1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

En İlginç 45 Bilgi

En İlginç 45 Bilgi
+ - 0

En ilginç bilgiler listemize hoş geldiniz. Bugün çoğu kişinin ilk kez duyacağı en ilginç 45 bilgi öğreneceğiz. Yeni bilgiler öğrenmeyi ben çok önemsiyorum çünkü. Dünya çok hızlı ilerliyor karşımıza çıkan yeni olayları çok hızlı adapte oluyoruz. Böyle olunca da bizler şaşırmayı unutuyoruz. Ben de bugün hem yeni şeyler öğreneceğimiz hem de şaşıracağımız liste hazırlamaya çalıştım listeyi sonuna kadar okuyun bakalım kaç bilgi bilmiyorsunuz ya da kaç bilgi ile şaşıracaksınız. Çok keyifli bir liste olacak çayınız kahveniz hazırsa Hemen başlayalım.

En İlginç 45 Bilgi

En İlginç 45 Bilgi

100 Yıllık Bahşiş

1922 yılında Einstein bir konferans için Tokyo’ya gidiyor otelde bulunduğu sırada Einstein Nobel ödülü aldığını öğreniyor tabi çok sevinçli bir halde tam bu sırada bir komi ona bir konuda bir yardımcı oluyor bahşiş vermek istiyor. Albert Einstein ama tabii Japonlar bizim gibi değil bahşiş almak onlar için çok ayıp bir durum bahşiş kabul etmiyor. Albert Einstein da eli boş göndermek için bir not defterine iki cümle yazıyor komiye veriyor ve Albert Einstein şöyle bir şey söylüyorlar ona eğer şanlıysan bir gün gelecek ve sana az önce vereceğim birkaç bozukluktan çok değerli olacak bu iki cümle diyor.

Einstein haklı mı çıkıyor peki tam üç yıl önce 2017 yılında bu kominin torunu Einstein bunu notunu bir açık artırmada 1.6 milyon dolara satıyor. Einstein biz ağırlıklı olarak genel görenelik kuramından tanırız ama açık artırmada 1.6 milyon dolara satılan notta iki cümle var ki Einstein sanki mutluluğunda kuramını yazmış. “Bilgin ve mütevazı bir hayat sürekli huzursuzluğun eşlik ettiği ve şuursuz halde başarı peşinde koşulan bir hayata göre daha fazla mutluluk getirir”.

Satılık Eyalet

Muhtemelen herkes Alaska’nın Amerika’nın en büyük eyaleti olduğunu bilir. Peki 1867 yılında Alaska’nın Rusya’ya ve ait olduğunu ve o dönemde Rusya’nın osmanlıyla kırım savaşı yüzünden ekonomisinin çöktüğünü ve para kazanmak için Alaska’yı 7 milyon dolar karşılığında Amerika’ya sattığını biliyor muydunuz.

0,00000000001

Evrenin en soğuk noktası nerededir? Sanki öyle geliyor ki dünyadan çok uzaklardadır değil mi ve Samanyolu’ndan gideceksin gideceksin gideceksin en karanlık en uç noktalarda falandır oralarda bir yerdedir. Hayır evrenin en soğuk noktası baya Dünya da arkadaşlar tabi özel bir ortamda oluşturulmuş 0.00000000 Bir Kelvin Derece yani neredeyse Mutlak sıfır zaten Tam sıfıra ulaşmak mümkün değil Çünkü Tam 0 da enerji yoktur. Enerji yoksa da soğuyacak bir madde yoktur.

Duygularımızın Süresi

Duygularımızın ne kadar uzun sürdüğünü hiç düşündünüz mü? Yani içine girdiğimiz modların iyi kötü halin üzerimizde ne kadar tesirli olduğunu hiç düşündünüz mü? Bilim adamları bunun araştırmasını yapmış arkadaşlar ve bizim için içine girdiğimiz modların duyguların hissiyatların ne da sürdüğünü çıkarmışlar. Üzüntüyü hissetme süremiz genellikle 120 saatmiş, nefret 60 saat sürüyormuş, Neşe 35 saat, umutsuzluk umut kaygı hayal kırıklığı ve memnuniyet 24 saat sürüyormuş, kıskançlık 15 saat, rahatlık 8 saat, coşku altı saat, huzur dört saat, suçluluk 3 saat, stres 3 saat, öfke bir saat ve korku üzerimizde tam 40 dakika etkili oluyormuş.

T Hücreleri

Vücudumuzdaki T hücreleri kanser hücrelerinde dahi öldürebiliyor T hücrelerinin üretimi ise mutluluğunuzla yani endorfin miktarımız da doğru orantılı. Dolayısıyla yani sağlığımızın anahtarı mutluluk diyebiliriz.

