ekleyin

Üçüncü önerimiz öğünlerinize salatalarımıza mutlaka sirke ve limon ekleyin sirkenin vücudumuzdaki glisemik indeksi düşürücü etkisi var aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır, bazı kişilerde şunu da görüyoruz sabah karne çok az bir sirke tükettiğiniz zaman suyla birlikte bağırsaklarınız hızlanıyor tuvalete çıkmanız hızlanıyor mutlaka salatalarımız da sirke kullanalım kilo verdirme sinin yanında aynı zamanda bağırsaklarımızdaki faydalı bakterileri de beslediği için prebiyotik dediğimiz için gayet sağlıklı.

Bir de yemeklerdeki tuzu azaltın. Çünkü bunu birebir kendim de tecrübe ettim özellikle böbrek taşım vardı alındıktan sonra doktorun tuzsuz yemem gerektiğini söyledi ve bende şu anda tuz besleniyorum ve tuzsuz beslenmeye geçtikten sonra zayıf olmama rağmen 3,4 kilo daha kaybettim. Çünkü yemeklerin tuzunu az yaptığınız zaman çok lezzetli gelmiyor gözünüze ve 3,5 kaşıkta bile çok lezzetli olmadığı için duyuyorsunuz.

Yani biraz hevesiniz kaçıyor açıkçası. Çünkü biliyoruz ki eğer bir yemek lezzetli ise o sizin daha fazla tüketmenizi sağlıyor bu koşulda da daha fazla kalori alıyorsunuz. Bu birazcık hile gibi bir şey aslında az tuzlu yediğiniz zaman… Tabi ki böbreğimiz açısından tansiyonunuz açısından sağlıklı ama iştahınızı kapatma açısından da gerçekten faydası var.

Ana öğünlerde sadece salata tercih etmeyin

Kilo vermek için dördüncü önerim ise dediğim gibi şok diyetler yapmayalım. Bazen kişiler sırf hızlı kilo vermek adına sadece salata yiyerek öğün geçiriyorlar tek bir salata ile öğün geçirmeyin mutlaka bunun yanında yoğurt olsun, içerisinde bu salatanın peynir olabilir, haşlanmış nohut olabilir, bakliyat grubu, mercimek, kuru fasulye, maş fasulyesi bunlarla mutlaka salatanızı renklendirin sadece tek bir salata ile öğün geçirmeyin.

Dolayısıyla böyle bir protein kattığınız için salatanın içine hem yağ yakımını hızlanacaktır, hem de top olduğunuz için bir sonraki öğüne kadar atıştırmalık yapmanızı engelleyecektir şunu kesinlikle biliyoruz oradan hepinizi de duyar gibi oluyorum. Ben aslında iyi besleniyorum ama arada yediğim abur cuburlar ve atıştırmalıkları kontrol edemediğim için kilo veremiyorum diyen bir sürü insan var. O aradaki atıştırmalıkları atarsak mutlaka kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Derin yağda kızartma tercih etmeyin

Beşinci önerimiz yemeklerinizi mutlaka sağlıklı yöntemlerle pişirin. Bu ne demek oluyor evinizde genellikle kızartma yapmayın yani asla kızartma yapmayın demiyorum. İnsanın canı çekebilir çocuklarınız isteyebilir böyle ayda bir defa iki haftada bir defa serbest bir kahvaltı.

Evet patates yiyebilirsiniz kızartabilirsiniz ama genel olarak

beslenmenizde tavuğu kızartmayın fırına atın, balığı kızartmayın fırına atın veya tencerede yapın veya şimdi bazı makinalar var onlar da çok az yağda 1-2 kaşık yağlı pişirebilirsiniz yani derin yağlı hiçbir şeyi kızartıyoruz. Bu hem kilo almanızı sağlıyor yani neden oluyor daha doğrusu hem de safra kesesine de zarar veriyor. Bu yüzden evinizde mutlaka sağlıklı pişirme yöntemleri tencere yemekleri, Izgara fırın gibi işlemleri uyguluyoruz.

