1. Ana Sayfa
  2. Finans

Marka İsmi Nasıl Bulunur? Yaratıcı İsim Bulmanın Yolu

Marka İsmi Nasıl Bulunur? Yaratıcı İsim Bulmanın Yolu
+ - 0

Bugün marka ismi nasıl bulunur? Fikrime ya da girişimime nasıl marka ismi bulabilirim, yaratıcı isim bulmanın yolu ve marka ismi bulurken nelere dikkat etmemiz gerek bugün bunlardan bahsedeceğim. Öncelikle sunduğumuz hizmet ya da üründen ziyade marka ismimiz oldukça önemlidir. Çünkü marka ismimizi duyan insanlar buna göre bir reaksiyon verirler ve burada düzgün anlaşılabilir insanın aklında kalabilen marka ismi bulmak oldukça önemlidir. Şimdi pek çok aşamada girişimciler özellikle bir fikir bulduklarında yeni ya da yeni bir hizmet sunmaya başlayacakları zaman sürekli kafa patlatmaya başlıyorlar ne isim koysam, nasıl birisim koysam.

file 17

Yani bu ismi sonradan değiştirebiliriz logosunu değiştirebiliriz ama bazı arkadaşlar bunu gerçekten takıntı haline getiriyor. Öncelikle biraz rahat olmakta fayda var hani adamlar Tabii fikir geliyor öyle bir şey yapmak istiyor ama marka ismi bulamadığı için beklemeye alıyor onu işte bu konularda mükemmeliyetçi olmak bazen iyi sonuçlar doğurmuyor.

Bir şekilde başlamalısınız ve ondan sonra mutlaka ilham size gelecektir ve daha farklı belki size daha hoş gelen marka ismi bulacaksınızdır. Mesela buna Rolex örneğini verebiliriz rolex’in sahibi Rolex ismini bulmadan önce alfabeden sürekli karıştırıyor ondan sonra bir dünya kelimeyi birleştiriyor aklına bir türlü bir şey gelmiyor.

Ondan sonra bir gün at arabasında giderken bir anda kendi anlattığına göre şöyle diyor; bir ilham perisi geliyor kulağına ve Rolex ismini fısıldıyor. Ondan sonra o gün bugündür Rolex dünyanın en popüler en klasmanlı saatlerinden birisi arasına giriyor.

Yani bazen ilham perisini bekleyebiliriz. Peki marka ismi bulmada bize neler yol gösterebilir nelerden faydalanarak yola çıkabiliriz bunlara bakalım. Öncelikle ürün ya da hizmetimizle alakalı anahtar kelimeleri bir araya getirerek bunun müşterilerimize sunabiliriz buradan marka ismi çıkartabiliriz hangi kategoride hizmet verdiğimiz neler yaptığımızı bir kağıda yazabiliriz ve bu anahtar kelimelerden bir marka çıkartabiliriz.

Buna ne örnek verebiliriz mesela üründen yola çıkarak mesela ayakkabı Dünyası direkt ayakkabıyı orada vermiş ve dünyasını eklemiş sonuna öyle bir marka oluşturmuş gayet de güzel başarılı bir marka ya da mesela deri mont deri ve moda kelimelerinin birleşiminden oluşuyor ve deri mont bugün bildiğimiz deri ayakkabıların bir numarası bu gibi şekilde yola çıkabiliriz.

Bunun ayrıca şöyle faydası da olur arama motorların da bizi daha aktif gösterir neden? Çünkü mesela ben bir ayakkabı aradığı zaman direkt Ayakkabı Dünyası olarak karşısına çıkabilirsiniz.

Bu böyle bir yöntem ikinci yönteme geçtiğimiz zaman ise kendi isim ve soy ismimizden yola çıkarak pek çok marka oluşturuyoruz. Bugün Türkiye’de görürüz yurt dışında da pek çok örneğini görüyoruz. Mesela ne örnek verebiliriz buna; George karrelas and sons mesela oğulları ya da mesela diyo boya hepimizin bildiği diyo boya ne demek açılımı Durmuş Yaşar ve Oğulları ya da baktığımız zaman mudo Mustafa Doğan bunu gibi pek çok şekilde ismimizin mesela ilk iki harfini alabiliriz soy isminizin ilk harfi alabiliriz yada tek harflerini alabiliriz.

Mesela İkea’nın kuruluşuna baktığımızda bu kurucusunun isminin ilk harfi soy isminin ilk harfi ondan sonra ise doğduğu ve büyüdüğü kasabanın ilk harfi ve ortaya çıkan sonuç IKEA. Bu şekilde bir isim bulabiliriz diğer maddemiz de ise şehir ve yemek isimlerinden yola çıkabiliriz.

