1. Ana Sayfa
  2. Finans

Para Nasıl Büyütülür? 100$ ile Para Büyütme

Para Nasıl Büyütülür? 100$ ile Para Büyütme
+ - 0

Para nasıl büyütülür ve arttırılır? Yalnızca belli miktarlar ile yasal yollardan paranızı nasıl katlarsınız bunları listeledim mutlaka sonuna kadar okuyun. Google şirketinin halka ilk arz edildiği zaman 100 bin dolar yatırmış olsaydınız, sizce bugün ne kadar kazanmış olurdunuz? David Carlton, tam olarak bunu yaptı ve servetinin bugün ki net değeri 6 milyar doların üzerinde.

Bu şimdiye gelmiş geçmiş en iyi Borsa yatırımlarından biri. Ne yazık ki herkes David kadar şanslı değil, insanların ezici bir çoğunluğunun, bir şirketin hisseleri arz edildiği sırada, fazladan verecek 100 bin doları yok.

Ama yine de sonsuz sayıda fırsat var. Aslında Abd’de her gün 1700 kişi milyoner oluyor, ve onlardan biri olmak istiyorsan eğer, bir yerden başlamalısın.

Ama ufak bir sorun var, Amerikan vatandaşlarının %40’ı beklenmedik bir anda çıkan 1000 dolarlık bir gideri bile karşılayamıyorlar, çünkü onlar sadece maaştan maaşa yaşıyorlar.

Çoğu insanın kötü gün dostu diye tabir edilecek 1000 dolarlık bir yatırımı bile yok. Ama 100 dolar kolay, bunu herkes karşılayabilir.

Ancak görünen o ki 100 dolarla pek bir şey yapılamaz gibi duruyor, neden mi? Çünkü tek bir Apple hissesinin maliyeti bile 100 doların birkaç katı. Amazon ve Google hisse fiyatlarından bahsetmiyorum bile.

Yatırım fonları güzel bir seçenek gibi gözükebilir, yıllık %8 oranında kazanç getirmektedir, bu durumda 100 dolarınız 40 yıl sonra 2172 dolar oluyor.

Ama merak etmeyin, sizi olumsuzluğa hapsetmek için bu yazıyı yazmadık. Birazdan sizinle paylaşacağımız detaylar 100 dolar gibi küçük bir yatırımla yasal yoldan nasıl kazançlar elde edebileceğinizi gösterecek. Öyleyse ilkiyle başlayalım.

İş Kurun

Evet yanlış duymadınız iş kurun, kulağa çılgınca geldiğini biliyorum ama ister inanın ister inanmayın. 100 dolarla başlayabileceğini çok fazla iş var. Bir iş kurmayı hayal ettiğinizde her zaman büyük düşünüyorsunuz. Başlaması kolay olan ve küçük işleri görmezden geliyoruz.

Örneğin, bir çim biçme makinesini 100 dolara satın alabilirsiniz ve işe komşunuzun çimlerini biçmeyle başlayabilirsiniz.

Sizin için ek bir gelir kaynağı olur. Aslında biz de bu siteye 100 dolarla başladık. Google’nin ilk zamanlarından beri bu işi yapan Bloggerler’den değilim ve sonradan başlayanlardanım.

Bu bloggerler’in çoğunun fikirlerini ve deneyimlerini paylaştığını, en başarılılarının bile nerdeyse sıfırdan başladığını da fark ettim. Kendi kendime dedim ki, benim de bir çok fikrim var ve onları dünyayla paylaşmaya başlasam nasıl olur?

Ve sonra 100 dolarlık bir yaka mikrafonu sipariş ederek bu işe başladım. İtiraf etmeliyim ki korkunç bir deneyimdi. Bu iş için hiçbir eğitim almadan ve nerdeyse hakkında hiçbir şey bilmeden bu yazıları hazırlamak ilk başlarda gözümü korkutuyordu.

İlk zamanlar Hobi olarak başlamıştım. Fakat daha sonra, yavaş yavaş kaliteyi iyileştirmeye başladım ve bir şekilde yükselmeye başladı. Ek bir iş olarak başladığınız ve emek verdiğiniz bu site işlerinin, sizin için ek bir gelir kaynağı olması çok güzel bir his.

