1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Ücretsiz Diksiyon Eğitimi İçin 10 Taktik

Ücretsiz Diksiyon Eğitimi İçin 10 Taktik
+ - 0

Ücretsiz diksiyon eğitimi hazırladım sizler için her yerde ücretli fakat sizlere 10 taktik vereceğim. Ücretsiz diksiyon dersi almadan evde diksiyonumuzu nasıl düzeltebiliriz bana en çok gelen sorulardan biri şuydu. Hocam diksiyon dersi aldınız mı çok güzel konuşuyorsunuz teşekkür ederim ve bunun için neler yapabiliriz. Siz neler yaptınız tamamen kendi tecrübelerimi anlattığım bir liste olacak diksiyon hocası değilim, diksiyon eğitimi almadım detayları sizlerle paylaşıyor olacağım.

Dilerseniz evde 10 madde ile diksiyonumu ücretsiz nasıl düzeltebiliriz bunları konuşacağız başlayalım. Ben diksiyonumu mükemmel olduğunu düşünmüyorum daha önce de söylemiştim diksiyon eğitimi almadım ama benim de yaptığım bir iki bir şey oldu Tabii ki bunları sizlerle paylaşacağım. Bunlardan ilki arkadaşlar.

Ücretsiz Diksiyon Eğitimi İçin 10 Taktik

1. Nasıl Konuşuyorsun Fark Et

Diksiyonunuzun nasıl olduğunu fark edin. Farkındalık hayatımızın her noktasında diksiyonumuzda da aslında bir farkındalık yaşadığımızda bunu düzeltebiliriz peki ben nasıl konuşuyorum önce bunu keşfet önce bunu fark et. Bir ağız kullanıyor musun ağızdan kastım, halk arasında bilinen ismiyle şive yani işte doğu şivesi diyoruz ya, laz şivesi diyoruz ya. Aslında bunlara Türkçede ağız deniyor. Eğer bir ağızla konuşuyorsan bunu keşfet.

Eğer bir ağızla Konuşmuyorsan fakat diksiyonunu yine de düzeltmek istiyorsan bu sefer burayı keşfet. Dolayısıyla ilk maddemiz neymiş keşfetmek. Ben nasıl konuşuyorum bunu keşfet Peki ikinci maddemiz.

2. Kendine Güven

Düzelebilir, ben düzelttiysem ben ağızla yani şiveyle konuşmuyordum fakat diksiyonum da da konuşurken düzelttiklerim Tabii ki oldu. Bir Ege’li olarak zaman zaman ağızlı konuştuğum oluyor çok da severim halk arasındaki şiveyi, fakat ağız kısmını düzelte bilmeniz için devamlı olarak düzgün Türkçe ile konuşuyor olmamız gerekir.

Peki ikincisi neymiş özgüvenimizi yüksek olmasıymış. Peki benim özgüvenim nasıl yükseltebilirim başaracağım. Çünkü bu bir alışkanlık ve değişebilir. Eğer özgüveni yüksek tutarsan istediğin gibi konuşuyor olacaksın. Dolayısıyla bu bir alışkanlık ve değişebilir ve özgüvenimiz yüksek olmalı bu da ikinci maddemizdi. Üçüncü maddemiz bence en önemli maddelerden biri.

3. Sesli Kitap Okuma

Sesli kitap oku lütfen ne demek sesli kitap okumak. Bir kitabı okurken sesli okumaya hızlı okuma eğitmeni olarak şunu söyleyebilirim ki bizleri hasta çok fazla sesli okumayı tercih etmiyoruz ama diksiyonunu düzeltmek istiyorsan sesli okuma yapman gerekir. Bunun için genellikle kişisel gelişim kitaplarından ziyade romanları tercih edin derim.

Çünkü kişisel gelişim kitapları daha bilgi odaklı kitaplardır bu vurgulama yapmanız gerekmez noktalama işaretlerine bu kadar çok dikkat etmeniz gerekmez. Dolayısıyla Romanlar aslında bizim diksiyonumuzu düzeltecek en güzel ya da hikayeler aslında bizim diksiyonumuzu düzelecek en güzel kitaplardır.