Bunun zaten dünyadaki en popüler örneği Apple yani logosu çok basit söylenmesi de çok basit akılda kalıcılığı da çok basit yani Dünya’nın en iyi markalarından bir tanesi. Türkiye baktığımız zaman bunun hemen örneğini görüyoruz armut, ondan sonra baktığımız zaman mesela şehir isminden yola çıkarsak Akbank, Akbank ne demek sabancıların doğduğu yer Kayseri doğduğu yer Adana, Adana ve Kayseri Akbank bu gibi şekilde pek çok şey bulabiliriz.

Ya da Odobe’ye baktığımız zaman adobe bütün grafik tasarımcıların bildiği ve kullandığı bir program Adobe ismi nereden geliyor diye soracak olursanız adobe’nin sahibinin evin arkasındaki nehrin adı adobe ve Adobe ismini buradan koyuyor. Yaptığı çalışmaya işe bu şekilde pek çok maddeden yola çıkabiliriz.

Ondan sonra başka nereden isim bulabilirim diye soracak olursanız rastgele kelimeler türetebiliriz rastgele kombinasyonlar yapabiliriz. Yani bir şekilde isim bulunur. Acele etmenize gerek yok tabi bunu profesyonel şekilde yapan ajanslar var marka şansları var. Yani rastgele kelimeleri bir araya getirebilirsiniz harmanlayabilirsiniz sonuna x koyabilirsiniz ama burada biraz sıradan olmamanız lazım ve daha kolay anlaşılabilir ve okunabilir olması lazım.

Peki marka ismimizi bulduk, peki bunu kontrol etmeden önce nelere dikkat etmemiz gerek marka ismin de hangi şeyler önemli bir de bunlara bakalım. Marka ismi bulduğunuz zaman aklımıza yattığı zaman ilk yapacağımız şey bu ismi her yerden Check etmek bunun için pek çok aplikasyon var web sitesi var işte Instagram’da var mı? Domaini var mı? Twitter’da var mı? YouTube’da var mı? Bunun hepsini sizin için check ediyor.

Bu önemli bir şey çünkü yani yarın iki gün sonra mesela yeni bir mecrada yada yeni bir kanal yeni bir hesap oluşturmak İstediğiniz zaman direk bu hesabın alınmış olması sizi biraz üzebilir. Ondan sonra dikkat etmemiz gereken nokta bunu tescil ettirebiliyor muyuz yani Bu isim daha önceden alınmış mı? Bu ismin sahibi var mı? Buna da bakmamız gerek.

Ondan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise bunun farklı dillerde kötü anlamları var mı? Bunu örnek çok güzel bir marka var Colgate mesela, Colgate in İspanyolca konuşan ülkelerdeki satışları biraz daha düşük nedenine gelecek olursak. Colgate İspanyol dilinde git kendini as demek yani bunları hesaba katmanız lazım.

Sizin aklınıza çok güzel Marka gelebilir ama başka bir dille bunun anlamı çok kötü bir şey ifade edebilir ve orada hiç bir operasyon gerçekleştiremezsiniz aklınıza gelen marka ismini mutlaka internette bir check etmeniz lazım. Mesela bu tarz kötü etiketler kullanılmış mı daha önce böyle bir şey kullanmış ve kötü yönde kullanılmış mı?

Yani bir yerden başlayıp ondan sonra bunun kartvizitlerini basıp logosunu yaptırıp devam ettirmek ve karşınıza böyle bir şey çıkması size hayli üzecektir. Tıpkı dediğimiz bir tescilde de sizin aklınıza marka gelir her şeyi hazırlarsınız gittiğiniz zaman bu tescil edilmiş bir markadır. Bu da sizi çok üzer bu yüzden bu tip konularda biraz daha acele etmeniz lazım yani domaini aldığınız zaman sadece Instagram web sitesini değil diğer hepsini almaya çalışın ki yarın mutlaka bir yerde işinize yarar.

Sürekli yeni kullanılan sosyal medya platformlarında da olmaya çalışın. Bu sizin için faydalı olacaktır. Marka ismimizi bulduktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise; Bunu farklı fontlar da farklı kişilere okutturun yani farklı bir okunuşu varsa insanlar ayırt edici değilse sürekli her kez başka bir şey okuyorsa bu da size sıkıntı olacaktır.

Daha akılda kalıcı ve insanlara aynı mesajı veren marka olması lazım, pozitif İmaj vermesi lazım, marka bulma süreci gerçekten zorlu bir süreç marka olmak çok zor bir süreç ama mutlaka bir yerden başlamak gerekiyor önce girişimimize ya da fikrimize bir isim bulalım ve bu ismi insanlara duyurmaya başlayalım.

İnsanların olumlu tepkilerini toplayalım ve güzel sonuçlar elde etmeye çalışalım. Ondan sonra ise logo kısmına gireceğiz logoyu çok hızlı yapabileceğimiz Web siteleri var aplikasyonlar var başlangıçta böyle bir logo kullanabiliriz tercih edebiliriz.

Yorum Yap