Dismorfobi

Instagram başta olmak üzere özellikle son yıllarda hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen sosyal medya yüzünden birçok kişi Dismorfobi hastalığına yakalandı yani kendini beğenmeme ama çoğumuz bunun farkında bile değiliz.

Bakteri Dostu Kulaklıklar

Kulaklıkla müzik dinlemeyi telefon görüşmesi yapmayı hatta telefon görüşmesi yapmazken bile kulaklarımızın bu da durmasını hepimiz. Belki çok seviyoruz. Peki şunu biliyor muydunuz? Bir saat boyunca kulaklıkla müzik dinlemek. Kulak içindeki bakteri sayısını yüzde 800 oranında arttırıyor.

Evde Bitmeyen Tozlar

Bir insan hayatı boyunca ortalama 22 kilo ölü deri kaybediyor arkadaşlar bunu daha önce de konuşmuştuk evde toz diye havada uçuşan gördüğümüz şeyler aslında evde yaşayanların kaybettiği ölü deriler.

Cıa

1960’larda CIA ameliyatla kedilerin içine pil , anten ve mikrofon koyarak onları bir nevi canlı ses kayıt cihazlarına dönüştürerek Rus konsolosluklarına bırakıyormuş yani böyle şeyleri duyunca insan kötülüğe çalıştırdığı kafasını birazcık olsun iyiliğe çalıştırsaydı sanırım çok daha güzel bir dünyada yaşıyor olurduk diye insan düşünmüyor değil.

Damsız Girilmez

Arkadaşlar bazı mekanlarda damsız girilmez ibaresi vardır. Ben Fransızca’da Hanım demek Madam dan aklınıza gelsin yani Hanımsız bayansız girilmez anlamına gelir. Peki bu kadar gereksiz bilgiyi sizin niye paylaştım.

Evet bilgi gereksiz olabilir ama karşımıza çıkan şeyi hemen kabul etmek yerine onu anlamaya çalışmak kökeninin merak etmek sorgulamak bilginin kaynağının peşine düşmek şüpheci olmak keşfedici olmak çoğu işlemciyi inanılmaz geliştiriyor. Eski insanlar bir cümle bir şey öğrenmek için altı ay yol giderlermiş. Biz şu an aynı cümleyi altı saniyede internet aracılığıyla öğrenebiliyoruz. Tabi bu yeteneğimizi bu araç gereçleri doğru şekilde kullanabilirsek. Bence kullanmalıyız.

3 Zengin Aile

Dünyanın en zeki 3 Ailesi Dünyanın en fakir 48 ülkesinin toplamından daha zengin.

Vincent Van Gogh

Bu hepimizin bildiği Van Gogh yaşamı boyunca eski çizim resim olmak üzere iki binden fazla Eser üretmiştir yaşarken bunların sadece bir tanesi satılmıştır. Van Gogh göremese de kalan tüm eserleri kendisi vefat ettikten sonra satılmıştır ve çok ilginç bir bilgi. Dünya da satılan en pahalı 20 resmin dördü kendisine aittir.

Kablumbağa Terbiyecisi

Meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu biliyorsunuz. Peki bu tablonun çizeri olan Osman Hamdi Bey’in Kadıköy’ün ilk belediye başkanı olduğunu biliyor muydunuz? Evet bu topraklardan zamanda çok değerli çok entelektüel yöneticiler geçmiş.

Diplomasız İşliler

Bill Gates, Mark Zuckerberg, Thomas Edison, Henry Ford Steve Jobs bunların hepsinin ortak özelliği var bir düşünün bu mucitlerinin hiçbirinin üniversite diploması yok.

Suriyeli Steve Jobs

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ı herkes tanıyor dur Peki Steve cevapsız Suriyeli olduğunu biliyormuydunuz. Evet Steve Jobs’ın babası Suriyeli bir bilim insanı ve doğduktan bir hafta sonra Amerikalı bir aile evlatlık veriliyor. Akıllara şu soru geliyor Lütfen yorumlara yazın coğrafya kadermidir.

Leonardo Da Vinci

Tarihte gelmiş en büyük mucitlerden biri olan Leonardo Da Vinci bir eliyle yazı yazarken bir eliyle resim çizebiliyormuş.

Dahi ve İyi

Leonardo Da Vinci’nin başka bir özelliği de kendisi vejeteryanmış ve müthiş bir hayvan hakları savunucusuymu arkadaşlar ve yaşamı boyunca kazandığı servetinin büyük bir kısmını Kafesteki kuşların satın alıp onları gökyüzüne salarak harcamış.