Dolayısıyla bir kitabı okurken sesli okuma yapıyoruz bu bir romansa bizi zaten farklı diyarlara götürecek ve bunu yaparken de kendi sesimizi duyarak, kendi sesimize alışarak. Çünkü kendi sesimize alışamıyorum ve beğenmiyoruz çoğu zaman tonlamayı vurguyu yaptıktan sonra kendimizi fark edip bu alışkanlığımızı değiştiriyor olacağız.

Dolayısıyla 3’üncü maddemiz neymiş kitap okuyoruz, sesli okuyoruz bu kitabı ve mümkünse Roman okumaya dikkat ediyoruz vurgulara tonlamalara dikkat ediyoruz. 5’inci maddemiz yine bu maddeler çok bağlantılı bunları yaparken aynı zamanda ses kaydına oluyoruz.

5. Ses Kaydı Al

Yani kitabımızı okurken ses kaydını alıyoruz ses kaydını sonra dinliyoruz, ha burada böyle okumuşum, a bak buradaki tonum ne kadar güzelmiş acaba bunu yaparken ne yaptım ya da bu tonla konuşayım, butonuna okuyayım, sanırım bu benim daha çok hoşuma gidiyor a bak gördün mü diksiyonum düzelmiş diyeceksiniz. ikinci olarak arkadaşlarınızla ailenizle sohbet ederken. Lütfen kendinizi ses kaydına alın. Önce onlardan izin alın çünkü özel şeyler konuşuyor olabilirsiniz. Ses kaydında kendinizi dinleyin.

Biriyle sohbet ederken nasıl konuşuyorsunuz konuşma tarzınız diksiyonunuz nasıl kaba kelimeler kullanıyor musunuz bunların keşfinde ses kaydını yaptığınız da fark edeceksiniz keşfedeceksiniz. Dolayısıyla kitap okurken birbirleriyle sohbet ederken ne yapıyoruz. Ses kaydına alıyoruz. Tabi ki onlardan izin aldıktan sonra 6’ıncı maddemiz yapmak zorunda olmadığınız ama bence elinizin altında yine rehber niteliğinde bir kitap olursa güzel olacak bir madde nedir bu?

6. Diksiyon Kitabı Almak

Şöyle bir gerçek var ki diksiyon kitapları diksiyon eğitimleri kadar etkili değil. Dolayısıyla burada şunu sorabilirsiniz bana hocam diksiyon eğitimi almak yine gidip kitabını mı alayım yani bunu mu demek istiyorsunuz? Hayır. Gidip kitabını alın demiyorum.

Eğer eğitim almak istiyorsanız zaten bu bahsettiğim maddeleri bir kenara bırakıp hemen gidip eğitiminizi alın fakat eğitime para ayıramıyorum bütçe ayıramıyorum diyorsanız o zaman bir diksiyon kitabı elinizin altında bulunsun.

7. Taklit Et

Beğendiğin konuşmasını beğendin insanları taklit et onları izle fark et, keşfet, notlarını al ve onların yaptığı gibi yapmaya başla biz buna aynalama tekniği diyoruz yine bir süre sonra kendini keşfettiğim bir yer olacak Ama onların konuşmalarını taklit ettikçe ettikçe ettikçe yapabildiğini fark ettikçe yine diksiyonunu düzeltiyor olacaksın ve 8’inci madde yine bunu bu bağlantılı dedim ya beğendiğin insanları izle.

8. Diksiyon Eğitimlerini İzle

YouTube’dan konuyla ilgili bütün videoları izle. Ücretsiz yayınlanan bütün videoları izle. Ben bu işin uzmanı değilim evde kendi kendime diksiyonumu bu hale getirdim İyidir kötüdür bilmiyorum iyi olduğunu söylediğin için de bu listeyi yazıyorum. Fakat bu işin eğitmenlerinin ücretsiz videolarını Muhakkak izleyin.