Yatmadan 4-5 saat önce akşam yemeğinizi tamamlamış olun

Geldik altıncı öneriye akşam yemeğinizi yatmadan 4-5 saat önce bitirmiş olun ara öğününüz de yatmadan 2-3 saat önce bitirmiş olun ki o saatten sonra vücudunuz olur sindirsin veya dönüşmesin burada şundan bahsediyorum. Akşam yemeğini 6 7 gibi yiyebilirsiniz bu koşulda 11/12 de yatabiliyorsunuz ve yatmadan önce de saat dokuz ile 10 arası da bir tane ara öğün yapabilirsiniz.

Ama bu saatten sonra genellikle hiçbir şey tüketmeyin hem mideniz şöyle bir sindirimin rahatlasın insin rahat bir şekilde uykunuzu uyuyabilin. Hem de biliyorsunuz o saatten sonra yediğiniz şeyler yattığınız için yağa dönüşecektir.

Eğer bu alışkanlığınızı genel olarak oturursanız göreceksiniz ki yılda dört beş kilo daha zayıf olacaksınız. Özellikle bu akşam son ara öğünü yaptığınız ara öğünde mutlaka abur cuburdan uzak durun onun yerine taze meyve olabilir küçük bir avuç kuruyemiş olabilir ama mutlaka sağlıklı ara öğünlerle yatmadan 2-3 saat önce bitirin.

Günde 2 litre kadar su için

Yedinci önerimiz mutlaka bol bol su için. Günde en az 2 litre kadar su için şunu söylüyor danışanlarım işte ben kışın çok fazla su içemiyorum. Evet mantıklı neden çünkü suda soğuk havada soğuk canınız istemiyor susamıyorsunuz terlemiyorsunuz onun yerine ne yapın sıcak su içmeye çalışın. Bazı danışanlar da ise ben çok çay içtiğim için kahve içtiğim için su içemiyorum diyorlar olabilir sıcak bir şey içme ihtiyacınız vardır.

Bu genelde gördüğümüz ve yaşadığımız bir şey ben de kendim kışın genel olarak sıcak sular içiyorum yani sıcak suyu sanki bir çay niyetine içtiğim zaman benim için daha kolay oluyor içim yumuşak oluyor su içmenizin faydası nedir vücudumuzda açlık ve susuzluk merkezi beyinde çok yakın. Dolayısıyla siz bazen susuz oluyor olabilirsiniz ama bunu açlık olarak vücudumuza algılayacaktır sonrasında sizin besinlere yönelecektir.

Ama siz ara ara vücudunuzu su verirseniz bu sizin gün içinde daha tok olmanızı ve iştahınızı az olmasını sağlayacaktır. Buda gün içerisinde daha az kalori almanızı sağlayacaktır bunun yanında da yüzde 5 metabolizmanızı hızlandırır.

Diyetinize sağlıklı karbonhidrat ekleyin

Sağlıklı kilo vermek için 8. önerimiz diyetinizde karbonhidrat tüketebileceğinizi gerçek diyetisyenler söylüyorlar bazı kişiler.. Tabii ki daha hızlı kilo verir şok diyetler olsun diye onu kesiyor ama ben böyle önermiyorum… sağlıklı karbonhidratlar alabilirsiniz ama nasıl yapalım ama öğünlerinizde mutlaka miktarına dikkat edelim. Yani siz bulgur pilavı yemek istiyorsanız veya işte siyah pirinç yemek istiyorsanız, kepekli makarna yemek istiyorsanız bunların yanında mutlaka bir protein ekleyelim mesela öğlen yemeğinde işte köfte veya tavuk vardı yanına 3-4 kaşık kepekli makarna, bulgur pilavı gibi glisemik indeksli düşük karbonhidratlar koyalım.

Bunlar bizim daha uzun süre tok kalmamızı sağlar neden glisemik indeksli düşük koyuyoruz ve besinler koyuyoruz glisemik indeksi yüksek ise sizin daha hızlı acıkmanıza neden oluyor bu da bir sonraki öğüne aşırı aç oturmanıza neden olduğu için daha fazla kalori alıyorsunuz. O yüzden bu tür besinleri ana yemek olarak değil de bir etin yanında veya bir sebze yemeği yanında 3 4 kaşığı geçmeyecek şekilde dengeli bir şekilde alırsak daha uzun süre tok kalırız. Bir de bu karbonhidratların içinde olan B vitaminlerinden yararlanırız ve sağlığımız açısından da faydalı olur.