Picasso

Tarihteki en büyük ressamlardan biri olarak kabul edilen Picasso öldükten sonra Milyonlarca dolar değer biçilen tablolarını kışın ısınmak için sobada yakıyormuş.

Neden Duvarın İçinden Geçemeyiz?

Atomların yüzde 99.99 unun boş olmasına rağmen duvardan geçemememizin sebebi atomların merkezin etrafında dönen elektronların oluşturduğu çekim kuvvetidir bu çekim kuvveti maddeye sertlik ve katılık hissiyatı verir.

Sudan Hafif Gezegen

Satürn ağırlıklı olarak hidrojen ve helyumdan oluşan bir gezegen arkadaşlar eğer onun sığacağı kadar büyük bir kovamız su dolu kovamız olsaydı satürn’e suyun üzerine koysaydık hafifliğin den dolayı Satürn suyun dibine batmayacak suyun üzerinde yüzecekti.

Atomlardaki Boşluklar

Dünyada yaşayan insanlara oluşturan atomlardaki boşluklar çıkarılırsa. Bütün Dünya nüfusu bir elmaya sığacak kadar küçülebilir di.

Kalp Atış Sayısı

Her çeşit hayvanın hatta insanın doğduktan ölene kadar kalp atış sayıları hemen hemen aynıdır uzun yaşayan hayvanların kalbi yavaş kısa yaşayan hayvanların kalbi hızlı atar.

3 Renkli Kediler

Üç renkli kedilerin hepside kediymiş. Bunu yeni öğrendim merak ettim detaylarını araştırdım matematiği şöyle erkek kedi anneden x babadan ye kurumumuzu mu alıyor kedinin tüylerinin rengini X belirlediği için erkek kedinin tüylerinin rengini anneden gelen x kromozomu belirliyor dişi kedi anneden x babadan x alıyor Kendi tüylerinin rengini hem anneden gelen x hem babadan gelen x belirliyor dolayısıyla dişi kedi de iki renk olabiliyor. 3. renk olan beyaz renkte renk pigmentlerinin eksikliğinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla üç renkli bir kedi gördüğünüzde yüzde 99.9 O kedinin dişi olduğunu söyleyebilirsiniz.

Çikolata

Çikolatanın köpekleri öldürdüğü doğru arkadaşlar çikolata köpeklerin sinir sistemini ve kalp sistemini ciddi olarak hasar veriyor yarım kilo kadar çikolata bir köpeği öldürebiliyor.

Bambu

Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi bambuymuş bir günde 90 santim kadar büyüye biliyormuş o zaman akıllara Şu soru geliyor bilen yazsın lütfen madem bu kadar hızlı büyüyor neden malzemesi bambudan yapılan şeyler bu kadar pahalı.

Uyanmak İçin Elma Ye

Sabahları elma yemek kahve içmekten çok daha fazla uykumuzu açıyormuş.

Kereviz

Kereviz yerken harcanan kalori kerevizin içindeki kaloriden dah fazlaymış.

Arı

Arılar yarım kilo bal yapmak için iki milyondan fazla çiçekten Bitki özü almak zorundaymışlar.

Ceviz Kabuğundaki İnsan

İnsanların yüzde sekseni doğdukları noktanın 80 kilometre civarında yaşayıp ölüyorlarmış. Yani bu dünyayı gezemeden göremeden bilemeden keşfedemeden yaşayıp ölüyoruz.

Yalnızlık Nedir?

Psikologlara göre yalnızlık hissi kimsenin bizi takmadığında değil bizim ilgilendiğimiz ya da ilgisini beklediğimiz kişinin bizi takmadığında ağır olarak hissediliyormuş sizin de bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum lütfen yorumlarda belirtin.

İnsan Ömrü

Son 150 yılda insan ömrü iki katına çıkmıştır.

Gençlerin Dünyası

Ortaçağ döneminde işte, okulda, evde, çalışanlar, Market, Demirci, öğretmen-öğrenci herkes gençti. Çünkü o zaman insan ömrü yaklaşık 35 Yıldı.

Antartika

Antartika da eriyen buzlar o bölgede yer çekiminin azalmasına sebep olmuş arkadaşlar bunu nasıl anlamışlar peki. Uydular dünya çevresinde dolaşıyor ya antartika’nın üzerinden geçerken yerçekiminin azaldığını görmüşler.

Güneşten Sıcak Yıldırım

Öğrendiğimde çok ilginç geldi bana bir Yıldırım yaklaşık 30.000 santigrat dereceye ulaşabiliyormuş. Güney yüzeyinin sıcaklığı ise sadece bunun beşte biri 6000 santigrat derece.

İnternet

Yapılan araştırmaya göre günümüz Türkiye’sin de evlenen her 8 çiftten bir tanesi internete tanışıyor.