Onların söylediği teknikleri muhakkak uygulayın konuşmasını beğendiğiniz insanların videolarını izleyin. Örnek kişisel gelişim videosu çekiyor fakat onu konuşmasını çok beğeniyorsunuz o zaman onun videosunu izleyin ve onun vurgularını tonlamalarını nelere dikkat ettiğini Fark edin ve not alıp ona göre yapın. Dolayısıyla kendinizi ücretsiz olarak da bu şekilde geliştirebilirsiniz dokuzuncu maddemiz.

9. Geri Bildirim Alın

Hayatımızın her noktasında yaptığımız işler ne olursa olsun geliştirmek istediğiniz şey her ne olursa olsun. Birilerinden geri bildirim alın konuşmasını beğendiğiniz kişiler olabilir konuşmasını beğenmeseniz bile ailenizden birileri olabilir. Sorun nasıl konuşuyorum sence nereleri düzeltmeliyim ya da diksiyonum da düzelme var mı? Ben düzeldiğini düşünüyorum ama sen ne düşünüyorsun gibi soru sorarak geri bildirim alarak.

Gelişiminizi takip edebilirsiniz insanlar size pozitif anlamda geri bildirim vermeye başladıkça özgüveniniz artacak yine baştaki maddelere gittik ve daha çok daha etkili konuşmaya başlıyor olacağız. O yüzden geri bildirim hayatımızın her noktasına yaptığımız her işte çok kıymetli o yüzden burada çok kıymetli. Benim için en önemli madde 10’uncu madde arkadaşlar.

10. Kendin Gibi Konuşmayı Keşfet

Kendiniz olun taklit etmekten bahsettin hocam nasıl kendim bulacağım. Bir süre sonra kendi keşfini fark edeceksin, kendi ses tonunu fark edeceksin, kendi anlatım tarzını fark edeceksin, kendin olmayı fark edeceksin şunu sevmiyorum açık söyleyeyim.

Herkes aynı tonda konuşuyor herkes aynı şekilde konuşuyor ve bir süre sonra sanki bir önceki video bir sonraki videonun aynısı gibi aynı kişi aynı şey anlatıyormuş gibi geliyor bana bu yüzden diyorum ki kendin ol ve bunun için bir şeyler yap bazen konuşmanın bir yerinde diksiyonumu değiştiğini fark ediyorsunuz işte orada diyorum ki kendim olmak için yapıyorum.

Çok iyi konuşmacı olmana gerek yok ben olayım ve anlatmak istediğimi anlatayım ben insanlar herkesin birebir kopyası olmasın. Dolayısıyla kendini keşfettikten sonra bu son maddeye bilerek en sona koydum belli bir seviyeye geldikten sonra kendimi geliştirdikten sonra artık kendi olma yolculuğuna başla ve kendin ol her hocanın konuştuğu gibi değil her direksiyon hocasının konuştuğu gibi değil kendin olduğun gibi.

Bu madde çok kıymetli sizi siz yapan şeyleri tanımlayan madde aslında bu. Dolayısıyla Ezgi gibi konuşmayı bulmam gerekiyor benim tıpkı senin sen gibi konuşmayı bulman gibi ve Ezgi hocam ben bunları ne kadar süre yapacağım en çok gelen soru hayatıma nasıl entegre edeceğim söyledim.

Dikkat edeceksin hayatına her gün entegre edeceksin bunu belki bir listesini yapıp çekedebilirsin bugün işte evet kaydettim, bugün kaydedemedim, bugün şunu yaptım, şu konuşmamı düzelttim, şunu fark ettim. Bunları yazabilirsin ve her geçen gün gelişimini takip edebilirsin yorumlara yaz neleri düzeltmek istiyorsun diksiyonundan mutluysan bunları denedim ve oldu ya da aşağıya şunu yazabilirsiniz ya ben şu hocanın videosunu izledim diksiyon videosunda çok başarılı buldum. Siz de izleyebilirsiniz arkadaşlar dediklerinizi de yazın lütfen.

Yorum Yap