Her gün tartılmayın

Sağlıklı bir diyet için geldik dokuzuncu önerimize bu önerimi de bütün danışanlarıma yapıyorum asla evde sık sık tartılmayın çünkü bu konu çok önemli. Eğer sürekli tartıya çıkarsanız sürekli algınız da oluyor ve yediğiniz her şeyden korkar hale geliyorsunuz bir de vücudumuzun normal bir rutini var bazen şişebilir bazen daha zayıf olabiliriz. Bu hepimizde böyle yani zayıf insanlarda da böyle zayıf insanlar bunun farkında değil Çünkü her gün tartıya çıkmıyorlar ve bunu kıyaslamıyorlar.

Ama eğer kilo probleminiz varsa sık sık tartıya çıktığınız için günlük değişen kiloları gördüğünüzde moraliniz bozuluyor. Bu noktada bu sizi sağlıklı bir diyet yapmanızı engelliyor ve kalori kısmaya gidiyorsunuz baktınız o gün kilo düşmemiş hemen diyorsunuz ki bir sorun var. Şunu yemeyim bunu yemeyim o yüzden ne yapacağız.

Sağlıklı bir diyet için Strese girmeden haftada bir defa sabah aç karnına kilonuza bakabilirsiniz iki haftada bir de bakabilirsiniz isterseniz ama öyle her gün sabah neydi akşam neydi gibi kilomuza bakmıyoruz bazen çünkü bir günde bir kilo düşebilirsiniz ertesi gün hiç düşmeyebilirsiniz hiç kilo kaybetmeye bilirsiniz Bu çok normal bir şey o yüzden mutlaka haftada birden fazla kilomuza bakmıyoruz ve sadece sabah aç karna bakıyoruz.

Planlı kaçamaklar yapın

Geldik onuncu ve son önerimize mutlaka diyetinizin içerisinde planlı kaçamaklar yapın. Bu ne demek sağlıklı bir diyet yapmak için sağlıklı bir psikoloji gerçekten çok önemlidir hiçbir şey yemediğiniz kaçamak yapmadığınız ve genel olarak mutsuz diyetler yaptığınız zaman bu sizin daha kısa süreli diyetler yapmamıza neden olur ve yaşam tarzı haline getiremezsiniz. O yüzden genel olarak sağlıklı beslenelim. Eğer çok hızlı kilo verme derdiniz yoksa haftada bir öğün kaçamak yapabilirsiniz.

Eğer ben biraz daha hızlı kilo vermek istiyorum çok da etkilenmesin diyorsanız iki haftada bir yemek kendinize ödül verin kaçamak yapın bu sizin psikolojinizi çok rahatlatacaktır ve bu yöntemle haftada 1-2 haftada bir kaçamak yaptığınızda aslında diyetinizi çok da bozulmadığını ve ara ara dengeli kaçamaklar yaparak ideal kiloda kolaylıkla kalabileceğinizi görmüş olacaksınız.

İnanın çok basit gözükse de psikoloji açısından çok önemli bir şey çünkü biz daha çok danışanlar da şunu görüyoruz mesela üç ay boyunca hiç kaçamak yapmıyor ve birçok diye diye bu 20 kilo veriyor ama bu 20 kilo verdikten sonra vücudu evet o kilo iniyor ama vücut mutsuz psikoloji bozulmuş.

Çünkü sevdiği kendine Keyif veren mutlu olduğu hiç bir şey yiyememiş ve bir yerlerden bir şey patlak vermiş sonrasında bu kişi diyeti bırakıyor ve sanki hiçbir şey öğrenmemiş gibi eski beslenme alışkanlıklarına geri dönüyor bu koşulda ne oluyor.

Bütün kiloları geri alıyor bu noktada evet zaten bu kişinin yaşadığı bir sıkıntı var bedenimiz 20 kilo verdi bir daha onu geri aldı bunu geçiyorum metabolizmanız bozuluyor sonrasında deri deformasyonu oluyor yani bunlar sizin sağlıksız, diyetten korkan, psikolojisi bozulmuş sürekli diyet yapan bir insan haline getirebilir.

O yüzden ara ara böyle küçük kaçamaklar yaparak vücudumuzun mutlu edelim psikolojimizi rahatlat alım Sağlıklı kilo vermek için siz bu maddelerden önerilerden kaç tanesini yapıyorsunuz aşağıya yorum olarak yazarsanız çok sevinirim.

Yorum Yap