Mutlaka bir blog sitesi açmanız gerekmez, çok fazla sermaye gerektirmeyen sonsuz sayıda çevrim içi ek gelir kaynağı var. Diyelim ki bir enstrüman çalmakta çok iyisiniz. Gitar ya da keman olabilir. 100 dolarlık küçük bir sermaye ile, size video editleme konusunda destek olacak birini bulabilirseniz,
bu kayıtlarınızı çevrim içi bir kursa dönüştürerek satabilirsiniz.

Bunun harika yanı ise bir Web sitesine bile sahip olmanız gerekmiyor, bunun için bir sürü harika platform var. Eğer işinizi geliştirebilir ve insanlara beğendirebilirseniz, bunu daha kurumsal ve resmi bir hale dönüştürebilirsiniz.

Sermayeniz olan 100 doları kolayca kazanabilir hatta çok daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Bu çağ’da yaşadığımız için şanslıyız çünkü dünyanın neresinde olursanız olun internete erişim sağlayabiliyorsunuz.

Gerçek Hisse Senetleri İle İşlem Yapın

Bir çok insan, bir gün yatırım yapmaya başlamayı umarak video izlemeye ve Borsa hakkında araştırmalar yapmaya başlıyor.

Tek bir hisse senedi bile almadıysanız, borsa dünyası size oldukça iddialı gelebilir. İçeri girdiğinizde ise her şey daha da netleşmeye başlar.

Borsayla ilgili video izlemek bir şeydir ama yatırım yapmak başka bir şeydir. Teoride çok kolay gibi görünen şey pratikte o kadar kolay değildir.

Bir hisse senedi satın aldığınızda ve gözünüzün önünde değer kaybettiğinde duygusallaşırsınız, ve beyniniz çalışmayı durdurur, duygularınız devreye girer.

Aklınızdaki tek şey kayıpları en aza indirmektir. İşte o zaman gerçeği anlarsınız, mesele 100 doları 1000 yapmak değil, mesele piyasayı deneyimlemek.

Çünkü gerçek para ile işlem yaparken çok daha dikkatli ve tedbirli olacaksınız. Çünkü paranız tehlikede olacak. Ama paranızı yatırmak için doğru şirketi bulmaya çalışma süreci eğlencelidir.

Bir çok farklı şirketin mali tablolarını analiz edecek, fiyatların düşük mü yoksa aşırı yüksek mi olduğunu anlayacak ve bu şirketin paranızı yatırmaya değip değmeyeceğine karar vereceksiniz.

100 dolar kaybetseniz bile bu deneyim buna değer. En azından daha sonra yapacağınız büyük bir miktar yatırım için, piyasanın nasıl çalıştığını anlamış olacaksınız.

Kitaplara Yatırım Yapın

Ailemin, maaştan maaşa finansal olarak ayakta kaldığını görerek büyüdüm ve kendi kendime söz verdim, büyüdüğümde ben böyle yaşamayacağım.

Ama sorun şuydu ki, bunu nasıl yapacağımı bilmiyordum. Okulda derslerim iyiydi ve bu aslında benim için, gelecekteki iyi bir işin ve dolayısıyla iyi bir maaşın anahtarı gibiydi. Endişelenmeme gerek kalmayacaktı.

Ama bir noktada, okul dışındaki kitaplara da merak saldım. Okuduğum en iyi kitaplardan biri de Robert Kiyosaki’nin “Zengin Baba Fakir Baba” isimli kitabıydı.

Bu kitap benim için adeta sihir gibiydi ve sayesinde “Paranın Dünyası” ile tanıştım. Dürüst olmak gerekirse, her gün kullanmama rağmen para hakkında ne kadar da az şey bildiğim konusunda şok oldum.

Bunu milyonlarca kez duymuşsunuzdur ancak, ne zaman ki esaslı bir değişiklik yapmaya karar verirseniz, o zaman hayatınızın ve bakış açınızın değiştiğini görebileceksiniz.

Finansal bağımsızlığa atılan adımların ayak izleri olan kararları, yavaş yavaş almaya başlayacaksınız.

Bir çok insan, YouTube’de bir iki finans içerikli video izledikten sonra kendilerini finans gurusu gibi görmeye başlıyorlar. O zaman size bir soru sorayım, son bir haftada YouTube’de kaç video izlediniz?

Yüzlerce bile değilse onlarca izlemişsinizdir. Çünkü YouTube eğlencelidir, üstelik bir iki şey de öğrenebilirsiniz ama bunlar aklınızda, okuduğunuz kitaplar kadar kalmayacak.