Tura

Paranın tura yüzü yazı yüzünden daha ağırdır arkadaşlar Dolayısıyla iddiaya girdiğinizde Tura söylerseniz kazanma ihtimalimiz artar.

İnsana Benzeyen Muz

İnsan dna’sıyla muzun DNA sı 100 de 50 oranında birbirinin aynı peki buradan ne sonuç çıkarmalıyız. Bu bize nasıl anlamda gelmeli. Bu da bize araştırma konusu olsun.

Ölümsüz Ağaçlar

Ağaçlar yaşlılıktan ölmezmiş arkadaşlar bir hastalık vurmadıkça ya da fiziksel bir hasar görmedikçe sonsuza kadar yaşayabilirlermiş.

İstanbul

Bir kaç coğrafi bilgi verelim İstanbul iki kıtada toprağı olan dünyadaki tek Metropoldür.

Ülke Gibi Şehir

İstanbul’un nüfusu 131 ülkenin nüfusundan daha fazla.

Atanamayan Bir Devlet

Bu istatistiği öğrendiğimde biraz canım sıkıldı açıkçası ama sizle paylamadan da edemedim söyleyeceğim bunu yorumlarda düşüncelerinizle merak ediyorum. Türkiye’de atanamayan öğretmenlerin sayısı İzlanda’nın nüfusundan daha fazla hatta üşenmedim saydım Türkiye’de atanamayan öğretmenlerin sayısı dünyadaki 30 ülkenin nüfusundan daha fazla.

İrlandaki Azeriler

Bu bilgiyi duyduğumda çok şaşırmıştım açıkçası araştırdım sanırım gerçekmiş İrlanda da çok çok fazla sayıda Azeri yaşıyor ne kadar fazla İran nüfusunun yarısı kadar hatta İran’da yaşayan Azeriler Azerbaycan’da yaşayan Azeriler den daha fazla.

Alıveriş Sepeti

Alışverişe dair yapılan deneylerde marketlerdeki sepetlerin boynun iki katına çıkarılması alışveriş miktarının yüzde yirmi oranında arttırıyormuş. Dolayısıyla markete gittiğinizde küçük sepet almanızı öneriyorum.

Kar

Yılbaşı geliyor yakında karda görür sanırım Karla ilgili çok ilginç bilgiler karşıma çıktı dünya tarihinde yağmış kar tanelerinin hiçbiri birbirinin aynı değilmiş ciddi inanılmaz değil mi bu Ayrıca şöyle bir şey çıktı karşıma kar yağdığın da sanki sokaklara bir sessizlik çöker değil mi onun matematiği varmış kar Taneleri ses dalgalarının havada yayılmasını engellediği için ortamda bir Sessizlik var gibi gözüküyormuş.

Karla ilgili Türkiye’de çok fazla çok geniş derin bir kültürü yoktur ama karla iç içe yaşayan soğuk bölgelerdeki ülkelerin Karla ilgili çok ciddi bir kültürleri var. Örneğin iskoçyada Karla ilgili 420 tane farklı terim varmış.

Veba mı? Papaz mı?

Arkadaşlar ben hep şöyle düşünmüşümdür insanlık tarihinde ne kadar büyük saçmalık varsa hepsi çıkarcı insanların dinleri uydurmalarla doldurması ve çıkarlarına göre değiştirmesi sonucu olmuştur ortaçağ avrupası da bunu ispatlayacak çok fazla örnekle dolu ortaçağ Avrupa’sında asılan; Bilim insanlarının zaten biliyorsunuz bunlardan bir tane ilginç bir örnek var.

Papa dokuzuncu gregori zamanında kedilerin şeytanın muhbiri olduğunu söylüyor ve öldürmeleri gerektiğini söylüyor ve ortaçağ Avrupa’sında sokaklarda kedi katliamı oluyor bu olayın üstüne de dünyada veba salgını denk geliyor veba biliyorsunuz ağırlıklı olarak Fareler tarafından taşınıyor. Avrupa’da kedi katliamı yapıldığı için fareleri yakalayacak öldürecek kediler kalmadığı için de o dönem Avrupa nüfusunun üçte biri veba salgını yüzünden ölüyor.

Çin

İnsanlık tarihindeki 10 savaşın yenisi Çin’de gerçekleşmiş.

Acımasızlık

Çin’de Tayyip’in ayaklanmasında ölen insan sayısı birinci Dünya Savaşı’nda bütün dünyada ölen insan sayısının iki katılmış yani tarihe baktığımızda acımasızlık konusunda Çin’in çok büyük bir sabıkasını görüyorsunuz.

Yorum Yap