Çünkü tek bir kitabı bitirmek bir gününüzü değil bazen haftalarınızı verirsiniz
ve o zamana kadar bu fikirler sizde vücut bulur. Finansal anlamda çok etkilendiğim birkaç kitap var, bunlardan ilki M.J DeMarco’nun Türkçeye “Beyin Bedava” olarak çevrilen ve kısa yoldan zengin olmayı anlatan kitabıdır.

İkincisi Harv Eker’in “Milyoner Aklın Sırları” ve diğer kitaptan az önce bahsetmiştim, Sevgili Robert Kiyosaki’nin, “Zengin Baba Fakir Baba” kitabı.

Bir Şeyler Alıp Satın

Dünya üzerindeki bir çok insanın farklı iş deneyimleri bulunmamaktadır. Kafasını kuma gömen deve kuşları gibi, bulundukları işe o kadar gömülmüşler ki, o iş dışında tek bir kuruş kazandıkları başka bir iş olmamış.

Bu nedenle, onlara iş kurmalarını söylediğinde, bu fikir onlara garip gelmekte ve ertelemekteler. Aslında bir çok iş temelde satma mantığı üzerine inşa edilmiştir. Bir çok işletme mal veya hizmet üretmez, sadece düşük fiyattan alır ve yüksek fiyattan satar.

Örneğin evinizin karşısındaki bakkal. Ürettiklerini satmıyorlar, tedarikçileri var.
İş süreci düşündüğünüzden daha basit ama pratikte zor. İşte bu noktada teknoloji dünyasında yaşamanın avantajlarını kullanmak devreye giriyor.

Online alışveriş sitelerinden herhangi birinden alacağınız bir şeyi, daha iyi bir fiyata satmayı öğrenmeniz yeterli. Büyük paralar harcamanıza ve mağazalar açmanıza gerek yok, sadece sosyal becerilerinizi ve analitik fikirlerinizi kullanın.

Müzakere yeteneğinizi geliştirecektir. Yüz dolarla mal alıp satarak belki çok paralar kazanamayacaksınız ancak 4 yıllık bir işletme lisans diplomasına sahip birisinden daha fazlasını öğreneceğinize emin olabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizin kim olduğu, fiyatların nasıl olacağı ya da müşterilerle nasıl başa çıkacağınız gibi analiz etmeniz gereken bir çok şey olacak. Ama bu işten para kazanan insanlar var. Bu işin sizin için uygun olmadığını düşünüyorsanız. Alın o zaman size başka bir iş..

Size Değer Katacak Bir Beceri Öğrenin

Bundan önceki 4 maddeden biraz farklı olarak, 100 dolarınızı, ileride size 100 dolardan çok daha fazlasını kazandıracak bir beceri öğrenmek için harcayabilirsiniz.

Mali olarak yaşam savaşı veriyorsanız bu en iyi seçeneklerden biridir. Bir Sosyal medya kursuna, ya da Web tasarımı öğrenmeye yatırım yapabilirsiniz.

Artık her işletme bu algoritmaların nasıl çalıştığını bilen birilerini arıyor.
Grafik tasarım, metin yazarlığı da bu konuda eğitim alabileceğiniz diğer alanlardan bir kaçıdır.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere, sonsuz sayıda online fırsat var.
Tabi ki sadece YouTube’de bile ücretsiz bir çok kaynak varken peki neden bir kurs satın almalısınız.

Genellikle ücretsiz şeyler bir kurs değildir, iyi organize edilmemişlerdir. Ama kurs aldığınızda işler değişir. Sizi eğitmek amaçlı tasarlanan kurslarda, ücretsiz platformlara göre fark edeceğiniz en önemli şey, beceriyi gerçekten öğrendiğinizdir.

İkincisi, herhangi bir şey için ödeme yaptığınızda, onu öğrenmek ve elde etmeye kendinizi zorunlu hissedersiniz. Ve ödediğiniz 100 dolar parayı geri kazanmak için, kursu bitirdikten sonra sizi harekete geçmeye motive eder.

Sonuç yüz dolar çok para değil ve onunla pek bir şey yapamazsınız, bu nedenle bu videoda tartıştığımız tüm seçenekler daha çok kendinizi eğitmekle ilgili.

İşinizi ve analitik becerilerinizi hızlandırmak ve uzun vadede geri ödeyeceğiniz değerli deneyimler elde etmek için kullanabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Listemiz hoşunuza gittiyse, beğenmeyi ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Diğer içeriklerimizden haberdar olmak için mail abonemiz olmanız yeterli.

Yorum Yap